Pajūrio naujienos
Help
2018 Liepa
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Orų prognozė
Dieną30°C debesuotumas 9 %
Naktį19°C debesuotumas 44 %
Apklausa

Ar jums buvo įdomu, kas vyko per V. Putino ir D. Trumpo susitikimą Helsinkyje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1189) 2017-09-29

Pokyčiai rajono socialinėje sistemoje

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Aktualijos

Kretingos rajono taryba, Socialinių paslaugų centro vadovei Berutai Dirvonskienei prašant, pritarė, kad būtų įsteigti 8 nauji etatai integruotai pagalbai į namus – prižiūrėti senyvo amžiaus žmones ar sunkius ligonius. Už dirbančius su socialinės rizikos šeimomis bus atsakingi nebe seniūnai, o Socialinių paslaugų centras.


Socialiniai darbuotojai nebebus pavaldūs seniūnijoms

 • Vitalija VITKAUSKIENĖ
 • Savivaldybėje

Nuo 2018 m. sausio 1 d. 10-ies Kretingos rajono savivaldybės darbuotojų, dirbančių su socialinės rizikos šeimomis, pareigybės iš seniūnijų bus perkeltos į Socialinių paslaugų centrą. Šių metų spalio 1 d. Savivaldybės administracijoje steigiama nauja tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriaus pareigybė užtikrinti sistemingą pagalbą vaikams, jų tėvams, globėjams ir rūpintojams.


Šį grafų Tiškevičių parką puošusį fontaną su gnomu ketina atstatyti Kretingos muziejus.

Dar kitą savaitgalį, spalio 7-ąją, Kretingos dvare atgis grafų Tiškevičių puoselėtų menų dvasia: jame ir vėl bus surengtas tradicinis kasmetinis rudens menų festivalis „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“.

„Ant lėkštutės“ – svarūs renginiai

Šis festivalis, kurio pavadinimas bei simbolis atkeliavo iš Kretingos grafo Juozapo Tiškevičiaus – menų mecenato – šeimos herbo, rengiamas jau ketvirtą kartą.

Šio festivalio sumanytoja ir rengėja Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė bei klubas „Kretingos krašto ainiai“ ir jo vadovas Antanas Vinkus, meno vadovė – Šarūnė Petruškevičienė.

V. Kanapkienė sakė, jog išvien su kraštiečiais turėję bendrą kilnų tikslą – sugrąžinti į Tiškevičių dvarą menus: „Vasarą dvaras šurmuliuoja nuo svečių gausos: jį lanko ekskursijos, pavieniai svečiai, atvyksta vestuvių palydos. O rudeniop, kai menės ištuštėja, norisi, kad čia skambėtų muzika, poezija, būtų rengiamos parodos. Kitaip sakant, kad čia mėnuo su žvaigžde, Tiškevičių giminės simboliai, nuolatos būti norėtų“, – festivalio idėją apibūdino V. Kanapkienė.

Atgimstantis Kretingos dvaras, jos žodžiais, tampa reprezentacine miesto vieta – restauruojami pastatai, tvarkoma infrastruktūra. „Norėjosi, kad atgytų ne tik dvaro išorė, bet skambėtų ir vidus: kad čia būtų rengiami klasikinės muzikos koncertai, pasirodytų žmonių pamėgti muzikos atlikėjai. Juk šiandieną ne kiekvienas kretingiškis gali nuvykti į renginius didmiesčiuose, todėl kultūrą ir meną mėgstantiems žmonėms norime visa tai pateikti čia pat“, – kalbėjo V. Kanapkienė.


Guoda Korsakaitė save atskleidžia kurdama scenografiją ir tapybą ir tikisi, kad jos kūryba žmonėms atneš naujų minčių, bus teigiamas laidininkas į dvasinį gėrį.

Menininkas yra žmogus, pasaulį matantis kur kas spalvingesnėmis spalvomis negu kiti. Net ir paprasčiausiuose daiktuose kūrėjai gali įžiūrėti kitiems lyg ir nematomas smulkiausias detales bei spalvų derinius. Dvidešimt vienerių Guoda Korsakaitė, save visų pirma vadinanti laimingu žmogumi, šiuo metu mokosi scenografijos Vilniaus dailės akademijoje. Mergina sutiko su „Kuprinės“ skaitytojais pasidalinti savo, kaip menininkės, patirtimi ir papasakoti, kaip ir kodėl jos ranka, laikanti teptuką, sukuria nuostabius, kiekvieno meną mylinčio žmogaus akį traukiančius, darbus, kurių dalis šiuo metu eksponuojama Palangos viešosios bibliotekos skaitykloje.

– Nuo ko prasidėjo tavo, kaip menininkės, kelias?

– Mano kelias prasidėjo turbūt dar ankstyvoje vaikystėje, kai savęs dar neatsimenu. Mama pasakojo, jog daugiau nieko neveikdavau, tik paišydavau. Vėliau pradėjau lankyti dailės būrelį pradinėje mokykloje, tada dailės mokyklą, menų gimnaziją... Turbūt viskas prasidėjo nuo to, jog tėvai patikėjo, jog tai mano kelias, pastebėjo ir nukreipė teisinga linkme.

– Kaip apibūdintum savo kūrybą? Kokia ji – atpalaiduojanti ar reikalaujanti daug sunkaus darbo? Kokią žinią savo darbais nori perduoti kitiems?

– Savo kuriamoje scenografijoje bandau perteikti tam tikrą nuotaiką, atmosferą ar mintį. Man svarbu įdomios, nematytos faktūros, keistų formų ar faktūrų dažnai ieškau gamtoje. Tapyboje mane inspiruoja vis besikeičiančios dangaus spalvos, kartais tapau psichologinį vaiko portretą, kuris neša tam tikrą mintį, priverčia susimąstyti. Tapyboje daug abstrakto, kad interpretavimo laukas būtų beribis. Yra ir siurrealizmo, egzistencializmo mano kūryboje, kad būtų įdomiau, ne visai taip, kaip realybėje. Įsikvepiu ir besiklausydama minimalizmo muzikos, tokių kompozitorių kaip Philip Glass, Steve Reich, postminimalistų Michael Nyman, Michael Gordon, Laurie Anderson. Galbūt mano kūrybą veikia ir pasivaikščiojimai prie jūros, buvimas šalia jos, jos galybės bei ramybės pojūtis, jos neišmatuojami horizontai... Anksčiau rašydavau apie jūrą, apie meilę. Tapyba man – dvasinis hobis. Tai antra mano veikla po teatro. Norėčiau, kad mano kūryba žmonėms atneštų naujų minčių ar primintų apie gyvenime svarbius dalykus, tikras vertybes. Tačiau noriu, kad ją interpretuotų visi savaip. Noriu, kad mano darbai būtų teigiamasis laidininkas tarp žmogaus ir dvasinio gėrio įvairiomis formomis, sukeldami skirtingus jausmus.


Mokyklinės pratybos yra neprivalomos, tačiau retas mokinys atsisako jas įsigyti, kai to paprašo mokytojas. O jei pratybų sąsiuvinių reikia net keliems skirtingiems dalykams? Tuomet mokinio tėvams tenka išleisti nemažą pinigų sumą – juk vienos pratybos gali kainuoti ir keliolika Eur.


Buvo apklausta 110 moksleivių nuo 16 iki 19 metų amžiaus – ar jie skaitė knygas per vasarą?

Knygoms neliko laiko

Net 60 apklaustųjų prisipažino nepaėmę į rankas nė vienos knygos per vasarą, nes dirbo, o grįžus namo, jiems nebelikdavo energijos sukoncentruoti dėmesio į skaitymą, bet ir tie, kurie nedirbo, sugebėjo atrasti įdomesnės veiklos už knygas.


Visi turi vietą, kurioje gera būti. Kur gali atitrūkti nuo viso pasaulio. Užtenka pagalvoti apie tą vietą, ir net nepajauti, kaip pačios kojos tave ten neša. Tuomet jautiesi ramus, pamiršti visas problemas ir gali tiesiog būti. Džiaugtis.


Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje įvyko naujokų krikštynos, kurias rengė šių metų antrokai gimnazistai.


Festivalyje „nowJapan“ cosplayeriai demonstravo įvairiausius kostiumus iš kompiuterinių žaidimų ir japoniškos animacijos filmukų.

Kasmetinis japonų kultūros renginys „nowJapan“, šiais metais įvyko rugsėjo 9-10 dienomis, Vilniuje, „Litexpo“ rūmuose. Ar verta ten nuvykti? Taip, jeigu jums patinka Japonija ir Azijos kultūra. Šiame renginyje sutiksite bendraminčių, galėsite dieną pabūti savo mėgstamiausio veikėjo kostiume ir fotografuotis su kitais ar net pasirodyti ant scenos.

Užsienio svečiai

Kaip visada, „nowJapan neapsėjo be užsienio svečių, o teisėjai, kurie vertino cosplayerius, buvo patys cosplayeriai, jau laimėję ne vieną tarptautinį konkursą: Alex Relss iš Rusijos, Papa cosplay iš Prancūzijos, Pugoffka iš Ukrainos. Šiais metais jie sprendė likimą to, kas laimės pagrindinį renginio prizą – Kelionę į Japoniją. Teisėjai buvo matomi, duodantys interviu televizijai, besifotografuojantys su lankytojais ir kitais cosplayeriais. Jie tai atliko su malonumu, o jų kostiumai buvo vieni geriausių renginyje, tad dėmesio jiems netrūko.

Ne tik teisėjai buvo iš užsienio, bet ir muzikantai, dainininkai: Mayuko Cocoon, Ekotumi, Kumisoko, Takeshi Nishimoto, Tatsuya Shimogawa. Festivalio „nowJapan“ metu įvyko net Yukihero Pro-Wrestling mados pristatymas, kurią ant podiumo demonstravo hip-hop šokėjos.


Vakar Kretingos rajono kultūros centre įvyko tradicinis renginys – ,,Būk informuotas“. Jo metu 8 organizacijos pristatė 16 įvairių veiklų.


Šių metų vasarą Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai atliko aktyvius kriminalinės žvalgybos ir ikiteisminio tyrimo veiksmus užkardant, atskleidžiant bei tiriant neteisėtą narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvartą kurortinėse apskrities vietovėse. Įtarimai dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis pareikšti ir keturiems Kretingos rajono gyventojams.


„Čia – praeitis“, – sakė 34 metų kretingiškis Valdas P., kai Kretingos rajono apylinkės teisme buvo priminta, jog jis jau anksčiau yra daug kartų teistas. Panašu, kad V. Petravičiui taip ir nepavyko atversti naujo gyvenimo lapo, nors tikino bandęs tai padaryti, – dabar jis laukia nuosprendžio dėl to, kad būdamas girtas vairavo transporto priemonę bei sukėlė fizinį skausmą savo širdies damai.


 • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

KRETINGOS r.

REKETĖS k. Rugsėjo 27 dieną apie 12.30 val. moteris pastebėjo, kad iš kiemo dingo jos sunkusis keturratis motociklas, vertas 3 tūkst. eurų. Apie 18 val. motociklas surastas Klaipėdoje, aikštelėje ties Kino studija, ir grąžintas savininkei.

KRETINGOJE.

A. DIRVELĖS g. Rugsėjo 27 dieną apie 20 val. 5-7 galimai neblaivūs vaikinai įžūliai kabinėjosi, įžeidinėjo, grasino ir, pasekę ties Vasaros estrada, primušė keturis 15-16 m. nepilnamečius. Vienam iš jų ligoninėje diagnozuotas smegenų sukrėtimas, kitam – veido sumušimas. Sulaikyti ir tėvams perduoti trys neblaivūs 14-17 m. vaikinai. Jie visi buvo išgėrę, „įpūtė“ nuo 1 iki beveik 2 promilių. Pradėtas viešosios tvarkos pažeidimo tyrimas.

SODŲ g. Rugsėjo 25 dieną pareigūnams pranešta, kad rytą atvykę į parduotuvę darbuotojai aptiko, jog išdaužtas langas ir patekta į parduotuvės vidų. Parduotuvės darbuotoja teigė, jog į patalpas galėjo būti įsibrauta tarp rugsėjo 23 d. ir rugsėjo 25 d. Iš kasos vagys nugvelbė 37 eurus, taip pat pasisavino pinigų tikrinimo aparatą, piniginę, sugadino du teleskopus. Iš viso parduotuvės personalas teigė patyręs nuostolių už 507 eurus.

„P. n.“ informacija


Sieks Žibininkams kurorto statuso

 • Vitalija VITKAUSKIENĖ
 • Naujienos

Neseniai įsteigta asociacija „Tour in Lithuania“, vienijanti poilsio ir sveikatingumo kompleksą „Atostogų parkas“, pramogų kompleksą HBH Žibininkuose, Dinozaurų parką Klaipėdos rajone, Klaipėdos jūrų muziejų su akvariumu ir delfinariumu bei Pranciškonų vienuolyną Kretingoje, Kretingos rajone esantiems Žibininkams sieks kurortinės vietovės statuso.


Pradėjo restauruoti grafų koplyčią

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Naujienos
Šiomis dienomis restauratoriai kasa koplyčios kalvos šlaitą, kad galėtų pasiekti pamatus.

Šią savaitę bendrovės „Pamario restauratorius“ darbuotojai pradėjo grafų Tiškevičių koplyčios-mauzoliejaus restauravimo darbus senosiose Kretingos miesto kapinėse.

Statybos darbų vadovas Valdemaras Montvydas teigė, jog darbus pirmiausia pradėjo nuo pamatų hidroizoliacijos: „Gruntą aplink koplyčią reikės nukasti iki 3,1 m gylio, o gali tekti ir iki 3,5 m, nes kuo giliau nusileisime ligi rūsio pamatų, tuo labiau bus užtikrinta hidroizoliacija. Reikia nuvalyti ne vien pamatą, bet ir atkasto mūro siūles“, – pirmųjų darbų eigą apibūdino V. Montvydas. Sudėtingumą lemia tai, kad koplyčia iš trijų pusių yra tarsi apauginta supiltos kalvos, o iš abiejų šonų ją buvo „apkabinę“ laiptai su apsauginėmis sienelėmis, kurios neišlikę. Sieneles teks atkurti. Pasak restauratoriaus, pirmieji statytojai pamatų perimetrą buvo apdėlioję akmenimis, kad negriūtų.

Statybininkai apsitvėrė teritoriją aplink koplyčią ir patikino, jog arčiausia esančios kapavietės nenukentės. Nukastą gruntą restauratoriai veža į Kretingos muziejaus teritoriją ir pila aikštelėje prie Amatų centro, o po to jį vėl sugrąžins.

Sutvarkę pamatus, per žiemą restauratoriai atkurs kriptos vidų, o pavasariop įrengs koplyčios viršutinę dalį, kurioje numatoma įrengti sakraliojo meno ekspoziciją. Šio istorinio objekto restauravimo darbai turi būti užbaigti ateinantį birželį.

Grafų Tiškevičių koplyčia-mauzoliejus restauruojami pagal Kretingos muziejaus parengtą projektą, kuriam lėšų – 228,8 tūkst. eurų – skyrė Centrinė projektų valdymo agentūra, 15 proc. – Kretingos rajono savivaldybė.

Muziejaus direktorės Vidos Kanapkienės žodžiais, į sutvarkytą koplyčios kriptą kitąmet sugrįš restauruotas dvaro rūmų šeimininko Juozapo Tiškevičiaus sarkofagas, po to – jo žmonos Sofijos bei dar kitų giminės atstovų karstai. „Svarbiausia atkurti bent tuos du sarkofagus, nes kiekvieno iš jų darbai kainuos per 30 tūkst. eurų. Darbus finansuoja Kultūros paveldo departamentas ir prisideda Savivaldybė“, – sakė V. Kanapkienė.


Dulkės, vilkikų išmetamųjų dujų tvaikas ir greitis – tris kasdienybę kartinančias blogybes „Pajūrio naujienoms“ išvardijo Kretingos miesto Malūno gatvėje gyvenantys Silva Gliožerienė, Andrius Jonikas, Edmundas Duoblys, Erlanda Nomgaudytė ir Aušra Jonušienė.


Palangiškis balandininkas Reinoldas Liaudanskas teigė, jog balandininkai, rengdami parodas, turi tikslą su savo veikla supažindinti visuomenę.

Rytoj įvyksiančioje Rudens derliaus ir Moliūgo šventėje dalyvaus ir „Pajūrio naujienų“ bičiuliai – Vakarų Lietuvos krašto dekoratyvinių balandžių augintojai. Jie pievoje šalia „Pajūrio naujienų“ kiemelio surengs dekoratyvinių balandžių parodą.

Balandininkai iš Kretingos, Klaipėdos, Palangos, Gargždų, Mažeikių žada pademonstruoti 10 veislių balandžių. Tai poviniai, naudojami cirko pasirodymuose ir vestuvėse, prestižinės veislės Karaliaučiaus spalvotagalviai, įspūdingai persimainančiomis spalvomis išsiskiriantys Lietuvos figūriniai „tigriniai“, aukštos klasės vartikliai, gebantys nuskristi iki 50 km ir ilgai išbūti ore uzbekų bijai, kryžiuočiai, neįprastos struktūros plunksnomis išsiskiriantys visų balandininkų svajonė karakuliniai, Rostovo figūriniai, įdomūs savo išpūstomis uodegomis ir apžėlusiomis kojomis, grakštumu žavintys Brno pūstinukai, perukiniai bei kiti, auginami ir puoselėjami dekoratyvinių paukščių mėgėjų.

Balandžius pristatys ir apie juos parodos lankytojams papasakos Palangos balandininkų klubo pirmininkas Reinoldas Liaudanskas, Klaipėdos apskrities dekoratyvinių paukščių augintojų klubo pirmininkas Valerijonas Bernotas, Klaipėdos Nikolajevo aukštaskraidžių balandžių puoselėtojų klubo pirmininkas Gediminas Rapalis bei jų bendraminčiai, kurie parodos lankytojus pakvies balsuoti ir išrinkti gražiausią balandį. Parodos rengėjai yra paruošę specialius balsavimo biuletenius – juose tereikės pažymėti, kuris balandis paliko didžiausią įspūdį.


Šiųmetės „Moliūgo šventės“ scenoje – netikėti svečiai. Tai – šią vasarą susibūrusi profesionalių muzikantų grupė „Acoustic Missiles“, kurios išskirtinis bruožas – žinomus kūrinius pateikti visiškai nauju pavidalu. „Koncertinė programa yra nenutrūkstama, ji nepaleidžia klausytojo, tai yra nuolatinių staigmenų pynė“, – sakė „Acoustic Missiles“ narys Eduardas Bogdanovas, paklaustas, ko gali tikėtis „Moliūgo šventės“ publika.


Po traukiniu žuvo šešiolikmetis

 • Dovilė URNIKIENĖ
 • Nelaimės

Vakar 8.35 val. keleivinis traukinys partrenkė ir mirtinai sužalojo 2001 m. gimusį vaikiną. Pirminiais duomenimis, jaunuolis per bėgius žengė ant galvos užsimaukšlinęs sportinio bliuzono gobtuvą ir klausydamasis ausinuko, jis su savimi vedėsi dviratį.

Kretingos r. policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad mašinistas, pastebėjęs pėsčiąjį, pradėjo naudoti garsinį signalą ir stabdyti traukinį, likus 50-60 metrų. Tačiau vaikinas į garsinį signalą nereagavo, neatmetama tikimybė, kad jo tiesiog neišgirdo, nes galėjo tuo metu klausytis muzikos per ausinuką. Be to, keleivinis traukinys apskritai važiuodamas kelia mažesnį triukšmą negu krovininis.

Nelaimė įvyko kelyje einant nuo sodininkų bendrijos „Akmena“, Putinų gatvės link – nors šioje vietoje kirsti bėgius draudžiama, tačiau tai yra populiarus žmonių praėjimas. Pasak A. Pužausko, policijos pareigūnai į įvykio vietą atvyko per 4 min. nuo to laiko, kai gavo pranešimą, čia pasirodė ir medikai, tačiau susidūrimo su traukiniu smūgis buvęs toks stiprus, kad išgelbėti jauno žmogaus gyvybės nebuvo jokios galimybės.

Per susidūrimą buvo apgadintas traukinys – skilo jo priekio detalės.

Kadangi vaikinas su savimi turėjo asmens dokumentus, iš karto buvo nustatyta jo asmenybė. Apie nelaimę pranešta žuvusiojo tėvams. Pirminiais duomenimis, vaikinas gyveno „Akmenos“ soduose ir keliavo į Kretingos rajono švietimo centro Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo skyrių.

„Kadangi traukiniuose yra įrengti vaizdo registratoriai, paprašysime įvykio filmuotą medžiagą“, – teigė A. Pužauskas.


Prabėgus vasarai, atostogoms, visi sugrįžo į įprastą gyvenimą. Tai, kad suaktyvėjo kultūrinis, mokyklų gyvenimas, iliustruoja skaitytojų laiškai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas