Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Svajonę užaugino „Svajonių sodai“

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2016-08-26

Kretingiškiai Laima ir Marius Rimgailos dalyvavo Jaunųjų ūkininkų rėmimo programoje, gavo 15 tūkst. Eur paramą ir Petrikaičių kaime įsigytoje žemėje 1,2 ha plote ėmėsi auginti aktinidijas.

Laima ir Marius Rimgailos bei keturkojis šeimos draugas Gordas – savo aktinidijų lauke.

Kivio sesė

Verslo administratorės specialybę įgijusi jauna moteris atviravo su vyru jau ir anksčiau svarstę, kokias kultūras galėtų pasisodinti, kuo verstis. Iš pradžių norėjusi čia užsiveisti vynuogyną, mat seniai domisi vyno gamyba. Tačiau Žemaitijos klimatas šilumamėgiams lepiems augalams netinka.

„Kaip tik tuo metu televizijos laidoje „Svajonių sodai“ Aleksandro Stulginskio universiteto Agronomijos fakulteto dekanas Viktoras Pranckietis įtaigiai papasakojo apie Lietuvoje dar retą, bet labai naudingą iš Rytų Azijos kilusią aktinidijos uogą. Pagalvojom – o kodėgi ne?“ – apie verslo pradžią pasakojo Laima.

Iš to paties V. Pranckiečio gegužės pabaigoje jie parsivežė ir pasisodino 2 tūkst. 100 dviejų veislių daigų.

Viena jų – „Landė“, kita – „Paukštės Šakarva“, pastaroji pavadinta pagal veisėjo pavardę.

Anot Laimos, šios lietuviškos margalapės aktinidijos veislės skiriasi vizualiai, jų lapai yra kitokie. „Landė“ – augesnė ir vešlesnė, o „Paukštės Šakarva“ – skurdesnė, tačiau vaisių duoda labai daug, iš hektaro galima priskinti iki 10 t gana stambių cilindro formos, truputį suplotų švelnaus minkštimo uogų, kurių neprinokusių skonis būna labai rūgštus, o prinokusių – maloniai saldrūgštis, panašus į kivio. Beje, kivis ir yra kiniška aktinidija – selekcininkų pagerinta aktinidijų genties rūšis.

Domisi ir saldainių gamintojai

Aktinidijų uogos lengvai skinamos rankomis – užtenka sauja braukti šakų apačia. Augalas – dekoratyvi liana, užauga iki 1,8 m dydžio.

Aktinidijos labai bijo karščio, todėl ši vasara, kai daugelis žemdirbių keiksnoja derlių nuimti trukdantį lietų, joms – idealiai gera.

„Mano vyras iš profesijos – miškininkas, priekaištauja, esą jis į įmirkusius miškus turi bristi, o aš rankomis ploju“, – juokėsi pašnekovė.

L. Rimgailė teigė netikėto skambučio sulaukusi iš Šiaulių saldainių fabriko „Rūta“.

„Man sako: „Parduokit aktinidijų uogas, supirksim visas, kiek tik turit“. O ką gali parduoti, kai tik pirmus metus augini ir kol kas dar nedaug jų tebuvo. Mūsų su Marium pačių vaikai kaip žvirbliukai nuo šakų bemat nulesė“, – pasakojo ji.

Pašnekovės žodžiais, suvalgęs 5 žalias, šaldytas ar džiovintas aktinidijų uogas, žmogus gauna visos dienos vitamino C normą.

O „Rūtos“ saldainių fabrikas gamina saldainius – uogas užšaldo azotu ir aplieja baltuoju šokoladu.

Aktinidijos kaip dekoratyvūs vijokliniai augalai gali būti naudojamos ir pavėsinėms, arkoms, balkonams apželdinti. Margalapė aktinidija sugeba apsivyti iki 6 m aukščio atramą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas