Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Teisme pasirodė ne visi kaltinamieji

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2017-01-31

Kretingos rajono apylinkės teismas nusprendė 38 metų kaunietį Raimondą Jančiauską ir 35 metų klaipėdietį Rolandą Šveikauską į kitą teismo posėdį atvesdinti, mat šiems nepasirodžius pirmajame posėdyje, taip ir nebuvo galima pradėti nagrinėti bylos. Prokuratūros duomenimis, šie vyrai bei Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Kretingos skyriaus vyresnioji specialistė 52 metų Javita Anužytė sukūrė ir panaudojo schemą, kaip neteisėtai užgrobti Eberhardtui Rutzenui iki nacionalizacijos priklausiusią žemę Kretingos rajone.

Kretingos skyriaus žemėtvarkininkė Javita Anužytė vienintelė iš kaltinamųjų pasirodė Kretingos rajono apylinkės teisme. Šiai moteriai dėl neteisėto nuosavybės teisių į žemę atkūrimo tenka aiškintis ir Skuodo rajono apylinkės teisme.

Anot Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorės Dalios Stonienės, kaltinamieji, susižinoję apie tai, kad neatkurta nuosavybės teisė į didelį žemės plotą, pasinaudojo neįgalia moterimi V.V., kuri, pažymima psichiatrų išvadoje, yra nepajėgti suvokti aplinkos ir suprasti savo veiksmų.

Prokuratūros duomenimis, buvo sukurta istorija, įrodanti tariamą giminystę – kaltinamieji suklastojo V.V. krikšto sakramento pažymą, kurioje nurodoma, kad V.V. yra Eberhardto Rutzeno ir Veronikos Marijos Vaškytės dukra. Vėliau, išgavus parašus iš V.V., Nacionalinei žemės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos buvo pateikti prašymai atkurti nuosavybės teises į E. Rutzeno žemę.

„Kretingos skyriaus vyresnioji specialistė suklastojo dokumentus, atgalinėmis datomis registravo prašymus, kitus žemėtvarkos dokumentus, pažymas, galiausiai 2010 metų rugpjūčio mėnesį buvo priimta išvada ir įsakymas atkurti nuosavybes teises tam išgalvotam asmeniui. Tą pačią dieną šita moteris, kuria buvo pasinaudota, parašė įgaliojimą kitam asmeniui šią išvadą parduoti, taip pat iš karto buvo sudaryta preliminari pirkimo-pardavimo sutartis“, – bylą pakomentavo D. Stonienė.

Anot jos, išvada buvo parduota vienam Lietuvos piliečiui, kuris galimai net nežinojo apie tai, kad ji įgyta nusikalstamu būdu. Vadovaudamasis šia išvada, asmuo ir norėjo atkurti nuosavybės teises į žemę Ignalinos rajone.

Prokuratūros duomenimis, neteisėtai buvo priimta išvada atkurti nuosavybės teises į 80 ha, kurių vertė toje išvadoje nurodyta daugiau negu 100 tūkst. litų, arba daugiau negu 32 tūkst. eurų. Prokuratūros žiniomis, išvada parduota už dvigubą kainą – daugiau negu 200 tūkst. Lt. Žemės sklypai buvo suformuoti Kretingos ir Ignalinos rajonuose.

Tačiau Vilniuje buvo gautas ūkininkų pareiškimas – Generalinės prokuratūros buvo prašoma išsiaiškinti, ar pagrįstos jų abejonės dėl to, kad Vilniaus rajone galimai yra neteisėtai atkuriamos nuosavybės teisės, jas perkeliant iš kitų miestų. Teisėsaugininkai kreipėsi į Nacionalinę žemės tarnybą, o ši, patikrinusi informaciją, padarė išvadą, kad buvo pažeisti įstatymai, reglamentuojantys nuosavybės teisės į žemę atkūrimą – tarp nusižengusiųjų pateko ir Kretingos žemėtvarkininkė.

„Tiktai prokuratūros darbuotojams įsikišus į visą šitą procesą jis buvo sustabdytas: buvo pradėti formuoti sklypai, bet jų nebespėta įregistruoti. Vis dėlto nusikaltimas yra laikomas baigtu, nes nuosavybės teisės atkūrimas buvo baigtas“, – sakė D. Stonienė.

Ji užsiminė, kad tuo pat metu, kai teisėsauga susidomėjo nuosavybės teisės atkūrimu, į policiją kreipėsi ir neįgalios moters V.V. dukra – ši, tvarkydama motinos dokumentus, tarp jų rado ir keliančių įtarimus.

Nė vienas iš šioje byloje kaltinamų asmenų – R. Jančiauskas, R. Šveikauskas, J. Anužytė – ikiteisminio tyrimo metu savo kaltės neprisipažino.

Tačiau tie patys kaltinamieji yra susiję ir su panašaus pobūdžio bylomis kituose miestuose.

Pavyzdžiui, R. Jančiausko pavardė minima keliose bylose, kurias narplioja Panevėžio apygardos teismas, o Skuodo rajono apylinkės teisme vis dar nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje tarp kaltinamųjų yra ir Kretingos skyriaus žemėtvarkininkė J. Anužytė.

„Visur pasinaudojama nuosavybės teise, kuri nėra atkurta, ir randamas kažkoks giminystės ryšys suklastojant dokumentus. Ne visuomet išnaudojami neįgalūs žmonės, kartais asmuo pats sutinka dalyvauti, nes tikisi pasipelnyti, o kartais – dėl senyvo amžiaus nesuvokia, kokią reikšmę turi dokumentai, ant kurių jie pasirašo. Situacijų yra įvairių“, – teigė D. Stonienė.

Kalbant apie bylą, kurią nagrinėja Skuodo rajono apylinkės teismas, prokuratūros duomenimis, J. Anužytė, veikdama bendrininkų grupėje padėjo privatizuoti Amerikoje mirusio Lietuvos kariuomenės generolo, to meto krašto apsaugos ministro Stasio Dirmanto žmonai Domicelei Olšauskaitei-Dirmantienei ir jos broliui kunigui Konstantinui Olšauskui priklausiusias žemes.

Šioje byloje, D. Stonienės teigimu, buvo neteisėtai atkurta nuosavybė pasinaudojus dviem asmenimis, o dalį sklypų netgi buvo suspėta parduoti.

„Daugiausiai nuosavybės teisės buvo atkurtos į mišką ir jo pirko asmenys, bendrovės, užsiimantys miškininkyste“, – teigė D. Stonienė. Anot jos, miškininkyste besiverčiantys asmenys, pažinodami vienas kitą, tarpusavyje pasidalino informacija apie parduodamas išvadas ir tokia Lietuvos įstatymų suteikta galimybe skubėjo pasinaudoti. Prokurorės žiniomis, kitose valstybėse negalima pirkti ir parduoti išvadų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas