Pajūrio naujienos
Help
2018 Gegužė
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną28°C debesuotumas 6 %
Naktį16°C debesuotumas 10 %
Apklausa

Ar Kretingoje yra kur važinėti dviračiais?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Po tėvų skundo sulaukė tikrintojų

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Problema
  • 2017-01-03

Nemalonumai užklupo Rūdaičių mokyklos direktorę Rimą Narkienę – sulaukęs tėvų pasipiktinimo jos elgesiu, Kretingos rajono švietimo skyrius pradėjo tyrimą, kuriuo siekiama išsiaiškinti, koks psichologinis mikroklimatas vyrauja mokykloje.

Rūdaičių mokyklą lankančių vaikų tėvai bei seneliai kreipėsi ir į „Pajūrio naujienų“ redakciją, prašydami išsiaiškinti, ar R. Narkienė tinkamai sprendė praėjusių metų gruodžio 9 dieną tarp mokinių kilusį konfliktą, kuriame dalyvavo ir jos anūkas.

Tėvai pasakojo tik atsitiktinai sužinoję, kad konflikte dalyvavusius IV klasės mokinius direktorė gruodžio 12 dieną pasikvietė po vieną į savo kabinetą ir paprašė parašyti paaiškinimus apie įvykį. Anot tėvų, iš direktorės kabineto vaikai išėjo ašarodami.

Viena mama pasakojo, kad kai tą pačią dieną ji nuėjo pas direktorę išsiaiškinti, kas vyksta, jai direktorė esą nenoriai parodė vaikų parašytus paaiškinimus ir čia pat juos suplėšė. Visgi mama spėjo juos nufotografuoti mobiliuoju telefonu.

Pasiaiškinimų rašymą vadina patyčiomis

Tėvai tikino, kad mokyklos administracija jų neinformavo nei apie įvykusį konfliktą, nei apie dešimtmečių vaikų rašomus paaiškinimus. Nežino tėvai, ir ar tokie paaiškinimai buvo rašyti pirmą kartą, ir kur jie atsiduria vėliau.

Be to, tėvai kelia klausimą, ar tie paaiškinimai tikrai yra objektyvūs, jei juos vaikai rašo direktorės kabinete ir nedalyvaujant kitiems liudininkams.

Sunku atsakyti, ar vaikai nepatyrė psichologinio spaudimo rašyti paaiškinimą taip, kad jis būtų palankesnis konflikte dalyvavusiam direktorės anūkui. Juolab, kad vienas vaikas savo artimiesiems prisipažino buvęs prašomas rašyti melagingai. „Ar patyčios išnyks kada, jei pati direktorė tyčiojasi iš vaikų? Tuo labiau, kai mokyklos mokiniai dalyvauja 2–3 prevencinėse programose dėl patyčių!“ – „Pajūrio naujienoms adresuotame rašte klausia vaikų tėvai ir seneliai.

Ištirti situaciją įpareigojo meras

Visa ši istorija žinoma ir Kretingos rajono merui Juozui Mažeikai, kuris sulaukė vienos mamų telefoninio skambučio.

„Įpareigojau Švietimo skyriaus vedėją išsiaiškinti situaciją – kai gausiu išvadą, tuomet spręsiu: jei direktorė padarė pažeidimų, turėsiu skirti nuobaudą“, – sakė jis.

Nors teikti išankstinių vertinimų meras neskubėjo, tačiau, turėdamas ir mokyklos direktoriaus darbo patirtį, mano, kad situacija yra gana dviprasmiška. „Jeigu konflikte dalyvavo šeimos narys, mano nuomone, išlaikyti objektyvumą yra labai sudėtinga. Aš tokiu atveju būčiau nusišalinęs – juk mokykloje yra kompetentingų mokytojų, specialistų, kurie galėtų išsiaiškinti konfliktą“, – mano J. Mažeika.

Direktorė susirinkime nedalyvavo

Aiškinantis situaciją, Švietimo skyriaus iniciatyva praėjusią savaitę Rūdaičių mokykloje įvyko tėvų susirinkimas, kuriame dalyvavo ir Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Margevičienė.

Tačiau į vietą atvykę specialistai visapusiškai išsiaiškinti situacijos negalėjo – susirinkime nedalyvavo mokyklos direktorė R. Narkienė, kuri serga ir yra pasiėmusi nedarbingumo pažymėjimą.

„Mes aiškinomės, ar buvo pažeistos vaikų teisės. Direktorė imti raštiškus paaiškinimus iš vaikų gali, tik yra klausimas, kaip tai daroma, – teigė A. Sungaila. – Apie įvykusį konfliktą tarp mokinių ir jų rašomus paaiškinimus administracija tėvus turėjo informuoti. Be to, būtų buvę geriau, jei konfliktas būtų išsiaiškintas iš karto, tą pačią dieną, nes mažiems vaikams pakartotinis klausinėjimas ir vertimas prisiminti nemalonų įvykį po kelių dienų kelia stresą.“

Tenorėjo išsiaiškinti

Apie šią situaciją paklausta R. Narkienė „Pajūrio naujienoms“ teigė apgailestaujanti, kad visų pirma nebuvo užtikrintas mokinių saugumas – jei mokytojos būtų budėjusios prie vaikų, tuomet apskritai nebūtų buvę galimybės konfliktui įsižiebti. Tačiau visgi jam įvykus, R. Narkienė pasakojo apie tai sužinojusi jau pasibaigus darbo dienai, kuomet užsuko į mokyklą prieš eidama į renginį bibliotekoje. Anot direktorės, mokytoja apie konfliktą pranešė ir vienai motinų, kuri dėl savo vaiko elgesio pati paskambino kitų konflikte dalyvavusių mokinių mamoms ir atsiprašė.

„Kai pirmadienį mokykloje pamačiau konflikte dalyvavusius vaikus – nuoširdžiai apsidžiaugiau, nes mačiau, kad jie gerai jaučiasi, yra linksmi. Visgi man dar buvo likę neaiškumų dėl to įvykio, tad ir pasikviečiau vaikus. Paprašiau, kad jie parašytų viską taip, kaip buvo. Tikrai ant vaikų nerėkiau ir balso nekėliau. Be to, ir visą laiką kabineto durys buvo atviros, o raštinėje dažniausiai sėdi raštinės vedėja, – pasakojo R. Narkienė, kuri tvirtino, kad vaikams jokio spaudimo nedariusi. – Tik vienam vaikui pasakiau, kad jo paaiškinime nematau, kodėl susibarė su kitu vaiku. Tada prirašė, kad pats jį erzino. Paklausiau, kodėl. Atsakė: „Man jis nepatinka“. Pakalbėjome apie tai, kad mokykloje taip būti negali, jeigu kitas vaikas ir nepatinka, tai nebendrauk su juo, bet kam erzinti?“.

Organizavo susirinkimą

R. Narkienė pasakojo, kad tuo metu, kai vienas vaikų rašė paaiškinimą, į jos kabinetą ir įėjo dvi mamos. „Prie jų mokinės paklausiau: ar bariau, ar kėliau balsą? Atsakė „ne“, – pasakojo R. Narkienė. – Su tomis motinomis pasikalbėjome, pasiūliau pasikviesti psichologą, susirinkti visiems konflikto dalyviams, kad galėtume viską išsiaiškinti. Susirinkimui numatėme datą. Išsiskiriant su tomis mamomis, dar jų paklausiau, ar tikrai viską išsiaiškinome? Atrodė, kad padariau viską.“

R. Narkienė teigė, kad vaikų paaiškinimus ji suplėšiusi po to, kai viena motinų ją užsipuolė kaltinimais, esą ji elgiasi neteisėtai. „Tuomet prie jos suplėšiau tuos paaiškinimus ir pasakiau: „Ar dabar jau viskas gerai?“ – pasakojo R. Narkienė. – Tikrai nieko tokio aš neplanavau: tenorėjau išsiaiškinti situaciją, o tuos paaiškinimus vis tiek būčiau išmetusi. Jokių paaiškinimų aš į bylas nesegu – galit kratą daryti, jų nerasite.“

L R. Narkienė tvirtino: konfliktą aiškinosi taip, kaip bet kurį kitą, nepaisant to, kad konflikte dalyvavo jos anūkas. Ji negalėjo perduoti šio darbo savo pavaduotojai, nes ji tuo metu buvo komandiruotėje.

„Nuo to, kad toje pačioje mokykloje mokosi ir mano anūkas, yra sunkiau ir man, ir jam, nes jis yra tarsi po padidinamuoju stiklu. Tačiau įsivaizduokite: jei mano anūką jo tėvai perkeltų į kitą mokyklą, kaip į tai sureaguotų mūsų bendruomenė? Sakytų, kad aš, mokyklos direktorė, matyt, nepasitikiu savo mokytojais“, – kalbėjo R. Narkienė.

Gali atsisakyti rašyti paaiškinimą

Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė A. Margevičienė „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad mokyklos direktorius turi teisę imti iš vaikų paaiškinimus – tiek žodžiu, tiek raštu, tačiau kaip tiksliai ta procedūra turi būti atlikta (pvz., ar turi dalyvauti vaikų atstovai), įstatymuose nėra numatyta. Tai gali būti apibrėžta tik mokyklos vidaus tvarkos taisyklėse.

Paklausta, ar vaikai gali atsisakyti rašyti paaiškinimą, A. Margevičienė sakė: „Žinoma, kad gali. Paaiškinimai turi būti rašomi tik gera valia.“

Anot A. Margevičienės, tėvai privalo būti informuojami apie vaiko elgesį mokykloje, jie turi teisę ir kreiptis į mokyklą, prašydami suteikti informaciją, ar jų vaikas paaiškinimus yra rašęs anksčiau, ir susipažinti su jų turiniu.

Tikrins kvalifikacinę atitiktį

Anot Švietimo skyriaus vedėjo A. Sungailos, pakalbėjus su Rūdaičių mokyklą lankančių vaikų tėvais, susidaro įspūdis, kad mokykloje esama ir daugiau problemų.

„Bendruomenėje jaučiama psichologinė įtampa ir gaila, kad direktorė anksčiau neprašė pagalbos iš psichologų, kurie dirba Švietimo centre ir yra kvalifikuoti. Iki šiol mokykloje psichologas lankydavosi pagal numatytą grafiką“, – teigė A. Sungaila.

Dabar psichologus ištirti mokyklos mikroklimatą paprašė Švietimo skyrius – jis išvadas turėtų gauti sausio 16 dieną. Švietimo skyriaus specialistai savo ruožtu dar papildomai tirs, ar R. Narkienė nepadarė kokių nors nusižengimų.

Švietimo skyriaus vedėjas akcentavo: periodiškai tikrinama visų mokyklos vadovų kvalifikacinė atitiktis – R. Narkienei, turinčiai II vadybos kvalifikacinę kategoriją, ši procedūra buvo numatyta sausį.

„Visuomet peržiūrime ne tik dokumentus, nors ir jie yra svarbūs, bet kalbame ir su mokyklos bendruomene apie psichologinę atmosferą“, – tvirtino A. Sungaila.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas