Pajūrio naujienos
Help
2019 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Orų prognozė
Dieną26°C debesuotumas 17 %
Naktį19°C debesuotumas 39 %
Apklausa

Ar Lietuvai bereiktų pirmalaikių Seimo rinkimų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1304) 2018-11-13

Po galingo sprogimo – liepsnų šokis

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
Sprogus gintaro apdirbimo įrenginiui garaže, įsiplieskęs gaisras staiga apėmė viso pastato stogą.

Nukentėjo naujutėlaitis automobilis

R. Gelumbickas „Pajūrio naujienoms“ pasakojo, kad sprogimą nulėmė jo klaida – į garaže buvusį autoklavą, kuris skirtas gintarui apdirbti, jam išskaidrinti, vietoj azoto įpylė deguonies. Maždaug po 15–20 min. įvyko sprogimas, kurio metu išlėkė metalinės garažo durys, buvo gerokai apgadintas vos pernai pagamintas naujas automobilis „Škoda Kodiaq“, įsiplieskusi ugnis staigiai pradėjo plisti aplinkui.

„Rengiausi išeiti lauk, kai išgirdau sprogimą. Jei būčiau bent 3 metrų atstumu nuo autoklavo, manęs jau nebūtų tarp gyvųjų“, – kad kelios sekundės buvo lemiamos, sakė R. Gelumbickas.

Gaisro metu nudegė pastato stogas, sudegė malkinė su malkomis, briketai, liepsnos palietė ir katilinę su krosnimi, sugadinta santechnikos įranga, apdegė ir buvo sulieti įvairūs namų apyvokos daiktai.

„Ką čia beskaičiuosi“, – paklaustas apie tai, kiek nuostolių patyrė, sakė R. Gelumbickas, kuris teigė buvęs apdraudęs tik automobilį KASKO draudimu.

Dėkingas kaimynams ir draugams

R. Gelumbickas pasakojo, kad vos įsiplieskus gaisrui, pagalbon subėgo kaimynai, jie iškvietė ir specialiąsias tarnybas. „Labai noriu padėkoti kaimynams ir draugams, kurie padėjo ir gaisro metu gelbėjant turtą, ir paskui tvarkant gaisravietę. Komunalininkai buvo atvežę konteinerį, kad galėtume į jį krauti apdegusius daiktus“, – R. Gelumbickas buvo sujaudintas, kad žmonės neliko abejingi jį ištikus nelaimei.

Jis taip pat padėkojo ir „Pajūrio naujienų“ skaitytojams, prašiusiems paskelbti nuo gaisro nukentėjusiųjų banko sąskaitos duomenis, kad būtų galima pervesti aukas. „Ačiū, bet manau, kad išsiversiu savo jėgomis“, – sakė R. Gelumbickas, kuris šiuo metu su šeima glaudžiasi pas draugus.


Telefoninės Mozambiko sukčių atakos nepavyko

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
Trumpų telefono skambučių su Mozambiko kodu praėjusį savaitgalį sulaukė visos Lietuvos gyventojai. Telekomunikacijų atstovai įspėjo: neskubėkite atsiliepti neįsitikinę, jog skambina jūsų pažįstami žmonės.

Praėjusį savaitgalį daugelis kretingiškių savo telefonuose išgirdo trumpą signalą, siunčiamą numeriais +258 830 000 435, – tik paskutiniai keturi skaičiai įvairavo. Susižinoję, kad tai – sukčių iš Mozambiko numeriai, žmonės sunerimo, ar nebuvo nuskaičiuotos pinigų sumos iš jų sąskaitų.

Išsyk užblokavo numerius

„Pajūrio naujienoms“ susisiekus su bendrovės „Telia Lietuva“ atstovu spaudai Audriumi Stasiulaičiu, šis suskubo nuraminti, kad nuo sukčių Lietuvoje nenukentėjo nė vienas jų kompanijos klientas.

Tą patį patikino ir „Tele2“ korporacinės komunikacijos direktorius Andrius Baranauskas – šios kompanijos klientai taip pat išsyk buvo apsaugoti nuo sukčių, blokuojant jų skambučius.

„Masinius skambučius iš Mozambiko numerių „Telia“ kartu su partneriais užfiksavo dar penktadienį rytą, ir mes išsyk šiuos numerius užblokavome. Net jeigu mūsų klientai po vadinamųjų sukčių „majakų“ bandė paskambinti, to padaryti jiems nepavyko, ir pinigai nuo jų sąskaitų nebuvo nuskaičiuoti“, – kalbėjo A. Stasiulaitis.

Jo žodžiais, siekiant apsaugoti žmones nuo neplanuotų išlaidų, „Telia“ blokuoja išeinančius skambučius į sukčių telefonus, tačiau įeinantys skambučiai nėra blokuojami. „Už atsilieptus skambučius, nesvarbu, iš kokio numerio, jokie papildomi mokesčiai Lietuvoje negali būti taikomi, todėl sukčiai ir nesiekia, kad jūs atsilieptumėte. Bet jeigu tuo metu buvote užsienyje ir atsiliepėte, tokių numerių mes užblokuoti nebegalime“, – paaiškino A. Stasiulaitis.


Praėjusį penktadienį įvyko viešas Kretingos miesto stadioną ir naujai statomą Sporto ir sveikatingumo kompleksą juosiančių Savanorių gatvės ir gatvės be pavadinimo 200 ir 204 m atkarpų rekonstrukcijos projekto svarstymas.


Kretingiškiai pedagogai nestreikuoja

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos

Vakar dalyje šalies mokyklų prasidėjusį neterminuotą pedagogų streiką Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkė Eugenija Daniuk pavadino politiniu žaidimu, į kurį esą įsivėlę konservatoriai, suinteresuoti pedagogų etatinio apmokėjimo reformos žlugdymu.


Pasak Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos viceprezidento Gedimino Žižio, žalingas gyvenimo būdas turi įtakos daugeliui onkologinių susirgimų.

Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, mūsų šalyje kasmet nustatoma apie 18 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis, beveik 20 proc. Lietuvos gyventojų mirčių sudaro mirtys nuo vėžio.

Anot mokslininkų, apie 80 proc. vėžį lemia gyvenimo būdas ir aplinka. Ypač vėžio riziką didina rūkymas (netgi pasyvus), piktnaudžiavimas alkoholiu, ilgai trunkantis stresas, neigiamos emocijos (pyktis, pavydas, pesimizmas ir kt.), nes jos silpnina imuninę sistemą.

Didina riziką

Nacionalinis vėžio institutas įspėja: alkoholio vartojimas susijęs su padidėjusia rizika susirgti mažiausiai 7 rūšių vėžiu: burnos, stemplės, ryklės, gerklų, kepenų, storžarnės (gaubtinės ir tiesiosios), krūties. Bet kokio kiekio alkoholio vartojimas didina vėžio riziką – kuo daugiau vartojama, tuo rizika didesnė.

Be to, alkoholio vartojimas turi įtakos ir įvairių kitų ligų išsivystymui. Jis gali būti kepenų cirozės ar kasos uždegimo priežastis, gali paskatinti insultą, širdies nepakankamumą, psichikos ir elgsenos sutrikimus, įskaitant depresiją, agresyvumą, atminties susilpnėjimą, psichines ligas, alkoholines kepenų ligas, o vaikams, kurių motinos nėštumo metu gėrė, leukemiją.

Serga ir jauni žmonės

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) viceprezidentas Gediminas Žižys, kalbėdamas apie riziką susirgti onkologinėmis ligomis, taip pat pabrėžė, kad moksliniais tyrimais pagrįsta, jog ją didina žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas, alkoholio vartojimas ar kiti.

„Nors viešojoje erdvėje dažniausiai girdime tik apie rūkymo ir plaučių vėžio sąsają, iš tiesų organizmui žalingas gyvenimo būdas turi įtakos ir daugeliui kitų onkologinių susirgimų“, – pastebėjimais pasidalijo pašnekovas.

Įdomu tai, kad nors vėžys vis dar laikomas vyresnio amžiaus žmonių liga, jau kurį laiką stebima tendencija, kai onkologiniai susirgimai diagnozuojami vis jaunesniame amžiuje. Manoma, kad tam įtakos turi ir šiuolaikinė mityba, tiksliau tai, kad šiandien su kasdieniu maistu gauname ir visą puokštę pridėtinių medžiagų, tokių kaip įvairūs skonio stiprikliai, kvapikliai, dažikliai ir kt.

„Taigi, siekiant sumažinti šią riziką, reikėtų atidžiau skaityti maisto produktų etiketes ir rinktis kuo natūralesnį maistą. Taip pat vadovautis visavertės ir subalansuotos mitybos principais“, – patarė asociacijos viceprezidentas.


Rišo lėles – namų saugotojas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
Įvairių rankdarbių kūryba besidominčios vydmantiškės panoro išmokti rišti ir ritualines lėles. To jas į biblioteką pakvietė Romutė Girskienė (kairėje) ir Milda Rogačiovienė.

Įvairaus amžiaus vydmantiškes rankdarbių mėgėjas į šio kaimo biblioteką subūrusi technologijų mokytoja Leonora Griciuvienė iš Palangos mokė, kaip pačioms susirišti senovinę lėlę – ne tokią, kuriomis vaikystėje žaidė mūsų močiutės ir promočiutės, o tokią, kuri, manyta, saugojo jų namus nuo negandų.

Vydmantų bibliotekininkė Romutė Girskienė pasakojo, kaip iš įvairių medžiagų skiaučių, ištrauktų iš močiučių skrynių ir prisiruoštų iš anksto, buvo rišama lėlė: pirmiausiai į ritinėlį susukamas tvirtas pagrindas, ant kurio rengiama lėlė. Kiekviena – pagal ją rišančios moters fantaziją, norus, palinkėjimus, nes tokia lėlė, nuo seno tikėta, buvusi namų saugotoja.

„Į lėlę Leonora mus mokė tyliai įrišti džiaugsmą, viltį, tikėjimą, kad šeimoje visiems viskas klostysis gerai, kad lėlė saugos visus šeimynykščius nuo negandų, ligų. Dėl to, ji pasakojo, ši lėlė tampanti energetiškai labai stipri. Prie lėlės rankos galima pritvirtinti maišelį, į kurį įdedama melisos – ši simbolizuoja ramybę, arba grūdų – jie reiškia duoną, skalsą, turtą“, – rodydama vydmantiškių surištas lėles, kalbėjo bibliotekininkės R. Girskienė ir Milda Rogačiovienė.

Tačiau pati lėlė turi būti be veido, – ji lyg dvasia, nematoma, tačiau juntama.


Šį lapkritį į Kretingos muziejų atkeliavo įspūdinga ukrainiečio dailininko Valery Morugin iš Chersono paveikslų reprodukcijų paroda.

Muziejaus lankytojai ligi šio mėnesio pabaigos gali susipažinti su įžymaus Ukrainos tapytojo gobelenų kūrėjo poeto Valery Morugin, kuris savo filosofine tapyba išgarsėjo ne tik savo tėvynėje, bet ir už jos ribų, kūryba.


Teisiamųjų suole – telefoniniai sukčiai

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Teisėtvarka

Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmai jau baigė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai pareikšti trims Klaipėdos miesto ir rajono gyventojams: Raimondui Kiaulakiui, Maksimui Kolčevui ir Modestui Navickui. Šie ne kartą teisti asmenys teisme prisipažino, kad iš vyresnio amžiaus žmonių apgaule išviliojo dideles pinigų sumas. Jų aukomis tapo ir dvi kretingiškės.

R. Kiaulakis anksčiau buvo teistas 6 kartus, M. Navickas – 7 kartus – į teismą šie vyrai buvo pristatyti policijos konvojaus. Ne pirmą kartą teismo slenkstį mina ir trečiasis kaltinamasis – M. Kolčevas, kuris iki šiol buvo teistas 19 kartų, o į laisvę, atlikus paskutiniąją bausmę, išėjo 2018 metų gegužės pabaigoje.


Pirmąjį pralaimėjimą Regionų krepšinio lygos A divizione patyrė Arimanto Mikaločiaus treniruojama „Kretingos“ vyrų krepšinio rinktinė, kuri turnyrinėje lentelėje su kitomis komandomis dalijasi II–V v.

Lapkričio 10 d. „Kretingos“ komanda išvykoje 76:84 (23:28; 22:14; 13:28; 18:14) nusileido Tauragės „Fortūnos-Agavos“ (3 pergalės, 2 pralaimėjimai) komandai. Kretingiškiai per pirmąjį kėlinį praleido net 28 taškus ir atsiliko nuo varžovų 5 taškais, bet II kėlinyje leido šeimininkams pelnyti dvigubai mažiau taškų ir iki didžiosios pertraukos išsiveržė į priekį (20 min. 45:42). Šiame susitikime tauragiškiai lemtingą persvarą susikrovė III kėlinyje, kuriame sustabdė „Kretingos“ puolimą, o patys vėl sugebėjo pelnyti dar 28 taškus ir nutolti (30 min. 56:70). Ketvirtame kėlinyje po Domininko Matučio dvitaškio komandas skyrė vos 3 taškai (39 min. 76:79), bet per likusį laiką taškų pelnė tik šeimininkai.


LVŽS Kretingos skyriaus narių patvirtintas kandidatas į Kretingos rajono merus Vytautas Gerikas

Lapkričio 9 dieną įvyko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Kretingos skyriaus susirinkimas, kuriame buvo patvirtintas kandidatas į Kretingos rajono merus, aptartas rinkimų į rajono Savivaldybės tarybą kandidatų sąrašas, sudarytas rinkimų štabas.

LVŽS Kretingos skyriaus nariai kandidatą į rajono merus rinko iš dviejų asmenų – skyriaus pirmininkės Dalios Martišauskienės ir skyriaus nario Vytauto Geriko. Pirmininkei atsisakius kandidatuoti, skyriaus nariai vienbalsiai patvirtino Vytauto Geriko kandidatūrą.

Kandidatas yra gimęs 1962 m. rugsėjo 24 d., nuo 1981 metų gyvena Kretingoje. Vytautas Gerikas turi 20 metų vadovaujamo darbo patirties verslo įmonėse, vadovavo akcinėms bendrovėms „Žemaitijos linai“, „Trinyčiai“, uždarajai akcinei bendrovei „Edana“, bendrovės „Litagros mažmena“ padaliniui. V. Gerikas gerai susipažinęs su savivaldos darbu, nes nuo 2010 metų dirba Palangos miesto savivaldybės administracijoje, Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiuoju specialistu. Vedęs, su žmona Daiva turi tris suaugusius vaikus.

LVŽS Kretingos skyrius sudarė rinkimų štabą, kuriam vadovaus skyriaus pirmininkė D. Martišauskienė. Ji, kaip skyriaus pirmininkė, taip pat yra rinkimų į rajono tarybą sąrašo priekyje, kandidatas į merus V. Gerikas įrašytas antruoju numeriu.

„Kandidatų į rajono tarybą sąrašas yra aptartas iš esmės, bet iki galo dar nenulemtas. Tačiau neilgai trukus sąrašas turėtų būti suformuotas galutinai“, – teigė D. Martišauskienė.

„P. n.“ informacija


Šiandien, lapkričio 13-ąją, Darbėnų gimnazijos mokinių ir pedagogų delegacija išvyko į Vilniuje, Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, surengtą tarptautinę konferenciją „Drauge modernios valstybės link: Lietuvos žydai Lietuvos ir Izraelio istorijoje“, skirtą mūsų šalies 100-mečiui ir Izraelio 70-mečiui paminėti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas