Pajūrio naujienos
Help
2018 Birželis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Orų prognozė
Dieną17°C debesuotumas 3 %
Naktį11°C debesuotumas 3 %
Apklausa

Ar rajono valdžia turėtų pasirūpinti vaikų vasaros poilsiu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Klaipėdos universitetinė ligoninė sėkmingai įgyvendina projektą „E.sveikatos paslaugų plėtra Klaipėdos regiono sveikatos priežiūros įstaigose“. E.sveikatos projekto IT specialistas Regimantas Kontrimas paaiškino, jog esminis šio projekto tikslas – įdiegti unifikuotą informacinę sistemą, kuri leistų ligoninių darbą valdyti gydymo procese. „Ir džiugina tai, jog kuriama sistema jau išnaudojama 80 proc., o iš medikų, ligoninių vadovų sulaukiame pačių geriausių atsiliepimų“, – teigė specialistas.

Vieninga informacijos sistema taupo ir medikų, ir pacientų laiką.

Klaipėdos universitetinė ligoninė elektroninės sveikatos projektus ir su jais susijusių elektroninės sveikatos paslaugų kūrimą bei diegimą sėkmingai vykdo nuo 2008 m. Tai ir paskatino tapti projekto „E.sveikatos paslaugų plėtra Klaipėdos regiono sveikatos priežiūros įstaigose“ vykdytoju, ir šiam sprendimui įtakos turėjo įstaigos įgytos žinios, sukaupta patirtis, įkurti kompetencijos ir duomenų centrai.

Vykdant projektą, Klaipėdos universitetinės ligoninės partneriais tapo Šilutės ligoninė, Klaipėdos psichikos sveikatos centras, Švėkšnos pirminės sveikatos priežiūros centras, Klaipėdos priklausomybės ligų centras, Neringos pirminės sveikatos priežiūros centras, Palangos asmens sveikatos priežiūros centras, Skuodo ir Mosėdžio pirminiai sveikatos priežiūros centrai, Klaipėdos rajono savivaldybės Gargždų ligoninė, Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centras, Kretingos ligoninės, Kretingos rajono Salantų pirminės sveikatos priežiūros centras, Klaipėdos vaikų ligoninė, Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė, Klaipėdos Senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centras, Jūrininkų pirminės sveikatos priežiūros centras, Kretingos rajono Kartenos pirminės sveikatos priežiūros centras bei Kretingos psichikos sveikatos centras – iš viso 18 Klaipėdos apskrities viešųjų medicinos įstaigų, kurių surinkta bei sukaupta informacija patenka į nacionalinę ESPBI IS (Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą), ir, vykdant E.sveikatos projektą, jau sėkmingai veikia e.recepto, e.pažymų – gimimo, mirties liudijimų, vairuotojų sveikatos patikros, asmenų, vaikų sveikatos pažymų bei kitų dokumentų – posistemės. E.sveikatos projektas sudaro galimybę ne tik optimizuoti medikų darbą, kai gydytojas iškart mato visą paciento sveikatos istoriją – pacientui taip pat prieinama gydymo informacija realiu laiku.

Regimantas Kontrimas, projekto IT specialistas, tvirtino, jog E.sveikatos sistema sėkmingai veikia 18 Klaipėdos apskrities savivaldybių viešosiose medicinos įstaigose.

Šiuolaikinės technologijos – sveikatos paslaugų gerinimui

Klaipėdos universitetinės ligoninės vykdomu projektu siekiama sudaryti sąlygas, kad, naudojant šiuolaikines informacines ir ryšių technologijas, Klaipėdos apskrities gyventojai laiku gautų geros kokybės sveikatos paslaugas, o asmens sveikatos priežiūros įstaigos galėtų tarpusavyje bendradarbiauti, saugiai keistis informacija elektroninėmis priemonėmis. Šis siekis atitinka ir Europos Sąjungos Ekonomikos augimo veiksmų programos prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“ tikslą sumažinti geografinių ir ekonominių veiksnių nulemtą skaitmeninę atskirtį ir skatinti informacinės visuomenės procesus bei programos uždavinį didinti viešojo sektoriaus institucijų efektyvumą.

Įgyvendinus projektą ir įdiegus vieningą jungtinę informacinę sistemą, optimizuoti ne tik projekto vykdytojos Klaipėdos universitetinės ligoninės, bet ir jos partnerių medicinos įstaigų veiklos procesai, užtikrintas efektyvus jų informacinėse sistemose kaupiamos informacijos apsikeitimas, efektyviai valdomi įstaigų resursai, gaunama operatyvi informacija apie įstaigos veiklos rodiklius, užtikrinamas nenutrūkstamas informacinės sistemos veikimas. Projekte dalyvaujančių sveikatos įstaigų darbuotojai jau turi priemones kokybiškai ir laiku teikti paslaugas pacientams, išvengiama nereikalingų pakartotinių tyrimų, nedubliuojama informacija apie paciento sveikatą, pildoma mažiau popierinių dokumentų, ranka nebesuvedinėjami paciento duomenys, taigi mažėja laiko sąnaudų bei informacijos apie pacientą rašymo ir spausdinimo klaidų. Pacientams gi suteikiama galimybė iš anksto elektroniniu būdu užsiregistruoti pas gydytoją, e.sveikatos sistemoje formuojama vieninga paciento ligos istorija, kuri patenka į ESPBI IS, nepriklausomai nuo to, kokioje sveikatos įstaigoje jis lankosi, nebekartojant tyrimų, sutaupoma ne tik laiko, bet ir tausojama paciento sveikata.

Partnerių įstaigose – vieninga sistema

Įgyvendinus E.sveikatos projektą ir Klaipėdos universitetinės ligoninės partnerių įstaigose įdiegus vieningą jungtinę informacinę sistemą, ne tik prisidedama prie priemonės „Elektroninės sveikatos paslaugos savivaldybėse“ veiklos tikslo įgyvendinimo – sudaryti sąlygas šalies savivaldybių gyventojams ir pacientams šiuolaikinėmis informacinių ir ryšio technologijų priemonės laiku gauti geros kokybės paslaugas. Projektas sudaro galimybę savivaldybių tarybų įsteigtoms viešosioms įstaigoms, teikiančioms sveikatos priežiūros paslaugas, tarpusavyje bendradarbiauti, saugiai keistis informacija elektroninėmis priemonėmis. Be to, įgyvendinama daugybė paslaugų – elektroninė interaktyvi paslauga „Pacientų medicininės sveikatos istorijos duomenų kaupimas, saugojimas ir pateikimas elektroniniu būdu pacientams ir sveikatos priežiūros įstaigų specialistams“, išankstinė paciento registracija internetu, suteikianti galimybę pacientui pasirinkti vizito vietą, arba sveikatos priežiūros įstaigą, laiką ir daktarą, vizito laiką pasirinkti pagal realų medicinos įstaigos specialistų užimtumo tinklelį.

„Kad vieninga informacinė sistema veiktų be trikdžių, rengiantis tapti projekto vykdytojos Klaipėdos universitetinės ligoninės partnere, Kretingos ligoninė iš savo resursų pagerino ir informacinių technologijų bazę“, – teigė Kretingos ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojas Aleksandras Šalavėjus.

Nauda – neabejotina

R. Kontrimo pastebėjimu, kaimyninės šalys yra labai stipriai pažengusios, įdiegiant E.sveikatos sistemą: ji sėkmingai veikia Estijoje, 90 proc. sveikatos paslaugų apima Švedijoje. „Mūsų iššūkis – sistemą, kad ji sklandžiai veiktų, įdiegti per vienerius-dvejus metus, ir pačią sistemą reikia vertinti per išliekamąją jos vertę – e.sveikatos projektas yra diegiamas ateities pacientui, jos apibendrintas panaudojimas tarnaus moksliniams tyrimams, o informacijos prieinamumas turės dar ir šviečiamąjį pobūdį, kai pacientai labiau domėsis ir rūpinsis savo sveikata“, – E.sveikatos projekto nauda neabejojo Klaipėdos universitetinės ligoninės informacinių technologijų specialistas.

Kretingos ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojas Aleksandras Šalavėjus akcentavo galimybę keistis informacija realiame laike: „Kol pacientas nuo vieno specialisto patenka pas kitą, šis jau turi visą reikalingą informaciją – taip sutaupoma nemažai ir paciento, ir gydytojo laiko. Pasiteisino ir e.receptas – naudojantis šia sistema mūsų gydymo įstaigoje jau išrašoma nemaža dalis receptų, ir, manau, artimiausiu metu e.recepto posisteme savo darbe naudosis visi gydytojai“.

Vieningoje informacinėje sistemoje formuojant medicininius dokumentus ne tik išrašomi elektroniniai receptai, bet ir kaupiami medicininiai vaizdai (rentgeno, ultragarso nuotraukos ir pan.), ir tokia naujovė, A. Šalavėjaus pastebėjimu, turės tiesioginės įtakos kiekvienam pacientui.

„Visi žinome, kiek laiko užima senoji sistema, ypač kompensuojamųjų vaistų išrašymas. Jau patyrėme, jog naujoji sistema yra patogesnė ir greitesnė, nes, tarkim, atliekant vaisto paiešką nebereikia rašyti viso jo pavadinimo, taip pat automatiškai užpildomi kai kurie laukeliai – paciento vardo, pavardės, ligos istorijos numeris. O sutaupytas laikas yra skiriamas gydytojo ir paciento bendravimui, tyrimų rezultatams aptarti“, – akivaizdžia pažanga pasidžiaugė A. Šalavėjus.

Projektas „E.sveikatos paslaugų plėtra Klaipėdos regiono sveikatos priežiūros įstaigose“ finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto bendrojo finansavimo lėšų pagal 2007–2013 m. Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“ įgyvendinimo priemonę „Elektroninės sveikatos paslaugos savivaldybėse“. Projekto vertė – 695 tūkst. Eur.

E.sveikatos projekto nauda

PACIENTUI

• Išankstinė pacientų registracija – planuojamas apsilankymas, sutaupomas pacientų laikas. •Viena sveikatos istorija vienoje vietoje. • Daugiau dėmesio paciento gydymui. •Gydymo kokybės paciento atžvilgiu užtikrinimas, gydymo klaidų skaičiaus sumažinimas. •Sveikatinimo paslaugų tęstinumo (geografiškai ir laike) užtikrinimas. • Naudingos informacijos apie paciento sveikatą pateikimas vienoje vietoje, lengvas reikalingų sveikatinimo paslaugų prieinamumas. • Sveikatos duomenų perdavimo sparta. • Patikimų ir kokybiškų asmens sveikatos priežiūros paslaugų gavimo užtikrinimas. • Ateityje saugi, tarptautiniais standartais paremta prieiga prie paciento sveikatos istorijos visoje Europos Sąjungoje.

GYDYMO ĮSTAIGAI

• Mažiau laiko bus skiriama medicininės dokumentacijos pildymui sveikatos priežiūros įstaigose. • Daugiau dėmesio bus skiriama pagrindinei medicinos specialisto veiklai – paciento ištyrimui ir gydymui. • Lengviau valdomi pacientų srautai ir paskirstomi resursai sveikatos priežiūros įstaigose. • Greičiau pasiekiama išsami informacija apie pacientą (vienoje vietoje) realiu laiku. • Bus galimybė operatyviai pasikeisti duomenimis apie pacientams suteiktas gydymo paslaugas ir tyrimus bei gydymo eigą tarp projekto partnerių įstaigų. • Pasikeitimas standartizuota informacija – vienodai aiškiai suprantamas visiems projekto partnerių sveikatos priežiūros įstaigų specialistams. • Išvengiamas tyrimų dubliavimas Klaipėdos apskrities ir visos Lietuvos mastu. • Ateityje medicinos specialistai gaus vertingą patariamąją informaciją darant diagnostinius ir gydomuosius sprendimus. • Ateityje saugūs, tarptautiniais standartais paremti suvestinių sveikatos duomenų mainai Europos Sąjungoje.

Klaipėdos universitetinės ligoninės informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas