Pajūrio naujienos
Help
2018 Gegužė
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną28°C debesuotumas 6 %
Naktį16°C debesuotumas 10 %
Apklausa

Ar Kretingoje yra kur važinėti dviračiais?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ugdo pagarbą gimtajai kalbai

  • Švietimas
  • 2017-02-17

,,Šiandien mūsų visų pareiga – mylėti ir gerbti savo gimtąją kalbą, mūsų senolių išdainuotą, nuglostytą lietuvišką žodį. Mokėti jį ne tik gražiai pasakyti, bet ir be klaidų užrašyti“, – šiais žodžiais Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos mokytoja Nijolė Meškauskienė pasveikino į rajoninį konkursą ,,Raštingiausias pradinukas“ susirinkusius dalyvius ir jų mokytojus.

Vertinimo komisijos pirmininkas Romualdas Jonauskas atkirpo voką su diktantų tekstais.

Konkursą, kuris įvyko jau devintąjį kartą, tradiciškai suorganizavo Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos pradinio ugdymo mokytojos kartu su Švietimo skyriumi. Šiais metais jame dalyvavo 52 II–IV klasių raštingiausi mokiniai iš 13 Kretingos rajono ir miesto mokymosi įstaigų. ,,Moki rašyti – vadinasi, moki ir skaityti, matai duris į platesnį pasaulį, gali jas atidaryti. Moki rašyti be klaidų – vadinasi, sugebi laikytis taisyklių, kurios nėra sugalvotos, o iškeltos iš pačios lietuvių kalbos. Džiaugiamės, kad šiandien diktantą rašys 15 antrokų, 19 trečiokų ir 18 ketvirtokų“, – kalbėjo viena iš konkurso organizatorių mokytoja N. Meškauskienė.

Į konkursą susirinkusius mokinius, jų mokytojus taip pat pasveikino mokyklos direktorius Julius Gindulis bei Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Asta Pocienė, kuri ir įteikė organizatoriams voką su parengtais diktantais.

,,Saugoti gimtąją kalbą, mokėti taisyklingai rašyti iš tikrųjų yra labai didelė vertybė. Šiandien daug kalbama ir diskutuojama, kad vaikų raštingumas mokyklose krenta, tad galima tik džiaugtis, kad vyksta konkursai, skatinantys vaikus nuo pradinių klasių taisyklingai rašyti, gerbti gimtąjį žodį“, – kalbėjo A. Pocienė.

Konkurso dalyviai savo amžiaus grupėse rašė skirtingus diktantus, kuriuos šių metų konkursui parengė leidykla ,,Šviesa“: II klasei diktantą ,,Vaišės sniegenai“, III klasei – ,,Vikri pempė“, IV klasei – ,,Erelio medžioklė“. ,,Džiaugiamės, kad šiais metais, rengiant konkursą, sutiko bendradarbiauti mokyklinius vadovėlius leidžianti leidykla ,,Šviesa“. Manau, tai rodo ir augantį mūsų konkurso lygį“, – mintimis pasidalijo Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos pavaduotoja ugdymui Raimunda Viskontienė.

Šiemet diktantus vertino vertinimo komisijos pirmininkas Romualdas Jonauskas – Salantų gimnazijos pradinio ugdymo mokytojas bei vertinimo komisijos narės pradinio ugdymo mokytojos Irena Raišuotienė iš Baublių mokyklos-daugiafunkcio centro, Lina Jadenkuvienė iš Marijos Tiškevičiūtės mokyklos ir Aurelija Laureckienė iš Darbėnų gimnazijos. Komisija turėjo išrinkti raštingiausius pradinukus skirtingų klasių grupėse.

Renkant raštingiausius II–IV klasių mokinius buvo vertinamos rašybos, skyrybos klaidos, taip pat rašto kultūra: tvarkingumas, taisyklingas teksto išdėstymas (atitraukimai pastraipose, tiesioginėje kalboje).

Konkurso ,,Raštingiausias pradinukas“ dalyviai pasiruošę rašyti diktantą.

Šiais metais antrokai daugiausia klydo rašydami žodį ,,tavęs“, trečioka – priesagą ,,el“, ketvirtokams per sunkus buvo žodis ,,įkandin“, jie taip pat nesilaikė dialogo rašymo tvarkos. Apibendrindami darbus komisijos nariai pastebėjo, kad mokiniai vengia kelti žodžius į kitą eilutę, rašo per paraštes, neteisingai taiso žodžius, dažnai nededa ant ,,ė“ taškų, taip pat pasigendama dailaus rašto, taisyklingų raidžių junginių, tačiau atkreipė dėmesį, kad šiais metais konkurso dalyvių darbai buvo stipresni ir vaikų raštingumas išties buvo geresnis.

Vertinimo komisijai ištaisius ir įvertinus visų mokinių darbus II–IV klasių grupėse paskelbti I–III vietų nugalėtojai. Antrų klasių grupėje geriausiai diktantą parašė Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos mokinė Emilija Grigutytė (mokytoja Laimutė Žilinskienė), iš trečiokų rašydamos mažiausiai klydo Elzė Preikšaitytė iš Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos (mokyt. Alberta Jurgutienė), Austėja Puotraitė iš Salantų gimnazijos (mokytojas Vidmantas Budrys) ir Kotryna Vainutytė iš Vydmantų gimnazijos (mokytoja Jolanta Salienė). Vydmantų gimnazijos auklėtinė Ugnė Dalangauskaitė (mokytoja Aurika Keblytė) ir Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro mokinys Vilius Rimkus (mokytoja Regina Baltuonienė) geriausiai diktantą parašė tarp ketvirtokų.

Raštingiausi ketvirtokai gegužės mėnesį vyks į Nacionalinį raštingumo konkursą „Mažasis diktantas“, kurio tikslai yra ugdyti jaunesniojo amžiaus mokinių raštingumo įgūdžius, taisyklingos lietuvių kalbos vartosenos nuostatas bei anksti atpažinti itin gabius vaikus ir juos ugdyti, skatinti jų pastangas pažinti ir siekti daugiau. Šiame konkurse kviečiami dalyvauti tik geriausius rezultatus šalies savivaldybių lietuvių kalbos konkursuose pasiekę IV ir V klasių mokiniai. Nacionalinį mokinių raštingumo konkursą „Mažasis diktantas“ rengia viešoji įstaiga „Mokykla vaikams“ su partneriais: Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybine lietuvių kalbos komisija, Lietuvos edukologijos universiteto Lituanistikos fakultetu, progimnazija „Magis“.

,,P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas