Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kai kurie jaunuoliai be šio organinio junginio neįsivaizduoja švenčių, draugų vakarėlių, ypatingų progų ar kitų svarbių ir įsimintinų akimirkų. Tai – alkoholis. Daugeliui jis yra neatsiejama gyvenimo dalis ir gali praskaidrinti net ir pačias nuobodžiausias bei niūriausias dienas, tačiau kitiems tai – nesuprantamas savo kūno ir sielos žalojimas.

Dažnas žmogus alkoholiu bando nuplauti savo problemas ar rūpesčius, tačiau ar kada buvo susimąstyta, jog sunkumai pasimiršta tik trumpam laiko tarpui, o alkoholio pasekmės lieka tolesniam žmogaus gyvenimui. Atsakymą į šį klausimą mums padėjo rasti psichologė Ieva Jasaitytė, mananti, jog alkoholio vartojimas tarp jaunų žmonių tėra tik mados reikalas.

Dauguma šiandieninio jaunimo savo gyvenimą mėgsta paįvairinti alkoholiu, nesusimąstydami apie pasekmes. Anot I. Jasaitytės, alkoholio vartojimas yra didžiulė problema, kurią vertėtų pradėti spręsti jau dabar, kol dar nėra per vėlu: „Paaugliai neatsisako svaigalų, norėdami pritapti prie draugų, elgtis specialiai netinkamai, suerzinti tėvus, mokytojus ar tiesiog atsipalaiduoti ir pabėgti nuo supančių problemų, kurios jiems atrodo pačios svarbiausios pasaulyje“.

Psichologės teigimu, toks sunkumų vengimas atskleidžia kitą problemą – žmonių susvetimėjimą, kai tėvams vaikų problemos atrodo menkos ir nereikšmingos, todėl nėra skiriama pakankamai dėmesio apie jas pasikalbėti bei rasti sprendimo būdų.

„Iš tėvų nesulaukęs pagalbos ir dėmesio, paauglys ieško kur pritapti, su kokia socialine grupe integruotis“, – mano I. Jasaitytė.

Bendraamžių spaudimas ir prievarta vartoti alkoholį jaunam, dar tik žengiančiam į suaugusiųjų pasaulį, žmogui kartais gali būti nepakeliami. Tačiau yra tokių, kurie geba tarti žodį prieš, nes supranta svaigalų daromą žalą ir galimas pasekmes, arba tiesiog nėra su tuo susidūrę.

Vienas iš jų – šešiolikmetis Simonas Vigelas, į savo gyvenimo kasdienybę neįtraukęs alkoholio: „Kad alkoholis nėra reikalingas, man padėjo suprasti Lietuvos krikščioniškojo jaunimo blaivybės sąjungos „Žingsnis“ stovykla „Sniego gniūžtė“. Tai jaunimo prevencijos organizacija, kuri skatina moksleivius, studentus, mokytojus bei visus norinčius prisidėti prie savanoriškos veiklos, naudojant neformalaus ugdymo metodus, skatinti sveiką gyvenseną ir leisti laiką, užsiimant praktinėmis veiklomis.“

„Žingsnio“ skyriai rengia „Sniego gniūžtės“ stovyklas, kurių tikslas – parodyti jaunimui, kad laiką galima praleisti smagiai ir turiningai, nenaudojant jokių narkotinių medžiagų.

„Šioje stovykloje suvokiau, kad yra ir kitoks jaunimas, kuris negeria, tačiau moka linksmai ir naudingai praleisti laiką be kvaišalų“, – tikino S. Vigelas.

Tokioms stovykloms pritaria ir I. Jasaitytė. Anot psichologės, bet kokios iniciatyvos, skatinančios blaivų gyvenimo būdą, yra sveikintinos, tačiau esant rimtai problemai, reikėtų kreiptis į specialistus dėl individualaus gydymo.

„Mano manymu, kiekvienas turi susipažinti su alkoholio daroma žala organizmui – ne vien fizine, bet ir kitokia. Susilpnėjęs imunitetas, prasta dėmesio koncentracija, nemiga, nerimo sutrikimai, agresija. Vartojant alkoholį jauname amžiuje gali sutrikti raida, tolimesnis organizmo bei smegenų vystymasis“, – tik keletą iš daugelio alkoholio vartojimo padarinių vardijo psichologė I. Jasaitytė, įsitikinusi, jog vaizdinė informacija apie svaigalų žalą, pateikiama internete, turėtų būti demonstruojama ir pristatoma mokymosi įstaigose.

Kaip ir daugelyje situacijų mus moko tėvai, taip ir apie alkoholį vienokią ar kitokią nuomonę susidarome būtent jų pagalba. Anot psichologės I. Jasaitytės, tėvų įtaka yra nenuginčijamai svarbi visiems vaikų sprendimams. Ji taip pat pridūrė, jog tėvai privalo domėtis savo vaiku, paaiškinti alkoholio žalą bei pasiūlyti veiklos alternatyvų.

Be abejonės, ne mažiau įtakos turi ir paauglio draugai, ne veltui sakoma – su kokiu draugausi, tokiu pats patapsi. Jaunas žmogus, susidėjęs su vartojančiais alkoholį, dažniausiai pradeda išgėrinėti ir pats, norėdamas pritapti ar išvengti kreivų žvilgsnių.

Psichologės manymu, laikytis savo principų ir gyvenimo būdo – visada yra sudėtingiau negu plaukti pasroviui, tačiau kiekvienas turime savo gyvenimą ir už jį atsakome – niekas nepasirūpins mūsų sveikata, tik mes patys.

„Reikėtų įprasti įsiklausyti į savo organizmą, suvokti, ko aš noriu ir ar tikrai man to reikia. Draugystės esmė yra priimti žmogų tokį, koks jis yra“, – pridūrė psichologė.

S. Vigelas yra įsitikinęs, jog draugystė, paremta alkoholio išgėrimo kiekiu, nėra tikra: „Žmogus turi išsiaiškinti, kas yra tikrieji jo draugai, ir jei jis yra verčiamas daryti tai, ko nenori, šiuo atveju – vartoti alkoholį, vertėtų formuoti naują draugų ratą, kuriame būtų priimtas toks, koks yra iš tiesų.“

Nesvarbu, vartojame alkoholį ar ne, turime suprasti, jog tai yra individualus kiekvieno iš mūsų pasirinkimas. „Turėkime kuo užsiimti, sportuokime, skaitykime, išeikime pasivaikščioti, kad kuo mažiau laiko liktų žalingiems įpročiams ir netinkamiems darbams“, – kelią, vedantį į sveikesnį ir gražesnį gyvenimą, pasiūlė psichologė I. Jasaitytė.

Šarūnė SRIEBALIŪTĖ

„P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas