Pajūrio naujienos
Help
2018 Gegužė
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną28°C debesuotumas 6 %
Naktį16°C debesuotumas 10 %
Apklausa

Ar Kretingoje yra kur važinėti dviračiais?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos herbas – unikalus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2017-02-07
Kretingos miesto herbui – 400 metų, jį išvien su miesto akmens mūrais įkūrė Jonas Karolis Chodkevičius.

Kretingos rajono meras Juozas Mažeika bei Savivaldybės tarybos nariai per iškilmingus susiėjimus netrukus pasipuoš naujais ženklais: meras – regalijomis, o politikai – Tarybos nario ženklais. Visuose atsispindės Kretingos miesto herbas, vaizduojantis Mergelę Mariją su kūdikiu ant rankų.

Išskirtinės pagarbos ženklai

Praėjusiame rajono tarybos posėdyje buvo balsuota, jog Tarybos nario ženklas bus įteiktas visiems Kretingos rajono savivaldybės tarybos nariams jų kadencijos laikotarpiu.

Pasibaigus tarybos nario kadencijai ar netekus mandato dėl kitų priežasčių, Tarybos nario ženklas bus paliekamas jam neatlygintinai. Šį ženklą rajono politikai galės nešioti ne vien per posėdžius Savivaldybėje ar būnant delegacijų nariais šalyje bei užsienyje, o – nuolat.

Kretingos rajono savivaldybės mero regalijos yra nekasdienių pareigų atlikimo ir ypatingų iškilmių atributas. Jos nešiojamos, merui vilkint tamsų kostiumą ar smokingą, Savivaldybės pastate ar per kitas iškilmes priimant svečius, kaip išskirtinės pagarbos ženklas. Naujai išrinktam merui regalijas įprastai įteikia vyriausias amžiumi rajono politikas.

Ne iškilmių metu regalijos laikomos dėkle Savivaldybės mero kabinete.

Dabartinės Kretingos rajono mero Juozo Mažeikos regalijos yra pernelyg masyvios ir nekokybiškos, todėl jas ketinama pakeisti naujomis.

Medalionas pernelyg masyvus

Šiandieninės mūsų rajono mero J. Mažeikos regalijos – tai masyvus medalionas su Kretingos herbu. Meras neslėpė, jog šis medalionas neatitinka kitų rajono merų regalijų standarto, esąs nekokybiškai pagamintas ir nepatogus.

„Kitų merų regalijos yra lengvesnės ir patogesnės naudoti. O aš jas teužsidedu tik vienintelį kartą per metus – įteikiant Kultūros ir meno premiją Kretingos miesto šventės metu. Jos netinka nė transportuoti, todėl įprastai kabo mano kabinete ant sienos“, – atvirai kalbėjo J. Mažeika.

Dabar naudojamos regalijos, mero teigimu, yra pasiskolintos iš Kretingos muziejaus. „Tačiau tarybai nusprendus, jog mums reikia atsinaujinti heraldikos ženklus, išvien su aprašais juos užsakysime vienoje iš dviejų šalyje – Telšiuose ir Vilniuje – gaminančių įmonių. Tarybos narių ženkliukų užsakysime pagaminti daugiau, kad jų užtektų ne vienai politikų kadencijai“, – tvirtino meras.

Naujosios mero regalijos taip ir liks masyvus ant kaklo nešiojamas papuošalas, tačiau jis turėtų būti lengvesnis bei kokybiškesnis. Kiek šios regalijos bei ženklai kainuos Kretingos rajono mokesčių mokėtojams, meras atsakyti kol kas dar negalėjo.

Keturi Kretingos miesto herbai

Taryba taip pat patvirtino ir Kretingos herbo naudojimo Savivaldybėje tvarką. Šiandieninis mūsų miesto herbas, Kretingos muziejaus istoriko Juliaus Kanarsko žodžiais, yra istoriškai unikalus ir išskirtinis tuo, kad vienintelis toks Lietuvoje.

„Šis herbas atkeliavo į Kretingą kartu su Magdeburgo teisėmis, suteiktomis Kretingos miestui 1609 m. miesto įkūrėjo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės vyriausiojo kariuomenės vado Jono Karolio Chodkevičiaus rūpesčiu“, – tvirtino J. Kanarskas.

J. K. Chodkevičius Kretingoje bažnyčią pasižadėjo pastatyti Dievo Motinai, kuriai meldėsi už suteiktą pagalbą Salaspilio mūšyje. Dievo Motina už tai buvo miesto įkūrėjo buvo pagerbta, įamžinat jos atvaizdą ir miesto herbe.

„Tačiau Marija miesto herbe teišbuvo tik 40 metų, – vėlesnis Kretingos valdytojas Kazimieras Sapiega, Lietuvoje įsigalint šventojo Kazimiero kultui, patvirtino Kretingos herbą su šv. Kazimiero atvaizdu“, – kalbėjo istorikas.

Herbas su Šventuoju Kazimieru gyvavo labai ilgai, kol miestas prarado Magdeburgo teises. Antspaudas su šiuo herbu yra išlikęs ir saugomas Krokuvoje.

Tarpukariu Kretingos herbe buvo pradėta vaizduoti liūtą, vėliau – grifą. Manoma, kad grifas buvo paimtas kaip detalė iš asmeninio J. K. Chodkevičiaus herbo.

1993 m. Lietuvos heraldikos komisija atkūrė, o Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus patvirtino istorinį herbą su Dievo Motina. Herbo etalono autorius – dailininkė Laima Ramonienė.utorius – dailininkė Laima Ramonienė.

---

„Dabartinis Kretingos herbas yra unikalus ir išskirtinis savo istorija. Manau, kad keisti herbą – ne saviveikla – šiandien sugalvojau ir keičiu. Dabartinis herbas ir pažymi, kad Kretingos dabartis ir praeitis yra susijusi sakraliais dalykais“, – kalbėjo Kretingos rajono meras Juozas Mažeika.

---

Dabartinio Kretingos herbo sidabriniame lauke vaizduojama Švč. Mergelė Marija su kūdikėliu Jėzumi ant rankų. Abiejų kūnai ir Jėzaus plaukai natūralios spalvos. Marijos plaukai juodi, marškiniai purpuriniai, apsiaustas mėlynas, ant galvos esanti karūna auksinė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas