Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Parodoje – auksakalio ir gintaro akistata

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Parodos
  • 2017-08-29

Penktadienį Palangos gintaro muziejuje atidaryta unikali paroda „Akistata: auksakalys ir gintaras“. Aštuoniolika Lietuvos menininkų, tarp jų ir kretingiškis Linas Jakumas, eksponuoja darbus, kurių svarbiausias akcentas yra gintaras.

Aštuoniolika Lietuvos auksakalių eksponuoja juvelyrinius darbus, kurių svarbiausias akcentas – gintaras.

Parodos, kurią suorganizavo Klaipėdos krašto auksakalių cechas ir Lietuvos dailės muziejus, tikslas – savitai ir įdomiai atskleisti Baltijos auksu vadinamo gintaro grožį. Lankytojai laukiami iki 2018 m. balandžio 30 d.

„Sveikinu auksakalius, į šoną nustūmusius deimantus bei rubinus ir grįžusius prie gintaro. Linkiu nesustoti, nes gintaras – mūsų šalies pasididžiavimas“, – kalbėjo Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys. Paroda nėra gausi, bet, kaip sakė direktorius, žavi nauju originaliu požiūriu į juvelyriką.

Klaipėdos krašto auksakalių cechas, įsikūręs 2012 metais, bendrai veiklai subūrė 15 narių ne tik iš uostamiesčio, bet ir iš kitų vietovių. Ši paroda jiems – 6-oji. Cecho pirmininko Viktoro Sitalo teigimu, įvyko trys jungtinės kalėdinės parodos, taip pat netradicinis renginys – vestuvinių žiedų diena, kurios metu cecho nariai pristatė savo kuriamus vestuvinius žiedus.

Kalbėdamas apie šią parodą, V. Sitalo pripažino, jog ji auksakaliams tarsi iš naujo padėjo atrasti gintarą.

Eksponuojamus menininkų darbus įvertino dailės kritikė Pilė Veljetaga. Jos nuomone, ryškios skirties tarp kūrinių, kuriuos sukūrė profesionalų akademinį išsilavinimą turintys ir jo neturintys kūrėjai, nematyti.

„Taip yra dėl to, kad auksakaliai stojo akistaton su gintaru ne vien kaip su natūralia gamtos medžiaga, bet ir kaip su Lietuvoje gyvuojančia juvelyrikos su gintaru tradicija“, – taip šį reiškinį paaiškino ji.

Anot dailės kritikės, kūrėjui anksčiau dar galėjo kilti klausimas, kaip elgtis su gintaru – priimti jį natūralų, koks sukurtas gamtos, ar perdirbti pagal meninius sumanymus. Šiandien tokios dilemos nebėra, nes jau elgtasi ir vienaip, ir kitaip, todėl pradedantieji menininkai turi stiprų užnugarį, į kurį gali remtis.

„Ši paroda liudija, jog iš akistatos išlošia ir auksakalys, ir gintaras. Auksakalys – pažintį su profesionalia juvelyrika iš gintaro bei kūrybinius impulsus. O gintaras, kai jo imasi juvelyrikos technikos aukštumas įvaldę meistrai-auksarankiai, – meno sritį“, – kalbėjo P. Veljetaga.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas