Pajūrio naujienos
Help
2018 Spalis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną15°C debesuotumas 9 %
Naktį4°C debesuotumas 14 %
Apklausa

Ar politikų reitingai turi įtakos Jūsų apsisprendimui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1207) 2017-12-01

 • Dovilė URNIKIENĖ
 • Įvykis

Šeštadienį apie 14 val. kelyje Šiauliai-Palanga, ties posūkiu į Dupulčius, susidūrė trys automobiliai - "Bmw", "Citroen" ir "Lexus". Nors automobiliai stipriai apgadinti, laimei, pirminiais duomenimis, žuvusiųjų nėra. Dėl eismo įvykio kuriam laikui kelyje buvo uždarytas eismas. Daugiau apie įvykį skaitykite artimiausiame "Pajūrio naujienų" numeryje.


Pranciškonų gimnazijos mokiniai turėjo galimybę savo meistriškumą pasitikrinti didžiausiame Europos robotikos festivalyje – jų sukurti robotai mini sumo kategorijoje pateko tarp geriausiųjų.

Tarp 10 geriausiųjų – tokiu pasiekimu džiaugiasi septynetas Kretingos Pranciškonų gimnazijos mokinių, kurie, lydimi mokytojo Vismanto Masioko, sėkmingai pasirodė didžiausiame Europos robotikos festivalyje „Robotex 2017“. Vaikinai įsitikino: jie sukūrė tokį robotą, kuris turnyre neturėjo analogo, tačiau jau yra minčių, ir ką dar būtų galima patobulinti.

Prestižiniame robotikos festivalyje, kuris praėjusį savaitgalį įvyko Estijos sostinėje Taline, dalyvavo daugiau kaip tūkstantis robotų, o mini sumo kategorijoje, kurioje pasirodė ir kretingiškiai, – beveik 100 robotų.

Mini sumo kategorijoje rungtyniauja robotai, kurių gabaritai ne didesni negu 10x10 cm, o svoris neviršija 500 g. Dvikovą laimi tas robotas, kuris priešininką išstumia iš apskrito ringo, kurio skersmuo 75 cm.

Pranciškonų gimnazijos komandą sudarė septintokai Martynas Zubavičius, Jokūbas Pocius, pirmokas gimnazistas Justas Ubartas ir trečios gimnazijinės klasės mokiniai Aldas Paulauskas, Neilas Antanavičius, Žygimantas Lukauskis bei Julius Kvasas. Kiekvienas jų turėjo sukonstravęs po savo robotą, o dar vieną atsarginį robotą vežėsi mokytojas V. Masiokas.

Kretingiškiai, kurių amžius nuo 13 iki 18 metų, buvo viena jauniausių komandų festivalyje „Robotex 2017“, kuriame su savo robotais dalyvavo ne tik studentai, bet ir patyrę inžinieriai.


Marius KAKLYS:

– Manau, kad gruodžio pradžia – pats laikas mieste įžiebti Kalėdų eglę. Savo namuose šį savaitgalį taip pat ketiname eglutę papuošti girliandomis, žaisliukais. Tegul kuo ilgiau džiugina, skleidžia gerą nuotaiką. Laikas bėga labai greitai, tai ir tos gražiausios metų šventės nespėja ateiti, o jau, žiūrėk, ir baigiasi.

Aida ŽILINSKIENĖ:

– Pats laikas įžiebti Kalėdų žaliaskarę. Šiuo tamsiuoju metų laiku tegul tik būna miestuose ir kaimeliuose kuo daugiau šviesų ir šypsenų. Šeštadienį su visa šeima mes pirmąkart ketiname dalyvauti Kretingos eglės įžiebimo ceremonijoje. Žinoma, tokių švenčių metu norisi kuo mažiau valdiškų kalbų ir kuo daugiau dėmesio vaikams, nes kas, jei ne jie, labiausiai Kalėdų laukia.

Alma PRANCIULIENĖ:

– Kai kuriuose miestuose žaliaskarės jau įžiebtos, ir visi laimingi, patenkinti. Tačiau mūsų vaikystėje eglės būdavo puošiamos prieš pat Kūčias. Aš esu taip įpratusi, prie tokios tradicijos pratinsiu ir savo vaiką. Eglutę paprastai dabiname pačių pasidarytais žaislais, ant šakelių visada pakabiname dar ir nuotraukų, kuriose užfiksuotos akimirkos iš praėjusių mūsų šeimos Kalėdų.

Edvinas Slušnys:

– Ne, ne per anksti Kretingoje įžiebiama eglė, panašiai, kaip kituose Lietuvos miestuose. Kuo daugiau šviesų, tuo geriau. O štai namuose tokiu laiku puošti būtų ankstoka, iki švenčių ir nusibostų. Mūsų šeimoje esame pratę eglutę ar šaką žaisliukais apkabinėti likus tik kokiai dienai kitai prieš Kūčias. Kai taip, labiau pasijaučia šventės laukimo nuotaika.

Kalbino Audronė GRIEŽIENĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Lietuvos Respublikos ambasadoje Varšuvoje Lenkijos turizmo verslo bei žiniasklaidos atstovams buvo pristatytos Kretingos rajono bei viso Klaipėdos regiono turizmo galimybės.


Naujoji rajono Savivaldybės tarybos sekretorė Modesta Pazdrazdytė

Ketvirtadienį Kretingos rajono savivaldybės tarybos politikams meras Juozas Mažeika pristatė naują tarybos sekretorę Modestą Pazdrazdytę. Šiose pareigose ji pakeitė Sigitą Riepšaitę, kuri laimėjo konkursą Kretingos seniūnijos seniūno pareigoms užimti ir nuo šio penktadienio dirba šios seniūnijos seniūne. S. Riepšaitė pakeitė užtarnauto poilsio išėjusį Antaną Gedminą, kuris seniūnijai vadovavo nuo 1995 metų.

M. Pazdrazdytė yra kretingiškė, turi teisininkės išsilavinimą, iki šiol dirbo notarės padėjėja. Tarybos sekretoriaus pareigybė yra politinio pasitikėjimo, tai reiškia, kad pasibaigus mero kadencijai, jo darbo sutartis nutrūksta. Tarybos sekretorių paskiria meras.

„P. n.“ informacija


Prabilo apie broką Sporto komplekso statyboje

 • Vitalija VITKAUSKIENĖ
 • Savivaldybėje

Lubų apšiltinimas permirkęs, sienos pažaliavusios, tai pavyzdys, kaip nereikia dirbti, – tokį pareiškimą dėl Kretingos sporto ir sveikatingumo kompleksą statančios bendrovės „LitCon“ darbų kokybės vakar Savivaldybės tarybos posėdyje skėlė tarybos narys Konstantinas Skierus.


Apie įstaigos darbuotojų pasiektą darbo kokybę liudija ant sienos kabantis ISO sertifikatas. Iš kairės: socialinės darbuotojos Aurelija Bričkutė bei Regina Martinkienė, direktorė Inna Viršilienė ir psichikos sveikatos slaugytoja Reda Pocienė.

Kretingos psichikos sveikatos centras (PSC) pirmasis Lietuvoje įgijo tarptautinį vadybos sistemos sertifikatą ISO – kokybės ženklą, kad jų teikiamos paslaugos atitinka Europos šalių lygį.

Įvertinimas – laikinai

Šį svarų įvertinimą neseniai pelniusio Kretingos psichikos sveikatos centro vadovė Inna Viršilienė pasidžiaugė, jog tai – labai svarus įstaigos laimėjimas, aukštas jos darbo įvertinimas. „Visuomenė to nejaučia, o ir neturi jausti, tai – mūsų kolektyvo pasiekimas, kad gebame dirbti taip, kaip šiandieną dirbama pažangiose Europos šalyse. Tačiau šis pasiekimas mums yra ir ne mažesnis iššūkis išlaikyti pasiektą paslaugų lygį“, – kalbėjo vadovė.

I.Viršilienės žodžiais, reikalavimai ISO kokybės ženklui yra gana aukšti, ir prieš siekiant kokybės ženklo reikėjo įsitikinti, ar įstaiga tam pasirengusi. Sertifikato kretingiškiai medikai siekė visus metus: reikėjo pateikti daug aprašų, nesyk taisyti ir tobulinti darbo kryptis. Po to įvyko tarptautinis auditas ir Kretingos PSC darbą šį spalį teigiamai įvertino komisija iš Suomijos.

„Tačiau šis įvertinimas yra laikinas, – kad esame jo verti, turėsime įrodyti kasmet. Tačiau sykį išsikėlę kartelę aukštai, jos nuleisti nebenorėsime“, – neslėpė įstaigos vadovė.

Psichikos sveikatos centre pacientams suteikiamos pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugos – žmonės čia konsultuojami, ambulatoriškai gydosi psichines ligas. Taip pat veikia dienos stacionaras, kur ligoniams suteikiamos įvairios užimtumo bei terapijos – meno, judesio, kino – paslaugos. Dienos centrą kasdien lanko 16-18 pacientų.

„Įvairialypė mūsų centro veikla, siekiant padėti žmonėms, gerinat jų psichinę sveikatą, be abejo, turėjo didžiulės reikšmės, mūsų darbą įvertinant tarptautiniu mastu“, – kalbėjo I. Viršilienė.


Kaip gyventi užklupus diabetui

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Sveikata

Per 20 narių vienijantis Kretingos diabeto klubas „Vilties kelionė“ į bažnyčios parapijos namus nemokamai pasitikrinti gliukozės kiekį kraujuje ir išklausyti paskaitą apie šio amžiaus rykšte vadinamą ligą diabetą pakvietė visus norinčius rajono gyventojus.


Panikos atakas patiria maždaug kas 7 – 10 žmogus ir jos vis dažniau užklumpa jaunus, aktyvius, veiklius, karjeros siekiančius žmones. Kaip atpažinti panikos priepuolį ir ką daryti, jam užklupus, žiniomis pasidalijo Kretingos psichikos sveikatos centro direktorė Inna Viršilienė, šia tema skaičiusi pranešimą konferencijoje „Biopsichosocialinė edukacija psichikos sveikatos priežiūros kontekste 2“.


Valerija ŽALIENĖ:

– Skaičiau, kad vitamino D gali trūkti kiekvienam mūsų, nes negauname pakankamai saulės, kurioje būnant tas vitaminas organizme gaminasi savaime. Tačiau aš nejaučiu jokių simptomų, kad reikėtų bėgti darytis tyrimus ar į vaistinę. Kuo mažiau chemijos, tuo geriau. Kai buvau 5-6 metų, prisimenu, močiutė duodavo duonos plutos pagraužti, giros atsigerti, sakydavo, jose yra vitamino D.

Vytautas ORLOVAS:

– Vartoju – būnu saulėje. Iš pačių medikų lūpų esu girdėjęs, kad vaistinėse perkamo vitamino D organizmas neįsisavina. Tai kam be reikalo gerti? Apskritai aš nesu cheminių preparatų šalininkas, jei įmanoma, stengiuosi apsieiti be jų.

Julija KARNAUSKIENĖ:

– Auginame du sūnus – 2 metų Beną ir 2 mėnesių Jogailą. Berniukams, kad geriau vystytųsi, duoti vitamino D patarė gydytoja, tad vaistinėje perkame aliejinius lašiukus. O štai patys sau gal ir per mažai dėmesio skiriame. Gal taip pat vitamino D turėtume pavartoti? Juolab kad žinome apie jo svarbą organizmui.

Kretingos „Ave medica“ klinikos šeimos gydytojos Silvos MISĖS komentaras:

– Vitaminas D labai svarbus mūsų organizmui. Dėl jo trūkumo apima irzlumas, dirglumas, kaulų, raumenų skausmai, žmogus ima labiau prakaituoti. Įdomu tai, kad tokie pat simptomai ištinka ir perdozavus šio preparato. Taigi patiems pacientams sunku susigaudyti, ar to vitamino trūksta, ar jo perdozuota. Tiesą sakant, perdozuoti įmanoma tik vienu atveju – per daug pavartojus preparato, mat mums, gyventiems šalyje, kurioje nedaug saulės, vitamino D dažniausiai trūksta, su maistu pakankamos normos negauname. Geriausia yra pasidaryti kraujo tyrimą, kuris ir parodys realią situaciją. Pacientui išsityrus gydytojai gali išrašyti „smūginę“ šio papildo dozę vienoje ampulėje. Tokio kiekio, išgerto vienu kartu, pakanka trim mėnesiams, tad vitamino D ampulės ypač tinka užuomaršoms. Priminsiu, kad po ampulę galima išgerti ne daugiau, kaip 3 kartus per metus.

Kraujo tyrimas, be abejo, kainuoja, ne kiekvienas žmogus pajėgus už jį susimokėti. Tokiais atvejais vaistinėse galima pasirinkti ir nereceptinių preparatų – vitamino D kapsulių arba lašiukų. Juos taip pat organizmas normaliai įsisavina, bet vartoti reikia kasdien visą tamsųjį metų periodą iki saulėtos vasaros.

Kalbino Audronė GRIEŽIENĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Prisimenant tradicijas, kuomet advento laiku mūsų protėviai vakarus leisdavo suėję draugėn, Kretingos muziejaus Tradicinių amatų centre organizuojami adventiniai vakarojimai. Jų metu bus galima pasigėrėti tradicinėmis dainomis ir jau primirštomis senovinėmis giesmėmis, išmokti senųjų amatų.


 • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

KRETINGOJE.

J. K. CHODKEVIČIAUS G. Lapkričio 28 dieną apie 11.30 val. pareigūnams pranešta, kad iš darbo kabinete buvusio moters rankinuko pavogta piniginė su dokumentais, banko kortelėmis ir grynais pinigais – apie 210–213 eurų. Padaryta turtinė žala – 300 eurų.

PALANGOJE.

SERMIESČIO G. Lapkričio 29 dieną gautas pareiškimas iš uždarosios akcinės bendrovės darbų vadovo, kad statybos objekte iš užrakinto konteinerio pavogti statybos darbo įrankiai: 2 betono pjūklai, 2 kampiniai šlifuokliai, 1 smūginis gręžtuvas, 1 optinis nivelyras. Padaryta bendra žala – apie 2 tūkst. 60 eurų.

ŽVEJŲ G. Lapkričio 29 dieną apie 17 val. 1951 m. gimusi moteris, vairuodama automobilį SAAB, sustojusi prie parduotuvės ir neįsitikinusi, kad tai yra saugu, atidarė priekines automobilio dureles, į kurias atsitrenkė dviračiu važiavusi 66 m. moteris. Dviratininkė nukrito ant žemės ir pajuto stiprų skausmą kairėje kojoje – jai diagnozuoti kairės kojos kulkšnių lūžiai. Abi eismo įvykio dalyvės blaivios.

DRUSKININKŲ G. Lapkričio 27 dieną apie 8 val. gautas pranešimas, kad Palangoje, iš uždarosios akcinės bendrovės patalpų, išlaužus lango konstrukciją ir patekus į vidų, pavogtas metalinis seifas, kuriame buvo apie 15 tūkst. eurų ir įmonės dokumentai.

„P. n.“ informacija


Įamžino garsaus generolo atminimą

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

Prieš keletą dienų Imbarės kaime, palei kelią Salantai-Skaudaliai-Nasrėnai, netoli sodybos, kurioje gimė Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris, Vyčio kryžiaus ordino kavalierius ir divizijos generolas Pranas Tamašauskas, įamžintas šio garsaus kraštiečio atminimas – pastatytas paminklas iš natūralaus lauko akmens ir prie jo pritvirtinta atminimo lenta.


Priimti nepatogų žmogų

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Parapijose
Dviejų pamokslų rinktinių autorius kunigas Algirdas Toliatas siūlė nepraleisti progų, advento laikotarpį paverčiant gerumo nuotykiais.

Susitikti su Lietuvos policijos kapelionu, dviejų populiarių knygų „Žmogaus ir Dievo metai“ ir „Gerumo liūnas“ autoriumi, visuomenės pamėgtu kunigu 38-erių Algirdu Toliatu, viešėjusiu Kretingos Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos kvietimu, prisirinko tiek daug kretingiškių, kad tuščių sėdimų vietų Šv. Antano rūmų salėje nebuvo – dalis žmonių pamokslininko klausėsi stovėdami.

Knygose surinkti pamokslai

Gilios, kartu labai paprastos mintys, įžvalgos, pamąstymai bei šmaikščios istorijos iš kunigo lūpų visą valandą liejosi lyg iš gausybės rago, o po to antra tiek laiko A. Toliatas skyrė asmeniškai pabendrauti su kiekvienu, kurie didžiulėje eilėje laukė jo autografo.

„Neįtikėtina – tarsi Raudonoji jūra prasiskyrė, tiek daug žmonių, – prasidėjus susitikimui įspūdžio neslėpė A. Toliatas. – Man labai gera jus matyti ir tuo prisidėti prie gerų dalykų, nes knygų tikslas juk ir yra pažadinti žmogaus vaizduotę. Paleidi žodį lyg sniego kamuolį, jis rieda, vis pilnėdamas, aplipdamas.“

A. Toliatas prisipažino, kad jo knygos yra visiškas atsitiktinumas: „Jei kas nors prieš 5-erius metus būtų pasakęs, kad išeis net 2 knygos, būčiau nepatikėjęs. Šios knygos pačios mane susirado ir yra tarsi dovana: sykį atėjo žmogus iš leidyklos ir pasakė, jog surinks ir išleis įrašytus mano pamokslus. Kam gi šiandien įdomūs pamokslai, pamąsčiau. Bet jei yra entuziastų, pagalvojau, reikia palaikyti idėjų turinčius žmones ir leisti jas įgyvendinti.“

Beje, šiandieną pirmosios A. Toliato knygos „Žmogaus ir Dievo metai“ jau pasirodė septyni leidimai.

Dovanas, samprotavo pamokslininkas, reikia mokėti ir dovanoti, ir priimti – gali padovanoti brangų dalyką, bet, jei jis be širdies, yra bevertis. Kunigystę, prisipažino A. Toliatas, priimąs kaip pačią brangiausią dovaną, ir savo pašaukimu dalijasi.


Baigiantis 2017-iesiems, „Pajūrio naujienų“ laikraščio redakcija tradiciškai kviečia išrinkti Metų žmogų. Kas juo taps, nulems skaitytojų balsas.

Per šiuos metus „Pajūrio naujienos“ sutiko daug žmonių, savo darbais garsinančių Kretingą, dirbančių, puoselėjančių savo kraštą, atsidavusių savo profesinei ir visuomeninei veiklai, neliekančių nuošaly problemų ar pasirengusių padėti kitiems – jų yra tiek daug, kad sunku visus išvardinti ir pasverti jų nuopelnus. Vis dėlto išdrįsome parengti kuklų „juodraštį“, pagal kurį galima balsuoti už mūsų pasiūlytą kandidatą.

Tačiau yra ir kitas būdas išrinkti Metų žmogų: būtų labai šaunu, kad aktyviai rajone veikiančios bendruomenės, visuomeninės organizacijos, kolektyvai pasiūlytų ir savo kandidatą. Juk šalia jūsų tikrai yra žmonių, kurie tyliai ir kukliai daro gerus darbus, kuriuos pastebėti yra jūsų pilietinė pareiga.

Balsų už pasirinktą arba pačių siūlomą kandidatą lauksime iki gruodžio 22 d. (imtinai) šiais tel.: (8 445) 77993 arba (8 445) 52382. Kad Jūsų skambutis būtų užregistruotas, prašysime pasisakyti savo vardą bei pavardę ir iš kur skambinama.

Savo nuomonę galite išsakyti ir balsuodami internetu mūsų svetainėje www.pajurionaujienos.com


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas