Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Uostamiestis švęs ir vardadienį

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Smiltys
  • 2007-07-13

Nuo šiol klaipėdiečiai švęs ne tik Jūros šventę, miesto gimtadienį, bet ir vardadienį. Idėja švęsti miesto vardadienį kilo klaipėdiečiui, galerijos „Pėda„ savininkui, juvelyrui Vytautui Karčiauskui.

“Slibino” skulptūros atidengimo ceremonijoje dalyvavo (iš kairės) Klaipėdos meras Rimantas Taraškevičius, skulptūros autorius Vytautas Karčiauskas ir šventės mecenatas Rimantas Cibauskas.

Ta proga V.Karčiauskas, pagal bylojančią legendą, Klaipėdos vardą įamžino, sukurdamas „Slibino“ skulptūrą. Skulptūra pritvirtinta ant pastato sienos Vežėjų gatvėje, šalia „Pėdos“ galerijos.

Anot legendos, du narsūs prie Akmenos vidupio gyvenantys broliai medžiotojai - Elnias ir Vilkas, išėjo gyvenimui tinkamesnės vietos ieškoti. Broliai pasirinko skirtingus kelius.

Elnias, sėkmingai pasiekęs jūrą, pagalvojo, jog čia atsives savo giminę. Vilkas, ėjęs palei Akmenos upę, pradingo amžiams. Kiek Elnias šaukė brolį, kiek ieškojo - tik klampią pėdą, pelkės ryjamą, terado. Anot V.Karčiausko, pėda, kurią pamatė Elnias, buvo slibino, kuris ir surijo brolį.

Juvelyro sukurtas „Slibinas“ – trijų su puse metro ilgio. Jis prijungtas prie lietvamzdžio ir, lietui lyjant, „Slibinui“ iš nasrų bėga vanduo.

Didysis kunigaikštis Vytautas 1413 metais savo laiške pirmą kartą paminėjo Klaipėdos (Caloypede) vardą, sakydamas, kad miestas pastatytas žemaičių žemėje.

Nuo to laiko praėjo 594 metai.

Miesto vardadienio proga Klaipėdoje buvo surengtas ir pirmasis dainuojamosios poezijos festivalis „Klampi pėda 594“ bei šio renginio įamžinimas. Renginio mecenatas - miesto tarybos narys, verslininkas Rimantas Cibauskas.

Kiekvienais metais, atrankos būdu, Senamiesčio grindinyje bus „įspaudžiama“ Klaipėdos miesto visuomeninio veikėjo pėda.

Kiekvienais metais atrankos būdu senamiesčio grindinyje bus „įamžinama“ Klaipėdos miesto visuomeninio veikėjo pėda..

Šiemet grindinyje pėdas įamžino - keturi pretendentai: Aloyzas Každailis – Lietuvos rašytojų sąjungos narys, istorikas, muziejininkas, ilgametis Jūrų muziejaus vadovas; Nelė Savičenko – aktorė, kuri yra sukūrusi per 20 vaidmenų kino ir televizijos filmuose. Šiemet ji pripažinta Geriausia šalies dramos aktore ir apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi ir Kultūros ministerijos premija; Anatolijus Klemencovas – Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Vienas iš gražiausių ir svarbiausių jo nuopelnų Klaipėdai yra tai, jog jis jau dešimt metų dirba vyriausiuoju Jūros šventės dailininku; vasaras Kartenoje leidžiantis ir karteniškių pažįstamas Balys Juškevičius, visą gyvenimą atidavęs dramos teatrui. Jis vaidino daugelyje dramos teatro spektaklių, keliolikoje Lietuvos kino studijos filmų, 1956 m. režisavo pirmąjį Klaipėdos liaudies operos teatro spektaklį - P.Čaikovskio operą „Eugenijus Oneginas“. B.Juškevičius – aktyvus Klaipėdos ir Lietuvos kultūros veikėjas. Daugelį dešimtmečių dėstė Stasio Šimkaus konservatorijoje, Lietuvos valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetuose – dabartiniame Klaipėdos universiteto Menų fakultete. Parašė ir išleido knygą „Teatro šviesose ir šešėliuose“. Praėjusiais metais B.Juškevičius tapo Klaipėdos kultūros magistru.

Kieno iš minėtų nusipelniusių veikėjų pėda bus „įspausta“ grindinyje, priklausys nuo rudenį suskaičiuotų balsų skaičiaus.

Pasak V.Karčiausko, norisi, kad senamiestis atgytų ir taptų miestelėnų bei turistų pamėgta vieta.

Šis „Slibinas“ – ketvirtas senamiesčio „gyventojas“. Čia jau patogiai įsitaisė šuo, peliukas ir katinas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas