Pajūrio naujienos
Help
2018 Gegužė
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną20°C debesuotumas 9 %
Naktį8°C debesuotumas 9 %
Apklausa

Ar Kretingoje yra kur važinėti dviračiais?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Jų gyvenimo uostas – globos namai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2017-04-07

Padvarių socialinės globos namuose pastaruoju metu gyvena 230 asmenys: daugumos amžius – nuo 50 iki 59-erių metų, 7 gyventojų amžius nesiekia 30 metų, o 28 gyventojai yra perkopę 85-erius savo gyvenimo metus. Vyriausia globos namų gyventoja yra 97-ąjį gimtadienį neseniai atšventusi Marijona Stroputė.

Padvarių socialinės globos namų ilgaamžė 97-erių Marijona Stroputė linkėjo žmonėms santarvės, darbštaus ir ramaus gyvenimo.

Nueita laiško pėdsakais

Prisiminti M. Stroputę, kilusią iš išnykusio Žalgirio seniūnijos Balsiškių, dabar – Kalniškių kaimo, paskatino jos dukterėčios, ten pat gimusios augusios, o dabar gyvenančios Vilniuje, Jovitos Viluckienės į redakciją atsiųstas laiškas.

„Mano teta dar gerai prisimena smetonmetį, karo ir pokario laikus, gerai orientuojasi šio laikmečio gyvenime, politikoje. Daug skaitė, buvo mokyta – iki karo įgijo dabartiniam viduriniam prilygstantį išsilavinimą. Ji yra mano krikšto motina – tarsi antroji mama, šalia jos aš užaugau, todėl labai branginu ir myliu. Tik dabar rečiau begaliu ją aplankyti, nes gyvenu toli, dažniau pas ją atvyksta Klaipėdoje gyvenanti mano sesuo Birutė“, – rašė J. Viluckienė.

Abi dukterėčios, Padvarių socialinės globos namų socialinės darbuotojos Vilmos Tamašauskienės teigimu, buvo atvykusios aplankyti senolę per 97-ąjį jos gimtadienį.

„Pajūrio naujienoms“ susigraudenusi Marijona sakė, jog dabar, kai liga pakirto kojas ir ji nebepavaikšto, mintimis vis labiau grimztanti į praeitį ir maldas.

Linkėjo taikos ir ramybės

M. Stroputė užaugo Marijonos ir Pranciškaus Stropų šeimoje, kurioje buvo 4 vaikai, o ji – vyriausioji. Tėvai nuomojosi daug žemės, todėl nuo mažumės tekdavę dirbti ūkio darbus. Motina ilgainiui pasiligojo ir atgulė į patalą, ir Marijonai teko ją slaugyti. Gal dėl pasiaukojimo, o gal dėl ramaus ir uždaro būdo, svarstė ji, savos šeimos taip ir nesukūrė.

„Anuomet svarbu buvo ir kraitis, o aš buvau „biedna“. Tėvai kraitį sukrovė seseriai, o man nebeliko iš ko“, – atviravo M.Stroputė.

Perkopusi 80-metį ji buvo apgyvendinta Padvarių socialinės globos namuose ir čia – jau 18 metų. „Ligi tol glaudžiausi pas našlę seserį Eleną Ėgliškiuose, bet po Nepriklausomybės atgavimo atsirado jos namų ir žemės savininkai. Reikėjo užleisti namus – sesuo išvažiavo gyventi pas sūnų, o man vietos nebeliko. Atsidūriau čia ir esu patenkinta: niekam nebuvau našta, esu prižiūrėta, pamaitinta, nes jau ir rankos nusilpę“, – senolė sakė už rūpestį ir globą labai esanti dėkinga personalui.

Paklausta, ką labiausiai šiandien brangina, Marijona netikėtai atsakė: „Taiką. Ačiū Dievui, kad nėra karo, meldžiuosi kasdien už ramų gyvenimą. Baisus metas buvo karas ir pokaris – gyvenom pamiškėj, dieną vargino vieni, naktį – kiti. Jauniems žmonėms linkėčiau viską daryti taikiai, vertinti gyvenimą ir darbą“, – senolės lūpomis kalbėjo šimtametė patirtis.

Globos namai tapo tikraisiais namais

Kretingos rajono Padvarių socialinės globos namų direktorės Rimos Narmontienės teigimu, šiuo metu 90 metų perkopę yra 9 jų įstaigos ilgaamžiai. Devintą dešimtį šiemet baigia ir Justina Smilingienė.

Du gyventojai – Emilija Barkauskaitė ir Vladas Gradeckis – sulaukę 93-jų. Šiemet 90-metį atšventė Zita Gerdauskienė, po 91-erius jau turi Zofija Kairienė, Stanislava Bulkienė ir Jeronima Statkauskienė. „Mūsų Jeronima – intelektualė, didelė teatro bei koncertų mėgėja, ji rūpinasi savo fizine sveikata – kasryt mankštinasi“, – pasakojo R. Narmontienė.

Kone dešimčiai gyventojų globos namai tapo jų tikraisiais namais, nes savų išvis neturėjo arba anksti jų neteko. Ilgiausiai – 45-erius metus – čia gyvena kretingiškė senbuvė Birutė Narvilaitė, jai tik vieneriais metais tenusileidžia prieš 44-erius metus čia apsigyvenęs kaišiadoriškis Remigijus Černiauskas. Iš Kurmaičių kilęs Jonas Gedvilas pensionate gyvena 42-jus metus, Anė Lukaitė – 35-erius, Jelena Roščenkova – 32-jus.

Prieš 37-erius metus čia buvo apgyvendintas Gintas Bružas ir 29-erius Albertas Urbonavičius. Kretingiškiai gatvėse nuolat mato šiuos du neatskiriamus bičiulius – Gintą nuo vaikystės į neįgaliojo vežimėlį cerebrinio paralyžiaus pasodintą, o sunkiai vaikštantį Albertą – tą vežimėlį stumiantį. Jiedu dar vaikystėje susipažino Vilijampolės vaikų globos namuose, ilgainiui abu vėl susitiko ir jau nebesiskiria Padvarių socialinės globos namuose.

---

Birutė Narvilaitė Padvarių socialinės globos namuose gyvena jau 45 m.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas