Pajūrio naujienos
Help
2019 Vasaris
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe181522
Še291623
Se3101724
Orų prognozė
Dieną5°C debesuotumas 2 %
Naktį4°C debesuotumas 100 %
Apklausa

Ar Lietuvos žmonės, kurių nepažįsti, tau yra geri?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1270) 2018-07-17

Aštuonmetė pati „išleido“ laikraštį

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis

Marijos Tiškevičiūtės mokyklos būsimoji antrokė 8-erių Vaiva Vaičiūtė, parengusi ypatingą birželio 27 d. „Pajūrio naujienų“ numerį, nustebino ne vien savo tėvus – kretingiškius Liną ir Dainių Vaičius, bet ir redakcijos bendradarbius – parodyti rankomis pagamintą jos laikraštį atnešė tėtis. Mergaitė piešė, klijavo publikacijas, kūrė reklamas, kone tiksliai atkartodama laikraščio struktūrą.

„Leisdama“ laikraštį, Vaiva suprato, kad pirmas puslapis skirtas aktualiausiai temai, gatvėje ji „kalbino“ žmones ir parengė rubriką „Gatvės interviu“, publikavo kretingiškių skelbimus. O jos išleistas politikos puslapis nustebino šmaikščia išmone: mergaitė pavaizdavo Seimo posėdį, per kurį tribūnoje šneka politikas, o jo balsas garsiakalbiais sklinda į salę, kurioje matosi tik sėdinčiųjų pakaušiai su skirtingomis šukuosenomis.

„Man labiausiai patinka jūsų laikraščio paskutinis puslapis – ten būna daug kūdikių, puošnių žmonių, kuriems siunčiami sveikinimai. O aš paskutiniame puslapyje per visą lapą nupiešiau vaivorykštę. Ir pas jus tokia galėtų būti“, – pastebėjo mergaitė.


Jeigu Kretingos gatvėse ar parduotuvėse išgirsite kalbant rusiškai, nebūtinai tai bus mūsų krašto aplankyti atvykę turistai. Nemažėjant emigracijai, daugėjant laisvų darbo vietų, kaip ir visoje Lietuvoje, jas užpildo užsieniečiai.


Seimo narys Antanas Vinkus.

Praėjusį penktadienį į Kretingą atvykęs Lietuvos Respublikos Seimo ir Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Vinkus Savivaldybėje susitiko su Kretingos rajono savivaldybės meru Juozu Mažeika, administracijos direktoriumi Virginijumi Domarku, Kretingos ligoninėje – su vyriausiąja gydytoja Ilona Volskiene ir jos pavaduotoju medicinai Aleksandru Šalavėjumi – ir dar kartą aptarė sveikatos apsaugos sistemos reformos klausimus, VšĮ Kretingos ligoninė perspektyvas.

Seimo narys akcentavo Savivaldybės dalyvavimo svarbą sprendžiant dėl ligoninės ateities. Ligoninės vadovus ragino telkti kolektyvą darniam darbui ir galvoti, kaip efektyvinti įstaigos vadybą.

Antanas Vinkus skatino Savivaldybės ir ligoninės vadovus išnaudoti visas reformos galimybes Kretingos ligoninei stiprinti. Savo mintimis apie planuojamą valstybės sveikatos priežiūros sistemos reformą ir Kretingos ligoninę šiame kontekste Seimo narys Antanas Vinkus dalijasi su „Pajūrio naujienų“ skaitytojais:

– Sveikatos apsaugos ministerijos planuojama įgyvendinti sveikatos priežiūros sistemos reforma, dėl kurios Seimui buvo pasiūlytas 7 įstatymų pakeitimų projektų paketas, kaip žinia, susilaukė Lietuvos Respublikos Prezidentės veto. Tai reiškia, kad šių įstatymų projektų nuostatas reikia dar kartą atsakingai peržiūrėti ir patobulinti. Tačiau kartu turime pripažinti, kad sveikatos sistemoje yra pribrendusių spręstinų problemų, yra pagrįsto ir suprantamo medikų ir pacientų nepasitenkinimo, todėl iniciatyvai tobulinti sistemos valdymą, pacientų srautų išdėstymą, santykių reglamentavimą mes turime pritarti ir ją palaikyti.


Gavę didelę sąskaitą už elektrą dažnai liekame nustebę. Specialistų teigimu, gyventojams trūksta žinių, kaip efektyviai taupyti elektros energiją ir mėnesio gale išvengti nereikalingų išlaidų. Atkreipę dėmesį, kiek elektros energijos vartoja buitiniai prietaisai ir laiku juos išjungę, sulauksite ne tik mažesnės sąskaitos už elektrą, bet ir prisidėsite prie aplinkos tausojimo.

Lietuvoje elektros energijos poreikis kasmet auga visuose sektoriuose. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2016 m. energijos suvartojimas namų ūkiuose, naudojant apšvietimo ir elektros prietaisus sudarė 2294,9 GWh, o tai 102,9 GWh daugiau nei 2015 m. Pasaulinė statistika dar iškalbingesnė: sakoma, kad iki 2040 m. elektros energijos paklausa padidės 85 proc.


Regalijomis pasipuošęs meras Juozas Mažeika Savivaldybės padėkos raštus įteikė ceremonijoje dalyvavusiems šių metų šimtukininkams (iš kairės) Karoliui Sabučiui, Laurynui Pazdrazdžiui, Sauliui Rekašiui, Kotrynai Rumšaitei ir Ričardui Kačerauskui.

Kretingos rajono vadovai pagerbė bent vieną šimtuką už valstybinius brandos egzaminus šiemet gavusius rajono abiturientus – įteikė po padėkos raštą ir po albumą apie Kretingą.

Kuriuo keliu suks, jau žino

Tarp apdovanotųjų – aukščiausiu balu už informacines technologijas įvertintas Pranciškonų gimnazijos moksleivis Ričardas Kačerauskas, du šimtukus – už informacines technologijas bei matematiką – gavęs Saulius Rekašius, šimtuką už lietuvių kalbą ir literatūrą pelniusi Kotryna Rumšaitė, už anglų kalbą – Karolis Sabutis ir Monika Žemaitytė, už informacines technologijas – Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos mokinys Laurynas Pazdrazdis, už biologiją – Regimantas Narkus iš Salantų gimnazijos, už istoriją ir anglų kalbą – Vydmantų gimnazijos moksleivis Gediminas Ruginis.

„Šiandien – džiaugsmo ašaros akyse. Sūnaus prie pamokų sėdėti niekada nevertėm. Manau, didžiausias darbas buvo padarytas, kai nuo pradinių klasių dar vaikui išugdėm atsakingumo jausmą“, – pakalbinta „Pajūrio naujienoms“ sakė chemiją ketinančio studijuoti Karolio Sabučio mama.

„Jei pavyks įstoti į mediciną, turbūt būsiu viena iš nedaugelio gydytojų, kuri rašys aiškiai įskaitomus receptus“, – pokštavo geros nuotaikos nestokojanti ir kitus reikalingus valstybinius egzaminus sėkmingai išlaikiusi, o šimtuką už lietuvių kalbą ir literatūrą gavusi Kotryna Rumšaitė, kurios svajonė – gydyti venerines ligas.

„Man labai patinka programuoti, seniai žinojau, kad tuo keliu suksiu. Susidomėjau nuo pirmos dienos, kai tik atėjau į mūsų gimnazijoje veikiantį būrelį. Per moksleiviškus metus daug ką supratau, išmokau, esu sėkmingai dalyvavęs daugybėje olimpiadų“, – pasakojo Saulius Rekašius. Džiaugsmo ašaros spindėjo ir tris vaikus užauginusios jo mamos Astos Rekašienės akyse. „Į šią šventę mudu atėjome su vyresniu Sauliaus broliu Giedriumi, o vakare namo sugrįš ir sesė Aušra. Žinoma, pirksime tortą, kartu pabūsime visa šeima, pavakarosime“, – atviravo ji.


Išspardytos apsauginės grotos bokšto aikštelėje kėlė grėsmę lankytojams.

Kretingos rajono Salantų regioninis parkas šiemet imasi įgyvendinti naują projektą – įrengti 2 km pėsčiųjų taką, kuris sujungs 2 svarbius krašto istorinius objektus – Kalnalio kompleksą su bažnyčia ir varpine, kapinaitėmis bei apžvalgos bokštu, iš kurio atsiveria Salanto žemupio panorama, su kitame krante esančiu Imbarės piliakalniu. Tačiau Kalnalio apžvalgos bokštas, nuo kurio prasidės pažintinis takas, – nebe pirmos jaunystės, apniokotas ir lankytojams nekeliantis pasitikėjimo.

Bokšte siautėjo vandalai

Skaitytojų į redakciją atsiųstose nuotraukose matyti išlaužyti Kalnalio apžvalgos aikštelės atitvarai, aprūdijusi pati bokšto konstrukcija, už kapinių išlikę nebaigti rengti laiptai.

Salantų regioninio parko vadovas Modestas Šečkus neslėpė, jog apžvalgos aikštelė neseniai nukentėjo nuo vandalų, tačiau ji jau sutvarkyta – regioninio parko darbuotojai savo jėgomis suvirino išspardytus metalinius strypus. Ši vieta – gana atoki, jos nestebi nei pareigūnai, nei kameros, todėl M. Šečkui norėtųsi apeliuoti į agresyviai nusiteikusius lankytojus, kad šie nedemonstruotų savo jėgos ne tam skirtoje vietoje.

M. Šečkus sutiko su skaitytojų pastebėjimu, kad bendras Kalnalio apžvalgos bokšto estetinis vaizdas nebėra toks, kaip buvo prieš dešimtmetį – kaip ir kiekvienas daiktas, jis taip pat dėvisi.

„Tačiau grėsmės lankytojams bokštas nekelia, o estetiškai jį sutvarkyti neturime nei fizinių, nei finansinių galimybių, – M. Šečkus patikino, jog pėsčiųjų takui įrengti Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų tarnybos projekte lėšų nėra numatyta. – Ieškosime kitų būdų, kad atnaujintume ir bokštą.“


Baigiant statyti Kretingos biblioteką, pasitelkus dizainerę, pradėta rūpintis ir jos baldais.

Kretingos rajono taryba įpareigojo Kretingos Motiejaus Valančiaus viešąją biblioteką pačiai pasirūpinti būtinais naujais baldais, įranga bei interjero detalėmis. Tam Savivaldybė skyrė 250 tūkst. eurų.

Už šias lėšas bus perkami I ir II aukštų baldai bei interjero detales. „Jei nebeliks lėšų III aukšto, kuriame bus įrengtos administracinės patalpos, baldams, bibliotekininkams į kabinetus teks susivežti senuosius baldus“, – tvirtino Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas.

Jo žodžiais, siekiant, kad baldai būtų pagaminti dar šiemet, bibliotekos vadovai praėjusią savaitę paskelbė viešąjį konkursą, o Savivaldybė į viešųjų pirkimų komisiją delegavo 3 savo atstovus.

„Suprantame, kad dešimtmetį užtrukusi bibliotekos statyba nebeatitinka dabarties reikalavimų, o ir kretingiškių poreikio. Tačiau sieksime, kad žmonės čia jaustųsi jaukiai, kad būtų sukurtos šiuolaikiškos erdvės. O tam, kad būtų išlaikytas vientisas bibliotekos interjero stilius, užpildyti erdves nusamdėme dizainerę Karoliną Gibiežienę“, – sakė V. Domarkas.

Už darbą dizainerei Savivaldybė sumokėjo 3 tūkst. Eur.

„P. n.“ informacija


Dalinama duona – bendrystės ir skalsos simbolis.

Kūlupėnų kaimo bendruomenė praėjusį savaitgalį savojo ir aplinkinių kaimų žmones pakvietė pasibūti ir pasilinksminti tradicinėje vasaros šventėje „Po mūs lietuvišku dangum...“

Parama – finansinei naštai palengvinti

Šventę bendruomenė surengė bendromis jėgomis su Kūlupėnuose veikiančiomis įstaigomis bei organizacijomis – Kūlupėnų seniūnija, Kretingos rajono kultūros centro Kūlupėnų skyriumi, Motiejaus Valančiaus pagrindine mokykla, rengiant šventę talkino ir aktyviausi bendruomenės nariai. Organizatoriai ypač dėkingi Kūlupėnų seniūnijos ūkio reikalų specialistui Petrui Kazlauskui ir jo darbščių vyrų komandai, be kurių pagalbos būtų buvę sunku surengti šventę.

„Ši šventė – kaime vienintelis renginys, kuris pritraukia labai daug žiūrovų ir dalyvių, suburiantis norinčius pabendrauti ir prasmingai, kultūringai praleisti laiką, susitikti seniai nesimačiusiems ar susirasti naujų bičiulių, išgirsti vis kitus atlikėjus“, – teigė Kūlupėnų bendruomenės pirmininkė Jūratė Mačernienė.

Jos pastebėjimu, šventės kokybė reikalauja nemažai sąnaudų – lėšos reikalingos lauko scenos su įgarsinimu nuomai, muzikinei grupei pasamdyti, o šios paslaugos kasmet brangsta, ir bendruomenei tai – nepakeliama finansinė našta.

„Susiklosčius tokioms aplinkybėms, pateikėme paraišką „Po mūs lietuvišku dangum...“ Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai, kuri mums skyrė 1 tūkst. 495 Eur. Šiuos pinigus ir panaudojome įgarsinimo, muzikos atlikėjo, transporto nuomos, programos dalyvių maitinimo paslaugoms iš dalies įsigyti“, – paaiškino bendruomenės pirmininkė.


Šventės vedėjas Donatas Žilinskas pakvietė tylos minute pagerbti kovotojus už laisvę, o paskui – sugiedoti „Tautišką giesmę“.

Šeštadienį su liaudiškų kapelų ir „LitRollBand“ trankiais akordais, „Šampaninio“ choro solistės Justės Šimkutės ir „X faktoriaus“ projekto dalyvės Simonos dainomis nuskambėjo Kurmaičių kaimo vasaros šventė, pavadinta „Gimtinė – mano uostas“.

Ruošėsi apdovanojimų lietui

Nors poilsiavietėje, esančioje prie Akmenos upės užtvankos, vietiniai gyventojai, kaimynai ir kraštiečiai buvo laukiami jau nuo pietų, įdienojus, kai prasidėjo gatvės krepšinio „3X3“ turnyro dalyvių registravimas, žmonių buvo susirinkę dar nedaug.

„Bet pamatysit – vakare čia bus tikras šurmulynas! Kas jau kas, o kurmaitiškiai švęsti moka!“ – neabejojo kol kas taip pat tik atsigaivinti maloniai vėsiame vandenyje atvažiavusi kasmet liepos viduryje Kartenoje pas gimines viešinti Prano Jurgučio šeima iš Tauragės.

Kol savo stalus, palapines ir atributiką ruošėsi saldumynų, kavos, alaus ir pyragėlių pardavėjai, rūpesčių nestigo ir pačiai Kurmaičių bendruomenės centro pirmininkei Ingridai Rinkevičienei – su pagalbininkėmis ji rikiavo: laimėto Žemės ūkio ministerijos projekto metu vietos mokyklos dailės mokytojos Linos Nikartienės pamokytų pačių kaimo bendruomenės moterų sukurtas spalvingas keramines dėžutes papuošalams šiemet skirs naujagimėms Gabijai Valaitytei, Tesai Litvinaitei ir Saulei Pikturnaitei, po albumą – Vestai Litvinaitei ir Jonui Jankauskui. Taip pat pasveikins visus gyventojus, sulaukusius 50, 60, 65, 70, 75, 80, 85 ir 95 metų. Kretingos seniūnės Sigitos Riepšaitės atsivežtą Savivaldybės padėkos raštą už visuomeninę veiklą puoselėjant ir gražinant Kurmaičių aplinką įteiks meninių gabumų turinčiai, kasdienybėje su gintarais dirbančiai Daivai Beržonskytei.


Kalniškių istoriją „Čia mes gyvename“ papasakojo: (iš kairės) Kalniškių bendruomenės pirmininkė Rita Viskontienė, priešmokyklinukė Eva Stonkutė, šventės vedėja dešimtokė Alvyda Jedenkutė, mokytoja Aušra Gedgaudienė, duoną dalino bibliotekos vedėja Zina Metrikienė.

Savaitgalį praūžė tradicinė 11-oji Kalniškių vasaros šventė „Šiapus ir anapus Alantos“. Veiklos čia netrūko ir mažiems, ir dideliems: nuo sporto varžybų iki apdovanojimų ceremonijos, nuo kaimo istorijos iki trankios gegužinės.

„Tradicinė ir visų laukiama“, – taip trumpai vykusias linksmybes apibūdino Kalniškių bendruomenės pirmininkė Rita Viskontienė. Ji pasakojo, kad Kalniškių gyventojai kasmet laukia savo kaimo šventės, susitinka draugai ir pažįstami, pas tėvus parvažiuoja vaikai, visi bendrauja.

Šimtmečiui skirtą vasaros šventę kalniškiečiai minėjo nuo ryto – savo sugebėjimus ir ištvermę sporto entuziastai demonstravo sporto varžybose. Kas krepšinį ar tinklinį žaidė, kas prie šaudymo, smiginio rikiavosi. Varžėsi čia vyrai ir moterys, berniukai ir mergaitės. Savo ištvermę vyrai išbandė tradicinėse 16 kg svarščio kilnojimo varžytuvėse, kur paaiškėjo stipriausias kalniškietis – Vygandas Brauklys. Moterys savo jėgas bandė šokinėdamos per virvutę – čia nugalėtojos vardu džiaugėsi Kornelija Laukytė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas