Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingiškiai naudoja per daug fluoro turintį vandenį

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Aktualijos
  • 2006-09-29

Rajono gyventojams tiekiamas vanduo su padidėjusiu fluoro kiekiu. Todėl odontologai dantis plauti rekomenduoja su pasta, kurioje yra nedidelis fluoro kiekis.

Didesnį fluoro kiekį davė gamta

„Mūsų rajonas įeina į šiaurės – vakarų Lietuvos regioną, kurio vandenyje yra didesnis fluoro kiekis“, - sakė bendrovės „Kretingos vandenys“ direktorius Algimantas Šteinys.

Nors mūsų rajono vandenyje visuomet buvo randamas panašus kiekis fluoro, tačiau tik prieš trejus metus buvo nuspręsta, kad ši norma yra per didelė. Iki 2003 m. leistina fluoro koncentracija vandenyje buvo 4,5 miligramo litre vandens, o nuo paminėtos datos – 1,5 miligramo litre vandens. Taigi atsakingoms Europos Sąjungos institucijoms nustačius kitokias normas pasirodė, kad rajono gyventojai naudoja vandenį, kuriame fluoro norma yra triskart didesnė už leidžiamą.

Lietuvoje iki šiol nėra nė vieno įrenginio, A.Šteinio tvirtinimu, kuris vandenį išvalytų iki nurodytos fluoro normos. Pirmieji tokie įrenginiai bus sumontuoti Kretingoje ir Palangoje. Iki tol, rajono merui leidus, Tarybos nariams pritarus, Kretingoje ir Salantuose bus tiekiamas vanduo, kuriame yra didesnis negu leidžiama fluoro kiekis.

Įrenginiams – Sąjungos lėšos

ES struktūrinių fondų, Vyriausybės bei Savivaldybės lėšomis vykdomas „Nemuno žemupio“ projektas. Pagal šį projektą 2007 – 2008 m. bus skirta 3 mln. 334 tūkst. Lt fluoro šalinimo įrenginiams Kretingoje sumontuoti. O 2007 – 2010 m. pagal tą patį projektą bus skirta 900 tūkst. Lt fluoro šalinimo įrenginiams sumontuoti Salantuose.

„Vykdant pirmąjį projekto etapą, fluoro šalinimo įrenginiai pirmiausiai bus montuojami Kretingos ir Palangos vandenvietėse, - sakė bendrovės direktorius. – Jau parengta konkursinė medžiaga. Konkursas rangovui parinkti bus skelbiamas šį rudenį“.

Salantuose fluoro šalinimo įrenginiai bus montuojami antrajame projekto etape.

Tokius įrenginius numatyta įdiegti ne tik Kretingoje, bet ir Salantuose, Vydmantuose, Kartenoje, Kūlupėnuose, Darbėnuose.

Kretingos pirminis sveikatos priežiūros centras (PSPC) atliks ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų tyrimą dėl fluorozės. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nuolat tikrina vandens kokybę visuose vandens gręžiniuose.

Atokesnėms gyvenvietėms reikės luktelėti

Kretingiškiams vanduo tiekiamas iš šešių gręžinių. Visuose gręžiniuose yra nustatomas skirtingas fluoro kiekis. Šis kiekis keičiasi ir pačiuose gręžiniuose, priklausomai nuo to, kaip intensyviai iš kiekvieno gręžinio imamas vanduo.

2005 m. gegužę, ištyrus vandenį, tiekiamą į „Žibutės“ vaikų darželį, buvo nustatyta, kad fluoro yra 2,2, žuvies perdirbimo ceche „Ostsee fisch“ – 2,36, vandenvietėje – 2,2, prie gaisrinės Kęstučio gatvėje – 2,7, vaikų darželyje „Ąžuoliukas“ – 2,6 miligramo litre vandens. Po mėnesio Salantuose tirtame vandenyje viename gręžinyje rasta 2,27, kitame – 5,35 miligramo fluoro litre vandens. O po pusmečio tuose pat gręžiniuose buvo po 2,6 miligramo litre vandens.

Vandens telkiniai, iš kurių vanduo tiekiamas Kretingos rajonui, susisiekia su Liepoja, Palanga, Klaipėda. Tad vienoje vietovėje paėmus vandens daugiau, jis atiteka iš kitos. Todėl fluoro kiekis nėra pastovus.

Įgyvendinant projektą, fluoro šalinimo įrenginius ketinama įrengti tik Kretingoje ir Salantuose. Tačiau iš vandenviečių vanduo tiekiamas ir mažesnėse gyvenvietėse. Jos į programą gali būti įtrauktos, kaip prognozuoja A.Šteinys, ne anksčiau negu 2010–2011 m.

„Sausra vandens kokybei nepadarė jokios įtakos, - sakė A.Šteinys. – Mes turime gamtos dovaną – apie 80 m natūralų filtrą - molio sluoksnį, kuris nepraleidžia paviršinio vandens“.

Pastoje – mažiau fluoro

Fluoras yra mikroelementas, kuris didina dantų emalio atsparumą rūgštims, susidarančioms burnoje. Fluoras svarbus kaulų ir dantų vystymuisi. Pakankamas fluoro kiekis apsaugo dantis nuo ėduonies, užtikrina taisyklingą augančio organizmo kaulų sistemos vystymąsi, tačiau fluorido perteklius žmogaus organizmui kenksmingas – sukelia fluorozę, pažeidžia kalcio ir magnio apykaitą organizme. Dėl to kietėja kaulai, kaulėja kremzlės, mažėja raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių.

Mūsų regiono gyventojams specialistai rekomenduoja gerti pieną ir virintą vandenį. Virinant vandenį, dalis fluoro nusėda su kalcio druskomis, todėl po virinimo vandeniui reikia leisti nusistovėti, paskui nupilti ir tik tada gerti. Vaikams reikėtų kuo daugiau vartoti pieno ar jo produktų, nes piene esantis kalcis sujungia fluoro junginius. Rekomenduojamas ir vitaminas C, kuris padeda fluorui greičiau pasišalinti iš organizmo.

Dantis mūsų rajono gyventojai turi valyti pasta, turinčia mažiau fluoro, o po to - labai gerai išskalauti burną.

„Vaikams patartina naudoti neturinčios arba turinčios labai mažai fluoro – 250 – 500 ppm F – pastą. Paaugliams ir suaugusiesiems tinka pastos, kuriose fluoro yra daugiau – 1000 – 1100 ppm F, - sakė Kretingos pirminio sveikatos priežiūros centro higienistė Kristina Eismontienė. – Jei gresia kariesas, pacientams nustatytas sumažėjęs seilių kiekis, rekomenduojama pasta, turinti daugiau fluoro – 1400 – 1450 ppm F“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas