Pajūrio naujienos
Help
2018 Birželis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Orų prognozė
Dieną20°C debesuotumas 1 %
Naktį17°C debesuotumas 5 %
Apklausa

Ar rajono valdžia turėtų pasirūpinti vaikų vasaros poilsiu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1142) 2017-04-14

Darbėnų parapijos klebonas Vygintas Gudeliūnas teigė pastebintis, kad žmonės pernelyg paskęsta kasdienybės rūpesčiuose ir neberanda laiko nuoširdžiam bendravimui su kitais.

„Pasirengimas šv. Velykoms neįmanomas be šių trijų dalykų, savybių, puoselėjamų Gavėnios metu – tai maldos, pasninko ir išmaldos (gailestingumo). Ir visos jos yra susijusios viena su kita – neužtenka, pavyzdžiui, vien melstis arba vien pasninkauti. Ir išmaldą reiktų suvokti ne taip, kad pakanka kažkam duoti eurą ir nueiti, bet taip pat atrasti laiko, skiriant dėmesio, meilės žmogui“, – apie tai, kad šiandien žmonės yra pernelyg užsiėmę tik savimi ir tai neleidžia iki galo išgyventi šv. Velykų prasmės, kalbėjo Darbėnų Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus parapijos klebonas Vygintas Gudeliūnas.

Pasak V. Gudeliūno, šv. Velykų džiaugsmas labai priklauso nuo to, kaip jam buvo ruoštasi Gavėnios metu. „Esmė yra ne tai, kad turime daugiau apriboti gyvenimą, laikytis papildomų taisyklių, o suvokimas, kad Prisikėlimas yra neįmanomas be įsimąstymo į Jėzaus kančią ir mirtį. O ir mūsų gyvenime yra liūdesio, kančios, skausmo, mirties. Kiekvienam žmogui būna gyvenime krizinių situacijų, iš kurių jis turi pakilti, atlaikyti išbandymą – tam vilties ir suteikia Jėzus“, – kalbėjo V. Gudeliūnas.


Irmantas Pališaitis: – Man visuomeniniai renginiai netrukdo, nesu prieš. Mat, pirmiausia, Velykų šventę iš esmės laikau pagoniška pavasario gamtos atgimimo švente, o ne krikščioniška. Sakote, ji tik yra kilusi iš pagonių šventės? Tada jums atsakysiu klausimu: ar gali daiktas pavirsti kitu, pakeitus jo pavadinimą? Tačiau aš taip pat tikiu ir Kristumi, ir tuo, ko jis mokė, dėl ko paaukojo savo gyvybę, kokią ateitį atnešė žmonijai.

Arūnas Dovainis su žmona Brigita ir dukrele Aukse:

– Mes esame katalikai, kasmet labai laukiam pavasario, o kartu su juo ateinančių šv. Velykų, Kristaus Prisikėlimo šventės. Mūsų nuomone, kai žmonės gyvena džiaugsmingu laukimu, nėra pikti ar surūgę, šypsosi, nuo to tik geriau, juk liūdesio dėl nedarbo, mažų algų, visokių nepriteklių gyvenime ir taip užtenka. Tegul tik būna kuo daugiau visokių renginių.

Vanda STANIONIENĖ:

– Nepaprastai džiaugiasi širdis, kad į duris beldžiasi pavasaris, tegul ir lėtas, ir šaltokas kol kas, bet šviesus. Kartu su juo – šv. Velykų šventė. Aš manau, kad žmogaus laisvės varžyti nereikia – tegul šios šventės kiekvienas laukia, kaip nori pats. Pagaliau, kaip kas supranta linksmybes? Vienam linksma gali būti dainuojant ar šokant, kitam širdis džiaugiasi meldžiantis.

Almina NOREK:

– Tradicijų nesilaikau, mano šeimai jos nepriimtinos. Girdėjau, kad dabar užvirė diskusijos – vieni už pavasarinę mugę, kuri rytoj prasidės Kretingoje, kiti šaukia, kad negalima, mat Didžioji savaitė, reikia laukti susikaupus. Mano nuomone, niekas neturi teisės savo nuostatų primesti kitiems. Nerūpi man nei alus, nei kiti alkoholiniai gėrimai, bet kodėl mugėje nenusipirkus naminės duonos, pyrago, kaimiškų mėsos gaminių?

Kalbino Audronė GRIEŽIENĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Akcinės bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ nauji vadovai nevykdo ankstesnės bendrovės valdžios susitarimų su Kretingos rajono savivaldybe dėl per Kretingos rajoną einančio ir Kretingos miestą į dvi dalis dalijančio geležinkelio. Tą patvirtino Kretingos rajono savivaldybės meras Juozas Mažeika. „Jie neva nieko nežino apie jokius susitarimus“, – sakė jis.


Siekdama gerinti moksleivių pasiekimus, Švietimo ir mokslo ministerija jau kitus mokslo metus žada pailginti 10-15 dienų. Atsiliepdama į tai, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) sostinėje surengė piketą, kuriame dalyvavo keli šimtai moksleivių bei mokytojų. Kretingiškių tarp jų nebuvo.


Chorui „Kristale“ – svarus įvertinimas

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Kultūra

Kretingos rajono kultūros centro mišrus choras „Kristale“, Gargžduose surengtame Žemaitijos regiono konkurse pelnęs I laipsnio diplomą, komisijos buvo pripažintas vienu geriausių choru Lietuvoje.


Prezentavo Lietuvos meną Londono elitui

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Smiltys
Parodoje susitikę seni bičiuliai – dailininkas Andrius Miežis (kairėje) ir režisierius Oskaras Koršunovas – pabuvojo ir kitose Londono miesto erdvėse.

Prestižiniame Londono, Didžiojoje Britanijoje, Meiferio rajone įsikūrusioje galerijoje „D Contemporary“ buvo surengta lietuvių menininkų paroda „Lithuanian Art – Destination London“ („Lietuvių meno kryptis – Londonas“), kuri sulaukė išskirtinio Londono meno elito dėmesio. Joje tarp dešimties mūsų šalies kūrėjų dalyvavo ir kretingiškis dailininkas siurrealistas Andrius Miežis.

Sudomino kretingiškio darbai

„Galerija įkurta vienoje brangiausių pasaulio vietų – pačioje Londono širdyje, ir tokio anšlago per parodos atidarymą nesitikėjau. Susirinko apie 300 meno gerbėjų, kaip sakoma, visa Londono grietinėlė, o taip pat – meno kūrėjų ir kritikų, miesto svečių bei mūsų tautiečių. Iš Romos, kur šiuo metu stato spektaklį „Eglė – žalčių karalienė“, atskrido ir senas mano bičiulis režisierius Oskaras Koršunovas. Jo draugė Monika Dirsytė surengė šokiruojantį performansą „Aš tavo saulė“: embriono poza susiraičiusi menininkė pasislėpė cilindre, ir, norint pamatyti konstrukciją, lankytojams teko lįsti vidų, tarsi įsibrauti į žmogaus vidų“, – sugrįžęs iš parodos A. Miežis savo įspūdžiais suskubo pasidalinti su „Smilčių“ skaitytojais.

Anot jo, lankytojai klausė, ką vaizduoja trys į parodą atgabenti jo paveikslai, kuriuose, kaip visuomet, nestokojama ironijos ir sveiko humoro, domėjosi, kas juos inspiravo. „Dvi valandas kalbėjau, pasakojau – žmonėms mūsų darbai buvo labai įdomūs. Lietuvoje tokio tikro susidomėjimo tuo, ką kuriu, jau seniai nepatyriau“, – atviravo A. Miežis.

Lietuviai britams – atradimas

Dešimties Lietuvos menininkų tapybos, grafikos, fotografijos darbus bei performansus iš anksto atrinko Lietuvos menotyrininkai bei galerininkai, o taip pat – parodos kuratoriai Londone: garsus britų meno kūrėjas ir kritikas Baris Martinas bei galerijos „D Contemporary“ atstovė Mara Alves.

Be galerijos „D Contemporary“, lietuvių parodą taip pat inicijavo meno projekto „Lithuania Now“ įkūrėjai Vida ir Valius Naureckai.

A. Miežis sakė, jog kitądien po parodos atidarymo B. Martinas surengė susitikimą-konferenciją su visuomene ir provokavo menininkus pokalbiams, kad kiekvienas kuo įdomiau papasakotų apie savo kūrybą.

„Baris Martinas – Londono meno akademijos profesorius, prisipažino matęs mūsų darbus nuotraukose, bet, kai jie atkeliavo į parodą, sakė apstulbęs iš netikėtumo ir susižavėjimo. Kiekvienas mūsų šalies menininkas jam buvo tarsi atradimas. Tai, ką jūs kuriate yra visiškai nauja ir labai netikėta, pabrėžė jis“, – kalbėjo kretingiškis menininkas. Įtakingas Didžiosios Britanijos meno ir kultūros įvykių portalas „FAD magazine“ šią 10 lietuvių menininkų parodą įtraukė į geriausių tuo metu Londone surengtų parodų šešetuką.


„Iš pirmo žvilgsnio piešimas ir psichologija atrodo nesusiejami dalykai, tačiau aš drįsčiau paprieštarauti. Visų pirma, tai, ką aš dabar darau – asmeniškai man yra visiška terapija. Antra – aš visada stengiuosi per savo darbus perteikti pozityvą, įkvėpti žmones motyvuojančiomis frazėmis ir panašiai. Jei žmogus, svetainėje pasidėjęs pagalvėlę su užrašu „Nusišypsok“, bent kartą per dieną tai ir padarys – būsiu labai laiminga“, – sakė psichologijos studijas baigusi, tačiau šiuo metu visą savo dėmesį skirianti kūrybai, 25 metų Agnė Mačiukaitė.


Tautodailininkė Kretingos pranciškonų gimnazijos technologijų mokytoja Aldona Narkuvienė prieš šias Velykas su mokiniais išbandė naujoviškus prancūziškus rankdarbius, sukurtus biscornu technika – keistas aštuonkampes pagalvėles. Siuvinėtos kryželiu ir papuoštos sagomis bei karoliukais šios pagalvėlės tampa puikiomis Velykų medžio puošmenomis ar miela dovana artėjančiai Motinos dienai.


Vytauto Kuso sumeistrautoji 71 mm gitara taip pat pagerins užregistruotą ankstesnės rekordą.

Palangoje gyvenantis kraštietis 67-erių Vytautas Kusas, jau 7 kartus nustebinęs Lietuvą savo rekordiniais, agentūros „Factum“ įregistruotais, kūriniais netrukus ir vėl ketina pateikti naujus rekordus – rankomis sukurtą ligi šiol šalyje žinomą mažiausią – vos 40,7 mm ilgio smuiką ir 71 mm gitarą. Pranoko savąjį rekordą Menininkas vieną po kito iš futliarų traukė paties sukurtus miniatiūrinius muzikos instrumentus: 92 mm šešiastygę ir keturstygę gitaras, – šios jau įregistruotos Lietuvos rekordų knygoje, o dabar jau sumeistravo dvi mažesnes – po 71 mm. Po to – 68 mm smuikus, kol pateikė didžiausią staigmeną, atvėręs dėžutę su 40,7 mm smuiku nykštuku. Net ir šis smuikelis turi miniatiūrines stygas bei stryką, o svarbiausia – juo galima groti. Vyras atviravo, jog, prieš imdamasis šio itin kruopštaus, milžiniško susikaupimo ir atidumo reikalaujančio darbo, nuodugniai ištyrinėjo tikrą smuiką. „Ėjau ir į muzikos mokyklą konsultuotis – juk pradėjęs darbą, nežiūrėsi, kaip avinas į naujus vartus“, – tikino jis. Visi instrumentai – tuščiaviduriai, kaip ir tikrieji. Jie pagaminti iš beržo, raudonmedžio ir juodojo ąžuolo, apie tūkstantmetį pragulėjusio vandeny. „Ėjau pas draugus, žvalgiausi po jų dirbtuves, kol suradau reikalingos medienos gabalus. Tą medieną reikėjo virti, kad galėčiau išlankstyti reikiamą instrumento formą“, – pasakojo V. Kusas. Jo miniatiūrinių instrumentų stygos pagamintos iš arklio uodegos ašutų, nes, anot menininko, anksčiau metalo nė nebuvę, ir netgi arfų stygas gamindavę iš gyvūnų žarnų. Išskyrus mažąjį smuiką, šio stygos – metalinės, joms panaudojęs labai ploną metalą iš elektros laidų. Varžteliai reguliuoja stygas, kaip tikruose styginiuose instrumentuose.Kretingos rajono apylinkės teisme 40 metų Nerijui Girdeniui, gyvenančiam Klaipėdos rajone, teko papasakoti ne tik tai, kaip jis šių metų sausio 29 dieną įkliuvo policijai būdamas neblaivus už vairo. Buvo prisimintas ir 2016 metų birželio 6 dienos įvykis, kuomet N. Girdenis Vydmantuose, viešoje vietoje sumušė žmogų – nors su šiuo asmeniu susitaikius ikiteisminis tyrimas ir buvo nutrauktas.


 • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

KRETINGOJE.

Balandžio 10 dieną gautas kretingiškio pranešimas, jog 2017 metų balandžio 10 dieną tarp 20.10 val. ir 20:30 val. išdaužtas įmonės vardu registruoto automobilio „Toyota Xilux“ bagažinės dangčio stiklas, vertas 1 tūkst. eurų.

PALANGOJE.

M. VALANČIAUS G. Balandžio 10 dieną apie 8.05 val. Suomijos pilietybę turinti pora grįžo į savo kambarį viename Palangos viešbučių ir aptiko po jų daiktus besirausiančią moterį, kuri, kaip vėliau paaiškėjo, dirbo viešbučio restorane. 1962 m. gimusi ir vagystę ketinusi įvykdyti moteris sulaikyta.

Parengė Dovilė URNIKIENĖ


Aktyviausi Kretingos rajono šaškininkai kartu su bičiuliais iš Klaipėdos sužaidė tradiciniame šaškių turnyre „Pajūrio naujienų“ taurei laimėti: 14 šaškininkų varžėsi tris savaitgalius, kad išsiaiškintų, kuris iš jų šiemet stipriausias.


Kretingos karatė kiokušin mokyklos „Shodan“ auklėtiniai su savo treneriais Luku Kubiliumi (dešinėje) ir Aivaru Baltmiškiu po Lietuvos vaikų čempionato.

Tauragėje įvykusiame Lietuvos karatė kiokušin vaikų, gimusių 2007-2005m., čempionate sėkmingai startavo Kretingos karatė mokyklos „Shodan“ auklėtiniai, į Kretingą parvežę 2 aukso, 1 sidabro ir 2 bronzos apdovanojimus. Kretingiškiai varžėsi tarp 350 dalyvių iš daugiau negu 30 Lietuvos karatė mokyklų.

Savo amžiaus grupėse čempionių vardus iškovojo Živilė Bružaitė ir Emilija Česnakaitė.

Emilija, kovojusi U-10 amžiaus grupėje bei svorio kategorijoje iki 35kg, pirmoje kovoje įveikė varžovę iš Vilniaus Adrianą Markiną, pusfinalyje nugalėjo Jogailę Paliulytę iš „Tensho“ klubo, o finale savo pranašumą įrodė prieš Vilniaus „Sakuros“ klubo kovotoją Anastasiją Zdanovič.

Živilė U-11 amžiaus grupėje svorio kategorijoje iki 40kg nugalėjo Santą Malakauskaitę iš Akmenės „Energijos“ klubo, o finale palaužė Vilniaus „Budoros“ klubo auklėtinės Urtės Kurdeikaitės pasipriešinimą.

Vicečempionu tapo Osvaldas Špiliauskas, bronzos medaliais pasipuošė Dovydas Jedenkus ir Arnas Kareckas.

Varžyboms vaikus parengusių trenerių Luko Kubiliaus ir Aivaro Baltmiškio pagyrimo nusipelnė ir kiti „Shodan“ auklėtiniai, nežiūrint to, kad jiems nepavyko iškovoti medalių. Tai Ąžuolas Joniuškis, Martynas Baltūsis, Vilius Pinikas, Domas Vanagas, Vėjas Urbonavičius, Salvijus Miltinis, Martynas Jonutis, ir Augustas Pocius.

„P. n.“ informacija


Kretingos sporto mokyklos sporto salėje įvyko šių mokslo metų rajono bendrojo ugdymo mokyklų vaikų, gim. 2003 m. ir jaunesnių, krepšinio finalinės varžybos, kuriose rungtyniavo Pranciškonų gimnazijos, M.Daujoto pagrindinės mokyklos, S.Daukanto progimnazijos ir Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro komandos.


Pakely nušvito Kūlupėnų bažnyčia

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Parapijose
Kūlupėnų bažnyčia, kurią suprojektavo žinomas Lietuvos architektas Leonas Laimutis Mardosas, jau „aprengta“ šiltu ir ryškiu rūbu.

Prieš Šv. Velykas kūlupėniškių bendruomenė suskato tvarkyti naujai Kūlupėnuose statomos Šv. Motiejaus bažnyčios fasadą – apšiltino bei nutinkavo visą šventovę ir žalsvai nudažė priekinę fasado pusę.

Kūlupėnų parapijos klebonas Mindaugas Nausėda buvo kuklus: „Atlikome vieną iš planinių darbų. Tačiau lėšų užteko tik nudažyti paradinę pusę nuo gatvės, – dar liks nudažyti kitas tris sienas, o taip pat – sutvarkyti lietvamzdžius, ant viršaus įrengti kryžių ir pastatyti varpinę“.

Kūlupėnų seniūnė Rita Lubienė patikino, jog prieš Velykas prie jų gyvenvietės bažnyčios dar virė darbas – vyrai kalė pastoges.

„Užtat per šias Velykas jau įžengsime į švytinčią bažnyčią – važiuojantys prošal neliks jos nepastebėję, nes ji iš tolo švyti šviežia pilkai žalsva spalva“, – tvirtino seniūnė.


Nerijus Gedminas išrinktas dirbti su Estijos mėgėjų teatru.

Latvijos mėgėjų teatro sąjunga išvien su Baltijos šalių mėgėjų teatro bei Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungomis ir Lietuvos nacionaliniu kultūros centru inicijavo projektą „Baltijos rampa-2017“. Šis festivalis įvyks rugsėjo mėnesį Latvijos kurorte, Jūrmaloje.

Kiekvienoje iš Baltijos šalių atrinkti režisieriai dirbs su trupėmis skirtingose šalyse. Lietuvai atstovaus Anykščių teatro režisierius Jonas Buziliauskas – jis statys spektaklį Rygoje – ir Kretingos rajono kultūros centro Egidijaus Radžiaus teatro vyriausiasis režisierius Nerijus Gedminas.

N. Gedminas išvyks dirbti į Estiją, į teatrą „KaRakTer“ Rakverės mieste, o Estijos ir Latvijos režisieriai atvyks į Lietuvą.

„P. n.“ informacija


Japonijos ambasadorius Lietuvoje, jo ekscelencija ponas Toyoei Chigeeda, pietų į ambasadą Vilniuje buvo pakvietęs Lietuvos Respublikos Seimo narį Antaną Vinkų ir Kretingos rajono savivaldybės vadovus – merą Juozą Mažeiką ir administracijos direktorių Virginijų Domarką.

„Tai buvo dalykiniai pietūs. Japonijos ambasada nori plėtoti glaudesnius ryšius ir su Lietuvos regioninėmis savivaldybėmis, ne vien Vilniumi“, – apie susitikimo tikslą sakė J. Mažeika. Mero teigimu, per pietus buvo kalbamasi apie abipusį turizmą, kaip japonus sudominti ir Kretingos kraštu, skatinti Lietuvos ir Japonijos verslo ryšių plėtrą. „Lietuvos ir Japonijos saitus sustiprinti turėtų planuojamas tiesioginis skrydis iš Tokijo į Lietuvą, apie kurį išgirdome iš ambasadoriaus“, - sakė meras.

Jo ekscelencija ponas Toyoei Chigeeda Kretingos rajone jau lankėsi, žino Mažučiuose esantį japonišką sodą. Diplomatas pažadėjo atvykti tikslinio vizito į Kretingos miestą ir Savivaldybę.

„P. n.“ informacija


Kovo 30 dieną su rožių puokšte iš Kretingos rajono savivaldybės tarybos išlydėtas ilgametis jos narys socialdemokratas Steponas Baltuonis balandžio 27-ąją turėtų pakartoti tarybos nario priesaiką ir grįžti į tarybą.


Sprogdinimo garsas viršijo normas

 • Dovilė URNIKIENĖ
 • Problema

Neapsikentę „Žemaitijos granito“ teritorijoje vykdomų akmenų sprogdinimų garso, gyventojai kreipėsi į visuomenės sveikatos specialistus. Šie nustatė – sprogdinimo garso lygis viršija leistiną normą.


Vakar apie 6 val. ryto Bendrasis pagalbos centras gavo pranešimą apie gaisrą Kartenoje įsikūrusioje žvakių gamybos įmonėje „Geralda“ – čia sulėkė gausios ugniagesių pajėgos.


Velykinė boba subūrė Onas

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Šventės

Kretingiškės bendravardės Onos, prieš metus susitikusios Kretingos muziejaus amatų centro surengtuose duonos kepimo užsiėmimuose, toliau tęsia savo bendrystę, – prieš Velykas jos ne tik mokėsi kepti velykinę bobą, sukti kastinį, bet ir įprasmino savo veiklą, įkurdamos Onų klubą.


Kretingos rajono Garbės piliečio vardas – aukščiausias įvertinimas, kuriuo gali būti apdovanoti kilniais poelgiais, iškiliais darbais bei pasiekimais savo gimtąjį kraštą garsinantys asmenys. Kasmet iki balandžio 1-osios rajono Savivaldybės tarybos nariai, bendruomenės, visuomeninės organizacijos, pavieniai piliečiai mero vadovaujamai Garbės piliečio vardo suteikimo komisijai turi pateikti kandidatūras ir išsamią informaciją apie jas. Šiemet iki nustatyto termino negauta nė vieno oficialaus pasiūlymo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas