Pajūrio naujienos
Help
2018 Birželis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Orų prognozė
Dieną21°C debesuotumas 15 %
Naktį14°C debesuotumas 100 %
Komentarų topas

Ant Velykų medžio – keistakampės pagalvėlės

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2017-04-14

Tautodailininkė Kretingos pranciškonų gimnazijos technologijų mokytoja Aldona Narkuvienė prieš šias Velykas su mokiniais išbandė naujoviškus prancūziškus rankdarbius, sukurtus biscornu technika – keistas aštuonkampes pagalvėles. Siuvinėtos kryželiu ir papuoštos sagomis bei karoliukais šios pagalvėlės tampa puikiomis Velykų medžio puošmenomis ar miela dovana artėjančiai Motinos dienai.

Tautodailininkė Aldona Narkuvienė, šiuo metu labiau kurianti karoliukais siuvinėtas riešines, džiaugėsi išbandžiusi naujoviškus rankdarbius – keistakampes adatines.

Raštas – tas pats, pagalvėlė – kitokia

Keistakampės pagalvėlės – įvairiaspalvės ir įvairiakraštės, pirmiausiai išsiuvinėjamos kryželiu. A. Narkuvienė sakė, jog, kaip ir bet kurią adatinę, biscornu pagalvėlę sudaro 2 vienodi taisyklingi medžiagos gabalai- kvadratai, kurie susiuvami tarpusavyje – vieno pakraštys, kito vidurys – ir, palikus nedidelį kamputį, per jį prikemšami minkšto kamšalo. Galiausiai kamputis taip pat užsiuvamas.

„Visa pagalvėlės paslaptis ir keistumas ir atsiranda, susiuvus tuos kvadratus ir per jų vidurį įsiuvus dekoratyvinę sagą ar karoliuką. Saga tvirtinama stipriai įtempus siūlą, kad pagalvėlė įdubtų“, – naujoviškų rankdarbių technologiją apibūdino tautodailininkė.

Anot jos, keistakampių ornamentai yra labai gražūs tuo, kad juos galima siuvinėti daug kartų ir tuo pačiu raštu, tačiau kaitaliojant kitokių spalvų siūlus bei karoliukus, atrodytų, jog gimsta visiškai skirtingi rankdarbiai. Raštus, anot pedagogės, sugalvojo ir piešė patys vaikai.

Šios pagalvėlės gali būti visai mažutės arba didesnės, įprastai ruošiami taisyklingi medžiagos kvadratai nuo 38 iki 68 cm. Jos gali tarnauti kaip adatinės ar mielas suvenyras prie telefono, rankinės, kuprinės, o taip pat – kaip Kalėdų eglutės puošmenos.

A. Narkuvienės ir jos mokinių sukurtos pagalvėlės – velykinio stalo puošmenos.

Subtilios pagalvėlės – parodoje

A. Narkuvienė, novatorė šioje rankdarbių srityje, pasakojo, kad pirmąkart tokias pagalvėles ji pamačiusi kone prieš dešimtmetį viename žurnale ir pabandžiusi įtikinti mokines susikurti jų pačioms. Tačiau tuomet šios jų nesudomino: „Jos sakė: namie tokia pagalvėlė – per didelė, nebus, kur padėti. Bandžiau įtikinti: susmaigstysite besimėtančias adatas, o jos man atšovė, kad namie niekas nieko nebesiuva ir adatų tėra vos viena kita“, – juokėsi prisimindama pedagogė.

Dabar gi, atviravo ji, jai pasisekė sudominti ne tik mergaites, bet ir VI-VII klasių berniukus: „Vienas berniukas vaikšto po klasę ir sako: pernai aš nė siūlo nemokėjau įverti į adatą, o šiemet jau siuvinėju prancūziškai“.

Pedagogė sakė padėkojusi vaikams, kad jie išpildė jos svajonę – bendrai sukūrė daugybę keistakampių pagalvėlių, džiuginančių savo subtilumu. „Norėjosi, kad mūsų darbais pasidžiaugtų ir kiti, todėl surengėme parodą Kretingos rajono Švietimo centre. Ketiname ir kitąmet tęsti šią rankdarbių tradiciją ir surengti didesnę parodą Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje“, – tvirtino A. Narkuvienė.

Ji taip pat atskleidė savo sumanymą iš sintetinio veltinio sukurti žaismingų produktų – spurgyčių, keksiukų su kremu bei pabarstukais – ir jais, sudėtais į pintines, „skaniai“ papuošti gimnazijos palanges. „Vaikai juos galės pačiupinėti“, – A. Narkuvienė atviravo, jog per technologijų pamokas uždegti rankdarbiais mokinius yra gerokai sudėtingiau, negu gaminti, ką jie daro labai noriai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas