Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Mokslui talentingus mokinius į gabumų ugdymo akademiją „Smalsutis“ sutraukusi Kretingos Marijono Daujoto pagrindinė mokykla metus tradiciškai užbaigė konferencija, kurioje gabūs vaikai vieni kitiems demonstravo žinias ir kūrybiškumą, gimstantį ne tik mokantis lietuvių kalbos pamokose, bet ir matematikos ar pasaulio pažinimo.

Gabumų ugdymo akademiją „Smalsutis“ lankantys Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos mokiniai savo nuveiktus darbus vieni kitiems demonstruoja smagiose konferencijos

Būtent šių trijų dalykų fakultetuose M. Daujoto pagrindinėje mokykloje savo žinias gilina bei gabumus lavina beveik aštuonios dešimtys akademijos „Smalsutis“ narių.

Respublikiniame projekte „Smalsutis“, į kurį nuo 2009 m. įsijungia vis daugiau Lietuvos ugdymo įstaigų, M. Daujoto pagrindinė mokykla dalyvauja nuo 2015-ųjų.

„Kaip ir kitos į projektą įsiliejusios mokyklos, bendradarbiaujame su „Smalsučio“ įkūrėjais – Kauno „Varpelio“ pradine mokykla, – „Smalsutį“ pristatė M. Daujoto pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Raimunda Viskontienė, savo mokyklos pedagogų bendruomenei ir pasiūliusi prisijungti prie šios gabių ir talentingų vaikų ugdymo iniciatyvos. – Visos mokyklos gauna ir įgyvendina tas pačias užduotis, o vėliau dalijamės patirtimi, rengiame konferencijas, kur vaikai pristato savo įdirbį bei gauna motyvuotus įvertinimus.“

Nukreipia tinkama linkme

Anot R. Viskontienės, mokykloje ėmus augti gabių vaikų skaičiui, natūraliai imta ieškoti būtų, kaip juos paskatinti. Pirmiausia – pedagogai parengė gabių mokinių modelį, susitarė, kad būtina kuo anksčiau pastebėti gabius vaikus ir jiems pasiūlyti labiau gilinti ne tik akademines žinias, bet ir bendrąsias kompetencijas.

„Norėjome, kad per praktinį patyrimą vaikai įgytų tokių gebėjimų, kurių reikia kasdieniame gyvenime: pristatyti save, atlikti užduotis savarankiškai, bendrauti su bendraminčiais. Tam mūsų mokykloje ir buvo įkurta gabių mokinių akademija „Smalsutis“, burianti ne tik vaikus, bet ir iniciatyvius mokytojus“, – teigė R. Viskontienė.

Akademijos mokinių pagrindą M. Daujoto pagrindinėje mokykloje sudaro II–III klasių mokiniai, su kuriais šiais mokslo metais dirba penkios pradinio ugdymo mokytojos: Laimutė Žilinskienė, Janina Kniukštienė, Nijolė Meškauskienė, Sotera Martusevičienė ir Janina Baltmiškienė.

„Atrasti gabius vaikus padeda visos pradinių klasių mokytojos. Pagal gebėjimus nukreipiame juos į tam tikrus fakultetus: tiksliukus – į matematiką, tyrinėtojus – į pasaulio pažinimą, kuriančius – į lietuvių kalbą. Patirtis akademijoje leidžia mokiniui labiau save pažinti, mokytis ir bendradarbiauti su panašiais į save, priimti iššūkius, dirbti savarankiškai, kurti, pažinti save ir bendraamžius, tyrinėti pasaulį“, – sakė R. Viskontienė.

Užduotis sprendžia kūrybiškai

Gabių vaikų akademijoje lietuvių klabos mokanti Sotera Martusevičienė pripažino, kad ateiti pas gabų vaiką nėra paprasta – mokytojas turi pasistengti, kad jį sudomintų, išlaikytų dėmesį.

„Šie vaikai yra imlūs ir motyvuoti. „Smalsutyje“ visi kartu mokomės priimti išties nelengvus iššūkius ir juos įveikti – atlikti užduotis iki galo. Mums, mokytojoms, tai taip pat yra iššūkis, bet kai vaikai pamato rezultatą, kartu ateina ir pasididžiavimas savimi, didelis džiaugsmas ne tik jiems, bet ir mokytojams bei tėvams. Vaikų užsidegimas motyvuoja mus visus“, – tikino pedagogė.

Jos kuruojamame Lietuvių kalbos fakultete šiemet vaikai kūrė stebuklų pasakas, rišo jas į knygas ir iliustravo, o iki tol išnagrinėję ir suvaidinę ne vieną šio žanro kūrinį.

N. Meškauskienės kuruojamame Pasaulio pažinimo fakultete 80 proc. užsiėmimų – bandymai ir eksperimentai: „Tai – ne tik žaidimas, nes vaikai per juos mokosi suformuluoti problemą, iškelti hipotezę, aprašyti rezultatą ir pateikti išvadas. Jie susipažįsta su naujais terminais, keliauja chemijos pamokų link.“

Antrokai matematikai, kuriems vadovauja L. Žilinskienė, šiemet kūrė erdvines diagramas, kuriomis iliustravo žinias apie savo klasės draugų augintinius – į jų gamybą įsitraukė ir tėvai, ir broliai.

„Vaikams, kurie turi gabumų, mokyklinė medžiaga per lengva, jiems reikia sunkesnių užduočių. „Smalsutis“ paskatina jų ieškoti ir jas kurti“, – įsitikinusi L. Žilinskienė.

Patirtis sklinda plačiau

Akademijoje sukurtos užduotys keliauja ir į eilines pamokas: bandymai ir eksperimentai demonstruojami viešai, mokinių sugalvotus uždavinius sprendžia kiti jų bendraamžiai, o vaikų sukurtos pasakos inspiravo „Skaitymų rytmetėlius“, kuomet daujotukai savo kūryba dalijasi su mažesniais pradinukais, o vėliau pasakas skaitys ir kitiems miesto vaikams.

Anot matematikės J. Baltmiškienės, bene įdomiausia akademijos dalis – konferencijos: „Stengiamės, kad jos nebūtų nuobodžios, paįvairiname jas užduotimis, bandymais, eksperimentais.“

„Konferencijose kaskart pamatome, kiek daug vaikai žinių ir gebėjimų prasme ūgteli per tris mėnesius. Kalbininkai pasižiūri į tai, ką nuveikė matematikai ar gamtininkai, ir atvirkščiai. Visi šie dalykai be galo kūrybiški“, – įsitikinusi S. Martusevičienė.

Pedagogių teigimu, gabumų ugdymo akademijos nariai sužiba ir kituose konkursuose – komisija į juos atkreipia dėmesį, mat jie pasirodo kur kas brandžiau.

„Kone visi mano vaikai iš Pasaulio pažinimo fakulteto Kalėdoms laukė knygučių, kuriose būtų bandymai arba eksperimentai, ir patys ieškojo panašių leidinių“, – kalbėjo N. Meškauskienė.

Šiemet puikia prieššventine dovana „Smalsučio“ akademijos nariams tapo mokyklos suorganizuotas apsilankymas Kretingos muziejaus edukacinėse veiklose.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas