Pajūrio naujienos
Help
2018 Liepa
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Orų prognozė
Dieną28°C debesuotumas 18 %
Naktį18°C debesuotumas 6 %
Apklausa

Ar jums buvo įdomu, kas vyko per V. Putino ir D. Trumpo susitikimą Helsinkyje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Poezija – kaip mūzos blyksnis

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Smiltys
  • 2017-07-14
Į 159 knygos puslapius sugulė žemaičių bei literatūrine kalba parašyti eilėraščiai, proza, trioletai.

„Šiandien man – didelis džiaugsmas, ir virpa širdis“, – Kretingos rajono neįgaliųjų draugijos nariams bei svečiams pristatydama dar spaustuvės dažais tebekvepiančią pirmąją savo poezijos knygą „Minčių ir žodžių žaismas“, kalbėjo kretingiškė Juzefa Jucienė.

Žemaitiški – mieliausi

Į 159 puslapius sugulė žemaičių bei literatūrine kalba parašyti jos eilėraščiai, proza, trioletai, keletas dedikacijų. Knygelė išleista kol kas 22 egzempliorių tiražu, bet vėliau pasirodys daugiau, nes, anot autorės, yra kam padovanoti.

J. Jucienė atviravo: pomėgį kurti, ko gero, kaip dvasinį palikimą perėmusi iš Amžinybėn išėjusio dvejais metais vyresnio brolio Stepono Miltenio. „Jis nuo mokyklos laikų rašė eilėraščius. Kai tik išspausdindavo vietinis laikraštis, skambindavo ir tuo didžiuodavosi, sakydavo: „Paklausyk, kaip parašiau.“ Paklausydavau iš mandagumo, nedrįsdavau atvirauti, kad tie eilėraščiai – „man vienodai“, – juokėsi pašnekovė. O kartą brolio sukurtas eilėraštis išties padaręs įspūdį, nes jis buvęs žemaitiškas. „Mes kilę iš Skuodo rajono, ten kitaip mažai kas šneka“, – paaiškino ji.

Pirmąjį savo žemaitišką eilėraštį Juzefa parašė nelengvai. „Naktis, niekaip neužmingu, vartausi. Galvoju – va, Steponas tai imtų ir tuoj ką nors sukurtų... O kodėl aš negaliu? Juk tų pačių tėvų vaikai esam...“ – prisiminimais dalijosi ji.

Anot pašnekovės, pirmiau reikėjo sugalvoti temą. Sugalvojo – apie gerokai nusibodusią žiemą ir pavasario laukimą. Staiga, kaip pati pasakojo, pakilo iš lovos, blakt šviesą – ir iš stalčiuko pasiimtame popieriaus lape užrašė pirmąsias eilutes: „Jerguteliau, kap aš lauku, kumet baigsis žėima. Ana mon jau įkyriejė tuokė baise ėlga“. O kaip toliau? Ne kartą tą naktį Juzefa iš lovos šoko užrašyti: „Rytuo vakščiuos jau žydele – Ožgavieniu dėina. Lai tik vara iš mūs kėima nelabuojė žėima“... Taip pamažu posmelis po posmelio ir sudėliojo pirmąjį eilėraštį „Žėimuos letargs“. Po to atsirado daug kitų.

Pirmąją poezijos knygą išleidusi kretingiškė Juzefa Jucienė papasakojo, kaip gimė jos posmai.

Talentų ieško ir atranda

Pagal J. Jucienės eiles parašytos 6 dainos. Po vieną – „Negerk, Juoneli“ ir „Senmergės kančios“ – sukūrė Aloyzas Žilys ir Pranas Razmus, o penkias – Kretingos kultūros centro Kartenos skyriaus meno vadovas Rimantas Varkojus, kurio vadovaujama postfolkloro grupė „Vo tep“ keletą jų atliko ir knygos pristatymo Neįgaliųjų draugijos nariams metu.

Juzefos eilėraščiai – apie gamtą, apie žmonių darbus, nuotaikas. Bet apie meilę – nė vieno. Juokiasi autorė – esą tie traukiniai kadais jau nuvažiavo. Gyvenant su vyru Petru prabėgo 41-eri pilnatvės metai, užaugo trys vaikai. Tai, kad kūrybos mūza aplankė sulaukus 72-jų, jau tapus našle, nustebino ir ją pačią, ir dukrą Vilmą, sūnus Petrą bei Robertą. „Iš pradžių į mano pomėgį jie žvelgė nerimtai, su šypsena. O vėliau patys ėmė prašyti, kad gimtadienių proga sukurčiau ką nors specialiai“, – pasakojo Juzefa. Tačiau ypač svarbus jai buvo brolio Stepono įvertinimas. „Atsimenu, paskaičiau jam, ką žemaitiškai parašiusi, šis išklausė, patylėjo ir ... „O kur tu buvai anksčiau?“ – tepaklausė“.

J. Jucienė juokavo gyvenime buvusi „pilka pelytė“ – su pirmąja laida baigė Kretingos kulinarų mokyklą, dirbo virėja anuomet šalyje garsėjusiame „Laisvės“ vilnos audinių fabrike ir Melioracijos statybos-montavimo valdyboje, vėliau, auginant vaikus, tapo namudininke, audė vyriškus šalikus, lovatieses, užuolaidas tuometinei Plungės liaudies kūrybos gaminių įmonei „Minija“.

Simboliška, kad šią pirmąją ir galbūt paskutinę poezijos knygelę išleisti J. Jucienei padėjo kretingiškio Jono Tiškaus vadovaujama asociacija „Trijų mūzų blyksniai“. Jos poezija iš tiesų yra tarsi tas šviesus mūzos blyksnis – sušvito ir dingo. „Šiemet nebeparašiau anei vieno eilėraščio ir jau nežinau, ar kada parašysiu“, – juokėsi ji.

Jei ne Kretingos rajono neįgaliųjų draugija, kuriai vadovauja Antanas Juškėnas, ir ne literatus toje draugijoje buriantys Gina bei Jonas Tiškai, kažin, ar knygelė „Minčių ir žodžių žaismas“ būtų išvydusi dienos šviesą.

„Su Juzefa „Smagratyje“ įvykusioje literatų popietėje iš arčiau susipažinome 2013-aisiais, tada ji buvo sukūrusi pirmąjį eilėraštį. Pirmajam knygą lengvatinėmis sąlygomis padėjome išleisti Lazdininkų kaimo poetui Kaziui Paburskiui, spaustuvėje tarpininkavome ir kretingiškei poetei Zinai Pilkauskienei“, – vardijo G. ir J. Tiškai.

„Džiaugiuosi, kad mūsų draugijoje yra talentingų, žodį valdančių žmonių, tokių, kaip Juzefa, ir kad juos sugeba atrasti bendraminčiai Gina su Jonu. Leidžiant knygas ir toliau remsime tiek, kiek valstybė tam skirs pinigų“, – knygos pristatymo proga sveikindamas autorę, žadėjo A. Juškėnas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas