Pajūrio naujienos
Help
2018 Liepa
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Orų prognozė
Dieną27°C debesuotumas 65 %
Naktį17°C debesuotumas 7 %
Apklausa

Ar jums buvo įdomu, kas vyko per V. Putino ir D. Trumpo susitikimą Helsinkyje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Meras pasipuošė naujomis regalijomis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-06-16
Kretingos rajono meras Juozas Mažeika gabius rajono mokinius pagerbė, pirmąkart pasipuošęs naujosiomis regalijomis.

Vakar per Kretingos rajono gabių ir talentingų mokinių pagerbimo šventę rajono meras Juozas Mažeika pasipuošė naujomis regalijomis – aukso ir sidabro spalvos metalo grandine-medalionu, ant kurio kabo simboliniai raktai – valdžios simbolis bei spalvotas Kretingos miesto herbas su Dievo Motinos, ant rankų laikančios Kūdikėlį Jėzų, atvaizdu.

Senosios regalijos – skolintos

Dar pavasarį Kretingos rajono taryba suskato pasirūpinti, kad per miesto šventę bei Kretingos pranciškonų bažnyčios 400 metų jubiliejų Savivaldybės meras J. Mažeika pasirodytų iškilmingai, su naujomis regalijomis – išskirtiniu pagarbos ženklu. Prie regalijų privalomas ir aprangos kodas – juodas kostiumas arba smokingas.

Senosios mero regalijos – itin masyvus medalionas su Kretingos herbu – kol kas dar tebekabo jo kabinete, ant sienos. J. Mažeika neslėpė, jog šis medalionas esąs labai gremėzdiškas, sunkus ir nepatogus nei nešioti, nei transportuoti. Todėl jomis anksčiau ir tesipuošdavęs tik sykį per metus – miesto šventėje įteikdamas Kultūros ir meno premijas. Po to regalijos vėl sugrįždavo į įprastinę savo vietą – dulkėti ant sienos.

Beje, ankstesnės regalijos yra Kretingos muziejaus nuosavybė ir netrukus, tikino J. Mažeika, jos bus sugrąžintos atgal.

„Kitų rajonų merų regalijos yra gerokai patogesnės, lengvesnės naudoti ir estetiškesnės. Todėl rajono taryba, pastebėjusi, kad, kaip rajono vadovas, nesipuošiu per oficialias šventes, nusprendė, jog reikia kuo skubiau jas pakeisti. Norėčiau, kad žmonės suprastų, jog tai nėra mano užgaida, o privalomas Savivaldybės valdžios atributas, kuris, pasibaigus kadencijai, perduodamas kitam vadovui“, – tvirtino J. Mažeika.

Kretingos rajono mero regalijos yra nekasdienių pareigų atlikimo ir ypatingų iškilmių atributas. Jos nešiojamos oficialių ceremonijų metu ar per kitas iškilmes, priimant užsienio svečius, kaip ypatingos pagarbos ženklas.

Medaliono kaina – 7 tūkst. eurų

Vykdant viešuosius pirkimus, Kretingos rajono savivaldybės administracija sukurti mero regalijas patikėjo bendrovės iš Vilniaus „Alpera“ juvelyrams. Meniškas medalionas kainavo 6 tūkst.957 eurus. Ne iškilmių metu regalijos bus laikomos specialiame dėkle mero kabinete.

J. Mažeika patikino, jog gamintojai iš pradžių jam atsiuntė kelis eskizų variantus, ir jis išsirinkęs pastarąjį, kuris atrodęs labiausiai estetiškas, lengvas ir patogus.

„Pasipuošęs naujuoju medalionu ateisiu ir šį šeštadienį į Kretingos miesto, vienuolyno ir bažnyčios įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus pagerbimo ceremoniją bei kitus iškilmingus savaitgalio renginius, išskyrus amatų mugę. Šiemet yra Tautinio kostiumo metai, ir mes, Savivaldybės vadovai, mugėje taip pat nusprendėme kretingiškiams pasirodyti su tautiniais kostiumais. Naująsias regalijas dėkle ant scenos iškilmingai įneš taip pat tautiniais rūbais pasipuošusi jaunuomenė“, – būsimos šventės scenarijų piešė J. Mažeika.

Tačiau meras neslėpė, jog po šventės gamintojams sugrąžins pakoreguoti medalioną: „Mano manymu, jis neprigula ant švarko taip, kaip turėtų – šiek tiek pakyla vertikaliai. Norėtųsi, kad ant kostiumo gultų preciziškai “, – sakė jis.

Dviejų spalvų – geltonos ir baltos – metalo ženklelius, kurių centre – taip pat Kretingos miesto herbas, pagamino Telšių bendrovė „Praktika“.

Tarybos nariai turės ženklus

„Taip pat buvo nuspręsta užsakyti ir specialius ženklus tarybos nariams, kuriuos įteiksime dar šį birželį, per rajono tarybos posėdį“, – kalbėjo J. Mažeika.

Iš viso užsakyta pagaminti 60 ženkliukų: 25 iš jų įteiks šios kadencijos tarybos nariams, o kiti liks ateinančiai tarybai. Už juos sumokėta 726 eurai.

Tarybos nario ženklas – taip pat prezentacinis dalykas, juos rajono politikai galės nešioti ne vien per posėdžius Savivaldybėje ar būnat delegacijų nariais šalyje bei užsienyje, o nuolat.

Pasibaigus tarybos nario kadencijai ar netekus mandato dėl kitų priežasčių, tarybos nario ženklas bus paliekamas tam asmeniui neatlygintinai.

---

Šiandieninis Kretingos miesto herbas, vaizduojantis Mergelę Mariją su Kūdikėliu ant rankų, istoriko Juliaus Kanarsko žodžiais, yra unikalus ir išskirtinis: „Šis herbas atkeliavo į Lietuvą kartu su Magdeburgo teisėmis, suteiktomis Kretingai 1609 m. jos įkūrėjo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmono Jono Karolio Chodkevičiaus rūpesčiu. Tačiau Marija miesto herbe tuomet teišbuvo vos 40 metų – vėlesnis miesto valdytojas Kazimieras Sapiega, įsigalint šventojo Kazimiero kultui, patvirtino herbą su šv. Kazimiero atvaizdu. Tarpukariu Kretingos herbe buvo pradėta vaizduoti liūtą, vėliau – grifą. 1993 m. Lietuvos heraldikos komisija atkūrė istorinį herbą su Dievo Motina“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas