Pajūrio naujienos
Help
2017 Gegužė
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną20°C debesuotumas 31 %
Naktį15°C debesuotumas 12 %
Komentarų topas

Žemė ir ūkis

Kailis išduoda apie šuns mitybą

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2017-02-24

„Nepratinkite šuns kaulyti maisto prie stalo ir neduokite jam maisto likučių. Žmogui – savi pietūs, o keturkojui – savi. Ir kuo geresnį maistą šuo ėda, tuo jis sveikesnis, tuo labiau žvilga jo kailis“, – tvirtino privatus veterinarijos gydytojas Jonas Petrauskas.


Šiųmetinės Žvejų šventės nugalėtoja SMK komanda su šventės rengėju Stasiu Kaniava (pirmas iš kairės) ir žvejus pasveikinusiu Imbarės seniūnu Antanu Turauskiu (šalia).

Pesčių tvenkinio nuomotojas Stasys Kaniava žvejus mėgėjus sukvietė į tradicinę žiemos Žvejų šventę ant tvenkinio ledo. Įprastai šia švente žvejai pamini Vasario 16-ąją, tuo pačiu ir pabendrauja, pasivaišina.

Šiais metais žvejoti ant Pesčių tvenkinio ledo stojo beveik 5 dešimtys žvejų, sudarę 15 komandų. Tarp jų visų težvejojo 1 moteris ir 2 vaikai: Simona Mockevičienė, sugavusi 716 g žuvies, ir daugiausiai – 238 g – kaip jauniausias žvejys žuvies sugavęs Rimgaudas Tertelis bei 94 g – Audronė Tertelytė.

Iš viso 46 žvejai sugavo 37,850 kg žuvies. Daigiausia kibo raudės, ešeriai, pagauta smulkesnė žuvis buvo paleista atgal į tvenkinį.

Komandinėje įskaitoje I vietą užėmė SMK komanda, sugavusi 6,243 kg žuvies. Šiai komandai atstovavo ir asmeninėje įskaitoje I v. užėmęs Artūras Rozgus (4,299 kg laimikio), Antanas Rozgus (1,08 kg) bei Jonas Galdikas (0,864 kg). Antroji vieta atiteko „Grūšlaukės“ komandos žvejams – Stasiui Jasunskui, Mindaugui Kniūkštai bei Egidijui Kniūkštai – jų laimikis svėrė 3,686 kg. Treti, sugavę 3,711 g žuvies, buvo „Kukurūzai“ – Mindaugas Mockevičius, Simona Mockevičienė ir Vilmantas Kairys.


Išalkę žmonių meilės

 • Dovilė URNIKIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2017-01-27
Gyvūnai į prieglaudą patenka su įvairiomis istorijomis – kartais naujų namų tenka ieškoti visai vadai šuniukų.

Apsilankę Klaipėdos rajone įsikūrusioje gyvūnų prieglaudoje „Būk mano draugas“, patekome į darbų sūkurį – darbininkai iš vilkiko krovė ir statė naujus voljerus. „Užsakėme dešimt, nors pinigų teturime trims. Dar trūksta 2 tūkst. 100 eurų, – prisipažino įstaigos vadovė Galina Kučinskienė, kuri sakė negalėjusi praleisti galimybės voljerus prieš naujuosius metus užsisakyti mažesne kaina. – Mes visada taip gyvename: privalome būti optimistai ir tikėtis, kad viskas bus gerai. Kiti sako, kad mano vietoje išprotėtų, o aš kitaip jau negaliu.“

G. Kučinskienė aprodė pirmuosius voljerus, kuriuos savanoriai statė prieš pusketvirtų metų – šie jau baigia sugriūti, tad vietoj jų ir statomi naujieji metaliniai. Kad būtų pigiau, jie įsigyti be grindų – šios būtų kainavusios dar po 100 eurų. „Mums – tai dideli pinigai, todėl labai apsidžiaugėme, kai žmogus iš Girulių davė nugriauti savo medinę pavėsinę. Važiavom per bjaurų orą, ardėm, bet dabar turim medines grindis“, – džiaugėsi G. Kučinskienė, kuri laikosi nuostatos, kad gyvūnai voljeruose gali gyventi tik po vieną arba tik su tais gyvūnais, su kuriais jie sutaria – kad neskriaustų vienas kito.


Susietosios paramos naujovės

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2017-01-27

Įsigaliojo susietosios paramos už mėsinius galvijus, mėsines avis, pieninių veislių bulius ir pienines ožkas taisyklių pakeitimai.


Keturkojui pasiekus gyvenimo saulėlydį

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2017-01-27

Mūsų keturkojai draugai, kaip ir žmonės, išgyvena įvairius amžiaus periodus, ir jų senatvė taip pat nėra lengviausias metas. „Todėl šeimininkas, kiek įmanoma, turėtų padėti savo draugui oriai ir kokybiškai išgyventi senatvę, o esant būtinybei, priimti sprendimą atsisveikinti su juo“, – tvirtino privatus veterinarijos gydytojas Julius Zamulskis.


Viltimi paženklinta ūkininko kasdienybė

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2017-01-27
Kūlupėnų ūkininkas Antanas Duoblys (kairėje) su šeimos nariais – smalsiuoju sūnumi Donatu, dukra Skaiste ir žmona Nijole. Nuotraukoje nėra vyriausio sūnaus Eivydo.

Kūlupėniškis ūkininkas Antanas Duoblys ir toliau savo ūkį vadina mišriuoju, nors melžiamų karvių bandą po 17 metų sumažino beveik pusšimčiu.

„Kartu su mėsiniais dabar belaikome apie 60 galvijų. Ir našta palengvėjo. Tiesa, žmona kone kasdien bando įteigti, kad gyvulių mums išvis nereikia, bet aš nepasiduodu, nors, kai pagalvoji, pardavus pajamų kol kas užtenka tik pašarams nupirkti. Bet juk nedirbsi – nė tiek neturėsi“ , – mintijo nuo mažens prie gyvulių pratęs 43-ejų vyras.

Netoli, Stropelių kaime, – jo tėviškė. Tėvai visada gyveno ūkiškai, Antanas talkino. O baigęs Salantų vidurinę, kur mokytis, nesvarstė: įstojo į dabartinę Kretingos technologijos ir verslo mokyklą, tapo plataus profilio traktorininku-mašinistu. Baigęs mokslus, grįžo į kaimą, toliau plušo laukuose, taip pat augino apie 80 triušių, laikė porą veršiukų, karvę. Visa tai – iki santuokos su Nijole. Po vedybų pora persikėlė gyventi į Kūlupėnus, kur Antanas jau anksčiau turėjo nusipirkęs butą. Turimų galvijų bandą Duobliai palaipsniui didino – nuo 2 iki 4-5 – taip iki 140, vien melžiamų karvių buvo 60.

Darbo nebijo

Nijolė – pedagogė, dirba, kaip ji sako, „nulinukų“ mokytoja Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinėje mokykloje. Bet kilusi taip pat iš Stropelių.

„Mes ir susipažinome „klasikiniu“ būdu – šokiuose“, – nusišypsojo ji.

Kadangi Nijolė – taip pat kaimo vaikas, atviravo nebijanti jokių ūkiškų darbų, esą prie jų rankos pratusios. Be to, šiais laikais vien iš mokytojo algos sunkiau būtų suktis, daugelis mokyklos darbuotojų didesnius ar mažesnius ūkius turi.

Prieš 8-erius metus Duoblių šeima pakeitė būstą – iš daugiabučio persikėlė į tuose pačiuose Kūlupėnuose nusipirktą, susiremontuotą, pagal savo skonį įsirengtą namą.

Mažamečius sūnų Donatą ir dukrą Skaistę auginančios, į žemės ūkio technikos priežiūros mokslus Kretingos technologijos ir verslo mokykloje vyresnėlį sūnų Eivydą išleidusios sutuoktinių poros diena prasideda 5 valandą ryto, o baigiasi apie 11 vakaro. Anksčiau, kai dar laikė daugiau melžiamų karvių, tekdavo samdyti porą melžėjų. Dabar, bandą gerokai sumažinus, puikiausiai susitvarko patys, karves pasimelžia aparatu.

„Kada tik panorėję ant stalo galime turėti pačių užsiaugintos jautienos, sviesto, pieno, varškės. Kaimiškai gyvenant, pavalgyti visuomet rasis “, – neabejojo Nijolė.

Atliekamą pieną jie parduoda kooperatyvui „Pienė“, už litrą gauna po 21 euro centą.

„Aišku, kad norėtųsi tų pinigų daugiau. Jeigu pieno poreikis didės, tai taip ir bus. O ir tas 21 centas, palyginus su 14 centų, kuriuos gaudavome 2013, 2014 ar 2015-aisiais, nemaišo. Nemanau, kad kada nors bus grįžta prie tokių nesąmoningai mažų kainų“, – su viltimi į ateitį žvelgė Antanas.


Žemdirbių kaleidoskopas šiemet

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2016-12-30

Sakoma, kad, baigiantis metams, skaičiuojami viščiukai. „Viščiukus“ suskaičiavo ir Kretingos rajono žemės ūkio skyrius: 2016-ųjų gruodžio duomenimis, įregistruoti 1 tūkst. 937 ūkininkų ūkiai. Pasėlius kasmet deklaruoja apie 2 tūkst. 500 ūkininkų, o šiemet 2 tūkst. 562 ūkininkai deklaravo 53 tūkst. 748 ha.


Šilumininkai į Naujuosius įžengia kupini planų

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2016-12-30

Nors žiema – šilta, žlunga viltys, kad centralizuotas šildymas gyventojams už gruodį bus pigesnis: pabrangus kurui, už kilovatvalandę teks mokėti 5 proc. daugiau, tai yra su pridėtinės vertės mokesčiu kilovatvalandė kainuos 6,41 euro cento.


Šalia meno atrado raktų pasaulį

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2016-12-30

Kretingiškės dailininkės Dalios Skridailaitės -Valatkienės kūrybinė erdvė kupina paveikslų, įvairių meno kūrinių ir mielų mažmožių, iš įvairių aplankytų šalių atkeliavusių į jos namus, bei senovinių raktų. „Raktai man – ne vien daiktai, bet su jais susiję žmonių likimai. Tai – ištisas pasaulis su jame išgyventomis istorijomis“, – tikino 55-erių menininkė.


Akordeonisto rankoms paklūsta ir galingas kombainas

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2016-12-30

Žinia, kad šiemet rajone tapo respublikinio „Metų ūkio“ konkurso mūsų rajone antrosios vietos laimėtoju ir kad abiem su žmona Dara reikės dalyvauti Kauno Girstučio rūmuose įvykusiuose šauniausių Lietuvos ūkininkų apdovanojimuose, darbėniškį Raimondą Grabį ir pamalonino, ir nustebino.


Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) TheATRIUM Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija Spaudos, radio ir televizijos rėmimo fondas
Visos teisės saugomos. © 2006-2014 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas