Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Užvakar garsus šalies restauratorius Gintaras Kazlauskas į savo dirbtuves Kėdainiuose išsivežė restauruoti pirmąjį iš 4 Kretingos senųjų kapinių koplyčioje užmūrytų ir užpernai aptiktų grafų Tiškevičių sarkofagų – masyviausią dvaro savininko Juozapo Tiškevičiaus (1835-1891) sarkofagą.

Restauratoriui Gintarui Kazlauskui patikėta atkurti Kretingos didikų – Chodkevičių bei Tiškevičių – giminės sarkofagus.

Visi 4 sarkofagai buvo pagaminti iš cinko, apnykę nuo laiko ir nuniokoti kapų plėšikų. Todėl, meistras neslėpė, jog jo laukia „juodas“ ir pavojingas darbas, mat, skirtingai nuo alavo, cinkas bei jį apdorojant naudojamos medžiagos yra nuodingos.

G. Kazlauskas ne be reikalo paminėjo alavą, mat, per 2000-2010-uosius metus jis atkūrė 5 Kretingos miesto įkūrėjų didikų Chodkevičių giminės sarkofagus, kuriuos jis pavadino paskutiniais alavo mohikanais. Vėliau buvo imta naudoti cinką. Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas nustatė, jog grafo Juozapo Tiškevičiaus sarkofagas buvo atgabentas iš Karaliaučiaus. Grafienės Sofijos užrašuose jis aptiko Ekerto pavardę, tačiau nėra tikras, ar tai – paties meistro, ar pirklio pavardė. Jis labiau linkęs manyti, jog Ekertas nukaldino sarkofagą, nes jo pakraštį puošia toks pat antikinis simbolis – svastikos ornamentai, kokie puošia ir Tiškevičių laidojimo kriptos sienas.

Prieš išgabenant sarkofagą į restauravimo dirbtuves, iš jo buvo išimtas karstas su grafo Tiškevičiaus palaikais.

Kretingos muziejus sutuoktinių Juozapo ir Sofijos Tiškevičių sarkofagų restauravimui pernai rengė projektą, – Kultūros paveldo departamentas numatė darbams skirti per 50 tūkst. eurų.

Šiemet J. Tiškevičiaus sarkofagui atkurti skirta 30 tūkst. eurų, dar 4 tūkst. eurų prisidėjo Kretingos rajono savivaldybė.

„Mano darbo sąmata – 26,6 tūkst. eurų, likę atiteks biurokratams. Pagal juos, ir taip šios sumos neužtenka, kad šiemet užbaigčiau darbus, jie lįs ir į kitų metų valstybės biudžeto kišenę. Ir dar sugebėjo grafo Tiškevičiaus, kuris buvo Rusijos armijos pulkininkas, įkapėse surastą jo kardą paimti ir reikalauja rengti atskirą projektą lėšoms gauti. Gerai, kad jau pirmiau spėjau nugriebti karste rastą kryžių ir restauruoti už tuos pačius pinigus“, – apmaudą ant biurokratų liejo žymus šalies restauratorius, prisipažindamas, jog sunkiausia jo darbe ir esą „popieriniai reikalai“.

Atkūrus Juozapo ir Sofijos, o vėliau – ir jų anūkės Marijos sarkofagus, palaikai bus sugrąžinti į kapinių koplyčios kriptą.

Kitąmet restauratoriaus laukia grafienės Sofijos Tiškevičienės sarkofago atkūrimo darbai. Grafų anūkės Marijos ir, manoma, vaikų auklės bei guvernantės, kurios pavardė taip pat – Tiškevičienė, sarkofagai dar laukia savo eilės. Į dirbtuves išvežus grafo Juozapo sarkofagą, dar trys sarkofagai tebesaugomi Kretingos muziejaus Vandens malūno rūsyje, – ten liko ir į medinį karstą patalpinti grafo palaikai. Po sarkofagų restauravimo darbų dvaro didikų palaikai vėl sugrįš ilsėtis į Tiškevičių koplyčios kriptą miesto kapinėse.

---

Be didikų Chodkevičių sarkofagų Kretingos katalikų bažnyčioje, Gintaras Kazlauskas dar atkūrė Radvilų giminės palaidojimus: sarkofagus Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje ir Rudojo Radvilos giminės urnas Dubingių bažnyčioje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas