Pajūrio naujienos
Help
2018 Birželis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Orų prognozė
Dieną15°C debesuotumas 12 %
Naktį12°C debesuotumas 12 %
Apklausa

Ar rajono valdžia turėtų pasirūpinti vaikų vasaros poilsiu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1174) 2017-08-04

Brangsta vanduo

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
„Reikia daugiau vandenį gamyboje vartojančių įmonių, kad vandens kaina mažėtų visiems vartotojams“, – įsitikinęs bendrovės „Kretingos vandenys“ direktorius Gediminas Valinevičius.

Nuo šių metų spalio 1 d. bendrovės „Kretingos vandenys“ geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslauga brangsta vidutiniškai 2,3 procento.

Kaina didėja ne visiems

Liepos 31 d. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) patvirtino Kretingos rajono savivaldybės UAB „Kretingos vandenys“ paslaugų kainas. Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendra 1 kub. m kaina gyventojams: daugiabučių – 2,43 Eur, individualių namų – 2,23 Eur.

Dabartinė šių paslaugų kaina gyventojams yra 2,24 Eur, vienoda gyvenantiems daugiabučiuose ir individualiuose namuose. Skirtingą naują kainą šioms vartotojų grupėms nustatė VKEKK pagal pasikeitusią kainų skaičiavimo metodiką. Metodika lėmė, kad individualių namų gyventojai vienu centu mokės mažiau – 2,23 Eur.

Dabartinės „Kretingos vandenų“ paslaugų kainos buvo patvirtintos 2011 metais. Pagal šalyje nustatytą tvarką jos turėjo galioti 3 metus, o po to būti perskaičiuojamos. Bendrovės „Kretingos vandenys“ direktoriaus Gedimino Valinevičiaus teigimu, kainų perskaičiavimas užsitęsė dėl VKEKK, kuri keitė kainų skaičiavimo metodiką. Pagal VKEKK kainos keitimo grafiką, „Kretingos vandenys“ suskaičiavo ir naujas įmonės paslaugų kainas VKEKK suderinti pateikė 2016 metų gruodžio 5 d. „Pagal mūsų įmonės specialistų skaičiavimus, vidutinė vieno kubinio metro tiekiamo vandens ir nuotekų tvarkymo kaina turėjo likti beveik ta pati – 2,24 Eur be PVM. Kainų ir energetikos kontrolės komisija skaičiavo šešis mėnesius ir pateikė galutines kainas, kurias per 30 dienų turi patvirtinti Kretingos rajono savivaldybės taryba“, – kalbėjo G. Valinevičius. Taryba kainas svarstyti ir tvirtinti turėtų artimiausiame – rugpjūčio 31 d. – posėdyje. Patvirtintos kainos įsigaliotų nuo šių metų spalio 1 d.


Ina JANUŠIENĖ:

– Kretingos bažnyčia šiemet švenčia 400 metų jubiliejų. Malonu, kad ši data bus įamžinta. Tačiau dėl vietos abejoju, mat 13,5 metro aukščio šviečiantis kryžius, pastatytas ties Žemaitės alėjos ir Vilniaus gatvės sankirta, gali blaškyti pravažiuojančių automobilių vairuotojų dėmesį. Jeigu būtų mano valia, ieškočiau kitos vietos. Mieste gražių šventų vietų yra daug.

Lijana JAKAITYTĖ:

– Esam katalikiškas miestas, kuo labiau puošiamės, tuo geriau. Simboliška, kad bažnyčios 400 metų jubiliejaus proga žada statyti ne ką kita, o šviečiantį kryžių, bet kurioje vietoje, neįsigilinau. Sakot, prie pagrindinės sankryžos, netoli Marijono Daujoto mokyklos ir degalinės? Na, jeigu bus kaip reikiant sutvarkyta infrastruktūra, ir tas kryžius ten tikrai tiks, – kodėl gi ne?

Antonijus KURCAS:

– Negirdėjau, neskaičiau, nei kur, nei kad šviečiantį statys, bet, mano nuomone, kryžius tinka visur, ypač katalikiško miesto, koks yra Kretinga, bažnyčios jubiliejaus proga. Pas mus – daug vienuolynų, lankosi turistai, tegu šią sukaktį visi žino. Bet kokiu atveju sveikinu iniciatyvą. Svarbu, kad kryžius būtų meniškas, patrauklus, kad norėtųsi prie jo prieiti.

Sigita JUŠKAITĖ:

– Dėl vietos nieko pasakyti negaliu, prisipažinsiu, net nežinojau, kad statyti ruošiamasi sankryžoje Palangos link, dabartinio gėlyno vietoje. Tačiau man apskritai smagu, kad Kretingos miesto bažnyčios jubiliejus įprasminamas būtent kryžiumi, o ne kokia nors kita skulptūra.

Kalbino Audronė GRIEŽIENĖ, fotografavo Rita NAGIENĖ


Kodėl iš Kumpikų pabėgo statybininkai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos

Į redakciją skambinę Kumpikų kaimo gyventojai piktinosi, kad žvyrkelį į jų gyvenvietę nuo pagrindinio kelio Darbėnai – Grūšlaukė tvarkę statybininkai paliko nebaigtus darbus ir išvyko.


Į „Pajūrio naujienų redakciją“ kreipėsi daugiavaikė mama: 8-erius metus laukia socialinio būsto, tačiau eilės numeris aukščiau nepalipo nė per nago juodymą.


Prasideda šilumos trasų rekonstrukcija

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos

Kretingos mieste dar šį mėnesį bus pradėta magistralinių šilumos trasų rekonstrukcija. Šilumą karštam vandeniui gyventojų butams ruošti tieksianti laikina katilinė jau pastatyta Vilniaus gatvėje, netrukus tokia atsiras ir Vytauto gatvėje.


Kretingos ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotojas Aleksandras Šalavėjus patikino, jog, sunkiam ligoniui išnaudojus slaugos laiką ligoninėje, ieškoma kelių, kokią pagalbą jam suteikti toliau.

Iš viso – 95 slaugos lovos

Kretingos ligoninėje prieš kelerius metus tebuvo įkurta vos 10, po to – 12-13 slaugos lovų. „Tačiau pernai Sveikatos ministerija nurodė, kad būtina sumažinti aktyvaus gydymo lovų skaičių, jų vietoje įkurdinant slaugos lovas. Šių lovų skaičius Kretingos ligoninėje staiga šoktelėjo triskart – dabar veikia 38 slaugos ir 2 paliatyvios pagalbos lovos“, – kalbėjo Kretingos ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotojas Aleksandras Šalavėjus.

Jo žodžiais, pagal Vyriausybės vykdomą ketvirtąjį sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo etapo planą buvo reikalaujama, kad 1 tūkst. šalies gyventojų tektų po 3 slaugos lovas.

Iš viso Kretingos rajone dabar veikia 95 slaugos lovos. Jos yra finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų pagal sutartį su Teritorine ligonių kasa.

Slaugos lovų taip pat padidėjo ir Kartenos pirminės sveikatos priežiūros centro Katalikiškojoje palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje – dabar jų yra 30 – bei Salantų pirminės sveikatos priežiūros centro Salantų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje – 27 lovos.

A.Šalavėjus neabejojo, kad Kartenos bei Salantų ligoninėse dirba profesionalūs medikai, tačiau Kretingos ligoninės Slaugos poskyrio pranašumas yra tai, kad čia sutelkti įvairių sričių gydytojai specialistai, dirbantys su modernia medicinos įranga, galintys atlikti papildomus tyrimus ar skubias operacijas.

Į slaugos bei palaikomojo gydymo stacionarą ligonius siunčia jų šeimos gydytojai. Sveikatos priežiūros paslaugos pacientui teikiamos tik su jo sutikimu, išskyrus atvejus, kai žmogus pats negali pareikšti savo valios.


Į Kretingą atvykusi dirbti jauna specialistė gydytoja-akušerė Ieva Butkutė laukia nėščiųjų, gimdyvių ir moterų, atvykstančių gydytis bei pasitikrinti profilaktiškai.

Kai „Pajūrio naujienos“ kalbino 29-erių gydytoją akušerę-ginekologę Ievą Butkutę, ji džiaugėsi savo savarankiško darbo pradžia – rugpjūčio pirmoji buvo jos startas Kretingos ligoninėje po rezidentūros Santaros klinikose, Vilniuje.

Pirmieji įspūdžiai Kretingos ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje jaunai gydytojai buvę labai geri: kolektyvas pasitiko draugiškai, nustebino puikiai sutvarkytos skyriaus patalpos bei pogimdyvinės palatos.

Gydytoją I. Butkutę, kuri taip pat konsultuos pacientes ir Ambulatoriniame-konsultaciniame skyriuje, pristatęs Kretingos ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotojas Aleksandras Šalavėjus neslėpė, jog abi pusės – ligoninė ir jauna specialistė – viena kitos ieškojo ir susirado. „Klinikos vykdo atvirų durų dienas ir pristato medikus rezidentus, mums reikėjo būtent akušerijos-ginekologijos specialisto ir žvilgsnis nukrypo į Ievą“, – tvirtino jis.

O I. Butkutė paantrino, jog ji, gimusi ir augusi Klaipėdoje, ieškojosi nuolatinio darbo arčiau gimtųjų vietų. Todėl pasiūlymas atvykti dirbti į Kretingos ligoninę jai buvęs tinkamas. Be to, neslėpė gydytoja, antraeilėse pareigose ji taip pat dirbsianti ir Klaipėdos universitetinėje ligoninėje.


Virginija STRAZDIENĖ:

– Pritarčiau, kad tokia disciplina mokykloje būtų įvesta, tik nežinia, kaip į tai reaguotų patys mokiniai. Dabar daugelis nenori, gal bijo prieiti arčiau prie sunkaus ligonio, pavyzdžiui, senelio ar močiutės, nežino, kaip elgtis. Bet juk nėra nė vienos šeimos, kurios neaplankė ar kada nors neaplankys artimųjų bėdos, ligos, mirtys. Man pačiai teko slaugyti ir anytą, ir vyrą, ir mamą.

Albinas PALAVENIS:

– Gerai būtų, kad vaikai nuo mažumės būtų pratinami, kaip padėti sergančiam žmogui. Tačiau tai – ne vien mokyklos reikalas, o ir tėvų – kaip jie auklėja savo vaikus. Man pačiam teko slaugyti tėvą. Žinot, ką pasakysiu? Kai tai darai su meile – nėra sunku, net negalvoji, kad galėtum atiduoti į slaugos ligoninę.

Lilija KUMPIENĖ:

– Pati esu medikė. Žinau, kad, slaugant artimąjį, vien geros širdies ir noro padėti nepakanka, reikia turėti žinių. Todėl tik sveikinčiau, jei mokyklose vyktų slaugos pamokos. Mokiniai turėtų mokytis žmogui suteikti ir pirmąją pagalbą, suprasti, kada sergančiam paduoti tabletę, kada iškviesti medikus. Tos žinios pravers visą gyvenimą.

Kretingos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorės Viktorijos PETRUTYTĖS komentaras:

– Mano nuomone, slaugyti, užjausti artimuosius pirmiausia išmokstama šeimoje. Tai priklauso nuo santykių tarp tėvų, senelių ir vaikų. Jei santykiai yra geri, ir rodomas doras pavyzdys, kaip padėti vieni kitiems, – vaikas visa tai perima. Be abejo, sunkiomis ligomis sergančius artimuosius slaugyti namuose nėra taip lengva: reikia žinoti, ir kaip patalynę ar sauskelnes pakeisti, ir kaip nuprausti iš lovos nesikeliantį žmogų.

O mokyklose vaikai išmoksta tik pagrindinių dalykų – kaip suteikti pirmąją pagalbą, padėti vienos ar kitos ligos, pavyzdžiui, gripo, tuberkuliozės atvejais, sužino apie šių ligų profilaktiką. Be abejo, nuo mažens vaikus reikėtų mokyti mylėti visus žmones, nepaisant garbaus jų amžiaus ar sunkios negalės.

Kalbino Audronė GRIEŽIENĖ, fotografavo Rita NAGIENĖ


  • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

KRETINGOS M.

MELIORATORIŲ G. liepos 31 d. apie 11 val. vyriškis neberado 2006 m. pagaminto savo automobilio „BMW X5“, kurį daugiabučio namo automobilių stovėjimo aikštelėje buvo palikęs prieš išvažiuodamas į kelionę. Mašinos vertė – 12 tūkst. 500 Eur.

KRETINGOS R.

PADVARIŲ K. iš aptvertos įmonės teritorijos rugpjūčio 2 d. apie 13 val. pavogtas raudonas keturratis motociklas MOTORTEK be valstybinių numerių. Padaryta 1 tūkst. 500 Eur žala.

Parengė Audronė GRIEŽIENĖ


Lauko krepšinio „5x5“ turnyro antros vietos laimėtoja – „Sanpolos-Baltijos“ komanda (priekyje, šviesesniais marškinėliais) ir bronzos medaliais pasidabinę „Viruso“ krepšininkai su turnyro organizatoriumi Arimantu Mikaločiumi (stovi pirmas iš dešinės).

Pasibaigė lauko krepšinio „5x5“ turnyras, kurį jau trečią kartą suorganizavo Kretingos sporto mokyklos krepšinio treneris Arimantas Mikaločius. Jo paties teigimu, toks turnyras – tai galimybė krepšinio mėgėjams pajudėti, pasportuoti lauke ir tam tikra prasme pratęsti krepšinio sezoną.

Turnyro finale Kretingos miesto stadione dėl III vietos susutiko „Virusas“ su „Daikros“ komanda. Šios komandos jau buvo susitikusios pogrupyje ir po įtemptos kovos tada pergalę šventė „Daikros“ komanda. Varžybos prasidėjo tolimais metimais, abi komandos jau varžybų pradžioje įmetė po tris tritaškius, o pirmojo kėlinio pabaigą geriau sužaidusi „Daikros“ komanda pirmavo 23:17. Antrajame kėlinyje „Viruso“ komanda puikiai atakavo iš toli bei įmetė keturis tritaškius ir antrąjį kėlinį laimi 24:15. Trečiajame kėlinyje „Viruso“ komanda nesumažino tempo mesdama iš tolimų distancijų: vėl – keturi tritaškiai, vėl – 24:18 laimėtas trečiasis kėlinys, ir pirmaujama 65:56. Ketvirtajame kėlinyje vyko įtempta kova, „Daikros“ komandai šiek tiek pavykdavo sumažinti skirtumą, bet į tai „Viruso“ komanda atsakydavo lengvais taškais.

Ketvirtasis kėlinys sužaistas lygiosiomis 20:20, o tai reiškė, kad „Viruso“ komanda iškovojo lauko turnyro bronzos medalius.


Virto šimtametis Gargždupio ąžuolas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Gamta

Sudūlėjęs šimtmečių tėkmėje ir galop neatlaikęs šią vasarą praūžusių vėtrų, išilgai skilo vienas seniausių mūsų krašto medžių – Vaineikių girių ąžuolas, augęs Gargždupio kaimo kapinaitėse.


Vakar apie 9 val. Grūšlaukės kaime į stovintį krovininį automobilį FORD TRANSIT įsirėžė lengvasis automobilis NISSAN. Kaktą nesunkiai susižalojo lengvosios transporto priemonės vairuotojas. Jį apžiūrėjo medikai. Įvykis tiriamas.


Laimutė ir Steponas Grigaičiai savo pirmosios santuokos dieną ir švenčiant deimantines vestuves.

Vienmetės 82-jų Kretingos rajono Garbės pilietės – ilgametė Žemaitijos tautodailės puoselėtoja kretingiškė Laimutė Grigaitienė ir žinoma mūsų krašto poetė bei kultūros veikėja vydmantiškė Nijolė Rimkienė – su sutuoktiniais Steponu ir Rimantu kone vienu metu švenčia savo deimantines vestuves – 60-ąsias santuokos metines.

Bičiulių gyvenimo paralelės

L. ir S. Grigaičiai savo santuokos deimantu su artimaisiais, giminėmis bei draugais jau pasidžiaugė praėjusį savaitgalį – jų santuoką palaimino pranciškonai broliai Astijus Kungys ir Bernardas Belickas. N. ir R. Rimkai švęs šį savaitgalį – rugpjūčio 5-ąją savo santuokos įžadus jiedu atnaujins Vydmantų koplyčioje.

Abi deimantinės nuotakos Laimutė ir Nijolė – geros bičiulės ir, kaip abi tvirtino, jų gyvenimai bei likimai labai panašūs. Laimutė ištekėjo už Stepono 1957-ųjų liepos 27-ąją 17 val., o Nijolė už Rimanto – 1957-ųjų rugpjūčio 5-ąją. Abi moterys nusprendė savo santuokas atkartoti tą pačią dieną, kaip ir prieš 60 metų.

Taip pat įdomus sutapimas, jog tais pačiais – 2006 metais – už indėlį į Kretingos rajono visuomeninį gyvenimą juodvi buvo iškilmingai paskelbtos Kretingos rajono Garbės pilietėmis.

Tačiau šiandieną moterys labiausiai brangina ne titulą ir laimingos jaučiasi ne dėl suteiktos garbės, o dėl patirtos tarpusavio meilės ir supratingumo, dorai užaugintų vaikų bei puikių anūkų, išugdytos pagarbos aplinkiniams. L. ir S. Grigaičiai užaugino dukterį Silviją ir sūnų Arvydą, o N. ir R. Rimkai – tris dukteris Larisą, Nijolę ir Raimondą, susilaukė būrio anūkų.

Abi garbiosios nuotakos tikino turėjusios nuostabias vaikystes, nes augo prieškario inteligentų šeimose. Abiem laimingą idiliją nutraukė karas bei šeimas išdraskę pokario baisumai. Tačiau iškentus sunkumus, Dievas juodviem padovanojęs ilgus ir laimingus gyvenimus santuokose.

Vienmetės 82-jų Kretingos rajono Garbės pilietės – ilgametė Žemaitijos tautodailės puoselėtoja kretingiškė Laimutė Grigaitienė ir žinoma mūsų krašto poetė bei kultūros veikėja vydmantiškė Nijolė Rimkienė – su sutuoktiniais Steponu ir Rimantu kone vienu metu švenčia savo deimantines vestuves – 60-ąsias santuokos metines.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas