Pajūrio naujienos
Help
2017 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną0°C debesuotumas 100 %
Naktį2°C debesuotumas 82 %
Apklausa

Metų žmogaus 2017 rinkimai

Edvardas STALMOKAS
Antanas BLUŽAS
Petras RUDYS
Aurimas RAPALIS
Ieva GARJONIENĖ
Arūnas MAŽONIS
Robertas LAPINSKAS
Bronius LAZDAUSKAS
Gvidonas NAVICKAS
Margarita LIZDENYTĖ
Kęstutis BERTAŠIUS
Auksė ANTULIENĖ
Apklausa

Šiemet Lietuvą paliko 56 tūkst. gyventojų. Ar Lietuva galutinai išsivažinės?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Jų gyvenimo uostas – globos namai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2017-04-07

Padvarių socialinės globos namuose pastaruoju metu gyvena 230 asmenys: daugumos amžius – nuo 50 iki 59-erių metų, 7 gyventojų amžius nesiekia 30 metų, o 28 gyventojai yra perkopę 85-erius savo gyvenimo metus. Vyriausia globos namų gyventoja yra 97-ąjį gimtadienį neseniai atšventusi Marijona Stroputė.

Padvarių socialinės globos namų ilgaamžė 97-erių Marijona Stroputė linkėjo žmonėms santarvės, darbštaus ir ramaus gyvenimo.

Nueita laiško pėdsakais

Prisiminti M. Stroputę, kilusią iš išnykusio Žalgirio seniūnijos Balsiškių, dabar – Kalniškių kaimo, paskatino jos dukterėčios, ten pat gimusios augusios, o dabar gyvenančios Vilniuje, Jovitos Viluckienės į redakciją atsiųstas laiškas.

„Mano teta dar gerai prisimena smetonmetį, karo ir pokario laikus, gerai orientuojasi šio laikmečio gyvenime, politikoje. Daug skaitė, buvo mokyta – iki karo įgijo dabartiniam viduriniam prilygstantį išsilavinimą. Ji yra mano krikšto motina – tarsi antroji mama, šalia jos aš užaugau, todėl labai branginu ir myliu. Tik dabar rečiau begaliu ją aplankyti, nes gyvenu toli, dažniau pas ją atvyksta Klaipėdoje gyvenanti mano sesuo Birutė“, – rašė J. Viluckienė.

Abi dukterėčios, Padvarių socialinės globos namų socialinės darbuotojos Vilmos Tamašauskienės teigimu, buvo atvykusios aplankyti senolę per 97-ąjį jos gimtadienį.

„Pajūrio naujienoms“ susigraudenusi Marijona sakė, jog dabar, kai liga pakirto kojas ir ji nebepavaikšto, mintimis vis labiau grimztanti į praeitį ir maldas.

Linkėjo taikos ir ramybės

M. Stroputė užaugo Marijonos ir Pranciškaus Stropų šeimoje, kurioje buvo 4 vaikai, o ji – vyriausioji. Tėvai nuomojosi daug žemės, todėl nuo mažumės tekdavę dirbti ūkio darbus. Motina ilgainiui pasiligojo ir atgulė į patalą, ir Marijonai teko ją slaugyti. Gal dėl pasiaukojimo, o gal dėl ramaus ir uždaro būdo, svarstė ji, savos šeimos taip ir nesukūrė.

„Anuomet svarbu buvo ir kraitis, o aš buvau „biedna“. Tėvai kraitį sukrovė seseriai, o man nebeliko iš ko“, – atviravo M.Stroputė.

Perkopusi 80-metį ji buvo apgyvendinta Padvarių socialinės globos namuose ir čia – jau 18 metų. „Ligi tol glaudžiausi pas našlę seserį Eleną Ėgliškiuose, bet po Nepriklausomybės atgavimo atsirado jos namų ir žemės savininkai. Reikėjo užleisti namus – sesuo išvažiavo gyventi pas sūnų, o man vietos nebeliko. Atsidūriau čia ir esu patenkinta: niekam nebuvau našta, esu prižiūrėta, pamaitinta, nes jau ir rankos nusilpę“, – senolė sakė už rūpestį ir globą labai esanti dėkinga personalui.

Paklausta, ką labiausiai šiandien brangina, Marijona netikėtai atsakė: „Taiką. Ačiū Dievui, kad nėra karo, meldžiuosi kasdien už ramų gyvenimą. Baisus metas buvo karas ir pokaris – gyvenom pamiškėj, dieną vargino vieni, naktį – kiti. Jauniems žmonėms linkėčiau viską daryti taikiai, vertinti gyvenimą ir darbą“, – senolės lūpomis kalbėjo šimtametė patirtis.

Globos namai tapo tikraisiais namais

Kretingos rajono Padvarių socialinės globos namų direktorės Rimos Narmontienės teigimu, šiuo metu 90 metų perkopę yra 9 jų įstaigos ilgaamžiai. Devintą dešimtį šiemet baigia ir Justina Smilingienė.

Du gyventojai – Emilija Barkauskaitė ir Vladas Gradeckis – sulaukę 93-jų. Šiemet 90-metį atšventė Zita Gerdauskienė, po 91-erius jau turi Zofija Kairienė, Stanislava Bulkienė ir Jeronima Statkauskienė. „Mūsų Jeronima – intelektualė, didelė teatro bei koncertų mėgėja, ji rūpinasi savo fizine sveikata – kasryt mankštinasi“, – pasakojo R. Narmontienė.

Kone dešimčiai gyventojų globos namai tapo jų tikraisiais namais, nes savų išvis neturėjo arba anksti jų neteko. Ilgiausiai – 45-erius metus – čia gyvena kretingiškė senbuvė Birutė Narvilaitė, jai tik vieneriais metais tenusileidžia prieš 44-erius metus čia apsigyvenęs kaišiadoriškis Remigijus Černiauskas. Iš Kurmaičių kilęs Jonas Gedvilas pensionate gyvena 42-jus metus, Anė Lukaitė – 35-erius, Jelena Roščenkova – 32-jus.

Prieš 37-erius metus čia buvo apgyvendintas Gintas Bružas ir 29-erius Albertas Urbonavičius. Kretingiškiai gatvėse nuolat mato šiuos du neatskiriamus bičiulius – Gintą nuo vaikystės į neįgaliojo vežimėlį cerebrinio paralyžiaus pasodintą, o sunkiai vaikštantį Albertą – tą vežimėlį stumiantį. Jiedu dar vaikystėje susipažino Vilijampolės vaikų globos namuose, ilgainiui abu vėl susitiko ir jau nebesiskiria Padvarių socialinės globos namuose.

---

Birutė Narvilaitė Padvarių socialinės globos namuose gyvena jau 45 m.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas