Pajūrio naujienos
Help
2018 Rugsėjis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną17°C debesuotumas 18 %
Naktį9°C debesuotumas 3 %
Apklausa

Ar kultūra labiausiai skriaudžiama valdžios?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1190) 2017-10-03

Augino moliūgus – sulaukė dovanų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
Šventės vedančiajam Dovydui Bajorui (iš dešinės) paskelbus, moliūgo-dičkio pjaustynes pradėjo tautodailininkas Raimundas Puškorius.

Į „Pajūrio naujienų“ jau devynioliktus metus rengiamą Moliūgo šventę buvo atvežta 30 moliūgų, kuriuos iš redakcijos dovanotų sėklų skaitytojai užaugino šią šiluma nelepinusią vasarą. Šiemet nė vienas dalyvis iš šventės negrįžo tuščiomis. O tradicinį prizą – kalakutą iš Vilijos ir Vlado Baltuonių ūkio ir bendrovės „Vara“ priekabą malkų jam išsikepti – laimėjo aktyvus moliūgų augintojas Nikodemas Litvinas iš Lazdininkų. Jis atvežė 2 moliūgus, ir abu jie buvo sunkiausi – svėrė 87,6 kg ir 64, 9 kg.

Storulio apimtis – kone 2 m

Bobų vasara praėjusį savaitgalį nepašykštėjo saulės spindulių, kurie skaisčiai nušvietė Rotušės aikštės dauboje įkurdintą oranžinę kompoziciją iš suvežtųjų moliūgų. Žiūrovai smalsiai apžiūrinėjo ir aptarinėjo jų svorius bei formas.

Vieniems nuostabą kėlė tai, kad, atrodė, dydžiu N. Litvino moliūgui-dičkiui nenusileidžiantys dar bent keli moliūgai svėrė po 20-30 kg mažiau. Kiti džiaugėsi geltona-oranžine-žalia spalvų palete ar gamtos išdaigomis: šalia didžiausio moliūgo susirangęs žaltys – praėjusių metų Moliūgo šventės nugalėtojos Birutės Drungilienės užauginta cukinija.

Kadangi moliūgų derlius nebuvo gausus – pernai į šventę buvo atvežti net 72 moliūgai, – tad šiemet prizų užteko visiems dalyviams.

Antroji vieta taip pat už atvežtus du moliūgus, svėrusius 55,6 kg ir 53,3 kg, atiteko 12-metei Guodai Mėčiūtei iš Kūlupėnų seniūnijos. Šie moliūgai buvo patys storiausi: vieno apimtis – 193 cm, o kito –180 cm. Jaunajai kūlupėniškei bei jos tėvams buvo įteiktas solidus prizas – įmonės „Varkojis ir Ko“ natūralios medienos durys, kurias meistrai pagamins, patys atvykę į namus apžiūrėti ir išmatuoti.

Trečią vietą užėmė Andriaus Mišeikio iš Ankštakių į šventę atvežtas moliūgas, svėręs 53,8 kg, – jam atiteko prizas – žoliapjovė, kurią įsteigė Antano Litvino įmonė.


37,7 tūkst. eurų – tiek Kretingos rajono savivaldybės taryba skyrė renovuoti krepšinio aikštelei, esančiai šalia Melioratorių ir Vytauto gatvių sankryžos Kretingoje.

Apie siūlymą renovuoti šią aikštelę pirmas prakalbo tarybos narys Alvydas Jonaitis, paminėjęs, jog po renovacijos aikštelė vietoj suirusio asfalto turės šiuolaikišką minkštą dangą bei kad aikštelės renovacija kainuos apie 30 tūkst. eurų. Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas patikslino, jog, pagal parengtą aikštelės atnaujinimo sąmatą, kaina yra 37,7 tūkst. eurų. „Tiek gali ir nereikėti, nes nežinome, kas yra po asfaltu, koks pagrindas ir kiek jį reikės tvarkyti“, – aiškino jis. V. Domarko teigimu, tai būtų pirma renovuota tokia aikštelė Kretingoje, kuri galbūt duotų pradžią ir kitų sporto aikštelių mieste sutvarkymui: „Perasfaltuoti būtų pigiau. Vienos tokios aikštelės perasfaltavimas kainuotų apie 5–6 tūkst. eurų, bet minkšta danga yra tinkamesnė, saugesnė“, – kalbėjo V. Domarkas. Aikštelę ties minėta gatvių sankryža atnaujinti planuojama iki šių metų lapkričio, kol neatšalo.

„Akcentuojame – krepšinio, krepšinio. Reikia universalių aikštelių, kaip Vakarų Europos šalyse. Ir futbolo vartus pastatyti, ne vien krepšinio lentas pakabinti“, – siūlė tarybos narys Vilius Adomaitis. Meras Juozas Mažeika tam pritarė. „Aš manau, kad 37,7 tūkst. eurų užtektų ir universaliai aikštelei“, – pasakė meras.

„P. n.“ informacija


Kretingos rajono savivaldybės taryba padidino Dienos veiklos centro lankytojams teikiamo maitinimo dienos kainas: vienam asmeniui dienos socialinėje globoje (pusryčiai ir pietūs) – nuo 3,19 Eur iki 4,50 Eur, trumpalaikėje socialinėje globoje (pusryčiai, pietūs, vakarienė) – nuo 4,34 Eur iki 6 Eur.

Šių metų gruodžio 18 d. baigs galioti Dienos veiklos centro sutartis su maitinimą šios įstaigos klientams teikiančia įmone „Kretingos maistas“. Dienos veiklos centro administracija baiminosi, kad dėl dabar tebegaliojančių mažų kainų gali nebeatsirasti norinčių teikti maitinimo paslaugą ateityje. „Aiškinomės su Dienos veiklos centro direktore – 3 eurų vienam žmogui dienai yra per mažai“, – konstatavo tarybos Ekonominės plėtros ir ūkio komiteto pirmininkas Dangiras Samalius.

Tarybos sprendimas dėl naujų kainų Dienos veiklos centro lankytojams maitinti įsigalios šių metų gruodžio 19 d.

„P. n.“ informacija


Spalio 6 dieną Keistuolių teatro scenoje šiuolaikiškai atgijo prieš kelis amžius nemariojo V. Šekspyro sukurta komedija „Dvyliktoji naktis“. „12 naktis, arba Kaip norite“ – tokį pavadinimą pelniusi režisierės Ievos Stundžytės premjera žiūrovus kviečia iš naujo patikėti beribe ir tikra Meile. Skirtingų kartų „keistuolių“ aktoriai Aidas Giniotis, Judita Urnikytė, Justina Smieliauskaitė, Karolis Kasperavičius, Danas Kamarauskas bei Aurimas Bačinskas dramaturgijos klasiko pjesę papildo bei interpretuoja pasitelkdami asmenines patirtis, improvizuodami bei ieškodami atsakymo į amžiną klausimą – mylėti ar būti mylimiems?

„12 nakties“ pagrindiniai personažai – dvyniai Sebastianas bei Viola, apsimetanti jaunu vaikinu Cezarijumi, hercogas Orsinas ir jo mylimoji Olivija – sukuria paradoksalią, juokingai graudžią istoriją apie jausmų valdomus žmones. Ieškodama žuvusio brolio dvynio Sebastiano, Viola atvyksta į hercogo Orsino valdas ir, nenorėdama išsiduoti dėl savo ir galbūt dar gyvo brolio saugumo, persirengia vyru. Viola (Cezarijus) pradeda tarnauti hercogui Orsinui, kuris beprotiškai įsimylėjęs grafaitę Oliviją, ir įsipainioja į sudėtingą Meilės bei gausybės jos įsikūnijimų trikampį.

Spektaklyje paliečiamos ir lyties tapatybės, savo identiteto paieškų temos, tyrinėjamas tapatybių kaitos klausimas, kurį režisierė I. Stundžytė įvardija kaip neatsiejamą nuo aktorystės meno.

Spektaklio kūrėja teigia, jog su komanda kurdama „12 naktį“ ji siekė visų pirma drauge atrasti kažką brangaus bei artimo sau patiems, o vėliau su tuo supažindinti ir žiūrovus. Skirtingos aktorių kartos į kūrybinį procesą atsinešė labai skirtingą meilės suvokimą bei požiūrius, kurie „12 naktyje“ susiliejo į spalvingą bei natūralų vyksmą, žiūrovui skatinantį patikėti iliuzija. „Šis spektaklis skirtas visų visiems nusivylusiems, nebetikintiems ir tiems, kuriuose jau užgimė cinizmo gaidelė“, - teigia pirmą kartą Keistuolių teatre režisuojanti, tačiau žiūrovams kaip aktorė puikiai pažįstama kūrėja. „Norėčiau salėje sutikti tuos, kurie yra nusivylę ir pačiu teatru, laiko tai tuščiu menininkų švaistymusi asmeniniais iššūkiais. Netgi norėčiau, kad į šį spektaklį ateitų mano tėvai. Noriu sukurti kažką iš tiesų gryno ir švaraus“.

Komediją „12 naktis, arba Kaip norite“ Kretingos žiūrovai galės išvysti Spalio 12 dieną 18.30 valandą Kretingos kultūros centre.

Agnė VIDUGIRYTĖ


Krašto kūrėjai dalijosi žodžių derliumi

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra

Kretingos rajono bibliotekininkai puoselėja tradiciją – kasmet rudenėjant Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje surengti Kretingos krašto kūrėjų popietę, kurioje plunksną valdantys mūsų rajono žmonės pasidalija subrandintu žodinės kūrybos derliumi.


Bėgime kartu su šeima dalyvavo ir renginio globėjas socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

„Nebėk nuo problemos – bėk maratoną“, – su tokiu šūkiu sekmadienį prie bėgimo „Šv. Pranciškaus taurė“ starto linijos stojo 606 dalyviai. Tai yra kone dvigubai daugiau bėgikų negu pernai, ir visus juos sutelkė noras ne tik siekti sportinių rezultatų, bet ir paremti labdaros valgyklą „Rūpestėliai“.

„Savanoriai suskaičiavo, kad iš viso renginyje, Rotušės a., buvo daugiau kaip 1 tūkst. 300 dalyvių – bėgikus atlydėjo ir juos palaikė šeimos nariai, bičiuliai. Visi buvo linksmi, su šypsenomis, smagu, kad bendruomenė buriasi. Tai – džiaugsmo šventė“, – pavykusiu renginiu pasidžiaugė jo organizatorė Akvilė Virbalienė, kuri taip pat yra ir labdaros-paramos fondo „Rūpestėliai“ vadovė bei Klaipėdos valstybinės kolegijos Socialinio darbo katedros vedėja.

Šiemet bėgimo „Šv. Pranciškaus taurė“ globėju sutiko tapti socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, kuris bėgime dalyvavo kartu su šeima.

Bėgimas „Šv. Pranciškaus taurė“ suorganizuotas antrą kartą ir šįsyk jo trasos šiek tiek skyrėsi nuo pernykščių – buvo galima rinktis 3 km, 10,5 km arba 21,098 km (pusmaratonio) ilgio distanciją. Vaikams bei neįgaliesiems buvo skirta 400 m ilgio trasa, vedusi aplink Kretingos Rotušės aikštę.


Kretingos sporto mokyklos vaikų, gimusių 2007 m., komanda, treniruojama Arimanto Mikaločiaus, turnyre Kėdainiuose iškovojusi 4 pergalės ir patyrusi vieną pralaimėjimą, užėmė II v.

Kėdainiuose įvykusiame vaikų, gimusių 2007 m., krepšinio turnyre „Pikenroll cup 2017“ varžėsi ir Kretingos sporto mokyklos auklėtiniai, treniruojami Arimanto Mikaločiaus. Mūsiškiai, užėmę II v., į Kretinga parsivežė turnyro sidabro medalius.

Kretingos komandos padėtį turnyrinėje lentelėje lėmė tokie susitikimų rezultatai: „Kretingos SM“ – „BC Ogrė“ – 77:47 (rezultatyviausiai žaidė: Armandas Korsakas – 20 tšk., Kantautas Kazbaraitis – 19, Jonas Šoblinskas – 12); „Kretingos SM“ – Kauno „Tornado KM“ – 45:43 (A. Korsakas – 19; J. Šoblinskas – 9, Tautvydas Rudys – 7); „Kretingos SM“ – „Kėdainių SC“ – 58:56 (A. Korsakas – 24, T. Rudys – 11, K. Kazbaraitis ir Deivydas Kazlauskas – po 8); „Kretingos SM“ – „Marijampolės ŽSM“ – 48:39 (A. Korsakas – 24, T. Rudys – 11, J. Šoblinskas – 5); „Kretingos SM“ – „Šiaulių ASKA“ – 45:55 (A. Korsakas – 28, T. Rudys – 14). Naudingiausiu Kretingos komandos žaidėju pripažintas Deivydas Kazlauskas.

„Kretingos SM“ garbę turnyre gynė: Jokūbas Leščiauskas, Kantautas Kazbaraitis, Laurynas Ulčinskas, Armandas Korsakas, Tautvydas Rudys, Deivydas Kazlauskas, Gytis Valanta, Jonas Šoblinskas, Nedas Burba, Saulius Razgus, Rojus Rupšlaukis, Dovydas Untulis, Arijus Kavolis ir Mantas Anusas.


Priglobė sužeistą suopį

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Gamta
Naujojoje Įpiltyje gyvenantis Nerijus Gustys, radęs sužeistą paukštį, likimo valiai jo nepaliko

Naujojoje Įpiltyje gyvenantis Nerijus Gustys netoli savo sodybos, ties sukrauta rąstų krūva, pastebėjo besiblaškantį paukštį. Priėjęs arčiau pamatė, jog tai – plėšrūnas, negalintis paskristi. Vyras suprato, kad paukštis – sužeistas, tad likimo valiai nepaliko – atsargiai sugavo ir įkurdino narve.

„Iš pradžių paukštis buvo labai baugštus: blaškėsi, neėmė lesalo, negėrė vandens. Palikau, kad ramiai pabūtų, ir po paros jis jau ragavo papjaustytos žalios mėsos“, – rodydamas savo augintinį, kalbėjo vyras.

Jis suabejojo, ar teisingai daro, duodamas paukščiui kiaulienos, ir pasvarstė, jog reikės paukštį palesinti vištiena. N. Gustys susirado ir Gyvūnų globos draugiją, jai pranešė apie paukštį. Draugijos atstovai atvažiuoti pažadėję, tik, prisipažino Nerijus, jam nekantru laukti – labai norisi, kad sužeistam paukščiui būtų suteikta profesionali pagalba. O kol sulauks specialistų, sakė, jokio vargo – jam patinka stebėti šį gražų paukštį, jo elgesį.

Koks tai paukštis, ir Nerijus, ir jo giminaitis spėliojo įvairiai: gal – erelis, gal paukštvanagis.

Anot Salantų regioninio parko specialistės ekologės Dovilės Staponkienės, greičiausiai tai – paprastojo suopio šiųmetis jauniklis. „Suopiai – plėšrieji paukščiai, tad maitinti mėsa, jeigu tik paukštis lesa, – tinkamas pasirinkimas. Žinoma, geriau, kad ji būtų liesesnė, todėl labiau tinka vištiena arba jautiena. Patarčiau mėsą pavolioti į kokias plunksnas ar pūkus, nes natūraliai gamtoje plėšrieji maitinasi pelėmis, varlėmis, paukščiais, tad jų virškinamajam traktui būtina gauti kauliukų, kailiukų ir plunksnų, kitaip gali sutrikti virškinimas. Taip pat nereikia paukščio per prievartą girdyti, nes vandens jie gauna su maistu“, – kaip elgtis tokiose situacijose, patarė ekologė.


Atminimo ženklai – ant savanorių kapų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos

Ligi ateinančių Vėlinių ant 8 Lietuvos kariuomenės savanorių, kovotojų už laisvę ir Nepriklausomybę, kapų Kretingos miesto senosiose kapinėse bus pastatyti atminimo ženklai iš lauko akmens.


Rekonstruota Kretingos techninės apžiūros stotis

Naują patikros liniją atidarančios Kretingos techninės apžiūros stoties vadovai džiaugiasi pavykus vienu ypu išspręsti gerokai daugiau uždavinių, nei galima pagalvoti žiūrint į trečdaliu išaugusius stoties mūrus: po modernizacijos šio krašto automobilininkams atsiveria naujos galimybės ne tik taupyti savo laiką, bet ir gauti kur kas išsamesnę informaciją apie eksploatuojamos technikos „sveikatą“.

Klaipėdos regione techninę apžiūrą atliekančios įmonės „Transkona“ generalinis direktorius Paulius Pleskovas, pasakodamas apie Kretingos TAS plėtrą akcentavo, kad problema buvo tapęs ne vien ribotas stoties pralaidumas.

„Pagal patikrai atvykstančių automobilių skaičių Kretingos stotis iš esmės prilygo esančioms didesniuose Lietuvos miestuose, todėl plėtra buvo neišvengiama. Tačiau pastatę trečiąją patikros liniją mes ne tik radikaliai sumažinsime „gyvose“ eilėse laukiančiųjų skaičių, bet sudarysime prielaidas žmonėms kur kas geriau planuoti laiką: Kretingos TAS įdiegta nauja informacinė sistema, leisianti internetu, per svetainę www.vta.lt ar telefonu 8 445 53150, registruoti automobilį apžiūrai jo šeimininkui patogiausiu laiku. Kol kas tokiu būdu patikrai bus galima per dieną priimti apie 20-22 transporto priemones, o esant poreikiui – darbų apimtis padvigubinti. Naujojoje apžiūros linijoje bus tikrinami automobiliai iki 3,5 t bendrosios masės bei motociklai, tad kviečiame Kretingos TA stoties klientus registruotis ir išbandyti naują paslaugą jau nuo rugsėjo 29 d.“, – akcentuoja P. Pleskovas.


Kretingos krašto žmones pasveikino rajono vadovai bei būrelis Seimo narių, tarp kurių ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Šeštadienį Kretingoje įvykusi tradicinė Rudens derliaus ir Moliūgo šventė ūkininkams, tautodailės, amatų bei kulinarinio paveldo puoselėtojams, vietiniams gyventojams ir miesto svečiams padovanojo daug gražių akimirkų.

Draugiškumą parodė seimūnai

Iš Rotušės aikštės scenos, kurioje – kaip niekad daug Seimo narių, žemdirbiams buvo padėkota už visų metų triūsą, buvo pagerbti gražiausiai besitvarkančių sodybų šeimininkai bei labiausiai nusipelniusios kaimo bendruomenės. Tardamas sveikinimo žodį, meras Juozas Mažeika akcentavo, jog savo pasiekimais rajono gyventojai prisideda ir prie valstybės gerovės.

Į gausų būrį šventės dalyvių kreipėsi Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Anot jo, tai, kad ne prieš rinkimus čia atvyko apie 5 procentai seimūnų, rodo jų draugiškumą ir pagarbą kraštams. Seimo pirmininkas prisipažino, jog Kretingoje apsilankė pirmą kartą, o šios šventės pavadinimas primena jo paties žemdirbišką profesiją – yra baigęs agronomijos mokslus.

„Gal kas nežinot, kaip lotyniškai moliūgas? Ogi – kukurbita maksima“, – pastebėjęs, kad šventės tribūna pastatyta netoli prekybos centro „Maxima“, pokštavo V. Pranckietis. Tačiau, anot jo, ne tie žmonės, kurie kalbas lieja iš tribūnų, o tie, kurie į valstybės biudžetą suneša „derlių“, šiandien yra patys svarbiausi. Seimo pirmininkas nepraleido progos pasidžiaugti, kad tas biudžetas pagaliau tapo perteklinis, ir kad Lietuva jau didžiuojasi galėdama mažinti valstybės skolas.

Ūkininkams, kurie ir sunkioms gamtos sąlygoms esant nenuleidžia rankų stengdamiesi užauginti ir išsaugoti derlių, padėkojo Seimo nariai Levutė Staniuvienė bei Antanas Vinkus, pasižadėjęs Kretingai tarnauti, kol nepavargs, o nepavargs tol, kol bus reikalingas. Kraštiečiams jis linkėjo dirbti pagal savo sąžinę ir klestėti.

Pranciškonas brolis Bernardas pašventino derliaus simbolį – juodos duonos kepaliukus, kuriais buvo apdalyti renginio svečiai.


Pasveikino profesinės dienos proga

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Šventės

„Oficialus Policijos dienos renginys jau įvyko praėjusią savaitę Rietave, tačiau norisi šventę paminėti ir savo komisariate, savo rajone – ten, kur dirbame didžiąją laiko dalį“, – vakar, minint Angelų sargų, arba Policijos, dieną, į kolektyvą bei atėjusius svečius kreipėsi Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas