Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Moksleivis susikonstravo bagį

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Kuprinė
  • 2006-08-25

Šešiolikmetis Artūras Zastartas iš Tūbausių pats susikonstravo bagį (tam tikros konstrukcijos automobilį).

Tai yra įprastų lengvojo automobilio parametrų bagis – sumanytas kaip triratis, bet vėliau tapęs keturračiu. Bagį Artūras konstravo ant tvirto metalinio rėmo. Galinį tiltą ir galinius ratus jaunasis konstruktorius paėmė iš 21-osios „Volgos“. Priekinis tiltas ir vairo mechanizmas atkeliavo iš kombaino. Priekiniai ratai buvo paimti iš lengvojo automobilio.

Nors bagiai dalyvauja sportinėse varžybose, Artūras Zastartas apie varžybų trasą negalvoja. Jam geriau bagius konstruoti ir jais važinėtis savo malonumui.

Bagyje - kelių mašinų detalės

Kai į bagį įdėjo greičių dėžę, jaunasis konstruktorius greitai pamatė, kad vienos neužtenka – viena nepatraukia. Taip bagyje, patarus tėčiui Pranui Zastartui, atsirado dvi greičių dėžės. Viena buvo paimta iš „Gaz 53“, kita – iš „Gaz 51“. Tūbausiškio bagis turi vadinamuosius greitintuvą ir lėtintuvą, kurie reguliuoja automobilio jėgą.

Bagio širdimi – varikliu - tapo automobilio „Ford Escort“ dyzelinis 1,6 litro darbinio tūrio variklis. Vairą Artūras keitė tris kartus, kol surado tai, kas puikiai tiko. Tai buvo „Opel“ markės automobilio vairas. Ant bagio priekio puikuojasi „Volkswagen“ ženklas, o sėdi Artūras ant kito vokiško automobilio – „Audi“ – sėdynės.

Artūro bagis turi ir priekabą. Tačiau ji atsirado ne dėl to, kad bagis tarnautų ūkyje. Pasak šešiolikmečio, su priekaba geriau traukia.

Bagis varomas galiniais ratais. Automobilyje sukonstruoti du duslintuvai, tačiau veikia tik vienas. Antrąjį teko paaukoti, kad tinkamai veiktų rato mechanizmas.

Bagį Artūras pradėjo konstruoti būdamas 13-14 metų. Pirmasis konstrukcinis variantas nepasiteisino. Dar daugiau – jis baigėsi avarija.

Už malonumą važiuoti sumokėjo guzais

Su tuomet triračiu bagiu panoro pasivažinėti ir Artūro draugai. Tačiau važiuojant įkalne, nulūžo priekinis ratas. Artūras ne iš karto suprato, kas atsitiko. Tik pamatęs gal už 20 metrų ratą, sumojo, kodėl staiga taip keistai važiuoja jo kūrinys. Po akimirksnio atitrūko vairas, nebeveikė stabdžiai.

Artūras iki šiol stebisi, kaip jo pirmasis bagis užvažiavo į kalniuką – be priekinio rato, be vairo, be stabdžių. Pakalniui vertėsi visi – bagis ir jo keleiviai. Jaunieji adrenalino fanatikai ir Artūro bagis pakalnėje išsilakstė kas kur. Jaunuoliai neapsiėjo be traumų, bet nubrozdinimai ir kiti patirti sužeidimai buvo niekis prieš nuostabų mechanizmą. Todėl ir dabar Artūras neatsigina norinčių pavairuoti ir pavažiuoti bagiu draugų.

Zastartus pažįstantiems žmonėms net abejonių nekyla, kad Artūras paveldėjo tėvo Prano pomėgį daryti ir perdarinėti mechanizmus. Konstruodami Artūro bagį, tėvas ir sūnus visą žiemą iš garažo neišlindo.

Patyrusį avariją bagį jaunuoliai nutarė namo parvežti karučiu. Tačiau nesulaukęs, kol karučiai bus vietoje, Artūras parbėgo namo ir, kaip pats sakė, užsikūrė traktorių. Buvo jau naktis, kai triratis bagis buvo pargabentas į Zastartų kiemą.

Nusitaikė į mažesnį bagį

Artūras tikino, kad jo paskutinės konstrukcijos bagis važiuoja 80-90 km/val. greičiu. Anksčiau bagyje buvo sumontuotas ir spidometras, bet jis trukdė įgyvendinti kitus konstrukcinius sumanymus, todėl buvo atjungtas. Bagio greitį Artūras nustatė paprastai. Jis važiavo paskui draugo, važiuojančio minėtu greičiu, automobilį. Kiek tiksliai bagis sunaudoja degalų, Artūras negali pasakyti, bet abu su tėčiu įsitikinę, kad dyzelinio kuro automobiliui reikia nedaug.

Dabar Artūras kuria planus konstruoti dar vieną bagį – mažesnį, varomą visais ratais.

Bagį Artūras konstravo be jokių planų. Tuo metu namuose neturėjo ir interneto. Taigi pasižiūrėti nebuvo kur, bet to vaikinui nė nereikėjo. Artūras sakė nė pats nežinąs, kaip, bet jis žinojo, ką kaip reikia daryti. Niekur to nė nesimokė.

Paveldėjo tėvo gabumus

Bet taip tik Artūrui atrodo. Zastartų šeimą pažįstantys žmonės sako, kad jis atsigimė į savo tėvą Praną, kurio rankose bet koks mechanizmas narstomas kaip elementarios ir lengvai suvokiamos detalės. Artūro tėtis jaunystėje aplinkinius stebino ne tik stulbinančia jėga, bet ir savadarbiais mechanizmais. Artūro senelė iki šiol prisimena sūnaus keistą triratį. Būtų ir daugiau jaunystėje nuveikęs, bet tuomet visa buvo deficitas. Užtat vyresnysis Zastartas dabar meistrauja ūkio padargus, taip patenkindamas savo aistrą mechanizmams ir taupydamas šeimos pinigus. Vienas paskutinių jo tvarinių – grūdus valantis mechanizmas. Apie tūkstantį litų kainuojančią mašiną Pranas sukonstravo už keliolika litų. Beje, abiem su Artūru tai buvo gera proga nusipirkti naujų įrankių. Į traktorių Pranas įdėjo „Zil“ variklį, nes taip pigiau važiuoti.

Artūras yra pirmagimis, paveldėjęs tėčio gebėjimus. Jis turi dar du brolius ir sesę. Penkiolikmetis Pranas sako būsiąs baldžiumi, metais jaunesnis Sigitas yra prisiekęs žvejys. Visi trys Zastartų sūnūs žino, ko nori, tik jaunėlei Gretai dar žaidimai galvoje.

Prano Zastarto motina ir žmona Rūta įprato, kad kieme nuo ryto iki nakties burzgia varikliai, kad kiemas pilnas technikos ir gelžgalių. Zastartų moterys su tuo seniai susitaikė. Jų net darželiai įrengti antrajame aukšte, ant likusių mūrinių pamatų. Tik antrajame kiemo aukšte gėles galima apsaugoti nuo technikos antplūdžio.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas