Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Fotografija - šeimos verslas ir pomėgis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2007-08-10

Kretingiškiai Lolita ir Artūras Bončkai savo gyvenimo neįsivaizduoja be fotografijos: Artūrui tai – labiau verslas, o Lolitai – saviraiškos būdas. Artūro įkurtos fotolaboratorijos veikia Klaipėdoje ir Nidoje. Lolita, dirbanti kirpėja, vakarus ir savaitgalius leidžia savo įsteigtose fotografijos dirbtuvėse. Jiedu abu yra „Palangos fotoklubo 750“, kuris vienija pajūrio fotografus – mėgėjus bei profesionalus – nariai, rengia ir dalyvauja įvairiose parodose.

Lolita ir Artūras Bončkai įsitikinę, jog žmonės dabar vėl, kaip ir prieškariu, pradeda vertinti nuotraukas, ypač šeimos: rėmina jas ir kabina garbingiausioje namų vietoje.

Pirmieji pozuotojai – šuo ir draugai

38-erių Artūras pasakojo, jog fotografuoti pabandė dar mokykloje. Ravėdamas daržus vieną vasarą susitaupė pinigų ir nusipirko pirmąjį fotoaparatą. „Nuo to laiko su fotoaparatais nebesiskyriau. Per daugiau kaip 20 metų ne vienas jų pabuvojo mano rankose. Pirmieji mano pozuotojai buvo šuo ir mokyklos draugai. Su fotoaparatu eidavau į mokyklą, į gamtą. Ne vien fotografuoti, bet ir ryškinti nuotraukas buvo labai įdomu: lauki ir pamatai, ką sugebėjo užfiksuoti tavo akys“, - kalbėjo Artūras.

Grįžęs iš armijos suprato, kad iš fotografijos gali ir uždirbti.

Pasiskolinęs pinigų, A.Bončkus nusipirko spalvotą aparatą ir motinos namų rūsyje įkūrė fotolaboratoriją. Pradėjo fotografuoti vestuves, krikštynas, jubiliejus. Pamažu verslą išplėtojo. Dabar jo fotolaboratorijose ir teikiamos paslaugos, ir prekiaujama fotoprekėmis.

„Nesu profesionalus fotografas, specialiai mokęsis šio amato ir meno. Gyvenimas pats išmokė daugelio dalykų“, - prisipažino Artūras, nepasižymintis didele iškalba ar gražbylyste.

Fotografija jis „užkrėtė“ ir savo žmoną Lolitą: ši jau dešimtmetį taip pat fotografuoja vestuves, krikštynas, įvairias šeimos bei kolektyvų šventes.

Buvusiuose Pionierių namuose, Kretingoje, Lolita išsinuomojo patalpas ir įkūrė meninės fotografijos dirbtuves.

Aksesuarų ieško tarp sendaikčių

„Dirbtuvės fotografui yra prabanga, nes reikalinga didelė patalpa, o nuoma yra brangi. Jeigu ne Artūro verslas, vien iš dirbtuvių tikrai neišgyvenčiau“, - atviravo 33-jų Lolita, patikindama, jog į dirbtuves po kasdienių darbų kirpykloje ji skubanti tarsi į atgaivą.

Lolita tikino, jog į jos dirbtuves ateina žmonės, kurie nori netradicinių nuotraukų. Dažniausiai jos klientės yra moterys. Dar - vaikai, kuriuos atsiveda mamos. Lolita pirmiausiai bendrauja su klientu, išklauso jo pageidavimus. „Net, jeigu klientą ar klientę atlydi draugės ar draugai, paprašau, kad jie palauktų už durų. Išlaukiu momento, kol žmogus atsipalaiduoja. Kai jo veide ir judesiuose nebelieka susikaustymo, pradedame fotosesiją. Dažniausiai paskutiniai kadrai būna labiausiai pavykę“, - fotomenininko darbo subtilybes nusakė pašnekovė.

Kompiuteriu vėliau tik pašalinami defektai – dažniausiai veido blizgesys ar spuogai. Nors kompiuterinės galimybės dabar – kone beribės, visgi pagrindinis darbas, pašnekovų žodžiais, atliekamas fotoaparatu. Kompiuteriu jau galima fotonuotrauką perkelti ant drobės, - drobėje įrėminta nuotrauka primena paveikslą.

Pasak Lolitos, dažnai į jos dirbtuves nusifotografuoti atėjęs žmogus tampa tuo, kuo net neįsivaizdavo: netikėtas įvaizdis sukuriamas įvairiais aksesuarais.

Aksesuarus – skrybėles, kailius, angelų sparnus, senovines knygas, skėčius ir pan. – Lolita ieško ir perka dažniausiai sendaikčių parduotuvėse. Fotolaboratorijoje, Nidoje, Artūras sumanė sukurti kaubojišką aplinką. Kaubojiškų aksesuarų – batų, liemenių, skrybėlių - paieška „labdarynuose“ taip pat buvo Lolitos rūpestis.

Klubas vienija bendraminčius

Fotografija „užvaldė“ ne vien visą Bončkų šeimos – Lolitos ir Artūro, bet ir jų vaikų – 13-metės Evelinos bei 5-mečio Liudo – kasdienybę ir laisvalaikį. Savaitgaliais, kai Artūras ir Lolita užimti darbuose, namų ūkiu, broliuku bei šunimi Kongu, tėvų žodžiais, rūpinasi savarankiškoji ir tėvų pasitikėjimą pelniusi Evelina.

Laisvalaikiu visa šeima susitinka su „Palangos fotoklubo 750“ nariais. Su bendraminčiais jie renkasi pabendrauti, pasidalinti naujienomis ir sumanymais. Klubo įkūrėjas ir vadovas yra palangiškis fotomenininkas Adas Sendrauskas. Klubo nariai dažnai renkasi kavinėje „Ronžės uostas“, kurios abu savininkai - Audrius ir Daiva Bučai - taip pat fotografijos mėgėjai, o Daiva – netgi profesionali fotografė.

„Ronžės uosto“ kavinėje rengiamos fotoparodos. Pirmąją savo darbų parodą kartu su kolegėmis iš Palangos – Irina ir Ingrida – ten surengė ir Lolita. Dabar moteris ketina savo fotografijos darbus parodyti ir kretingiškiams.

Artūras yra nuolatinis palangiškių fotomenininkų klubo parodų dalyvis. Šiemet klubo parodos buvo surengtos Palangoje, Nidoje, Klaipėdoje. Jose didelį populiarumą ir žiūrovų pripažinimą pelnė A.Bončkaus nuotrauka „Drugelio šokis“, kuriai Nidos Parnidžio kopoje menininkui pozavo baleto šokėja. Artūras sakė, jog labiausiai jis mėgstąs fotografuoti žmones, jų veidus.

„Kai fotografija tapo šeimos verslu ir mudviejų abiejų su Artūru pomėgiu, dalinti save tarp kirpėjos ir fotografės tampa vis sunkiau“, - atviravo L.Bončkienė. Moteris prisipažino, jog ji norėtų įkurti vestuvių planuotojos verslą, kuriame labai pravers jos, kaip fotografės, vestuvėse įgyta patirtis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas