Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Dėl akmenų sprogdinimo – gyventojų priekaištai

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-03-28

Darbėnų seniūnijoje gyvenantys žmonės nebeištvėrė: tris dienas klausęsi, kaip kas 20-30 min. nuaidi sprogimo garsas, jie telefono skambučiais atakavo įvairias institucijas, tarp jų – net Bendrąjį pagalbos centrą. Skambučių iš gyventojų sulaukė ir Darbėnų seniūnijoje Pasertupio kaime įsikūrusios bendrovės „Žemaitijos granitas“ vadovas Rimvydas Levanas, kuris, atsiprašydamas už sudrumstą ramybę, pripažino: sprogdinimas yra vienintelė technologija, galinti suskaldyti didelio gabarito akmenis, ją įmonė naudos ir toliau.

„Jau trečią dieną sprogdina – nuaidėjus garsui, kaskart krūpčiojame. Skambinome 112, ten mums pasakė, kad sulaukė ne vieno tokio skambučio ir paaiškino, kad akmenskaldė turi leidimą sprogdinti. Čia gyvenu 26 metus ir pirmą kartą tokį karą girdžiu“, – penktadienį sakė „Pajūrio naujienoms“ paskambinusi Kadagynų kaimo gyventoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

„Neįmanoma gyventi. Suprantu – vykdo verslą, bet jis juk neturi kitų žmonių trikdyti. Gyvuliai išsigandę, siena susproginėjo“, – teigė Darbėnuose, Palangos gatvėje gyvenantis skaitytojas, nenorėjęs viešinti savo vardo ir pavardės.

Ne garsesnis už griaustinį

„Žemaitijos granito“ generalinis direktorius R. Levanas sakė ir pats sulaukęs panašių skambučių, tačiau patikino, kad sprogimo garsas nesąs toks stiprus, kad tektų kaskart krūpčioti, o juo labiau – trūkinėtų sienos ar skilinėtų langų stiklai.

„Pažiūrėkite į mūsų teritorijoje esančius laikinus pastatus – neiškritęs nė vienas langas. Tai kokia begali būti kalba apie pastatus, esančius kur kas toliau nuo sprogdinimo vietos?“, – stebėjosi R. Levanas, patikinęs, kad griaustinio garsas yra kur kas stipresnis. Vadovo žodžius patvirtino ir kiti „Žemaitijos granito“ darbuotojai: anot jų, sprogdinimo garsas nėra toks didelis, kad verstų krūpčioti – esą visi įmonės teritorijoje dirba kaip dirbę.

„Vyresni Darbėnų gyventojai dar pamena, kokie čia vykdavo akmenų sprogdinimai prieš 30 metų, tiesiant autostradą Klaipėda-Kaunas-Vilnius. Palyginus su garsu, koks tuomet nuaidėdavo, dabartiniai sprogdinimai – tai vaikų žaidimai“, – sakė R. Levanas.

Bendrovės „Žemaitijos granitas“ vadovas Rimvydas Levanas atsiprašo gyventojų už sutrikdytą ramybę ir prašo jų supratingumo – sprogdinimai yra vienintelė galima technologija, galinti suskaldyti didelio gabarito akmenis.

Akmenys – iš vietinių ūkininkų

„Kai Lietuva tapo nepriklausoma, čia pagal valstybinį užsakymą niekas riedulių nebevežė. Tačiau pagal seną įprotį mums lauko riedulius vežė ūkininkai iš aplinkinių rajonų. Galėjome jų nesupirkti ir visą žaliavą įsigyti iš Ukrainos ir Baltarusijos. Tačiau pagalvojome: ūkininkai akmenis iš laukų vis tiek rinks, jeigu jų mes nesupirksim, jie tuos akmenis kažkur kitur griozdins. Tad supirkome – kiekvienais metais mūsų vietiniams ūkininkams už atvežtus lauko riedulius išmokėdavome 200-300 tūkst. litų (58-87 tūkst. eurų)“, – pasakojo R. Levanas.

Jo teigimu, per 20 metų susikaupė keletas tūkstančių tonų didelio gabarito akmenų, kurie yra didesni negu 70 cm skersmens ir netelpa į trupintuvą, atliekantį pirminį smulkinimą, gaminant skaldą. Šie rieduliai, už kuriuos jau buvo sumokėta ūkininkams, tiesiog krūvomis stūksojo įmonės teritorijoje.

„Tai buvo tarsi įšaldyti mūsų pinigai, todėl nusprendėme juos atsiimti, kad turėtume apyvartinių lėšų“, – paaiškino R. Levanas.

„Žemaitijos granito“ darbuotojai tikino, kad sprogimų garsas nėra toks didelis – net laikini pastatai, esantys įmonės teritorijoje, liko sveikais langais ir šiferio sienomis.

Technologija plačiai taikoma

Didelio gabarito riedulių suskaldymui, panaudojant sprogstamąsias medžiagas, „Žemaitijos granitas“ pasikvietė AB „Detonas“ iš Kauno – vienintelę įmonę Lietuvoje, galinčią atlikti tokius darbus.

„Pagal tą pačią technologiją – naudojant sprogstamąsias medžiagas – didelio gabarito riedulius skaldo ne tik visoje Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse: mūsų artimiausiose kaimynėse, Skandinavijoje. Kito būdo, kaip sutrupinti didelį akmenį, tiesiog nėra“, – kalbėjo R. Levanas, kuris taip apibūdino procesą: sprogstamosios medžiagos dedamos ant akmens viršaus, tad riedulys tiesiog suskeldėja, o jo skeveldros neišlaksto į šalis.

„Noriu akcentuoti: sprogdinimus atlieka licencijuota įmonė, ir šie darbai pavojaus žmonėms nekelia,“ – teigė R. Levanas.

Sprogdins dar keletą metų

Anot R. Levano, „Detono“ specialistai „Žemaitijos granito“ teritorijoje išrinko vietą sprogdinimams ir nurodė supilti apsauginį pylimą. Šiuos reikalavimus įvykdžius, praėjusios savaitės viduryje ir prasidėjo sprogdinimo darbai, kurie tęsis dar du mėnesius. „Grafikas toks, kad 3 dienas vyks sprogdinimai, tada per 3-4 dienas mes teritoriją išvalome ir į ją privežame naujų riedulių. Tuomet vėl – trys dienos sprogdinimų ir taip toliau“, – teigė R. Levanas.

Pasak jo, didelio gabarito riedulių yra tiek daug, kad visus juos suskaldyti prireiksią net keletą metų – vykdyti sprogdinimus planuojama kasmet: porą mėnesių ankstyvą pavasarį ir porą mėnesių vėlyvą rudenį.

R. Levanas patvirtino, kad apie būsimus sprogdinimus Darbėnų seniūnija buvo informuota.

---

Kretingos rajono savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausiosios specialistės Zitos Abelkienės komentaras:

– Dėl vykdomų sprogdinimo darbų sulaukėme gyventojų skambučių ir iš Darbėnų, ir iš Kurmaičių. Penktadienį buvome nuvažiavę į Kurmaičius – patyrėme, kad ten sprogimai tikrai girdisi.

Kai apsilankėme „Žemaitijos granite“, jos vadovas paaiškino, kad dirba licencijuota įmonė, yra išlaikyti saugumo atstumai. Vadovo teigimu, nutraukti veiklos nežadama, tačiau sutarėme, kad apie tai bus informuota visuomenė – jog gyventojai žinotų, kada sprogdinimai bus vykdomi.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas