Pajūrio naujienos
Help
2018 Gegužė
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną28°C debesuotumas 6 %
Naktį16°C debesuotumas 10 %
Apklausa

Ar Kretingoje yra kur važinėti dviračiais?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pagunda ištaisyti pažymius gali kainuoti teistumą

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2017-02-10

Pranciškonų gimnazijos vadovybė kreipėsi į policiją – pranešė, kad praėjusių metų gruodį buvo įsilaužta į elektroninį TAMO dienyną ir pakeisti pažymiai. Ir nors patys mokytojai juokauja, kad šitaip mokiniai pademonstravo savo puikų technologijų išmanymą, vis dėlto šiems toks poelgis vien piktu pagrūmojimu nesibaigs – už neteisėtą prisijungimą prie informacinės sistemos gresia baudžiamoji atsakomybė.

Pranciškonų gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rūta Jankuvienė sakė, kad mokytojams įtarimą, jog buvo įsilaužta į elektroninį dienyną, sukėlė tai, kad kai kurių mokinių pažymiai skyrėsi kardinaliai.

„Jei vietoj 6 atsirastų 7, gal mokytojas ir nepastebėtų, bet tai neįmanoma, kai 2 tampa 8. Be to, buvo ištrinta ir daug „n“ raidžių. Vaikai, kurių pažymiai buvo pakeisti – iš skirtingų klasių, be to, kai kurie jų ir patys nustebo pamatę pasikeitusius rezultatus ir apie tai pasakė mokytojams. Galime tik spėlioti – gal jais pasirūpino draugai? Pakeisti net tų mokinių pažymiai, kurie ir taip gerai mokosi ir, atrodytų, jiems imtis gudrybių nėra jokio tikslo “, – sakė R. Jankuvienė.

Anot jos, visi pažymiai kilstelėti – tokių, kurie skųstųsi suprastėjusiais rezultatais, nebuvo.

Tad pirmo pusmečio rezultatus skaičiavę mokytojai buvo atsidūrę keblioje situacijoje – teko iš naujo tikrinti pažymius. „Elektroniniame dienyne užvedus kompiuterio pelytę ant pažymio, pasirodo data, kada jis buvo įvestas. Tad pamatę, kad pažymys įrašytas, pavyzdžiui, nakties metu, gali net neabejoti, kad jis yra pakeistas. Kai kurie mokytojai veda savo popierinius užrašus, kur žymisi mokinių pažymius – šiems buvo lengviausia atstatyti teisybę“, – paaiškino R. Jankuvienė.

Manoma, kad gimnazijos kompiuteriuose buvo įdiegta šnipinėjimo programa, kuria pasinaudojus, buvo atskleisti mokytojų prisijungimo duomenys ir taip įsilaužta į elektroninį gimnazijos dienyną.

Pasak R. Jankuvienės, šiuo metu, laikantis teisėsaugininkų nurodymų, mokytojams skirti kiti kompiuteriai, kuriais naudotis yra saugu. Tyrimą dėl įsilaužimo į elektroninį dienyną iš Kretingos rajono policijos komisariato artimiausiu metu perims Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdyba.

Tačiau jau dabar žinoma, kad prisijungti prie elektroninio dienyno galėjo II gimnazijos klasių mokiniai. Nepatvirtintais duomenimis, kai kurie mokiniai patys prisipažino, patikėję mokyklos administracijos pažadu, kad už šį sąžiningą veiksmą jie nenukentės.

Visgi Pranciškonų gimnazija kreipėsi į policiją. „Mes gavome pareiškimą ir negalime į jį nereaguoti – privalome tirti. Gilinausi į teisės aktus, teismų praktiką – neteisėtas prisijungimas prie informacinės sistemos yra laikoma baigta nusikalstama veika net ir tokiu atveju, jei jokia žala nebūtų padaryta. Pavyzdžiui, net jei žmogus tik prisijungtų prie draugo anketos „Facebook“ puslapyje, jam už tai grėstų baudžiamoji atsakomybė. Šitaip teisės aktais yra sustiprinama asmens duomenų apsauga“, – paaiškino Kretingos rajono policijos komisariato vyriausiasis tyrėjas Vaidas Mažonas.

Taigi jei seniau už „pataisytus“ rezultatus popierinėse pažymių knygelėse mokiniai galėjo sulaukti tik priekaištų iš savo tėvų, tai dabar toks pats veiksmas elektroninėje erdvėje jau įvardijamas kaip nusikaltimas, ir atsakomybėn traukiami asmenys nuo 16 metų amžiaus.

Baudžiamasis kodeksas numato: kas neteisėtai prisijungė prie informacinės sistemos ar jos dalies pažeisdamas informacinės sistemos apsaugos priemones, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 2 metų.

Jei tyrimas išties bus sėkmingai baigtas, mokiniai, galbūt norėję tik papokštauti, gaus itin skaudžią pamoką – jiems ne tik tektų atlikti bausmę, bet ir susitaikyti su tuo, kad jų biografija bus suteršta žyma apie teistumą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas