Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Gamta turi savo dėsnius

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Gamta
  • 2006-11-03
“Jokūbaviškis” gulbių jauniklis liko plaukioti vienas, nes jį, nepakankamai išsivysčiusį, paliko šeima.

Gulbė motina savąjį gulbiuką, dar neįgavusį balto apdaro, pasmerkė pražūčiai. Neišsivystęs, paliegęs ir skristi neišmokęs gulbiukas liko vienas plaukioti Jokūbavo kaimo griovyje. Žmonės susirūpino gulbiuko likimu, bet nelabai ką tegalėjo padaryti: griovys – gana gilus, apžėlęs meldais, tad prieiti – nelengva. Reikia būti stipriam ir drąsiam, kad laimingai pagautum gulbiuką.

Žmonės dar turi gailestingumo, tačiau nelabai žino, kaip gulbiukui galima padėti. Rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veterinarijos gydytojas, atsakingas už gyvūnų gerovę, Kazys Vasiliauskas sako, jog žmonės turėtų atskirti natūralius gamtos atrankos dėsnius nuo pagalbos sužeistam, sušalusiam ar alkanam paukščiui. “Alkaną galime pamaitinti, sužeistą – pagydyti. Pačios gamtos gi atstumtam paukščiui ar žvėriui žmogus nelabai kuo gali padėti: gyvūnas skurs, nesivystys, o jį prijaukinusiajam tokio gyvūno žūtis dar ir papildomo skausmo atneštų”, - sakė K.Vasiliauskas.

Jis teigiamai vertina žmonių rūpestį dėl paukščių, žvėrių, kuriems iš tiesų reikalinga pagalba. Tačiau tuo pat metu ir perspėja: su laukiniais gyvūnais reikia būti itin atsargiems. Pavyzdžiui, žmonės linkę drąsiai gaudyti gandriukus. O šių reakcija – itin greita, ir įkirsti žmogui į akį – gandrui vieni niekai. Neaišku, ir koks gali būti gulbės ar gulbių jauniklio elgesys, žmogui sumanius pagauti paukštį. Juolab, kad gulbė, kaip pripažįsta ornitologai, gali būti agresyvi ir pulti žmogų. Sugalvojus žmogui pasmalsauti ir apžiūrėti gulbės lizdą, vėlgi reiktų būti labai atsargiems: patelei šildant kiaušinius, patinas visada esti netoli lizdo ir yra pasirengęs nuvyti bet kokį įsibrovėlį. Jeigu paukštis bus drąsesnis – į kailį jis įkrės bet kam, jam užteks jėgų nuo perimvietės nuvyti ir žmogų.

Net ir prijaukinto paukščio ar žvėries elgesys yra nenuspėjamas: teko matyti, kaip viename privačiame zoologijos sode povas įkirto lankytojui į veidą, mat, šis per arti priėjęs prie aptvaro. Prieš kelerius metus “Pajūrio naujienose” rašėme, kaip žmonių prijaukintas stirninas sužeidė moterį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas