Pajūrio naujienos
Help
2020 Birželis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną18°C debesuotumas 26 %
Naktį9°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar pasiilgote gyvų renginių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonė
Komentarų topas

(1350) 2019-04-30

Balandžio 27 d. apie 23.45 val. Kretingos rajone, Erlėnų kaime, gyvenamajame name, kilo gaisras, kurio metu žuvo vyras, gimęs 1995 m. „Gaisro priežastis tiriama“, – paaiškino Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inspektorius Egidijus Pazdrazdis.

Erlėnų kaimą šeštadienio naktį pabudino ugniagesių gelbėtojų tarnybinių automobilių sirenos – atvira ugnimi degė medinis gyvenamasis namas. Per gaisrą žuvo jaunas 24 metų vyras. Tai pirmoji šių metų gaisro auka Kretingos rajone.

Priežastis – nežinoma

Gaisras įvyko prieš vidurnaktį, iš pradžių apie jį pranešė pro šalį važiavęs atsitiktinis žmogus. „Jis pasibeldė į mūsų namų langus ir paprašė pasakyti tikslų adresą. Puolėme pagalbos telefonu skambinti dar kartą, kad patikslintumėme adresą“, – kraupaus įvykio naktį prisiminė jaunuolio teta Vilma Toliušienė.

Gaisrą iki paryčių gesino Skuodo, Mosėdžio ir Salantų komandos. Atvykę ugniagesiai vyrui padėti nebegalėjo – namas skendėjo liepsnose. Kai įvyko nelaimė, jaunuolis buvo savo kambaryje, antrame aukšte, spėjama, kad tuo metu miegojo.

Dviejų dalių medinis namas priklausė dviem savininkams, tačiau, turimais duomenimis, antroje namo dalyje kurį laiką niekas negyveno, ši dalis nesudegė. Daugiausiai išdegė virtuvė, kitos namo konstrukcijos, sutrūkinėjo langai.

Tikroji gaisro priežastis nėra žinoma, tiriamos visos galimos priežastys. Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnai aiškinasi įvykio aplinkybes. „Galėjo gaminti maistą ir palikti įjungtą viryklę, nežinau. Lyg ir buvo užsikaitęs koldūnus aliejuje, nes šalia jo lovos buvo lėkštė su jais“, – pasvarstė žuvusiojo dėdė Aretas Toliušis. Šeštadienį oro temperatūra buvo labai aukšta, šeima krosnies nebekūreno. Tai patvirtino ir artimieji: „Virtuvėje krosnies nebuvo.“

Jauno vyro mirties priežastis kol kas nėra žinoma. „Aiškinsimės, kas tą naktį galėjo nutikti“, – sakė Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Eugenijus Bertašius.

Pasak artimųjų, šeima buvo įsirengusi dūmų detektorius ir kitas priemones, kad išvengtų gaisro pavojaus. „Nežinau, gal jis neišgirdo užlipęs į antrą namo aukštą. Dabar jau nesužinosime“, – svarstė teta.


Gegužės 2 d., ketvirtadienį, nuo 9 iki 19 val. Kretingos priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje vyks atvirų durų diena „Svečiuose pas ugniagesius“. Per ją bus galima susipažinti su ugniagesių gelbėtojų kasdienybe, o drąsiausieji – išbandyti gelbėjimo įrangą.


Trečiajame naujosios kadencijos Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdyje, be sprendimų, kurių projektai buvo įtraukti į darbotvarkę, buvo priimti du protokoliniai sprendimai. Abu jie buvo reikalingi tam, kad, nelaukiant po mėnesio įvyksiančio kito tarybos posėdžio, būtų galima tęsti jau pradėtus projektus: Kretingos sporto komplekso statybą bei Jauryklos parko rekonstrukciją.

Pasižadėjo įsileisti verslą

Pirmasis protokolinis sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į Finansų ministerijos bei Centrinės projektų valdymo agentūros reikalavimus.

„Panaudojant investicijas, skirtas Kretingos sporto komplekso statybai, mes turime įsipareigoti tam tikrą dalį patalpų išnuomoti privačiam verslui, kad jis sukurtų darbo vietų, – protokolinio sprendimo būtinumą aiškino laikinai einantis Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas Povilas Černeckis. – Preliminariai suskaičiuota, kad nuomai turėtų tekti apie 650 kv. m ploto, kuriame galėtų įsikurti, pavyzdžiui treniruoklių, aerobikos salės, galbūt ir maitinimo paslaugas teiksianti įmonė. Reikėtų, kad būtų sukurta iki 12 darbo vietų. O už nuomą per metus turėtų būti surenkama iki 30 tūkst. eurų. Tad reikia tarybos protokolinio sprendimo, kad jūs tam pritariate.“

Pasak mero Antano Kalniaus, reikia pritarti tokiam sprendimui, kad būtų galima įgyvendinti tai, kas numatyta strateginiame plane. Buvęs meras Juozas Mažeika savo ruožtu pridėjo, kad dar projektuojant patį sporto kompleksą buvo sumanymų dėl nuomos, o ir patalpų tam esama.


Rajono Savivaldybės tarybos opozicija (priekyje kairėje) valdančiajai koalicijai pareiškė nenorinti likti nuošalyje, priimant sprendimus.

Praėjusiame Kretingos rajono tarybos savivaldybės posėdyje renkant atstovus į Lietuvos savivaldybių asociacijos narių suvažiavimą bei tvirtinant naują Kretingos rajono savivaldybės kultūros ir meno tarybą tarp valdančiosios daugumos ir opozicijos pasijautė aiški priešprieša.

Susiginčijo dėl kandidato

Į sprendimo projektą dėl atstovų į Lietuvos savivaldybių asociacijos narių suvažiavimą buvo įrašytos dvi kandidatūros: Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius, atstovaujantis visuomeniniam rinkimų komitetui „Kretingos kraštas“, bei mero pavaduotojas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Dangiras Samalius. Trečioji kandidatūra bei jos atstovaujama partija buvo neįvardinta, įrašyta tik „ Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys“.

Sprendimo projekto aiškinamajame rašte buvo nurodyta, jog, pagal Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) nuostatus, kiekvienai savivaldybei suvažiavime atstovauja vienas asmuo nuo 10 savivaldybės tarybos narių, taip pat vienas asmuo nuo likusios nepilnos dešimties (daugiau kaip 5). Taip pat nurodyta, kad į suvažiavimą deleguojamas savivaldybės tarybos narys – savivaldybės meras, o likusius atstovus savivaldybės taryba savo įgaliojimų laikui renka pagal kvotas, proporcingai rinkimus laimėjusių partijų ar rinkimų komitetų vietoms tarybose.

Socialdemokratas Virginijus Domarkas, suabejojęs D. Samaliaus kandidatūra, nuo didžiausios frakcijos pasiūlė Steponą Baltuonį. LVŽS atstovaujantis Konstantinas Skierus – Dalią Martišauskienę, motyvuodamas, kad ši politikė suvažiavime sugebėsianti daugiau žinių pasisemti ir į Kretingą parvežti.


Po nacionalinio moksleivių konkurso „Ateities lingvistas“ apdovanojimų ceremonijos: (iš kairės) kalbininkė Jolanta Zabarskaitė, gimnazistė Laineda Vainauskaitė, jos mokytoja Irutė Lapinskienė, bendrovės „Tilde“ direktorė Renata Špukienė ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanavičius.

Nacionalinį moksleivių esė konkursą „Ateities lingvistas“ laimėjusi Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos gimnazistė Laineda Vainauskaitė buvo apdovanota ne tik už geriausią esė „Su vėju svajonių link“ – už sklandžiausią lietuvių kalba parengtą darbą ją apdovanojo ir viena konkurso partnerių Valstybinė lietuvių kalbos komisija.

Konkursą „Ateities lingvistas“ kasmet organizuoja Kazimiero Simonavičiaus universitetas kartu su Lituanistų sambūriu, Valstybine lietuvių kalbos komisija, bendrove „Tilde“ ir Tautinių mažumų departamentu. Jo tikslas – paskatinti jaunus žmones mąstyti, kaip kursime kalbos ateitį skaitmeniniame amžiuje, kokių kalbos technologijų reikia šiuolaikiniam žmogui, kaip jos darys įtaką kalbų mokymui ir mokymuisi, koks kalbos tyrimų vaidmuo kuriant dirbtinį intelektą, kodėl kalbininkas turi išmokyti robotus kalbėti lietuviškai ir pan.

L. Vainauskaitės lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Irutės Lapinskienės pastebėjimu, dalyvauti konkurse buvo nuspręsta likus kelioms dienoms iki galutinio termino: „Kad yra toks konkursas, mums priminė mano kolegė ir buvusi Lainedos mokytoja Aldona Kruševičiūtė, paraginusi, kad dar galima, kaip sakoma, įšokti į važiuojantį traukinį. Lainedai tekstas gimė per porą-trejetą dienų, ir turiu pripažinti, kad viskas – ir tema, ir išdėstymas – yra jos pačios. Mano, kaip mokytojos, pagalba – vienas kitas skyrybos ženklas.“


Kultūros ministerijos kanclerio Laimono Ubavičiaus padėka – Kretingos bibliotekos direktorei Birutei Karčauskienei.

Šiais metais Lietuvos bibliotekininkų draugija (LBD) tradicinę konferenciją nusprendė surengti Kretingoje. „Kodėl Kretinga? Todėl, kad Žemaitijos metai, todėl, kad čia – pati naujausia biblioteka“, – sveikindama erdvioje Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos konferencijų salėje vos tilpusius kolegas sakė draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė.

Į Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės proga surengtą tarptautinę konferenciją „Bibliotekų galimybės ir potencialas įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus“ aptarti bibliotekų bendruomenei svarbių temų ir pasikalbėti apie ateities perspektyvas suvažiavo 170 bibliotekininkų.

Sveikindama kolegas ir konferencijos svečius LBD pirmininkė J. Steponaitienė priminė visą savaitę visose šalies bibliotekose skambėjusį kvietimą: „Ateik, sužinok, išmok“.

Pasidžiaugęs naująja Motiejaus Valančiaus biblioteka ir puikiomis jos erdvėmis, su Nacionaline Lietuvos bibliotekų savaite pasveikino Kultūros ministerijos kancleris Laimonas Ubavičius. Jis įteikė kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko padėkas už profesionalų darbą atnaujintų šalies viešųjų bibliotekų direktoriams: Danutei Šatkuvienei (Plungės r.), Zitai Sinkevičienei (Akmenės r.), Daivai Kirtiklienei (Marijampolė) ir Skirmutei Gajauskaitei (Jonavos r.). Ovacijomis kolegos palydėjo padėkos atsiimti ėjusią Kretingos Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos direktorę Birutę Karčauskienę.


Kretingos rajono policijos komisariatui praėjusį savaitgalį darbo netrūko. „Lauke oras buvo vasariškai šiltas, netgi karštas. Darbo prasme mums jis buvo taip pat karštas – tik spėk suktis“, – sakė Reagavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Tomas Mikelkevičius. Per savaitgalį rajone pradėti penki ikiteisminiai tyrimai.

Penktadienį įvykdytos dvi vagystės. Iš degalinės netoli Palangos, Liepojos pl., iš automobilio pavogtas mobilaus ryšio telefonas. Tą pačią dieną apie 18 val. vyras, gimęs 1959 m., atvykęs Kašučių k. esančią sodybą, pastebėjo, kad buvo patekta į užrakintą ūkio pastatą, pakabinamos spynos įvykio vietoje nerasta. Iš jo pavogtas sodo traktoriukas, lapų pūstuvas, raktų komplektas, elektrinis grandininis pjūklas, krūmapjovės. Savininkui padaryta 3 tūkst. 750 eurų žala.

Penktadienį po pietų mieste užregistruotas smurtas artimoje aplinkoje. Vyras smurtavo prieš savo sugyventinę. Abu įvykio dalyviai buvo neblaivūs.

Sekmadienį apie 15. 10 val J. Jablonskio g. sulaikytas neblaivus automobilio „Opel Astra“ vairuotojas, gimęs 1950 m. Jam nustatytas vidutinis, 2,26 prom., girtumas.

„Apie neblaivų vairuotoją pranešė neabejingi žmonės“, – kalbėjo T. Mikelkevičius.

Gegužės 6–12 dienomis bus minima penktoji Jungtinių Tautų saugaus eismo savaitė, per kurią žmonės skatinami identifikuoti pavojų keliuose, savo aplinkoje. „Pastarasis įvykis yra to pavyzdys“, – žmonių poelgiu džiaugėsi T. Mikelkevičius.

Po sekmadienio įvykio policijos pareigūnai gavo dar du pranešimus apie pavojingai manevruojančius vairuotojus. „Pranešimai nepasitvirtino, tačiau geriau patikrinti negu vėliau sulaukti blogų pasekmių“, – tikino T. Mikelkevičius.

Dar viena ikiteisminis tyrimas pradėtas šeštadienį dėl gaisre Erlėnų kaime žuvusio jaunuolio.

Savaitgalį netrūko pranešimų ir dėl administracinių nusižengimų – kalbėjimas mobiliuoju telefonu vairuojant, dviratininkų pažeidimai. Sustabdyti keturi neblaivūs dviratininkai. Taip pat netrūko iškvietimų ir dėl viešose vietose vartojančių alkoholį asmenų ir kitokių viešosios tvarkos pažeidimų.

„P. n.“ informacija


  • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

KRETINGOS r.

SALANTŲ gyventoja, gimusi 1953 m., balandžio 25 d. policijos pareigūnams pranešė, kad tądien apie 12.16 val. gavo žinutę, kad jai priklausantis telefono numeris tapo laimingas ir neva dovanojamas 1 tūkst. eurų bei mobiliojo ryšio telefonas „Samsung Galaxy S10“. Perskambinusi žinutėje nurodytu telefono numeriu pokalbio metu atsiliepusiam vyriškiui, kuris prisistatė vadybininku, nupirko telefono sąskaitos papildymus, taip apgaulės būdu patyrė 200 eurų turtinę žalą.

PALANGA

Balandžio 27 d. sulaikytas neblaivus vairuotojas, kuris į alkoholio matuoklį įpūtė 3,06 prom. Jį Sodų gatvėje pastebėjusi moteris pranešė policijai. Vyrą pareigūnai vėliau rado miegantį savo automobilio „Mazda“ bagažinėje.

Parengė Edita KALNIENĖ


Kretingiške, 26 metų mokyklos-darželio „Žibutė“ pedagogė Indrė Juodeikienė tapo „Finalo ketverto“ nugalėtoja. „Negaliu tuo patikėti“, – tikino ji. Muzikos mokytojai atiteko 10 tūkst. eurų piniginis prizas.

Finalas buvo labai įtemptas. Darželio vaikų muzikos mokytoja pirmiausia kovojo su Gabriele Banevičiene-Gabi, laimėjus muzikinę dvikovą, Indrei teko kautis su Gintare Korsakaite. „Džiaugiuosi, kad pavyko kontroliuoti jaudulį, stengiausi išlikti rami, – prisiminė I. Juodeikienė, pridūrusi, kad labai norėjo laimėti. – Prieš tai pagalvodavau, kaip būtų, jeigu laimėčiau, kas bus toliau.“

I. Juodeikienė atviravo, kad laimėjusi projektą neketina sustoti. Nors projekto teisėjai juokavo, kad laimėtojas prizą gali išleisti atostogoms, pedagogė tikino, kad investuos į muzikos kūrimą. „Svajoju išleisti savo albumą, iki šiol buvo sunku tam sutaupyti, tačiau laimėjimas turėtų viską pagreitinti“, – atviravo atlikėja.

Vieną dainą Indrė jau kuria, tik kol kas neaišku, kada ją galės išgirsti ir gerbėjai.

„P. n.“ informacija


Naują vaikų žaidimo aikštelę Padvariuose atidarė Kretingos rajono meras Antanas Kalnius (iš dešinės), bendrovės „Autoratas“ direktorius Kazimieras Stončius, bendruomenės pirmininkė Ieva Latakienė, lopšelio-darželio direktorė Vida Simaitienė.

Centro „Trys tvenkiniai“ iniciatyva gyvenvietėje įkurta nauja vaikų žaidimų aikštelė, kuria naudosis ne tik kaimo gyventojai, bet ir netoliese esančio lopšelio-darželio „Eglutė“ vaikai. Projektui įgyvendinti prireikė 12 tūkst. 600 eurų.

Skyrė 12 tūkst. eurų

Bendruomenės pirmininkė Ieva Latakienė per atidarymo šventę džiaugėsi nauja vaikų žaidimo aikštele: „Vaikai turės, kur dūkti. Taip pat didžiuojuosi bendruomenės vieningumu – kartu kuriame savo aplinką ir darome viską, kad mums čia gyventi būtų gera.“

Į šventę atvykęs rajono meras Antanas Kalnius atkreipė dėmesį, kad ne valdžia, o patys žmonės įkūrė vaikų žaidimų aikštelę. „Didžiausią indėlį įdeda patys žmonės – tai yra to pavyzdys“, – apie bendruomenės iniciatyvą kalbėjo A. Kalnius. Jam pritarė ir vicemeras Dangiras Samalius: „Stengsimės padėti bendruomenei.“

Projektas pradėtas įgyvendinti praėjusių metų rudenį. „Labiausiai baiminomės dėl netinkamų oro sąlygų, kuomet būtų per sudėtinga atlikti darbus“, – sunkumus įvardijo I. Latakienė.

Kiek anksčiau, šalia vaikų žaidimo aikštelės, buvo įrengta krepšinio aikštelė. „Po truputėlį kuriame poilsio zoną, todėl stengiamės, kad atsirastų kuo daugiau veiklos įvairaus amžiaus žmonėms“, – sakė bendruomenės pirmininkė. Aikštelė skirta 3–12 metų vaikams.

Ateityje planuojama ir daugiau užimtumui skirtų erdvių. „Idėjų turime, tačiau jas įgyvendinti greitai ir iš karto yra sunku, – tikino I. Latakienė, atskleidusi, kad svajojama apie bendruomenės namus. – Šiuo metu glaudžiamės darželyje, tačiau labai norėtumėme turėti savo patalpas.“

Aikštelė įkurta iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai, skyrusio apie 10 tūkst. eurų, Savivaldybės, skyrusios 1 tūkst., bendruomenės ir rėmėjų lėšų.


Policijos pareigūnams teko nubausti nepaisiusius eismą draudžiančio ženklo.

Trečiadieniais, šeštadieniais į turgų apsipirkti ar tiesiog pro šalį važiuojantys gyventojai vis dar ignoruoja eismą draudžiančius ženklus, taip pat automobilius stato, kur papuola. Šeštadienį ir trečiadienį prevencinės priemonės metu policijos pareigūnams ir viešosios tvarkos specialistams teko tokius vairuotojus drausminti.

Stato, kur papuola

Kretingos turgaus direktorius Nerijus Tertelis ėmėsi iniciatyvos dėl tiek į turgų atvykstančių, tiek prekiaujančių žmonių automobilių statymo neleistinose vietose. Iki šiol daugiausiai problemų kėlė statomi automobiliai Laisvės gatvės atkarpoje, ties turgumi, ant važiuojamosios kelio dalies. „Žmonės pasistato keliomis eilėmis ir tada sunku pravažiuoti“, – paaiškino N. Tertelis.

Iš pradžių pasipiktinimų sulaukta ir iš turguje prekiaujančiųjų, tačiau dabar tuo jie net džiaugiasi. „Esame tarpusavyje sutarę, kad trumpam atvažiuoti ir išsikrauti prekes jie gali, o po to automobilį turi pasistatyti kitur“, – kalbėjo N. Tertelis.

Jį papildė turguje prekiaujantis Julius Jurkus: „Anksčiau pasistatydavome automobilius ant važiuojamosios dalies, dėl to sustodavo eismas, būdavo sunku pravažiuoti, taip pat klientai dabar lengviau prieina prie prekių ir mus geriau mato.“

Automobilius gyventojai stato ne tik arčiau turgaus, bet ir kiek toliau. „Reikėtų atkreipti dėmesį, kad automobilio stovėjimo aikštelėje yra geltona linija, tačiau žmonėms atrodo, kad ten galima statyti transporto priemones, bet taip nėra“, – paaiškino Kretingos jaunųjų šaulių kuopos vadas Gintautas Pogoželskas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas