Pajūrio naujienos
Help
2019 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Orų prognozė
Dieną26°C debesuotumas 17 %
Naktį19°C debesuotumas 39 %
Apklausa

Ar Lietuvai bereiktų pirmalaikių Seimo rinkimų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1306) 2018-11-20

Į kryžiaus pamatą įmūrijo kapsulę

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Pirmas puslapis
Perskaičius tikėjimo sklaidos žinią ir užtvirtinus ją ceremonijos dalyvių parašais, kapsulę pašventino Lietuvos pranciškonų brolijos provincijolas Algirdas Malakauskis.

Vakar perpiet Kretingos broliai pranciškonai, dalyvaujant Kretingos rajono savivaldybės bei visuomenės atstovams, į būsimo kryžiaus, statomo prie turbo žiedo kelyje Palanga– Šiauliai, pamatą įmūrijo kapsulę su viltinga tikėjimo žinia ateities kartoms. Po iškilmių darbo išsyk ėmėsi statybų bendrovės „Ringesta“ vyrai – pradėjo montuoti kryžiaus stovą ir atramas.

Kretingos parapijos klebono Antano Blužo žodžiais, krikščionybės simbolio – kryžiaus idėjos iniciatorius yra brolis Astijus Kungys, kuris dar būdamas provincijolu iškėlė mintį, kad kryžius geriausiai įprasmintų krikščionybės kelią Kretingoje.

„Norėjosi, kad liktų stiprus ženklas, primenantis, kad miesto įkūrėjas Jonas Karolis Chodkevičius prieš 400 metų į Kretingą pakvietė pirmuosius pranciškonus – atvyko 8-iese, ir pasakė jiems – kurkite čia miestą. Didikas, pakvietęs Kretingos sodžiaus žmones, amatininkus ir menininkus, bendromis jėgomis įkūrė Kretingą. Džiugu, kad, atkūrus Nepriklausomybę, miesto gyvenime galime dalyvauti ir mes, dabartiniai broliai“, – kalbėjo brolis pranciškonas A. Kungys.

Jis taip pat akcentavo kryžiaus reikšmę ir svarbą: kryžių ant krūtinės žmonės laikė prieš svarbiausius gyvenimo iššūkius, kryžius nuo seno statydavo kryžkelėse ir iškeldavo juos kuo aukščiau, kad primintų tikėjimo stiprybę ir tarnautų meilės darbams.

Klebonas A. Blužas, kuriam parapijiečiai patikėjo, jo žodžiais, nešti statybos vėliavą, dėkojo Dievo apvaizdai, kad ji kryžiaus statybai pasirinko tinkamą vietą ir laiką, o brolis Astijus pridūrė, jog pasirinko ir Kretingos miesto bendruomenę.


Pavojingų krovinių gabenimą galima vadinti atskira transporto verslo šaka, o gabenant pavojingus krovinius (ADR), būtina gauti licencijas, specialiai paruošti darbuotojus. Norint pavojingus krovinius išgabenti iš Lietuvos, galima rinktis visų rūšių transportą, tačiau ADR kroviniams keliami kur kas griežtesni reikalavimai.

Pavojingi kroviniai gabenami:

 • Sausumos keliais.
 • Vandens keliais – jūrų krovininiu transportu.
 • Oro keliais – lėktuvais.
 • Geležinkelių transportu.

Pavojingų krovinių gabenimas jūra ypatingas tuo, kad Klaipėdos uosto teritorijoje draudžiama sandėliuoti pavojingus krovinius, tačiau jie gali būti laikomi ar sandėliuojami specialiose aikštelėse derinant visus tolesnio transportavimo procesus – būtina paskirti krovinį prižiūrinčius atsakingus asmenis.

Jūrų, geležinkelių transportu paprastai gabenami stambūs pavojingi kroviniai, o sausumos, oro keliais – smulkesni. Keliais, geležinkeliais pavojingi kroviniai vežami daugiausia į ES ir NVS šalis, oro, jūrų keliais – į kitus žemynus. Jei reikia pervežti šio tipo krovinius, sėkmingai veikianti smulkių krovinių birža Lietuvoje pateikia ir pavojingų krovinių gabenimo į užsienį pasiūlymų.


Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Daiva Kerekeš (iš kairės), Eugenijus Jovaiša, Aidas Aldakauskas, Jūratė Laučiūtė ir Virginijus Domarkas aptarė kretingiškių pedagogų problemas

Iš penktadienį įvykusio išplėstinio rajono tarybos Švietimo komiteto posėdžio, kuriame vyko diskusijos apie pasikeitusį pedagogų darbo apmokėjimą, rajono mokyklų direktorių tarybos, Švietimo skyriaus, profsąjungų atstovai, dalis rajono tarybos narių išsiskirstė nešini dviem geromis žiniomis: reforma tikrai bus tobulinama, o Savivaldybė pedagogams prie atlyginimų skirs priedus.

Valdžia pakeitė retoriką

Visoms suinteresuotoms pusėms sėsti prie bendro derybų stalo ir aiškintis, ką reformoje taisyti, pažadėjo Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas akademikas Eugenijus Jovaiša, taip pat Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius Aidas Aldakauskas. Į Kretingą jie atvyko Švietimo komiteto pirmininkės Jūratės Laučiūtės kvietimu.

Kadangi posėdis vyko visuotinio Lietuvos pedagogų streiko fone, komiteto pirmininkė akcentavo, kad kretingiškiai dar yra pakankamai ramūs, prie akcijos neprisideda, o kai taip, tikriausiai galima daryti išvadą, kad kažkuris reformos etapas bent kol kas yra suvaldytas.

„Tai – tik laiko klausimas. Aš tuoj pat streikuočiau, neabejoju, kad tą patį darytų ir kiti kolegos, jeigu ne mūsų centrinės profsąjungos vadas. Jis – išdavikas“, – rėžė rajono Savivaldybės Švietimo komiteto narys Vydmantų gimnazijos istorijos mokytojas Darius Petreikis.

Kad ir kretingiškiai svarsto prisijungti prie streiko, antrino Marijono Daujoto progimnazijos darbuotojų profsąjungos lyderė Elvyra Jurkienė. Jos žodžiais, dabartinė ramybė – toli gražu ne todėl, kad viskas gerai. Mokytojus skaudina nelygybė: vienoje mokykloje tą pačią kategoriją turinčiam tos pačios srities specialistui alga padidėjo 12 eurų, kitoje – 187-iais, esą ir daugiau niuansų.

D. Petreikis pripažino, kad pedagogai etatinio apmokėjimo laukė, tačiau yra nustebę dėl per pusmetį pasikeitusios valdžios retorikos. Iš pradžių buvo kalbama, o ir pati ministrė Jurgita Petrauskienė žadėjusi, kad, įvedus šį modelį, atlyginimai mokytojams bus padidinti, bet, laikui bėgant, tokias mintis tarsi vėjas nupūtė. „Prisimenu, ministrė, atvažiavusi į Kretingą susitikti su pedagogų bendruomene, klausė – „O kas jums taip sakė?“ – apmaudo neslėpė rajono politikas.


Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmai praėjusią savaitę paskelbė nuosprendį klaipėdiečiui Sauliui Gusčiui, kuris dviejose sodybose – Šilutės ir Kretingos rajonuose – buvo įkūręs kanapių auginimo laboratorijas. Už tai vyras nuteistas laisvės atėmimu 2 metams ir 3 mėnesiams, bausmės vykdymą atidedant 2 metams.

Visą bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpį S. Gustys įpareigotas be leidimo neišvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų, 12 mėnesių neišeiti iš namų nuo 23 val. iki 6 val., jei tai nesusiję su darbu, per tris mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos pradėti dirbti.


 • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

KRETINGOJE.

LAISVĖS g. lapkričio 17 d. apie 21 val. sulaikyti trys asmenys, galimai apsvaigę nuo draudžiamųjų medžiagų. Kretingiškio, gimusio 2001 m., striukės kišenėje rastas folijos lankstinukas bei sulankstytas popieriaus lapas, kuriuose buvo augalinės kilmės, kaip manoma, narkotinė medžiaga. Vaikino kuprinėje rastas ir aparatas, galimai skirtas narkotinėms medžiagoms rūkyti. Kartu buvę dar du 2001 m. gimę vaikinai taip pat nugabenti į policijos komisariatą aplinkybėms patikslinti, vėliau perduoti tėvams.

KRETINGOS r.

KRETINGSODŽIO k. lapkričio 18 d. apie 14 val., atvykusi į savo butą, moteris pastebėjo atidarytas balkono duris. Pavogta elektrinė kaitlentė ir orkaitė, kurių vertė – po 400 eurų, bei 800 eurų vertės dujinis šildymo katilas.

PALANGOJE.

KRETINGOS g. lapkričio 16 d. sustabdytas automobilis „Opel Movano“. Vairuotojas, gimęs 1957 m., į alkoholio matuoklį įpūtė 1,95 prom. Vyras sulaikytas.

VIRBALIŠKĖS take, šalia ten esančio baro, lapkričio 18 d. apie 4 val. susimušė trys neblaivūs asmenys. Aiškinantis aplinkybes, neblaivus vyras (įpūtė 1,34 prom.), gimęs 1990 m., papasakojo, kad, išėjus iš baro, dėl neaiškių priežasčių jį užpuolė du nepažįstami asmenys. Įvykio metu buvo sulaikyti 1986 m. ir 1990 m. gimę vyrai. Vienam jų nustatytas 2,26 prom., kitam – 0,98 prom. girtumas. Pradėtas tyrimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo.

„P. n.“ informacija


Lapkričio 16 d. „Kretingos“ komanda, treniruojama Arimanto Mikaločiaus, išvykoje 69:67 (19:15; 13:15; 13:21; 24:16) nugalėjo Akmenės „SC-„Gruditą“ (3 pergalės, 4 pralaimėjimai). Šio susitikimo baigtis sprendėsi IV kėlinyje – pergalę „Kretingos“ komandai nulėmė Edgaro Danio dvitaškis ir, nors varžovai turėjo net tris bandymus išlyginti rezultatą, jie tikslo nepasiekė.

Šiose rungtynėse Kretingos „Kretingai“ atstovavo: Rytis Zabita – 18, Domininkas Matutis – 17, Edgaras Danys – 15, Tadas Maželis – 7, Linas Jonuška, Kornelijus Stonkus ir Deividas Petravičius – po 4, Albertas Valiulis.

Lapkričio 17 d. kretingiškiai namuose 79:87 (13:21; 16:20; 32:23; 18:23) pralaimėjo Raseinių „Raseiniams“ (6 pergalės, 1 pralaimėjimas). Šiame susitikime „Kretingos“ komanda labai nesėkmingai pradėjo susitikimą ir II kėlinio pabaigoje komandas skyrė 17 taškų (17 min. 23:40), o prieš didžiąją pertrauką – 12 taškų (20 min. 32:44). Po didžiosios pertraukos „Kretingos“ komanda pradėjo mažinti savo atsilikimą, keletą kartų skirtumas siekė tik vieną tašką, bet varžovai į tai atsakydavo sėkmingomis atakomis ir iškovojo pergalę.

Kretingos „Kretinga“: Linas Jonuška – 22, Deividas Petravičius – 14, Edgaras Danys – 11, Rytis Zabita – 10, Domininkas Matutis ir Albertas Valiulis – po 8, Kornelijus Stonkus – 6, Petras Piekus.

Artimiausias rungtynes „Kretingos“ komanda žais lapkričio 23 d. 19 val. namuose ir rungtyniaus su Ukmergės „Olimpu“ (2 pergalės, 5 pralaimėjimai) , o lapkričio 24 d. išvykoje – su Marijampolės „Sūduvos-Mantingos-II“ (3 pergalės, 4 pralaimėjimai) komanda.

Tomas KUBILIUS

Krepšinio klubas „Kretinga“


Konfliktas su Jehovos išpažinėjomis

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Vakarų Lietuva

P. Vileišio gatvės Kretingoje gyventoja pasakojo, jog ją papiktino po sodybas vaikščiojusios dvi Jehovos liudytojos, su kuriomis susižodžiavus, šios neva ėmusios gąsdinti šeimininkus Dievo bausmėmis. „Ar gali Jehovos liudytojai lankytis privačiose valdose arba, reklamuodami savo bendruomenę, stovėti viešose vietose“, – klausė skaitytoja.

Privati erdvė gerbiama

„Pas mus atėjo 2 moterys, pasisveikino, bet neprisistatė ir paklausė, ar domina Biblija. Pamačiusi brošiūras, supratau, kad jos yra jehovistės. Atsakiau, kad domina, bet, kai man reikia, aš žinau, ką daryti, kur eiti. Susižodžiavome, o jos kad pradės piktai gąsdinti – mus sutrauks, nubaus Dievas. Sakau – negąsdinkit, kad pačioms tai nesugrįžtų“, – redakcijai išsiliejo kretingiškė Adelė, pageidavusi neviešinti pavardės.


Bažnyčią grindžia ne plytomis, o širdimis

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Parapijose
Kretingos bažnyčioje koncertavo dainomis bažnyčią statanti Vydmantų bendruomenė: (iš dešinės) – klebonas Karolis Petravičius bei Jolantos Japertienės vadovaujamas moterų vokalinis ansamblis.

Vydmantų bendruomenė, 22-jus metus svajojusi apie savo bažnyčią, ją pagaliau stato, kertinį akmenį į ją įmūrydama savo tikėjimu, gerais darbais ir dainomis. Išskirtinio grožio balsu apdovanotas Vydmantų parapijos klebonas Karolis Petravičius išvien su Vydmantų moterų vokaliniu ansambliu bei juos palaikančiais parapijiečiais važinėja po Lietuvos bažnyčias, rinkdami aukas būsimai šventovei, – praėjusį sekmadienį jie koncertavo Kretingos katalikų bažnyčioje.

Statybos procesas jau vyksta

K. Petravičius itin pasidžiaugė kretingiškių dosnumu – po Sumos šv. Mišių žmonės stojo į eilę, kur jų auka buvo įrašoma į aukotojų knygą, – iš viso buvo paaukota 2 tūkst. 947, 68 eurus. Klebono žodžiais, tai – vienas gausiausiai klausytojų paremtų jų koncertų.

Nors Vydmantų bažnyčios mūro vizualiai dar nesimato, tačiau, patikino klebonas, jos statybos procesas jau vyksta: šiemet rugpjūtį buvo pasirašyta bažnyčios projektavimo sutartis, o kitąmet gegužę jau turėtų būti parengtas bažnyčios techninis projektas ir gauti leidimai statybai, – tai kainuos per 36 tūkst. eurų. Tuomet paaiškės ir tiksli bažnyčios mūro statybos sąmata.

Klebonas pasidžiaugė, jog koncertuodami patys jau yra surinkę 15 tūkst. eurų, dar 15 tūkst. prisidėjo parapijiečiai ir tiek pat parėmė Kaišiadorių vyskupija, Vydmantuose eksploatuojanti kelias vėjo jėgaines.

Prie jau turimų 45 tūkst. eurų vydmantiškiai ketina prisidėti ir pajamomis, gautomis iš privataus verslo: Kretingos rajono savivaldybė Vydmantų bendruomenės reikmėms paskyrė 0,56 ha laisvos valstybinės žemės plotą, besiribojantį su bažnyčios 1,6 ha sklypu. „Tikimės, gal juo susidomės koks privatus investuotojas, įkurdamas prekybos centrą ar įmonę, kuri vizualiai derėtų su bažnyčia ir taip padėtų ją pastatyti“, – galimo bendradarbiavimo viziją piešė K. Petravičius.


Kretingiškiai politikai griebiasi šiaudo – iš Vyriausybės atstovės Klaipėdos apskrityje gavę raštą apie tai, kad Kretingos rajono pedagogų švietimo centro reorganizacija, prie jo prijungus rajono Pedagoginę psichologinę tarnybą bei Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centrą, prieštarauja teisės aktams, įtikinti darinio naudingumu pasikvietė Vyriausybės atstovę Daivą Kerekeš, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininką akademiką Eugenijų Jovaišą bei Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorių Aidą Aldakauską.


Socialinę akciją „Misija: nulis“ inicijuoja Aplinkos ministerija finansuojant ES paramos lėšomis.

Lietuvos didmiesčiuose orą teršia ne tik transportas ar pramoninė veikla, bet ir gyvenamųjų namų šildymo sistemos. Tai įrodo ir šiųmetiniai aplinkos monitoringo rezultatai – prasidėjus šildymo sezonui ypač padidėjęs, palyginti su šiltuoju metų laiku, oro užterštumas smulkiosiomis kietosiomis dalelėmis. Aplinkos apsaugos specialistai atkreipia dėmesį, kad pavojus kyla ne tik aplinkai, bet ir žmonių sveikatai.

„Kuo kietosios dalelės smulkesnės – tuo jos pavojingesnės, nes yra itin lakios ir taip greitai nenusėda ant žemės, palyginimui, jų skersmuo yra iki 10 mikronų, o žmogaus plauko – apie 60 mikronų. Tad jos sukelia pavojų žmonių sveikatai, nes gali patekti ir kauptis plaučiuose, kraujotakos sistemoje bei sukelti kvėpavimo sistemos ir širdies, kraujagyslių ligas“, – aiškina Vilniaus Gedimino technikos universiteto Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos katedros prof. dr. Saulius Vasarevičius.

Oro teršalai ypač kenkia vaikų, besilaukiančių moterų ir senyvo amžiaus žmonių sveikatai. Remiantis Lietuvos ir kitų šalių moksliniais darbais, nustatyta aiški oro teršalų – kietųjų dalelių, azoto oksidų koncentracijos ir vaikų sergamumo astma priklausomybė.

Pasak specialisto, padidėjusi oro tarša šaltuoju laikotarpiu, kai išauga šiluminės energijos poreikis, yra įprastas reiškinys. Šiam taršos padidėjimui, anot jo, bene didžiausią poveikį turi individualių namų šildymo sistemos.

„Pagrindiniai taršos kietosiomis dalelėmis šaltiniai yra kietojo kuro, pavyzdžiui, anglies ar medienos deginimas. Šiandien rinkoje pasitaiko ir nesąžiningų pardavėjų, bandančių parduoti medienos pjuvenas iš lakuotų ar dažytų medienos atliekų. Tai plika akimi pamatyti ir atskirti ypač sunku, tačiau deginant pjuvenas į aplinką išsiskiria pavojingos medžiagos. Tad reiktų pirkti tik tokį kurą, kuris yra sertifikuotas. Žinoma, žmonės norėdami sutaupyti, namus šildo ir atliekomis, bet tikriausiai nesusimąsto, kaip kenkia sau ir aplinkiniams“, – atkreipia dėmesį prof. dr. S. Vasarevičius.

Anot Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus pavaduotojo Vytauto Krušinsko, prie oro taršos pokyčių nemažai gali prisidėti nepalankios meteorologinės sąlygos.


Laiviai atšventė bendruomenės jubiliejų

 • Audronė PUIŠIENĖ
 • Kaimo bendruomenėse
Buvusios Laivių bendruomenės pirmininkės (iš kairės) Stasė Preibienė ir Irena Šetkienė Laivių bendruomenės pirmininkei Rožei Žvinklienei linkėjo visiems telktis ir gyvuoti dar ilgus metus.

Laivių kaimo žmonės šventiniame sambūryje atšventė Laivių bendruomenės 15 metų veiklos jubiliejų ir tuo pačiu linksminosi tradicinėje Salantų kultūros centro Laivių skyriaus liaudiškos muzikos šventėje „Grok, žemaiti, mušk į būgną, kad visiems čia linksma būtų...“

Šventės vedėjos Laivių skyriaus renginių organizatorė Brigita Valinskienė ir jos kolegė Sigita Augutienė vieną po kito kvietė šventės svečius, dovanojusius muziką ir dainas: Salantų kultūros centro kapelą „Strazdielis“ (vadovas Petras Pučkorius), Laivių skyriaus kolektyvą „Laive“ (vad. Vaclovas Kaubrys), Rūdaičių skyriaus kapelą „Šonke tronke“ (vad. Stasys Lukauskas), Plungės r. Stalgėnų kaimo kolektyvą „Sodžius“ (vad. Vilija Razmienė).

„Už suteiktą šventinę nuotaiką, gražias akimirkas renginio organizatorė Brigita Valinskienė šventėje viešėjusius kolektyvus pagerbė atminimo dovanomis, gimtadienio dovaną įteikė ir mums, 15-os metų sukaktį švenčiančiai Laivių bendruomenei“, – pasidžiaugė šios bendruomenės pirmininkė Rožė Žvinklienė.

Linkėjimus gyvuoti dar ilgus metus Laivių bendruomenei išsakė Seimo narė Levutė Staniuvienė, savuosius sveikinimus ir rajono mero Juozo Mažeikos linkėjimus perdavė rajono vicemerė Danutė Skruibienė, rajono tarybos narys Almantas Skruibys, Imbarės seniūnas Antanas Turauskis, Žvainių skyriaus vedėja Vitalija Valančiutė, kaimynai – „Imbarės draugijos“ pirmininkė Daiva Stonkuvienė ir Leliūnų bendruomenės pirmininkė Ingrida Velykienė. Bendrauti ir susidraugauti laiviškiams linkėjo buvusios Laivių bendruomenės pirmininkės Stasė Preibienė ir Irena Šetkienė.

Pabūti kartu ir atšvęsti gimtadienį buvo puiki proga pasidžiaugti ir nuveiktais darbais, ir aktyviais bendruomenės nariais, ir numatyti gaires ateičiai.

„Savo jubiliejų pradėjome švęsti dar vasarą: buvome išvykę pasižvalgyti po Zanavykų kraštą, ir tai buvo pirmoji bendra laiviškių kelionė per visus tuos 15 metų“, – kad pavyko išjudinti Laivių kaimo žmones artimesnei bendrystei, pripažino R. Žvinklienė. Prie to prisidėjo ir rajono Savivaldybė, laiviškių kelionei pagal projektą skyrusi 400 Eur, Savivaldybė parėmė ir dar vieną projektą – už skirtus 321 Eur Laivių bendruomenė įsigijo elektrinę orkaitę ir 4 didelius puodus: juose ir buvo paruošti visi skanumynai gimtadienio šventei. O prie tų skanumynų triūsė Ramunė Dobrovolskienė, kuriai į pagalbą atėjo kaimo moterys Lina Kairienė, Romutė Bertašienė, Darata Mickuvienė, Ramutė Reikienė, Vilma Daugintienė, Aurelija Vaitkutė, Vilija Vaitkuvienė, Kristina Vitkuvienė, Agita Eitavičienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas