Pajūrio naujienos
Help
2018 Gegužė
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną21°C debesuotumas 4 %
Naktį8°C debesuotumas 6 %
Apklausa

Ar Kretingoje yra kur važinėti dviračiais?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Prokurorai vis dažniau taiko ekonomiškesnį procesą

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2017-04-21

Ekonomiškesnis ir greitesnis procesas, nepilnamečių teisių gynimas – tai vieni iš prioritetinių tikslų, kuriuos įgyvendina Kretingoje dirbantys prokurorai. Taip teigė Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Sigitas Lečas, kuris organizuoja ir kontroliuoja Gargžduose, Palangoje ir Kretingoje dirbančių prokurorų darbą.

– Kokia Kretingoje dirbančių prokurorų darbo specifika?

– Ikiteisminiai tyrimai prokurorams yra paskirstomi vadovaujantis Klaipėdos apygardos vyriausiojo prokuroro įsakymu, kuris nustato prokurorų specializacijas baudžiamajame procese. Kretingoje dirbantys prokurorai vadovauja ikiteisminiams tyrimams dėl turtinio, smurtinio pobūdžio ir kitų nusikalstamų veikų, smurto artimoje aplinkoje, transporto priemonės vairavimo apsvaigus nuo alkoholio, disponavimo narkotinėmis priemonėmis, neturint tikslo jas platinti ir kt. Į Klaipėdos apygardos prokuratūrą perduodami ikiteisminiai tyrimai dėl sunkių ar labai sunkių nusikaltimų, kadangi ir bylos dėl tokių veikų nagrinėjamos apygardos teisme. Tai nereiškia, jog apylinkių prokuratūrose dirbantiems prokurorams reikia įdėti mažiau darbo – kai kurios nusikalstamos veikos turi daug epizodų arba apima daugiau asmenų, taigi prokurorui tenka atlikti daugiau procesinių veiksmų.

Anksčiau vietiniai prokurorai kontroliuodavo ikiteisminius tyrimus visose bylose, išskyrus kai kurias išimtis, pavyzdžiui, organizuoto nusikalstamumo atvejai, kurių tyrimas būdavo perduodamas apygardos prokurorams ir pan. Viena vertus, tuomet rajonuose dirbantys prokurorai turėdavo išmanyti daugiau įvairių sričių, turėti platesnį akiratį, kita vertus, dabar jie, kuruodami tik tam tikros srities bylas, gali į jas labiau įsigilinti, tobulinti savo profesionalumą.

Pavyzdžiui, šiuo metu Lietuvoje yra aktualios bylos, susijusios su vaikų teisių užtikrinimu – vienas mūsų prokuroras ir yra atsakingas būtent už nepilnamečių justiciją, t.y., kai nepilnamečiai tampa įtariamieji ar nukentėjusieji nuo fizinio ar psichinio smurto. Šis prokuroras nuolat bendradarbiauja su Kretingos rajono savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriumi, dalyvauja Vaiko gerovės komisijos posėdžiuose, organizuoja vaikų apklausas pas ikiteisminio tyrimo teisėją, dalyvaujant psichologui.

– Kuo specifiškos smurto artimoje aplinkoje bylos?

– Kalbant apskritai apie smurto artimoje aplinkoje bylas, pagrindinės tokių nusikaltimų priežastys: besaikis alkoholio vartojimas, nedarbas, nemokėjimas spręsti taikiai konfliktinės situacijos. Moterys dažnai kreipiasi į policiją dėl smurto artimoje aplinkoje, tačiau ne retai, išsiblaiviusiems vyrams jų atsiprašius, pakeičia parodymus, prašo nutraukti ikiteisminį tyrimą ir leisti vyrui nesilaikyti kardomosios priemonės – įpareigojimo gyventi skyrium. Tokiu atveju prokuroras visada privalo išlikti nešališkas, objektyvus ir principingas.

– Kaip vertinate Kretingoje dirbančių prokurorų darbo kokybę?

– Prokurorams priekaištų neturiu, visi atsakingai vykdo pareigas, o šiuos mano teiginius pagrindžia tai, kad per 2016 metus bylose, kurios buvo perduotos į teismą, nebuvo išteisintas nė vienas kaltinamasis, taip pat nebuvo ir grąžintų bylų iš teismo papildymui. Džiaugiuosi, kad vienas prokurorų visai neseniai Prokuratūros dienos proga Generalinio prokuroro įsakymu buvo paskatintas už gerą darbą suteikiant aukštesnį kvalifikacinį rangą.

– Pastaraisiais metais prokuratūra deklaruoja siekį kuo daugiau ikiteisminių tyrimų užbaigti ekonomiškesniu procesu. Kaip pavyksta tai įgyvendinti?

– Per 2015 metus Kretingos rajone nusikalstamų veikų, ištirtų ekonomiškesniu procesu, dalis nuo visų ištirtų nusikalstamų veikų sudarė 72,9 proc., o per 2016 metus – 80,29 proc.

Ekonomiškas procesas – tai ikiteisminio tyrimo nutraukimas teisėjo sprendimu ir baudžiamojo ar auklėjamojo poveikio priemonių skyrimas, pareiškimas teismui dėl baudžiamojo įsakymo ar pagreitintas procesas. Prokurorai vis dažniau renkasi ekonomiškesnį procesą. Tai lemia trumpesnius ikiteisminio tyrimo ir teisminio bylos nagrinėjimo terminus, mažesnį ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokurorų, teisėjų darbo krūvį, mažesnes valstybės biudžeto ir visų proceso dalyvių finansines ir laiko sąnaudas, taip pat leidžia efektyviau panaudoti žmogiškuosius išteklius.

Norėčiau pasidžiaugti, jog 2016 metais prokuratūroje buvo įdiegta nauja Integruota baudžiamojo proceso, kurioje kaupiami ikiteisminio tyrimo institucijų renkami duomenys apie nusikalstamas veikas, pradėtus ikiteisminius tyrimus, atliktus ikiteisminio tyrimo veiksmus, ikiteisminio tyrimo bylos duomenys, taip pat statistiniai ikiteisminio tyrimo duomenys. Ši sistema labai palengvina kasdienį darbą ir yra našus indėlis prokuratūros sistemos modernėjimo link.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas