Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Ligoninės laiptinėje būdavo čiužinys benamiams – pergėrusiems, sušalusiems, bet nereikalaujantiems medicininės pagalbos. Tačiau dėl dvoko, sklindančio nuo nelaimėlių, čiužiniai buvo perkelti atokiau nuo įėjimo – į uždaresnes ir nuošalesnes patalpas.

Įvertinę benamių sveikatos būklę, Priėmimo skyriaus darbuotojai dezinfekuoja patalpas, pasikeičia drabužius ir vieni nuo kitų nurankioja utėles. Įvairaus plauko gyvių iki šiol jiems pasisekė neparsinešti namo. Negirdėjo, kad tuo geru būtų aptekę ir kiti Priėmimo skyriaus pacientai. Bet dar lieka rizika užsikrėsti kokia nors liga – ir medikams, ir pacientams, nes neretai benamiai serga tuberkulioze - kartais tokia jos forma, kurios nebeįveikia vaistai.

Nė vienas priimamojo medikas nesiryžo tvirtinti, kad kas nors neparsineš blusų, neužsikrės kokia liga – ir darbuotojai, ir pacientai.

Prie benamių – kaukėti ir pirštinėti

„Nors ligoninė pacientams turi teikti tik medicinines paslaugas, bet dažnai tenka teikti ir socialines“, - sakė Kretingos ligoninės Priėmimo skyriaus vidaus ligų gydytojas Vilius Matulionis.

Pamatę gatvėje ar tarpuvartėje gulintį nelaimėlį, žmonės kviečia Greitąją medicinos pagalbą, kuri tokius asmenis atveža į Priėmimo skyrių. Paprastai tai yra benamiai – po pusmetį neplautomis kojomis, persmirdę, prisidirbę į kelnes, aptekę blusomis, utėlėmis, kurių knibžda ir drabužiuose, ir plaukuose, ir gaktose, ir antakiuose – kur tik įmanoma.

Dažniausiai, pasak V.Matulionio, šie benamiai yra labai girti, nusibrozdinę, nusėti mėlynėmis, prakirstomis galvomis. Gydytojo pareiga - suteikti pagalbą. Pergėrę benamiai yra agresyvūs, priešinasi, keikiasi, koneveikia medikus keliaaukščiais keiksmais. O juos reikia nurengti, patikrinti, padaryti rentgeno nuotraukas. Jeigu gydytojas nutaria, kad tokį nelaimėlį būtina guldyti į ligoninę, jį reikia numaudyti, išvaduoti nuo visų gyvių.

Ir gydytojai, ir slaugytojos prie tokių ligonių eina kaukėti, ryšintys prijuostes, su pirštinėmis. Moterims slaugytojoms tenka juos apkirpti, apskusti – net ir gaktą, nes kyla rizika, kad ligoninėje paplis ir ropojantys, ir šokinėjantys gyviai. Juos apkuopę, medikai dezinfekuoja patalpas ir visa, prie ko prisilietė benamis.

Neretai benamiai būna tik smarkiai pergėrę. Tokių už durų neišvysi, todėl Priėmimo skyriuje yra specialios patalpos, kuriose padėti klijuote aptraukti čiužiniai. Kol prablaivėja, benamiai čia ir paguldomi. Ir jiems miegant, ir dar ilgai jiems išėjus, Priėmimo skyriuje tvyro dvokas, kurio nepermuša net dezinfekcinės priemonės.

Per tokią apžiūrą medikai nusiplūkia tarsi po sunkaus darbo. Numetę dezinfekuoti savo aprangą, jie atidžiai apžiūri vieni kitus, nurankioja gyvius.

Kretingos ligoninės Priėmimo skyriaus vidaus ligų gydytojas Vilius Matulionis sako negalįs garantuoti, kad į skyrių patekę žmonės neužsikrės gyviais ar kokiomis kitomis ligomis, kurių pilni benamiai.

„Tarsi beždžionės vieni nuo kitų aprankiojame blusas“, - liūdnai šypsosi gydytojas V.Matulionis.

Benamiai ligoninėje prašo nakvynės

Apibrozdintų, nusilpusių, pergėrusių benamių į Priėmimo skyrių Greitoji atveža beveik kasdien. Daugelį jų medikai pažįsta ne tik iš matymo - žino jų vardus, ligas, įpročius. Benamiai irgi juos atpažįsta ir nesidrovi paprašyti ne tik slaugytojų atsinešto sumuštinio, bet ir kavos. Priėmimo skyriuje atprausti, perrengti taip pat darbuotojų atsineštais drabužiais, šiltai išmigdyti, vakare jie čia sugrįžta kaip į namus, prašydamiesi nakvynėn.

Benamių smarvės priveikti laukiamajame žiaugčioja pacientai. Ne vienas jų kaltina medikus, kad šie neišvėdina patalpų. Bet pasitaiko ir supratingų, kurie žmonėms baltais chalatais išreiškia užuojautą.

Slaugytojų pasakojimais, kartais žmones, panašius į benamius, atveža jų giminaičiai. Kai moterys paprašo pagalbos rengiant ir ginant juos nuo gyvių, tokio paciento artimieji atrėžia, kad tai slaugytojų darbas. Tai yra geriausiu atveju, o neretai medikams grasinama, jog kreipsis į žiniasklaidą, nes medikai nevykdą savo pareigų.

Benamiai – valstybės problema

Rajono vicemeras Juozas Mažeika sakė, kad Savivaldybė gerai žino šią problemą, bet kol kas nežinia, kaip ją spręsti, iš kokių lėšų, jei būtų nuspręsta, statyti ir išlaikyti nakvynės namus.

„Tai nei Savivaldybės, nei ligoninės problema, - sakė rajono Tarybos narys, gydytojas Vytautas Karaliūnas. – Tokia yra valstybės politika – benamių ir mūsų, gydytojų ir gyventojų, atžvilgiu.“

V.Karaliūno žodžiais, kuriems pritaria ir jo kolegos iš Priėmimo skyriaus, išeitis buvo – dabar panaikintos blaivyklos. Nakvynės namai įrengti tik didmiesčiuose. Kretingoje dėl kelių benamių visų mūsų sąskaita statyti nakvynės namus ir išlaikyti ištisą parą dirbantį personalą – neapsimoka.

„Valstybė ligoninėms primetė spręsti socialinę problemą“, - sakė Tarybos narys.

Socialinės paramos skyriaus vedėjos Danutės Blagnienės nuomone, nakvynės namai nėra panacėja. Ne vienas kretingiškių benamių turi kur pareiti nakvoti, nusiprausti, bet to nedaro – toks jų gyvenimo būdas.

Nusilpusius, globos reikalingus benamius Socialinės paramos skyriaus darbuotojai paguldo į slaugos ligonines, jei tokios būtinybės nėra, nuveža į Klaipėdos nakvynės namus, negirtus benamius priglaudžia vienuolės teresietės.

Tik dauguma benamių, D.Blagnienės tvirtinimu, yra ne vietiniai. Vasarą atvažiavę į Palangą, šąlant orams jie patraukia į aplinkinius miestus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas