Pajūrio naujienos
Help
2019 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną26°C debesuotumas 95 %
Naktį13°C debesuotumas 88 %
Komentarų topas

(1290) 2018-09-25

  • Įvykis

Valstybė iždą atvėrė 7 kretingiškių šeimoms

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
Neseniai šeimą sukūrusių Ugnės ir Aldo Incų santuoką pagreitino galimybė įsigyti namą, gaunant negrąžinamą valstybės paramą pradiniam kredito įnašui padengti.

Per vieną naktį 7 jaunos kretingiškių šeimos laimėjo tarsi loterijoje – joms valstybė neatlygintinai skyrė 15–30 proc. finansinę paramą būstui įsigyti. Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymas įsigaliojo nuo rugsėjo 1-osios ir išsyk buvo paskelbtas internete, – kuriems pasisekė, tie gaus 13 tūkst., 17,4 tūkst. ir 21,75 tūkst. eurų subsidijas, skirtas kredito daliai apmokėti arba pradiniam įnašui padengti.

Geriausia, kas galėjo nutikti

Dvi iš šių laimingųjų kretingiškių šeimų – 29-erių Ugnė ir 31-erių Aldas Incai bei 26-erių Brigita ir 29-erių Tomas Tamašauskai, gavę po 13 tūkst. eurų. Su „Pajūrio naujienomis“ šios šeimos pasidalino, kaip sumanė bandyti savo laimę ir ką mano apie naująjį paramos įstatymą.

„Rugsėjo 1-oji pasitaikė šeštadienį, – nuo pat 12-tos nakties „primiriau“ prie kompiuterio. Socialinės paramos šeimai sistema labai ilgai neleido prisijungti, dokumentus pavyko išsiųsti tik 4-tą nakties. Savivaldybės sistemoje mūsų duomenys atsirado tik rugsėjo 4-ąją, o tai, kad gavome paramą, patvirtino rugsėjo 18-ąją. Tiesą sakant, bandėm laimę, per daug nesitikėdami: įvyko geriausia, kas mudviem su žmona šiuo metu galėjo įvykti“, – džiaugėsi A. Incas.

Vyras sakė, jog jau esą nusižiūrėję pirkti namą Kluonalių gatvėje.

Buvo vieni pirmųjų

B. ir T. Tamašauskai sakė planuojantys statytis namą Kretingos miesto prieigose, todėl domėtis parama pirmam būstui įsigyti jiedu pradėję dar praėjusią gegužę, – įstatymas turėjo įsigalioti nuo liepos 1 d., tačiau buvo nukeltas į rusėjo 1-ąją.

„Nuolat kontaktavome su Kretingos rajono savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus darbuotojomis, domėjomės reikalingais dokumentais, tvarka, pasikeitimais. Todėl mums nebebuvo keista, kad, pildant prašymą, reikėjo pateikti šeimos turto deklaraciją už kalendorinius metus“, – pasakojo T. Tamašauskas

Tačiau jam keista, kad tik rugsėjo 1-ąją, jau užplūdus prašymų teikėjų bangai, visuose portaluose imta kalbėti apie reikiamus dokumentus. „Kodėl ministerija apie tai neskelbė anksčiau“, – stebėjosi vyras.

Jis sakė, nors ir stringant sistemai, tačiau rugsėjo 1-osios naktį buvę vieni pirmųjų, pateikę prašymą. „Nujautėme, kad sistema gali užlūžti dėl didelio kiekio prisijungusių vartotojų, bet apie 3 val. ryto, kai akys vis sunkiau beatsimerkia, sistema pradėjo dirbti sklandžiai“, – tvirtino T. Tamašauskas.


Naujas šildymo sezonas: bus brangiau

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos

Artėjant naujam šildymo sezonui bendrovė „Kretingos šilumos tinklai“ suplanuotus darbus, galima sakyti, baigė ir šilumą vartotojams jau galėtų tiekti.


Vyras miršta, o niekas negali pasakyti, dėl ko, – su tokia situacija susidūrė viena kūlupėniškių šeima, kuri ne iš karto sužinojo, kad kasdien vis labiau akivaizdžiai silpnėjančios sveikatos priežastis – užkrėsta erkė. Dėl medikų įžvalgumo šis 69 metų ligonis jau sveiksta, tačiau, specialistai perspėja, kad tokių istorijų, kai erkinis encefalitas diagnozuojamas ne iš karto vos pacientui sublogavus, esama daug, ir dėl to nereikėtų kaltinti gydytojų.

„Medikai vyrą išplėšė iš mirties“, – teigė kūlupėniškė E. J., nusprendusi su „Pajūrio naujienomis“ pasidalinti šeimai nutikusia istorija, kad nuoširdžiai padėkotų gydytojams už išgelbėtą sutuoktinio gyvybę ir perspėtų žmones, kuriuos šiuo laiku į miškus vilioja rudens gėrybės.


„Mūsų savaitgalis prasidėjo ketvirtadienį“, – sakė Kretingos rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas Tomas Mikelkevičius.


  • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

TRANSPORTO PRIEMONĖS. Rugsėjo 21 dieną 12.53 val. gautas pranešimas apie tai, kad Rūdaičių k., Ežero g. prie dirbtuvių dega traktorius „New Holland“. Atvykus ugniagesiams, transporto priemonė degė atvira ugnimi. Sudegė visos degios traktoriaus detalės, tačiau ugniagesiams pavyko nuo gaisro pavojaus apsaugoti šalia buvusius 2 pastatus, kurie buvo 2 metrų atstumu nuo gaisro vietos. Manoma, kad traktorius užsidegė dėl gedimo elektros instaliacijoje. Dar vienas pranešimas apie degantį ir dūmais apsipylusį automobilį gautas vakar 6.21 val. Tačiau ugniagesiams atvykus į vietą – Kretingoje, Laisvės g., paaiškėjo, kad automobilis tebuvo sugedęs. Ugniagesiai padėjo atjungti akumuliatorių, surinko išsiliejusius tepalus.

ELEKTRINIO PJŪKLO DARBASTALIS. Rugsėjo 22 dieną 12.01 val. gautas pagalbos skambutis iš Vydmantų, Ateities g. – pranešta apie gaisrą ūkiniame pastate. Atvykus ugniagesiams, paaiškėjo, kad buvo užsidegęs elektrinio pjūklo darbastalis – ugnį užgesino pats savininkas, kuris turėjo 6 kg miltelinį gesintuvą.

„P. n.“ informacija


Kretingos „Topas“ su Lietuvos vyrų ir moterų rinktinių atstovais

Kretingos smiginio klubas savo kraštui ir Lietuvai atstovavo „Baltic Cup 2018“ turnyre Estijoje.

Klubo vadovo smiginio entuziasto Kretingoje Romualdo Jablonskio teigimu, Baltijos taurė – vienas didžiausių smiginio turnyrų Baltijos šalyse. Jis išskirtinis tuo, kad kiekvienais metais vyksta vis kitoje Baltijos šalyje. Šiais metais turnyrą suorganizavo Estija, kuri kitų metų estafetę perleido Lietuvai.

Į Estijos miestą Piarnu susirinko 32 vyrų ir 11 moterų komandų iš Estijos, Latvijos, Lietuvos, Rusijos, Baltarusijos ir Didžiosios Britanijos. Iš Lietuvos šiais metais „Baltic Cup“ dalyvavo 2 vyrų ir 1 moterų komandos. Vyrų komandoms atstovavo Lietuvos rinktinės nariai ir Kretingos „Topas“ – Sigitas Kvajauskas, Romualdas Jablonskis, Antanas Galdikas ir Arūnas Malakauskas. Šiame turnyre rengiamos 3 rungtys – asmeninė, porų ir komandinė, kuriose komandos narių užimtos vietos verčiamos taškais ir fiksuojama bendroji įskaita.


Kretingos sporto mokyklos jaunių komanda, treniruojama Vytauto Šližiaus, iš Telšiuose surengto turnyro grįžo su pagrindiniu apdovanojimu.

Telšiuose įvykusiame jaunių, gimusių 2002 m. krepšinio turnyre ROBMONA taurei laimėti, dalyvavo ir Kretingos sporto mokyklos krepšininkai, treniruojami Vytauto Šližiaus. Vaikinus lydėjo sėkmė – jie iškovojo turnyro nugalėtojų vardus.

Be kretingiškių, turnyre varžėsi Tauragės SM, Telšių SRC, Jonavos SC, Kauno KM „Perkūnas“ komandos. Kretingos sporto mokyklos auklėtiniai iškovojo visas pergales ir aukščiausią padėtį turnyrinėje lentelėje lėmė tokie rezultatai: „Kretinga“ – „Telšiai“ – 62:56, „Kretinga“ – „Tauragė“ – 70:29, „Kretinga“ – „Perkūnas“ – 76:39, „Kretinga“ – „Jonava“ – 49: 36. Naudingiausiu mūsų komandos žaidėju išrinktas Tadas Budrys, vikrumo ir tritaškių konkurse kretingiškis Rokas Tiškus užėmė II v.

Treneris V. Šližius pasidžiaugė vaikinų noru kovoti ir įrodyti, kad pergalių jie gali pasiekti net ir būdami ne visos sudėties.

„Ketiname sužaisti dar keletą draugiškų varžybų – tęsime pasirengimą prieš sezoną moksleivių A divizione, kur rungtyniausime tarp 12 stipriausių Lietuvos komandų“, – apie artimiausius komandos planus kalbėjo treneris.

„P. n.“ informacija


Jurgis Paulauskas moliūgus augina nebe pirmus metus ir juos mielai vartoja maistui.

„Pajūrio naujienų“ skaitytojai, auginantys moliūgus, jau patyrė, jog ši daržovė kuo puikiausiai tinka įvairiausiems patiekalams gaminti: iš moliūgų spaudžiamos sultys, verdamos košės, uogienės, moliūgai tinka desertams ruošti, pyragams kepti.

„Žemaitijos“ sodininkų bendrijoje sodininkaujantis Jurgis Paulauskas moliūgus augina jau ne pirmus metus. Šiemet jie užaugo kaip niekad dideli, nors ypatingo dėmesio jiems sodininkas ir neskyrė. Įprastai moliūgus jis sėja tiesiai į gruntą, o kad augantys vaisiai nepradėtų pūti – pakiša lentutes. J. Paulauskas moliūgus mielai vartoja maistui: verda įvairias sriubas, košes. Sodininkas svarsto ir apie galimybę dalyvauti Moliūgo šventėje.

Joje išvysime ir rūdaitiškės Rasos Laukineitytės-Mačiukienės bei jos šeimos užaugintus moliūgus, kurie auga maždaug 60 arų plote. Moliūgus šeima augina jau keliolika metų ir juos sėkmingai realizuoja. R. Laukineitytės-Mačiukienės teigimu, moliūgus noriai valgo sveikuoliai, ši daržovė labai tinka vaikų mitybai. „Iš tiesų žmonės jau išmoko gaminti valgius iš moliūgų ir tai yra gana populiari daržovė“, – teigė moteris.


„Noras gyventi buvo didesnis už baimę dėl baudžiamosios atsakomybės“, – teisme sakė 50 metų klaipėdietis Saulius Gustys, prisipažinęs Šilutės ir Kretingos rajonuose auginęs kanapes ir tikino tai daręs tik todėl, kad pasigamintų vaistų nuo vėžio. Su juo į kaltinamųjų suolą sėdo ir 48 metų Linas Kelpša, kuris kaltinamas padėjęs S. Gusčiui auginti kanapes.


Būsimo riboženklio iniciatoriai ir kūrėjai: (iš kairės) bendrovės „Salantų granitas“ vadovas Stanislovas Bružas, Salantų bendruomenės pirmininkė Stasė Preibienė, kraštietis Paulius Vaniuchinas ir dailininkas akmens meistras Vytautas Čepulis.

Šį rudenį Salantų miesto prieigas, važiuojant nuo Kretingos, papuoš iš akmens iškaltas riboženklis su Salantų miesto herbu ir žemaitišku jo pavadinimu – Salonta. Šio, Salantus papuošiančio meniško, kūrinio sumanytojai – kraštietis Paulius Vaniuchinas ir Salantų bendruomenės pirmininkė Stasė Preibienė. Iškalti riboženklį buvo patikėta salantiškiui dailininkui akmens meistrui Vytautui Čepuliui, apdorojant akmenį jam talkino bendrovės „Salantų granitas“ vadovas Stanislovas Bružas. Salantus įamžinantį akmenį parūpino pats P. Vaniuchinas iš savo tėvų Danutės ir Gerardo Vaniuchinų sodybos Salantuose, A. Jucio gatvėje. „Įdomus šio akmens likimas. Kai tėvai prieš 30 metų statėsi namą, iškasė tą akmenį iš po namo pamatų, – jis ilgai stovėjo šalikelėje. Šeimoje pasitarėme, kad šiemet sukanka 30 metų Sąjūdžiui, Salantai paskelbti mažąja Lietuvos kultūros sostine. Mūsiškis akmuo tūkstantmečius gulėjo Salantų žemėje, ir tikrai negaila buvo tomis progomis jį dovanoti savo gimtajam miestui“, – kalbėjo Vilniuje gyvenantis salantiškis. Jo žodžiais, riboženklis Salantų miesto prieigose būtinai turi atsirasti šį rudenį, nes vėliau prasidės šalnos, o ir siekiant pažymėti Salantus, kaip šiųmetinę mažąją Lietuvos kultūros sostinę. Pamatu paminklui pažadėjo pasirūpinti Kretingos rajono savivaldybė išvien su Salantų seniūnija.


Restauruoja Grūšlaukės koplyčias

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Seniūnijose
Grūšlaukės koplyčia – vienas seniausių medinės architektūros statinių ne tik Kretingos rajone, bet ir Lietuvoje. Koplyčia įdomi dar ir tuo, kad yra aštuonbriaunė.

Praėjusią savaitę Grūšlaukės kaimo kapinėse Plungės bendrovės „Skiedra ir Ko“ darbininkai pradėjo tvarkyti istorinę 1749 m. statytą medinę koplyčią, kurioje išliko seniausia Kretingos rajone ir viena seniausių Lietuvoje monumentalioji sieninė tapyba, – bus pakeistos stogo konstrukcijos ir skiedromis užklotas stogas, sutvirtintos sienos, atkurtos autentiškų durų detalės, įrengtas žaibolaidis.

Darbėnų seniūno Alvydo Poškio žodžiais, Kretingos rajono savivaldybė koplyčiai tvarkyti iš Kultūros paveldo programos skyrė kone 12 tūkst. eurų. „Koplyčia griuvo – sienos supuvę, per stogą bėgo vanduo į vidų ir gadino autentiškus altorius bei sienų tapybą, todėl verkiant reikėjo ją tvarkyti. Dar 2015-aisiais buvo parengtas koplyčios techninis projektas, tačiau vis neatsirasdavo lėšų“, – tvirtino seniūnas.

Jo žodžiais, koplyčią tikimasi sutvarkyti per rugsėjį–spalį, nes darbai patikėti bendrovei, kuri specializuojasi tvarkant senosios liaudies buities objektus, paskelbtus kultūros paveldu, ypač tuos, kuriuos tenka kloti skiedromis. Seniūnas neslėpė, jog iš anksto jau yra aptarta su Salantų ir Grūšlaukės parapijų klebonu Audriumi Keršiu, kad Vėlinių dieną koplyčioje bus aukojamos šv. Mišios už mirusiuosius ir taip pat pašventinta koplyčia.


Rugsėjo 21 d. apie 19 val. tragiška eismo nelaimė įvyko Kretingos r., kelio Salantai–Plateliai 20-ajame km. Motociklas „Honda“, vairuojamas vairuotojo, gimusio 1987 m., vingiuotame kelio ruože su įkalne išvažiavo į priešpriešinę eismo juostą ir susidūrė su iš priekio atvažiuojančiu krovininiu automobiliu „Volvo“, kurį vairavo blaivus 1991 m. gimęs vyras. Motociklo vairuotojas žuvo įvykio vietoje.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas