Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Naujagimiams – marškinėliai, praeiviams – obuoliai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2017-06-02
Gimdyvę Emiliją Jurevičiūtę ir jos naujagimį (iš dešinės) vakar pasveikino: Asta Machmajeva, Viktorija Petrutytė, Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėja Dalia Opulskienė, Karolina Skominienė ir Vanda Verbutienė.

Minint Pasaulinę dieną be tabako, vakar ir užvakar Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Kretingos mieste vykdė dvi simbolines akcijas: pasveikino Kretingos ligoninėje gimusius mažylius ir įteikė jiems marškinėlius „Gimiau nerūkantis“, o Pranciškonų gimnazijos bei Kretingos technologijos ir verslo mokyklos mokiniai gatvėje praeiviams dalijo obuolius su atvirlaiškiais.

Tėvams priminė atsakomybę

Vakar Kretingos ligoninės Gimdymo skyriuje apsilankiusios viešnios – Visuomenės sveikatos biuro vadovė Viktorija Petrutytė ir sveikatos stiprinimo specialistė Karolina Skominienė bei Savivaldybės gydytoja Vanda Verbutienė ir mero patarėja Asta Machmajeva – simboliniais marškinėliais apdovanojo 3 Nerūkymo dieną – gegužės 31-ąją – gimusius mažylius bei jų mamas: Emiliją Jurevičiūtę iš Baublių, Ingridą Meškienę ir Agnę Zbarauskienę iš Skuodo. Viso trys mamos džiaugėsi pagimdžiusios vyriškos lyties naujagimius.

O dar 3 anksčiau gimusių moteriškos lyties mažylių mamos – Jurgita Riepšienė, Sandra Baltrušaitytė ir Karolina Mikaliūnė iš Kretingos – buvo pasveikintos su birželio 1-ąją švenčiama Tarptautine vaikų gynimo diena.

V. Verbutienė palinkėjo, kad tėvai sudarytų sąlygas mažyliams augti sveikiems, džiaugtis gyvenimu be tabako ir kitų priklausomybių.

Cigaretę mainė į obuolį

„Specialistai nustatė, kad rūkant ypač netenkama vitamino C, – vieną cigaretę surūkęs žmogus jo netenka tiek, kiek yra viename apelsine arba obuolyje. Todėl obuolys ir buvo pasirinktas akcijos simboliu“, – apie užvakar vykdytos akcijos „Obuolys vietoj cigaretės“ tikslus – skleisti žinią apie rūkymo žalą, jo problemas, skrajutėje nurodant pagalbos, norintiems atsisakyti šio įpročio, koordinates, kalbėjo K. Skominienė.

Mesti rūkyti, kaip ir atsikratyti bet kurios kitos priklausomybės, tvirtino K.Sominienė, pirmiausia turi norėti pats žmogus, o ne vien jo artimieji. „Metantis rūkyti žmogus patiria nikotino abstinencijos sindromą, dėl to jam dažnai prireikia ir psichologų pagalbos, o šeimos gydytojas turėtų pritaikyti pakaitinę nikotino terapiją“, – sakė specialistė.

Prie Kretingos technologijos ir verslo mokyklos, degalinės bei Kretingsodžio parduotuvės išvien su būriu mokinių obuolius dalijusi šios mokyklos socialinė pedagogė Rūta Surblytė atviravo, jog žmonės iš pradžių nepatikliai žvelgė į jiems ištiestą obuolį su skrajute. „Bet paaiškinus, kad tiek vitaminų jie pražudo su kiekviena cigarete, buvo net tokių, kurie patys, ištraukę iš pakelio, mainė cigaretę į obuolį“, – R. Surblytė sakė, jog jie praeiviams išdalino 40 obuolių.

Gyvena dešimtmečiu trumpiau

„Moksliškai įrodyta, jog intensyviai – 1ar 2 pakelius cigarečių per dieną – surūkantis žmogus savo gyvenimą sutrumpina 10 metų. O pasyvaus rūkymo atveju – kuomet žmogus pats nerūko, bet gyvena rūkančioje aplinkoje, – susirgti plaučių vėžiu jam atsiranda dukart didesnė tikimybė, negu įprastai. Tokiai aplinkai ypač jautrūs vaikai – dėl įkvepiamų nuodingų cigarečių dūmų sulėtėja jų augimo procesas, padaugėja astmos bei kvėpavimo takų ligų atvejų“, – tvirtino K. Skominienė.

Cigarečių dūmuose yra daugiau, negu 400 cheminių junginių, kurie pavojingi žmogaus sveiktai.

Rūkant dirginamos kvėpavimo takų gleivinės, rūkaliai nuolat kenčia dėl burnos, gerklės ir plaučių problemų – sauso kosulio, dusulio, bronchito. Cheminės medžiagos, esančios dūmuose, veikia bronchus ir plaučių audinius. Užkietėjusio rūkaliaus gleivinė tampa 4-5 kartus storesnė, negu nerūkančio žmogaus, ir apsunkina oro patekimą į plaučius. Nuodingi cigarečių dūmai žaloja plaučių alveolių dangą. Plaučiuose yra per 3 mln., alveolių, per kurias deguonis patenka į kraują: kai plaučiuose sutrinka deguonies apykaita, žmogus pradeda jausti deguonies trūkumą, ypač – aktyviai judėdamas.

Sukelia pavojingas ligas

Be to, ilgalaikis rūkymas, tvirtino K. Skominienė, sukelia itin pavojingas ligas – gerklės ar plaučių vėžį: cigarečių dūmuose yra per 40 cheminių junginių iš kancerogenų grupės, kurie stimuliuoja vėžinių ląstelių dauginimąsi.

Rūkymas pavojingas širdžiai bei kraujagyslių sistemai. Dėl didelės smalkių koncentracijos cigarečių dūmuose – smalkių trauka yra 200 kartų stipresnė, negu deguonies – stipriai sumažėja deguonies kiekis kraujyje. O nikotinas stimuliuoja ir verčia širdį plakti dažniau, todėl susidaro itin pavojingas dvigubas efektas. Rūkymas didina kraujo klampumą, stiprina trombų susidarymo procesą, todėl rūkalius dažniau ištinka insultas, miokardo infarktas arba paralyžius.

Specialiste priminė, jog rūkymas taip pat skatina osteoporozę – vadinamąjį kaulų išretėjimą, nes dūmuose yra sunkiojo metalo kadmio, kuris skatina kaulo masės netekimą.

Rūkanti moteris menopauzės sulaukia maždaug 5-eriais metais anksčiau, negu nerūkanti, o rūkanti nėščia moteris rizikuoja priešlaikiniu gimdymu, jos kūdikiui prognozuojami nervų sistemos sutrikimai.

---

FAKTAI

Kasmet pasaulyje nuo rūkymo sukeltų ligų miršta 6 mln. žmonių.

Nuo pasyvaus rūkymo, kai kvėpuojama dūmais, kasmet pasaulyje miršta 600 tūkst. žmonių.

Lietuvoje nuo rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta 6 tūkst. gyventojų.

Nerūkymo dienos akcijas Lietuvoje jau kelintus metus rengia Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras, jų partneriai – visuomenės sveikatos biurai


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas