Pajūrio naujienos
Help
2018 Balandis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Orų prognozė
Dieną14°C debesuotumas 8 %
Naktį3°C debesuotumas 8 %
Apklausa

Ar dalyvaujate aplinkos švarinimo talkose?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Viena iš aktualiausių temų dabartinėje Lietuvoje – emigracija. Ir nenuostabu – kasdien dalis lietuvių palieka savo gimtąjį kraštą, tikėdamiesi geresnio gyvenimo svetur. O liūdniausia tai, kad didelė dalis emigrantų – jaunimas, žadantis užsienyje mokytis, uždarbiauti. Emigracijos problema aktuali ir Kretingos miestui bei rajonui. Požiūriu ir mintimis šia tema pasidalino keli jauni kretingiškiai, Pranciškonų gimnazijos mokiniai.

Pranciškonų gimnazijos mokinių Eglės Jašinskaitės ir Andriaus Dagilio nuomonės emigracijos klausimu skiriasi: Eglė mano, kad geriau likti Lietuvoje, o Andrius žada studijuoti ir gyventi Anglijoje.

Ieškos geresnės studijų kokybės

Dvyliktokas Andrius Dagilis šiuo metu intensyviai ruošiasi abitūros egzaminams ir žino: savarankiškas gyvenimas – ne už kalnų. Vaikinas gana užtikrintai teigė, jog baigęs mokyklą studijuos ir gyvens Londone, Anglijoje.

„Londonas – mano svajonių miestas. Aš tiesiog nekantrauju susipažinti su nauja kultūra, gyvenimo būdu, žmonėmis, aplinka,“ – džiaugsmingai sakė jis.

Kita, ne mažiau svarbi priežastis, kuri, anot Andriaus, paskatino rinktis šį miestą – aukštas studijų kokybės lygis. Vaikinas mano, kad Londono universitete, lyginant su Lietuvos mokymosi įstaigomis, yra geresnė mokymosi kokybė: labiau kvalifikuoti dėstytojai, atsiveriančios didesnės galimybės siekti karjeros baigus mokslus, modernesnės mokymosi priemonės, naujesnės patalpos. Žinoma, yra ir kita medalio pusė. Didmiestyje Andrius neturi giminaičių, draugų, todėl jis nujaučia, kad lengva nebus tiek fiziškai, tiek psichologiškai, tačiau yra nusiteikęs ryžtingai. „Manau, kad reikia siekti savo svajonių, nors ir kaip neįtikėtinai kartais jos skamba. Nepabandęs gailėsiesi visą likusį gyvenimą. O jei ir nepasiseks, nereikia nusiminti, juk gyvenimas ilgas ir vienas neteisingas sprendimas per ilgą laiką netenka reikšmės”, – teigė Andrius.

Nors vaikinas ir neslepia didelės simpatijos Anglijai, mano, kad anksčiau ar vėliau grįš atgal į gimtinę – jos niekas niekada nepakeis.

Neįsivaizduoja saves kitur

Kitaip mąsto Dešimtokė Eglė Jašinskaitė, kuri yra gana užtikrinta, kad baigusi mokyklą studijuos ir gyvens Lietuvoje. „Lietuva – mano tėvynė, aš kalbu lietuviškai, mąstau lietuviškai, čia gyvena mano giminaičiai, draugai.

Neįsivaizduoju savęs kur nors kitur,“ – sakė ji.

Mergina įsitikinusi, kad ir Lietuvoje galima laimingai gyventi, tiesiog reikia uoliai mokytis ir iš visų jėgų stengtis siekti savo užsibrėžtų tikslų. Eglė pastebi, kad daug lietuvių verčiau renkasi užsienį, užuot tęsę darbo paieškas tėvynėje. Jos manymu, norint užkirsti kelią emigracijai, valdžia turėtų labiau motyvuoti žmones dirbti čia: pagerinti darbo sąlygas, didinti atlyginimus ir tiesiog skirti daugiau dėmesio paprastų gyventojų poreikiams.

„Labai gaila, kad daug žmonių emigruoja, juk tai labai kenkia šalies ekonomikai. Aš manau, kad daugelis to nesupranta. Jei visi emigrantai grįžtų į Lietuvą, pamažu atsigautų ir pati šalis, o tai reikštų ir atlyginimų didėjimą. Žodžiu, visi būtų laimingi,“ – kalbėjo mergina.

Kaip ir dauguma jaunuolių, Eglė turi priekaištų ir šalies švietimo sistemai. Po mokymosi dienos ji būna išsekusi ir, kaip sako, iškart krenta į lovą, nes viską suspėti – didelis iššūkis.

„Mokykloje su klasės draugais kiekvieną dieną išgirstame daug naujos informacijos, o skirtingų pamokų – ne viena ir ne dvi. Kur dar begalės namų darbų ir atsiskaitymų. Bet kone blogiausia yra tai, kad labai mažai įgytų žinių panaudojame praktiškai,“ – nuogąstavo ji.

Vis dėlto Eglė tiki, kad po kelerių metų gyvenimo lygis šalyje matomai pagerės ir žmonių skaičius padidės. Ji taip pat stengsis prisidėti prie šalies klestėjimo ir augimo, o užaugusi norėtų sukurti kažką tokio, kas padėtų sunkiai gyvenantiems lietuviams, praskaidrintų jų dienas, padarytų laimingais.

Trauks tyrinėti pasaulio

Dar kitaip į emigraciją arba tiesiog laisvą judėjimą po pasaulį žvelgia Pranciškonų gimnazijos dešimtokė Barbora Paleckytė. Ji, baigusi mokyklą, pirmiausia su drauge Gabija apkeliaus visą Europą.

„Europos žemėlapyje esame pasižymėjusios vietas, kurias reikia aplankyti ir netgi išsirinkome „mašiniuką“, kuriuo keliausime,“ – džiaugsmingai pasakojo ji.

Barbora mano, kad po mokyklos daryti pertrauką – teisingas pasirinkimas, juk mokiniai mokosi ištisus dvylika metų, patiria daug streso ir dažnai patys nežino, ko nori. Pertrauka suteikia daugiau laiko pamąstyti ir galiausiai – padeda atrasti savo gyvenimo kelią.

Bet tai ne vienintelė priežastis, lėmusi tokį apsisprendimą.

„Kelionės – mano aistra. Esu labai smalsi, noriu pamatyti kanjonus, paragauti nuostabaus maisto, pabendrauti su skirtingų kultūrų, religijų žmonėmis. Noriu pasiekti savo gyvenimo viršūnę” – sakė gimnazistė.

Vis dėlto, norint įgyvendinti šią svajonę reikia pinigų, tačiau kalbai pasisukus šia linkme, merginos entuziazmas niekur nedingo. Pinigų Barbora užsidirba Kultūros ir jaunimo centre Palangoje vasaros sezonu, taip pat užsiimdama mėgstama veikla – fotografavimu.

„Sulaukusi pilnametystės ketinu padirbėti ir laisvomis mokslo metų dienomis, juk dėl laimės reikia šiek tiek pasiaukoti,“ – mano Barbora.

Visgi paskutinė merginos stotelė – ne Lietuva, ji žada apsigyventi Italijoje. Ši mintis Barborą aplankė tada, kai prieš kelerius metus su šeima išvyko ten poilsiauti.

„Italijoje tiesiog nuostabu. Siauros gatvelės, dideli turgūs, pilni skanutėlių prisirpusių vaisių, vakarais sklindantis žmonių juokas, nepaprasti pokalbiai su vietiniais gyventojais, pasigardžiuojant įvairiausių rūšių sūriais, ankstūs rytai su kavos puodeliu rankoje ir vaizdu į „Piazza Navona“ aikštę“, – pasakojo Barbora, ketinanti Italijoje pasilikti visam laikui.

Rokas KIŠKYS

„P. n.“ akademijos narys


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas