Pajūrio naujienos
Help
2018 Birželis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Orų prognozė
Dieną15°C debesuotumas 14 %
Naktį11°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar rajono valdžia turėtų pasirūpinti vaikų vasaros poilsiu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ilgametis politikas neteko tarybos nario mandato

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2017-03-28

„Labiausiai apmaudu dėl rinkėjų, kurie už mane balsavo, manimi pasitikėjo. Aš juos nuvyliau“, – sakė socialdemokratas Steponas Baltuonis, kuriam lyg perkūnas iš giedro dangaus atėjo žinia, jog netenka tarybos nario mandato. Priežastis – jis deklaravo gyvenamąją vietą už Kretingos rajono, kuriame buvo išrinktas, ribų.

Steponas Baltuonis dar svarsto, ar Vyriausiajam administraciniam teismui skųsti Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimą, kuriuo jo tarybos nario įgaliojimai nutraukti anksčiau laiko.

Vos sužinojęs apie tai, kad Vyriausioji rinkimų komisija ketina nutraukti tarybos nario įgaliojimus, S. Baltuonis, kuris buvo deklaravęs savo gyvenamąją vietą Palangos mieste, suskubo pakeisti gyvenamąją vietą – ją deklaravo Kretingoje.

Tačiau Vyriausioji rinkimų komisija į tai neatsižvelgė – pakako fakto, kad jis buvo pažeidęs įstatymą, t. y. apsigyvenęs už Kretingos rajono ribų.

Dalyvavo posėdyje

„Paskatintas partijos bičiulių, nuvykau į Vyriausiosios rinkimų komisijos posėdį. Tačiau be reikalo – atrodė, kad jau viskas nuspręsta iš anksto, – susidariusį įspūdį apibūdino S. Baltuonis. – Mus visus patikrino kovo 9 dieną, ir kas tą dieną buvo gyvenamąją vietą deklaravęs kitur – neteko mandato. Nė vienas mūsų nebuvo nusprendęs išvykti gyventi kažkur nuolatinai – tokiu atveju, nebegalėdami vykdyti tarybos nario pareigų, patys apie tai būtume pranešę Vyriausiajai rinkimų komisijai. Dabar visi, turėdami įvairių priežasčių, gyvenamąją vietą kitoje savivaldybėje deklaravome tik laikinam laikotarpiui, bet įstatymas tokių išimčių nenumato. Į gyvenimiškas mūsų aplinkybes neatsižvelgė ir Vyriausioji rinkimų komisija, kuri labai formaliai pritaikė įstatymą.“

Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu, S. Baltuoniui, kaip ir dar 9 tarybos nariams iš kitų šalies savivaldybių, tarybos nario įgaliojimai buvo nutraukti anksčiau laiko.

S. Baltuonio, kuris 2015 metų savivaldybių tarybų rinkimuose buvo surinkęs 862 rinkėjų pirmumo balsus, dabar vietą turėtų užimti kitas po jo partijos sąraše ėjęs kolega Tadas Abelkis, jei šis atsisakys – vieta atiteks jo tėvui Juozui Abelkiui.

„Grįždamas iš Vilniaus turėjau 3 valandas apmąstymų vienumoje: manau, kad tie žmonės, kurie ateis vietoj manęs nebus blogesni, o gal jie atneš ir dar geresnių idėjų, kaip valdyti mūsų rajoną“, – sakė S. Baltuonis, kuriam teks keisti savo savaitgalio ritualą – geriant kavą ramiai skaityti ir gilintis į tarybos sprendimų projektus.

Vietą buvo pakeitęs laikinai

„Anksčiau gal ta įstatymo nuostata nebuvo taip akcentuojama, „užaštrinta“, todėl tikrai nesitikėjau tokių pasekmių, – pripažino S. Baltuonis, kurio įsitikinimu, užteko formalumo, kad būtų nubaustas. – Suprantu, jei žmogus, išrinktas Kretingos rajone, persikeltų gyventi į Alytų ar Škotiją – gal ir neprilakstytų į tarybos posėdžius, į susitikimus su rinkėjais. Tačiau dabar pasaulis yra mobilus, žmonės nuolat keliauja, todėl įstatymo reikalavimas būti deklaravus gyvenamąją vietą toje savivaldybėje, kurioje esi išrinktas – pernelyg griežtas. Sakyčiau, kad formuluotė turėtų būti papildyta „gyvenamoji vieta arba darbo vieta toje savivaldybėje, kurioje išrinktas“ – taip būtų teisingiau.“

S. Baltuonis teigė gyvenamąją vietą Palangos mieste buvo deklaravęs laikinai – tikėjosi, kad taip lengviau bus įregistruoti Šventojoje įsigytą butą, kuris yra nebaigtos statybos. „Įstatymai numato, kad tiems, kas nebus įregistravę savo nebaigtos statybos, grės baudos. Mūsų butų, kurie faktiškai yra kotedžai, statytojas bankrutavo, todėl su kaimynais kreipėmės į teismą, kad kiekvienas savo turtą galėtume įsiregistruoti atskirai. Kadangi kitų butų savininkai – kauniečiai, vilniečiai, tai jų prašymu apsiėmiau tvarkyti šiuos teisinius reikalus“, – kodėl teko deklaruoti gyvenamąją vietą kitoje savivaldybėje, paaiškino S. Baltuonis.

Kita vertus, S. Baltuonio manymu, sprendžiant klausimą dėl tarybos nario įgaliojimų sustabdymo anksčiau laiko turėtų būti atsižvelgiama ir į tai, ar tas konkretus tarybos narys dalyvauja tarybos posėdžiuose, susitikimuose su rinkėjais, ar šie yra pateikę kokių nors skundų.

Taryboje – nuo Nepriklausomybės pradžios

S. Baltuonis save laiko tikru kretingiškiu: jis gimė ir užaugo Rūdaičių kaime, į Kretingą sugrįžo ir baigęs Kauno politechnikos institutą bei mažiau negu 5 metus pragyvenęs Jonavoje, kur dirbo pagal paskyrimą. Jau 33 metus S. Baltuonis dirba įmonėje „Kretingos grūdai“ – yra vykdomasis direktorius.

Visą gyvenimą S. Baltuonis buvo ir aktyvus politikas – jis 1990 metais buvo išrinktas į pirmąją nepriklausomą Kretingos miesto tarybą, jam rinkėjų valia tarybos nario mandatas būdavo suteikiamas per kiekvienus rinkimus ir vėliau, išskyrus 2000-2003 metų kadenciją, kuomet S. Baltuonis padarė pertrauką politinėje veikloje.

Šioje Kretingos rajono savivaldybės tarybos kadencijoje S. Baltuoniui buvo patikėtos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininko pareigos.

„Labai norėčiau, kad rajono taryboje būtų daugiau verslininkų, ypač tų, kurie verslus vysto mažuose miesteliuose. Žinoma, puiku, kad pas mus sutvarkytos švietimo, sveikatos sritys, bet vidurinį mokslą baigiantis jaunas žmogus jau galvoja, kur jam emigruoti, nes jis nemato perspektyvos čia, vietoje, jis neįsivaizduoja, kur jis čia galėtų rasti darbą. Verslininkai yra lakesnės fantazijos, į problemas žvelgia kūrybiškiau ir ieško kelio, kuriuo dar niekas nėjo, drąsiau rizikuoja – būtent tokio požiūrio ieškant problemų sprendimų aš mūsų taryboje ir pasigendu“, – kalbėjo S. Baltuonis, pripažinęs, kad pats, būdamas nuo nieko nepriklausomas, turėjęs prabangą taryboje tiesiai išsakyti tai, ką galvoja.

---

Komentarai

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko pavaduotojos Lauros Matjošaitytės:

– Vyriausioji rinkimų komisija nusprendė 10 savivaldybių tarybų narių nutraukti įgaliojimus anksčiau laiko, nes jie pažeidė Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 88 straipsnio 1 dalies 6 punktą – išvyko nuolat gyventi už savivaldybės, kurioje buvo išrinktas, ribų.

Mes išklausėme Stepono Baltuonio paaiškinimų – jis teigė, kad šiuo metu gyvenamąją vietą yra deklaravęs Kretingoje.

Tačiau dėl to savo sprendimo nepakeitėme, nes panaši situacija buvo 2013 metais. Tuomet Panevėžio savivaldybės tarybos narys, sužinojęs, jog gali netekti tarybos nario mandato dėl to, kad yra pakeitęs gyvenamąją vietą, vėl suskubo savo gyvenamąją vietą deklaruoti Panevėžyje. Tačiau Vyriausioji rinkimų komisija vis dėl to sustabdė jam suteiktus tarybos nario įgaliojimus anksčiau laiko. Šį sprendimą asmuo apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui – šis pripažino, kad Vyriausioji rinkimų komisija buvo teisi. Kadangi šiuo metu S. Baltuonio deklaruota gyvenamoji vieta yra Kretingoje, jis vėl sugrįžti į tarybą galėtų tik tokiu atveju, jei ateityje joje atsirastų laisva vieta.

Kretingos rajono mero Juozo Mažeikos:

– Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimą S. Baltuonio atžvilgiu vertinu neigiamai. S. Baltuonis yra ilgametis tarybos narys, puikiai išmanantis tarybos darbą. Jei Vyriausioji rinkimų komisija būtų paklaususi tarybos nuomonės apie S. Baltuonį, tai pasakyčiau, kad jis, nesvarbu, kur gyvena – Šventojoje ar Rūdaičiuose, visada dirba sąžiningai, atsakingai, dalyvauja komitetų posėdžiuose, svarstomais klausimais turi kompetentingą nuomonę. Deja, mūsų nuomonės niekas neklausė ir Vyriausioji rinkimų komisija priėmė sprendimą, vadovaudamasi tik įstatymo raide.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas