Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Juozo Statkevičiaus kolekcijoje – su močiutės juostomis

  • Viktorija PUIDOKĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2016-12-23

Įvairiausiais atgarsiais apipinta naujausia Juozo Statkevičiaus kolekcija, susiejusi tautinį paveldą ir šiuolaikišką požiūrį į rūbą, tapo ypatinga palangiškių Žulkų šeimai – pasipuošęs savo močiutės, tautodailininkės Teresės Žulkienės, austa juosta podiumu žengė jos anūkas, 27-erių anglų kalbos mokytojas Justas Žulkus.

„Gražu, kad Juozas Statkevičius nusprendė panaudoti austas medžiagas – labai svarbu, kad žmonės jų nepamirštų, kad nemanytų, jog jos tinka tik nacionaliniam kostiumui, – įsitikinusi pavasarį aštuoniasdešimtmečio jubiliejų pasitiksianti T. Žulkienė. – Juozas parodė, kad jos kuo puikiausiai pritaikomos ir kasdienybėje.“

O Teresės anūkas Justas juokaudamas pridėjo, kad dabar jo močiutė įžengė į naują lygmenį: ji – jau ne tik viena garsiausių ir geriausių tautodailininkių Lietuvoje, bet ir „haute couture“ – aukštosios mados rūbų dizaino – kūrėja.

Nustebo abu

Nors J. Statkevičius jau bene dešimtmetį pažįstamas su Žulkų šeima, tautodailininkės austos juostos dizaineriui į akį krito rudenį, besilankant tautodailininkų parodoje Palangos vasaros skaitykloje.

„Juozas žinojo, kad esu audėja, bet ne specialiai dėl mano juostų atsidūrė Palangoje. Jis užsuko į audėjos, „Mėguvos“ ansamblio vadovės Zitos Baniulaitytės organizuotą renginį, kur savo kūrybingumu ir rankdarbiais dalijosi Lietuvos ir užsienio meistrai, vyko tekstilės plenero pristatymas bei paroda. Matyt, tada jis jau buvo sugalvojęs kurti tautinę kolekciją ir sėmėsi žinių, patarimų“, – svarstė tautodailininkė. Jos austas juostas, kaip aksesuarus, kuriuos senovėje nešiojo žmonės, savo kolekcijai ir išsirinko J. Statkevičius.

Tik vėliau tautodailininkė sužinojo, kad podiumu jas ryšėdamas žengė jos pačios anūkas.

„Kai tik man pasakė, jog kolekcija bus tautinė, pagalvojau, jog būtų labai smagu demonstruoti būtent močiutės juostas. Taip ir atsitiko, – nudžiugo nebe pirmą kartą ant podiumo dizaineriui gelbstintis J. Žulkus. – Man išties pasisekė – turbūt esu vienintelis žmogus Žemėje, podiumu ėjęs su tokio artimo žmogaus kurta detale, kuri be kita ko dar turi rimtą prasmę bei reikšmę.“

Geras darbas Lietuvai

Anot J. Žulkaus, pamatyti kultūros paveldą ant podiumo buvo įspūdinga. Palangiškio teigimu, J. Statkevičiui puikiai pavyko atskleisti lietuvių tautos kultūrą, sujungti sena su nauja, ir iš to nepadaryti kaimo: „Viskas šioje kolekcijoje buvo apgalvota – nuo naminių gyvulių scenografijoje iki muzikos, kurioje pynėsi tautinės dainos, sutartinės.“

Kolekcija suintrigavo ir jos nuotraukas peržvelgusią T. Žulkienę: „Likau nustebinta J. Statkevičiaus išmonės. Dar svarbiau, kad šis žmogus stengėsi padaryti kažką gero Lietuvai. Stengėsi, kad nepamirštume nacionalinių rūbų ir rengimosi tradicijų. Atkreipiau dėmesį ir į savo pažįstamų palangiškių audėjų austas medžiagas, jos – tikros šaunuolės. Tai įvertino ir J. Statkevičius, pasirinkdamas jas savo kolekcijai.“

T. Žulkienė atviravo, kad jai itin patikusios kolekcijoje pristatytos skaros – jas tautodailininkė taip pat ausdavusi.

Anot jos, jei su aukštaičių nuometu kasdien neisi, tai žemaitiška ryškiaspalvė skara tinka ir žiemą, ir vasarą.

Kad klysta visi, manantys, jog tautiniai elementai tinka tik tautiniam kostiumui, iš arti J. Statkevičiaus kolekciją pamatęs įsitikino ir J. Žulkus.

„Kad ir šis austas kaklaraištis, su kuriuo aš žengiau kolekcijos pristatyme – jis labai gražus, bet beveik niekas tokių šiais laikais nenešioja, nors tai turėtų būti mūsų pasididžiavimas“, – kalbėjo J. Žulkus, ne kartą matęs, kaip močiutės austa juosta puošiasi senelis, medžio drožėjas Albertas Žulkus.

Kostiumas – didžiausias turtas

T. Žulkienė puošia ne tik vyrą bei kitus šeimos narius, bet ir sau tautinį rūbą yra nusiaudusi. Juo puošiasi per didžiausias iškilmes – kai su vyru šventė auksines vestuves, jųdviejų knygos pristatyme, parodų atidarymuose.

„Kol sveikata leido, audžiau kone viską, ką tik galima nuausti: sijonus, liemenes, staltieses, pagalvėlių užvalkalus. Viskas man įdomu, o kai didelį darbą austi pavargsti, nuaudi kokią juostą ir kaipmat atsigauni“, – prisipažino audėja, taip ir nepamilusi mechaninių staklių ir visą gyvenimą kūrusi paprastomis, kaimiškomis.

Dabar kone visi geriausi T. Žulkienės darbai išdovanoti ar išpirkti muziejų. Daugybė tautodailininkės austų suvenyrinių raštais ir Maironio eilėmis margintų kilimėlių iškeliavę į Ameriką, kiti tapo dovanomis aukšto rango Lietuvos politikams ar net prezidentams.

„Audžiau dovaną ir Algirdui Brazauskui, ir Vytautui Landsbergiui. Dešimtis kostiumų ansambliams nuausdavau, o kai nebespėdavau – ir sūnų su marčia pamokinusi įdarbindavau“, – juokėsi T. Žulkienė.

„Mes turime didžiulį turtą. Tik žmonės to nesuvokia. Kažkada girdėjau sakant, kad kiekvienas save gerbiantis Lietuvos pilietis turėtų turėti tautinį kostiumą – aš visada buvau už tai. Tik man visada atrodė, kad moterų tautiniai kostiumai yra gražesni, puošnesni“, – įsitikinęs J. Žulkus.

---

Juozo Statkevičiaus 2017 metų kolekcijoje buvo parodyta 90 modelių. Medžiagas kolekcijai specialiai audė tautodailininkės Zita Baniulaitytė iš Palangos, Zita Paulikienė iš Gargždų, taip pat audėjai Jadvyga Tamašauskienė, Jonas Beinorius ir kiti. Juostas išaudė šiaulietė Sigita Milvidienė ir palangiškė Teresė Žulkienė. Pirštines mezgė klaipėdietė Irena Armonienė. Klumpes iš medžio išdrožė ir nulakavo tauragietis Darius Jakaitis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas