Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Į teismą jau keliauja girtų vairuotojų bylos

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2017-03-10

Kretingoje, Palangos gatvėje, girtutėlis už automobilio vairo nutvertas 51 metų plungiškis tapo pirmuoju vairuotoju, kuriam Kretingos rajono apylinkės teismas taikė ne administracinę, o jau baudžiamąją atsakomybę. Tokias pasekmes vairuotojams, kuriems nustatytas daugiau negu 1,5 promilės girtumas, numato teisės aktų pakeitimai, įsigalioję nuo šių metų sausio 1 dienos.

Minėtas plungiškis policijai įkliuvo sausio 28 dieną – tikrinant jo blaivumą, alkotesteris parodė 2,29 promiles alkoholio, tačiau pristačius vyrą į medicinos įstaigą, jo kraujyje buvo rasta net 2,88 promilės alkoholio. Kadangi kaltinamasis savo kaltę pripažino ir sutiko su prokuroro pasiūlyta bausme, jo byla į teismą perduota su baudžiamuoju įsakymu. Tad teisėjas bylą išnagrinėjo, nerengdamas teismo posėdžio, ir paskyrė bausmę – 20 parų arešto. Taip pat kaltinamajam atimta teisė 3 metus vairuoti, konfiskuota ir transporto priemonė, kurią vairavo, būdamas girtas, – automobilis „Audi A4“.

Kretingos rajono policijos komisariatas yra pradėjęs dar 6 ikiteisminius tyrimus dėl asmenų, kurie vairavo būdami apsvaigę, ir jų kraujyje buvo rasta daugiau negu 1,5 promilės alkoholio, tad artimiausiu metu teismą turėtų pasiekti dar daugiau tokių bylų.

– Kokia tvarka bus nagrinėjamos bylos dėl vairavimo esant neblaiviam?, – „Pajūrio naujienos“ pasiteiravo Kretingos rajono apylinkės teismo pirmininko Eriko Jurgučio.

– Nuo sausio 1 dienos tų vairuotojų, kurių girtumas neviršijo 1,5 promilės alkoholio, bylas nagrinėja policija, kuri taiko administracinę atsakomybę. Nebent asmuo tą patį nusižengimą padaro pakartotinai – tuomet jo byla perduodama į teismą.

Tiems vairuotojams, kurių girtumas buvo didesnis negu 1,5 promilės alkoholio, gresia baudžiamoji atsakomybė ir jų bylas nagrinėja teismas.

Jei prokuroras, kontroliuojantis ikiteisminį tyrimą, nutaria procesą baigti baudžiamuoju įsakymu, tuomet teisėjas gali teismo posėdžio ir nerengti, o per 7 dienas priimti teismo baudžiamąjį įsakymą (nuosprendį). Tačiau tam būtinos sąlygos: kaltinamasis turi pripažinti savo kaltę ir sutikti su prokuroro pasiūlyta bausme, turi būti aiškios bylos aplinkybės. Tokiu būdu byla išnagrinėjama kur kas greičiau ir ekonomiškiau. Laimi ir kaltinamasis – jei byla nagrinėjama supaprastinta tvarka, jam paprastai paskirta bausmė mažinama trečdaliu.

Tačiau teisėjas yra laisvas apsispręsti: net ir gavęs bylą su baudžiamuoju įsakymu, jis gali paskirti ir kitokią bausmę, negu pasiūlė prokuroras – jei toks baudžiamasis teismo įsakymas (nuosprendis) per 14 dienų apskundžiamas, tuomet skiriamas teismo posėdis, kuriame šią bylą nagrinėja jau kitas teisėjas.

Teismo posėdis organizuojamas ir tuo atveju, jei byla gaunama su kaltinamuoju aktu – gal kaltinamasis nepripažįsta savo kaltės, nesutinka su prokuroro pasiūlyta bausme ar yra kitokių priežasčių, kodėl bylos nebuvo galima išnagrinėti supaprastinta tvarka.

– Baudžiamajame kodekse numatyta, kad tam, kuris vairavo transporto priemonę būdamas apsvaigęs, kai jo kraujyje rasta daugiau negu 1,5 promilės alkoholio, gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 1 metų. Ar teisėjai skubės skirti laisvės atėmimo bausmę?

– Tikrai ne, jeigu asmuo yra anksčiau neteistas, dirba, dėl nusikaltimo gailisi – už pirmą „paslydimą“ laisvės atėmimas būtų pernelyg griežta bausmė. Laisvės atėmimas pirmą kartą teisiamam žmogui gali būti skiriama tik už labai sunkius nusikaltimus. Taigi už vairavimą apsvaigus nuo alkoholio visų pirma bus skiriamos lengvesnės alternatyvios bausmės.

Teisėjui bus surištos rankos tik tokiais atvejais, kai asmuo teisiamas jau ne pirmą kartą. Pavyzdžiui, vairavo būdamas girtas tuo laiku, kai jis buvo anksčiau laiko paleistas iš laisvės atėmimo vietos arba jam nuosprendžio vykdymas buvo atidėtas.

Apskritai baudžiamosios teisės paskirtis yra ne izoliuoti visus nusikaltusius asmenis, bet įdiegti principinę bausmės neišvengiamumo sampratą – kad kiekvienas nusikaltęs asmuo bus nubaustas.

Visuomenėje pasigirsta skeptiškų vertinimų – esą žmogus išsisuko, taip ir liko nenubaustas, jei teismas jį atleido nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Noriu pabrėžti: tai irgi yra bausmė, nes asmuo yra nuteisiamas. Teismas, paskirdamas laiduotoją, jį visų pirma patikrina – asmuo negali būti baustas, teistas, jis turi turėti darbą, būti geros reputacijos ir sugebėti daryti teigiamą įtaką kaltinamajam. Taip pat teismas, nuteisdamas asmenį ir atleisdamas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, gali įpareigoti įmokėti nustatyto dydžio užstatą, paskirti tam tikrus įpareigojimus. Ir vis dėlto, jei per laidavimo laikotarpį asmuo vėl nusikalsta, jam tenka atsakyti ir už naują padarytą nusikalstamą veiką ir už tą, nuo kurios atsakomybės buvo atleistas.

– Tačiau teisiamų vairuotojų laukia ne tik bausmė – jo biografijoje atsiranda ir įrašas apie teistumą.

– Ir jis išliks įstatymų nustatytą laiką, o duomenys apie tai, kad asmuo buvo teistas – visą gyvenimą. Ši dėmė biografijoje gali sutrukdyti siekiant karjeros tarnyboje, politikoje, pavyzdžiui, kur dirbama su slapta informacija ir pan.

---

Kai kurie nauji pakeitimai, įsigaliojus naujajam Administracinių nusižengimų kodeksui

*Nebelieka administracinės atsakomybės už neteisėtą narkotinių ir psichotropinių medžiagų įsigijimą ar laikymą nedideliais kiekiais be tikslo platinti, taip pat už pasipriešinimą pareigūnams – dabar už tai numatyta baudžiamoji atsakomybė.

*Panaikinta administracinė nuobauda – administracinis areštas, taip pat nušalinimas nuo darbo (pareigų).

*Numatyta nauja lengvinanti aplinkybė – asmuo sutinka dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose (kursuose).

*Papildytas atsakomybę sunkinančių aplinkybių sąrašas, pvz.: administracinis nusižengimas padarytas nėščiai moteriai, kai buvo žinoma ar akivaizdu, kad ji nėščia, arba neįgaliam asmeniui, kai buvo žinoma ar akivaizdu, kad jis neįgalus; administracinis nusižengimas padarytas mažamečiui; kankinant asmenį ar tyčiojantis iš jo; reiškiant neapykantą asmeniui (asmenims) ar diskriminuojant asmenį (asmenis) dėl lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar kitais pagrindais ir kt.

*Administracinė atsakomybė taikoma asmenims, kuriems iki nusižengimo padarymo buvo sukakę 16 metų.

*Panaikinta administracinė atsakomybė tėvams už jų vaikų (14 – 15 metų) padarytus nusižengimus. Šiuo atveju, atlikus tyrimą, informacija apie veiką ir ją padariusį nepilnametį turi būti perduota savivaldybės administracijos direktoriui dėl vaiko priežiūros formos taikymo pagal LR vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymą.

*Atsiranda naujos administracinio poveikio priemonės, t. y. įpareigojimas dalyvauti prevencinėse programose (kursuose), pavyzdžiui: alkoholio ir narkomanijos prevencijos, smurtinio elgesio keitimo ir kt. Taip pat atsiranda naujas įpareigojimas, kurį galės taikyti administracinių nusižengimų bylas nagrinėjančios institucijos – draudimas lankytis viešose vietose vykstančiuose renginiuose.

*Kodekse įteisinta, kad daugiau administracinių nusižengimų bylų būtų nagrinėjama ne teisme;

*Praplėstos administracinio nurodymo taikymo galimybės. Asmuo galėtų sumokėti pusę baudos, jeigu už administracinį nusižengimą nustatyta mažesnė negu 1,5 tūkst. Eur maksimali bauda, išskyrus tam tikrus įstatyme numatytus išimtinius atvejus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas