Pajūrio naujienos
Help
2018 Liepa
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Orų prognozė
Dieną27°C debesuotumas 65 %
Naktį17°C debesuotumas 7 %
Apklausa

Ar jums buvo įdomu, kas vyko per V. Putino ir D. Trumpo susitikimą Helsinkyje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ardys suvešėjusį gėlyną

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-06-27
Estetiškai suformuotas ir suvešėjęs gėlynas ant kampo, priešais Marijono Daujoto pagrindinę mokyklą, džiugina praeivių akį paskutines dienas.

Įsivažiavus Žemaitės alėjos atkarpos rekonstrukcijai, darbai jau priartėjo ir prie Vilniaus g. sankryžos, kurią renovuojant ir paverčiant turbo žiedu, teks atkirpti ir dalį teritorijos iš šią vasarą itin suvešėjusio 1 tūkst. kv. m ploto daugiamečio gėlyno. Dalį gėlyno, kuris netrukdys statybos darbams, ketinama palikti, o kitą dalį iškeldinti prie Bereko Joselevičiaus paminklo.

Pasiteisino gėlynas?

Kretingos miesto seniūnas Stanislovas Juknevičius teigė, jog dalį gėlyno teks nukasti, platinant trasą, kur bus klojami lietaus nuotekų tinklai: „Neketiname gėlių išmesti, o bandysime jas panaudoti, praplatindami erdvę prie B. Joselevičiaus paminklo, naujosios bibliotekos link. O kitą dalį paliksime vešėti ir lauksime, kada prasidės paminklo Kretingos pranciškonų bažnyčios 400 metų jubiliejui statyba. Manome, kad reikės papuošti ir paminklą – dabartinio gėlyno vietoje siūloma pastatyti apšviestą kryžių“, – tvirtino jis.

Daug diskusijų tarp kretingiškių sukėlę daugiamečiai Kretingos miesto gėlynai – be minėtojo, dar prie B. Joselevičiaus paminklo ir Rotušės aikštėje – rajono mokesčių mokėtojams kainavo kone 30 tūkst. eurų ir dar per 14 tūkst. eurų – jų priežiūra bei mulčavimas šiais ir praėjusiais metais. Gėlynais rūpintis pasamdyta Klaipėdos rajono įmonė „Bangos želdiniai“.

S. Juknevičius mano, jog daugiamečiai gėlynai, puošiant miesto erdves, pasiteisino: „Tai – investicija į ateitį, dabar mums tereikia mokėti už gėlių priežiūrą. O jei būtume sodinę vienmetes gėles, kurios per sezoną keičiamos dukart, išlaidos būtų didesnės. Juk į vieną kvadratinį metrą reikia pasodinti bent 30 daigų.

Seniūnijos prižiūrimų daugiamečių gėlynų plotas – apie 2 tūkst. kv. m. Padauginkite skaičius ir suprasite, kiek susitaupys lėšų“.

Margaspalvėmis gėlėmis puošia miestą

Seniūnas, paklaustas, ar prieš dvejus metus užsodinat prabangius gėlynus, dar nebuvo žinoma, jog, vykdant gatvės rekonstrukciją, juos teks ardyti, atsakė: „Viskas yra gerai. Juk niekas nedings: turėsime sodinamosios medžiagos, kurią bus galima išskaidyti ir pasidauginti. O apie būsimą paminklą bažnyčios jubiliejui toje vietoje tikrai niekas nekalbėjo“.

Bendrovė „Kretingos komunalininkas“ praėjusią savaitę taip pat pradėjo mažųjų miesto gėlynų atnaujinimo darbus. Kai kurie kretingiškiai piktinosi, kad raunamos miestą puošusios geltonos-mėlynos našlaitės, kurios, jų manymu, atrodė dar visai gerai.

Tačiau bendrovės „Kretingos komunalininkas“ vadovė Renata Surblytė įsitikinusi, jog našlaičių sezonas jau baigėsi ir jas būtina pakeisti naujomis gėlėmis. „Praėjusią savaitę nurovėme našlaites Birutės gatvėje ir ties posūkiu pasodinome geltonų serenčių bei rausvų gvazdikėlių, o per šią savaitę atnaujinsime visus miesto gėlynus. Be serenčių ir gvazdikėlių, dar sodinsime žilių, jurginų, lobelijų, šlamučių ir pelargonijų“, – tikino ji.

Iš viso, R. Surblytės žodžiais, Kretingos mieste bus pasodinta per 6 tūkst. 300 daigų, jie nupirkti iš Plungės ūkininko Alfredo Bagdono. Vienas daigas kainavo nuo 0,17 ct iki 2 Eur. Gėlėms išleista per 1 tūkst. 90 eurų.

Nurovus našlaites Birutės gatvėje, į jų vietą pasodinti serenčiai ir gvazdikai.

Abejoja, ar prigis

Formuojant Kretingos miesto mažuosius gėlynus, bendrovę „Kretingos komunalininkas“ konsultuoja Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vadovė Jurgita Tertelienė. „Komunalininkai pateikia gėlynų formų pavyzdžius, o aš patariu, kokios gėlės būtų praktiškos, o gėlynai – estetiški ir gražūs“, – sakė ji.

J. Tertelienė neslėpė, jog jai, kaip muziejaus želdinių specialistei, skauda širdį dėl to, kad bus nuniokotas didysis gėlynas prie sankryžos. „Dabar, kai suvešėjo žolynai, jis man yra toks gražus – pats skoningiausias visame mieste. Žmonės nė nespėjo iš tikrųjų pasidžiaugti, ir jo nebeliks. Statant paminklą, reikės nutiesti komunikacijas ir išsaugoti gėlyno, ko gero, nepavyks“, – mano ji.

Gamtininkė taip pat įsitikinusi, jog į kitą vietą perkelti ūgtelėję gėlynai sunkiai teprigis: „Dabar gi – pats jų vegetacijos laikotarpis, o tuo metu negalima judinti šaknų ir kilnoti augalų į kitas vietas“. Drąsios pastabos dėl želdinių

J. Tertelienė taip pat pasigenda vieningai formuojamų želdinių Vilniaus gatvėje bei miesto centre, tačiau vylėsi, jog po gatvės renovacijos apželdinimo darbams bus pasitelkti išmanantys specialistai.

„Tačiau aš geriausiai žinau Kretingos dvaro parko bėdas, turime viziją jį sutvarkyti, bet trūksta lėšų“, – atviravo pašnekovė.

Į redakciją užsukęs šilutiškis miškininkas Arūnas Robertas Miklovis, pastebėjęs, kaip drastiškai buvo genimi medžiai mūsų mieste, negailėjo pastabų miesto šeimininkams: „Pastauninko parke nugenėjo jaunus, nė 2 metų neturinčius, ąžuoliukus, paliko tik stiebus. Melioratorių gatvėje auga kaštonų eilė – ėmė ir nupjovė apatines šakas. Prieš metus, pastebėjau, nušlavė medžius palei Bajorų geležinkelį ir atidengė miestą sugerti dundančių traukinių triukšmą. Tai – ne želdinių priežiūra, o žmonių nekompetencija. Juk medžiai visame pasaulyje miestuose sodinami tam, kad slopintų triukšmą ir sulaikytų dulkes bei automobilių išmetamus teršalus“, – įsitikinęs miškininkas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas