Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nykstant nedarbui, skatinamas užimtumas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2006-10-03

Nedarbas traukiasi iš Lietuvos. Kretingos rajone nedarbas sudaro 1,3 proc. nuo dirbančių žmonių skaičiaus. Mažėjant nedarbui, darbdaviams vis sudėtingiau apsirūpinti kvalifikuotais darbininkais. Šie pokyčiai paskatino keisti ir įstatyminę bazę.

Lietuvoje jau yra įsigaliojęs naujasis Užimtumo rėmimo įstatymas, pakeitęs dešimt metų veikusį Bedarbių rėmimo įstatymą. Naujojo įstatymo pokyčius pakomentavo Kretingos darbo biržos direktorės pavaduotoja Virginija Domeikienė.

Naujasis Užimtumo rėmimo įstatymas, V.Domeikienės įsitikinimu, turėtų skatinti asmenis mokytis. Taip pamažėle būtų tenkinami kvalifikuotos darbo jėgos Lietuvoje poreikiai.
Registracija

Nuo šiol yra liberalizuota asmenų registracija Darbo biržoje. Registruotis gali visi: ir dirbantys, ir nedirbantys asmenys, pensininkai bei moksleiviai. Jeigu žmogui nepatinka jo turimas darbas, jis gali kreiptis dėl galimybės įsidarbinti kitur. Moksleiviai iki 18 metų gali registruotis tais atvejais, jeigu pageidauja dirbti viešuosius darbus.

Supaprastėjo ir registravimosi tvarka. Anksčiau asmenys, registruodamiesi Darbo biržoje, privalėjo pristatyti pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą. Jei nebuvo įrašo pase, žmogus turėjo pristatyti pažymą iš seniūnijos. Dabar to nebereikalaujama.

Klientas, atėjęs registruotis į Darbo biržą, pasisako savo gyvenamąją vietą. Asmens suteiktą informaciją nesunku patikrinti pagal dabar jau turimą bendrą Respublikos duomenų bazę. Klientui ši tvarka yra gerokai patogesnė, nes nebereikia lakstyti pažymų.

Dabar įsigaliojo du darbo biržos klientų statusai: ieškantys darbo ir bedarbiai. Pagrindinis bedarbio dokumentas yra Įsidarbinimo planas, kurį asmuo sudaro kartu su Darbo biržos specialistu.

To plano privalu laikytis. Atskirais atvejais, tarkim, dėl nepateisinamos priežasties neįvykdžius užduoties, asmens statusas yra stabdomas 3 mėn. Tačiau asmuo lieka Darbo biržos įskaitoje. Ligi tol, nutraukus paiešką, bedarbio neberegistruodavo pusę metų.

Dabar gi, nepaisius, dėl kokios priežasties paieška nutraukta, be apribojimų asmuo registruojamas vėl iš naujo.

Programos

Išsiplėtė papildomai remiamų bedarbių grupės, kurioms padedant įsidarbinti, galima skirti aktyvias finansuojamas darbo rinkos programas.

Anksčiau asmenys, kad būtų įtraukti į rėmimo programas, turėjo būti priešpensinio amžiaus. Dabar į programas įtraukiami asmenys nuo 50 metų.

Prie papildomai remiamų asmenų dabar priskiriami asmenys, dvejus ir daugiau metų nedirbę iki įsiregistravimo Darbo biržoje.

Nėščios moterys; neįgalūs asmenys; asmenys, grįžę iš įkalinimo vietų; žmonės, kurie buvo priklausomi nuo narkotikų, alkoholio, tačiau baigę reabilitacijos programas; prekybos žmonėmis aukos – tai taip pat naujos remiamų asmenų grupės.

Įdarbinant šiuos asmenis į subsidijuojamas darbo vietas, numatyta parama darbdaviui: jam iki 12 mėn. mokama subsidija, kurios dydis negali viršyti vienos minimalios mėnesinės algos (MMA) – 600 Lt. Valstybė finansuoja ir socialinio draudimo įmokas.

Kad darbdaviai nevengtų įdarbinti naujokų, atsirado ir nauja – darbo įgūdžių įgijimo – rėmimo programa. Joje gali dalyvauti tik asmenys, baigę mokymo įstaigas ar kvalifikacijos kėlimo kursus. Programa vyksta 6 mėn. Darbdaviui už tą laikotarpį irgi skiriama subsidija. Manoma, kad per pusmetį naujokas turi tapti geru darbuotoju.

Profesinis mokymas

Naujovė yra tai, kad turintys paklausias profesijas, bet ilgai pagal specialybę nedirbantys asmenys (statybininkai, medienos apdirbimo, paslaugų gyventojams teikimo, maisto ruošimo specialistai) galės atnaujinti profesinius įgūdžius. Jie galės dalyvauti 1 mėn. trukmės mokymuose.

Taip pat tie asmenys, kurie neturi kvalifikacijos ir abejoja, kokią profesiją norėtų įsigyti, gali būti siunčiami į pažintines profesinio mokymo programas. Tarkim, mergina nežino, kuo ji norėtų būti – kirpėja ar pardavėja, tad jai suteikiama galimybė susipažinti su būsimo darbo pobūdžiu. Toks mokymas trunka 15 dienų.

Labai svarbu yra tai, kad mokymosi metu yra mokama 0,7MMA - 420 Lt – dydžio stipendija bei priemiestinio ir tarpmiestinio transporto išlaidos.

Profesinis mokymas mūsų rajono žmonėms dažniausiai vyksta Klaipėdoje.

Po šių mokymų vieni turėtų grįžti į darbo rinką, o kiti – apsispręsti, ką pasirinkti mokytis.

Asmenims, norintiems įsigyti naują profesiją Darbo biržai siunčiant, nuo šiol mokama gerokai didesnė stipendija, negu anksčiau (buvo 178 Lt). Dabar pirmus tris mokymosi mėnesius yra mokama 0,7 MMA dydžio stipendija. Po to iki mokymosi pabaigos mokama 1MMA (600 Lt) stipendija. Profesinis mokymas įprastai trunka 6-9 mėn.

Jeigu mokytis profesijos išvyksta žmogus, gaunantis nedarbo išmoką, jis lygiagrečiai gauna ir stipendiją. Tad mokytis šiuo metu yra naudingiau, negu gauti minimalią algą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas