Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kuprinė – lyg kupra pirmokui

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2017-09-01

Rugsėjis – ypatingas išbandymas pirmokui bei jo tėvams: be psichologinio persiorientavimo prie naujų gyvenimo sąlygų bei ritmo, iškyla ir, atrodytų, tokių paprastų, tačiau sveikatai reikšmingų dalykų, tarkim – teisingai parinkti ir išmokti taisyklingai nešioti kuprinę.

Tėvų vaidmuo – itin svarbus

Kretingos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Karolina Skominienė tvirtino, jog nuo to, kaip vaikas įpras nešioti kuprinę, priklausys ir jo laikysena, o ilgainiui – jo savijauta bei sveikata.

„Taisyklinga laikysena nėra įgimta. Gimus vaikui, stuburo fiziologiniai išlinkimai formuojasi etapais ir galutinai susiformuoja apie 7-8 jo amžiaus metus. Taisyklinga laikysena priklauso nuo vaiko raumenų išsivystymo bei aplinkybių“, – pabrėžė K. Skominienė.

Vaiko organizmo vystymąsi veikia įvairiausi veiksniai, tarp jų – ir mokykla: „Labai svarbu, kad vaikui pagal jo kūno sudėjimą tiktų suolas, taip pat, kad pirmokas įprastų taisyklingai nešioti kuprinę. Todėl tėvų vaidmuo, vaikui pradėjus eiti į mokyklą, yra itin svarbus. Išleisdami vaiką į mokyklą, jie privalo įsitikinti, kad jų atžala kuprinę užsidėjo taisyklingai“, – tikino K. Skominienė.

Specialistė išskyrė pagrindinius reikalavimus, kaip išsirinkti ir taisyklingai nešioti kuprinę: kuprinė turi būti su diržais, pagamintais iš standžios medžiagos, ne siauresniais, kaip 35 cm pločio. Kuprinės diržai turėtų būti reguliuojami, o jos apačia užsidėjus neturėtų būti žemiau vaiko juosmens.

Tuščia septynmečio kuprinė turėtų sverti iki 700 g, o 8-9 metų amžiaus mokinio – ne daugiau, kaip 800 g.

Išmokyti atrinkti priemones

„Visas kuprinės svoris su knygomis bei kitais mokykliniais reikmenimis neturėtų būti didesnis, negu 10 proc. vaiko kūno svorio. Tarkim, jei vaikas sveria 30 kg, jo kuprinė su visu turiniu negali sverti daugiau, kaip 3 kg. Jei ji sunkesnė, tėvai turėtų kalbėtis su mokytojais, kad šie atsižvelgtų, kokių priemonių galima atsisakyti, kokias palikti klasėje, juolab kad pradinukai mokosi vienoje ir toje pačioje klasėje“, – kalbėjo visuomenės sveikatos specialistė.

Tačiau ji mano, jog didžiausia dilema, kokias priemones nešiotis į mokyklą, iškyla pačiam vaikui: „Dažniausiai vaikas džiaugiasi nauju penalu, pieštukais, flomasteriais, plastilino rinkiniu, ir visas šias priemones, kurių tądien nė nereikia per pamokas, jis krauna į kuprinę ir tempiasi į mokyklą. Todėl tėvai iš vakaro išvien su vaiku turėtų peržiūrėti jo kuprinę, paaiškinti, kodėl kai kurių priemonių nereikia nešiotis kasdien“, – kalbėjo K. Skominienė.

Sunkiausius daiktus reikėtų dėti į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros, kad kuprinės svoris vaiko neverstų atgal. Kuprinę būtina nešioti, užsimetus diržus ant abiejų pečių, kad tolygiai pasiskirstytų jos svoris.

Kuprinės įtaka stuburui

„Vasarą vaikai natūraliai daugiau būna gryname ore ir daugiau juda. Tačiau, ir prasidėjus mokslo metams, vaiką reikia skatinti judėti ir sportuoti, kad stiprėtų jo raumenys. Dažna šio laikmečio vaikų sveikatos problema – iškrypęs stuburas, o šis ir krypsta dėl silpnų raumenų. Vaikai daug laiko praleidžia mokyklos suole, grįžę namo, ruošia pamokas. O jei dar vaikui ilgą laiką leidžiama žiūrėti televizorių ar žaisti kompiuteriu, stuburo problemos – neišvengiamos“, – tvirtino pašnekovė.

Jos žodžiais, tėvai privalėtų atkreipti dėmesį į pirmuosius vaiko laikysenos sutrikimus: „Laikysena svarbi ne tik dėl gražaus stoto, bet labiausiai – dėl vaiko sveikatos. Dėl ydingos laikysenos krypstant stuburui, prasideda ir fiziniai negalavimai: vaikas gali jausti nugaros ir krūtinės skausmus, silpną sąnarių maudimą, nuovargį, galvos svaigimą. Taip pat gali sutrikti širdies bei kraujotakos sistemos funkcijos, atsirasti sunkumų kvėpuojant“, – taisyklingos laikysenos, kuriai įtakos turi ir kuprinės nešiojimo įgūdžiai, svarbą pabrėžė K. Skominienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas