Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingiškiai - tremtinė Danutė Blyža, politinių tremtinių ir kalinių sąjungos vadovė Valerija Žalienė, Pranciškonų gimnazijos mokinių prezidentas Ovidijus Žalys ir istorijos mokytoja metodininkė Jadvyga Petrauskienė išvyko į lietuvių tremties vietas. Išlydėti keliautojus į ekspediciją „Einame senelių, tėvų kančių keliais“ susirinko giminaičiai, bičiuliai ir buvę tremtiniai. Palaiminimą suteikė brolis Bernardas.

Iš kairės: Ovidijus Žalys, Valerija Žalienė, Danutė Blyža ir Jadvyga Petrauskienė aplankys tas vietas, kuriose gyvenę lietuviai tremtiniai svajojo apie grįžimą į Tėvynę. Kretingiškiai lietuvių bendruomenėms nuveš suvenyrų apie mūsų šalį, tarp kurių – ir „Pajūrio naujienų“ laikraščiai.

Per dvi savaites ekspedicijos nariai žada apsilankyti Krasnojarsko srityje, Bolšaja Murtoje, Nižnij Ingaše, Nižnija Poimoje. Ten jie susipažins lietuvių bendruomenėmis, aplankys kapus, kitas, su mūsų tautos istorija susijusias vietas. Kretingiškiai žadėjo išpildyti ir kai kurių žmonių, kurie yra gyvenę šiose vietose, prašymus. Visi įspūdžiai bus užfiksuoti fotoaparatu ir filmavimo kamera.

Keliautojai vežasi dešimt lietuvių kalbos vadovėlių pirmai klasei, raidynų, Kretingos žemėlapį, knygų apie mūsų miestą, kitokių suvenyrų. Jie turi ir vėliavą, kurią 1989m., prasidėjus Sąjūdžiui, studentų delegacija vežėsi į Baikalą.

Iš pradžių aplankyti istorinių tremties vietų norėjo apie dešimt kretingiškių. „Išvykstame tik patys ryžtingiausi“, – kalbėjo ekspedicijos nariai.

Kretingiškių grupė nuvažiuos į Rygą, iš jos traukiniu pasieks Maskvą. Į Krasnojarską jie atvyks lėktuvu. Ekspedicijos nariai dar tiksliai nežino, kur apsistos. „Esam viskam pasirengę. Žiūrėsim vietoje“, – sakė jie.

Į Rusijos šiaurę važiuoja trys kartos: jauniausiam O.Žaliui eina aštuoniolikti metai, vyriausia – 67 metų Danutė Blyža.

Šios kelionės organizatorė Danutė Blyža tikisi vėl pamatyti tas vietas, kuriose jai yra tekę gyventi. Valerija Žalienė gimė Krasnojarske. Apie gyvenimą ten ji yra girdėjusi iš savo mamos pasakojimų. Šįkart moteris galės viską pamatyti savo akimis. Jadvyga Petrauskienė apie tremties vietas pasakoja per pamokas mokiniams. Dabar ji galės remtis ir kelionėje patirtais įspūdžiais.

Išlydėti keliautojų susirinko būrys artimųjų. Ne vienas braukė ašarą, prisiminęs skausmingą mūsų tautai trėmimo metą. Tremtinė Leokadija Kaukėnienė ekspedicijos nariams įdavė maišelį lietuviškos žemės, gabalėlį šv.Agotos duonos ir po medalioną su šventos mergelės Marijos atvaizdu, kuri juos globos kelionės metu.

Ne per seniausiai Lietuvoje kilo skandalas, kai Rusijos ambasada panašios ekspedicijos į Sibirą dalyviams atsisakė išduoti vizas. Kretingiškiai apie tai nenorėjo kalbėti. „Pamatėm, kad požiūris į tremtinius ir į to laikotarpio Lietuvos istoriją yra ne toks, kokio tikėjomės“, – trumpai apibendrino pašnekovai.

„Valstybės žvilgsnis yra neatsakingas. Bolševizmas vis dažniau laimi“, – antrino brolis Bernardas, kuris apgailestavo, kad negali vykti kartu.

Sovietų okupacinė valdžia Lietuvos gyventojus pradėjo masiškai tremti 1941 metų birželio 14 dieną. Viso buvo ištremta apie 150 tūkst. žmonių, dalis jų ten žuvo dėl nepakeliamų gyvenimo sąlygų.

Dovilė SIMAITYTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas