Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kūlupėniškiai nepamena tokios karštos vasaros

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-07-21
Pasak kūlupėniškės Adelės Jucienės, šiemet ankstyvųjų bulvių mažai, ir tos pačios kaip - žirniai.

Kaime labiau negu mieste matosi sausros pėdsakai – iki raudonumo išdžiūvusios pievos, baigiantys sunykti daržai, storu dulkių sluoksniu padengtos pakelės. Pasak kūlupėniškių, šiemet rudenį nesidžiaugsime geru bulvių derliumi ir negrįšime iš miško, nešini pilnais krepšiais grybų.

Ganyklose nebeliko žolės

Pasak Kūlupėnuose gyvenančios Adelės Jucienės, per tokius karščius viskas baigia išdegti. Vienas vargas ir su gyvuliais – ganyklose nebeliko žolės, nušienautose pievose nebeatauga atolas. Galvijus - dvi karves ir jautį - girdo tris kartus per dieną. Kaskart po 15 kibirų vandens iš šulinio, esančio už pusės kilometro, atneša. Pati dar sakė apsieinanti neduodama gyvuliams šieno, tačiau kai kam jau tenka vežti į ganyklą vieną kitą šieno “kipą”.

Esant sausringiems orams, ir karvės mažiau pieno duoda.

- Nepamenu, kada paskutinį kartą buvo tokie karščiai,- sakė A.Jucienė.

Daržams reikia lietaus

Anot pašnekovės, prie namų pasodintų ankstyvųjų bulvių užtekdavo iki pat rudens – kol laukuose pradėdavo kasti vėlyvąsias. Šiemet bulvių laiškai gražūs, tačiau bulvės - labai mažos ir reikia iškasti ne vieną kerą, kad pietums užtektų.

Burokai - taip pat maži, nepavyksta gyvuliams ir lapų priskinti.

Agurkai, nors ir laistomi, atrodo ne ką geriau – lapai žali, tačiau agurkų - mažai. Moteris džiaugiasi, jog dar turi konservuotų agurkų iš praėjusių metų derliaus.

Ankstyvieji kopūstai nespėjo užaugti, o juos jau apnyko kenkėjai. Morkos taip pat - mažytės, o svogūnų laiškai nuo karščio net išvirto.

Nebuvo gausus ir braškių derliaus – uogos ne tik mažos, bet ir greit baigėsi.

- Anksčiau Kalvarijos atlaidams jau būdavome serbentus nuskynę, o šiemet tiesiog nėra ko skinti – juodieji serbentai baigia nudžiūti. Iš raudonųjų serbentų krūmo priskindavau po du kibirus uogų, o šiemet viena kita šaka raudonuoja,- sakė A.Jucienė, žingsniuodama po saulės išdegintą daržą.

Dar neprinokę obuoliai ir slyvos sudžiūvę krenta nuo medžių.

Pasak pašnekovės, ankstesniais metais, po Joninių, jau eidavo grybauti. Tačiau šiemet apie grybus dar niekas net nekalba.

A.Jucienė vandenį daržams laistyti semia iš kieme esančio šulinio. Net esant tokiems karščiams, jos šulinyje vandens pakanka, tačiau kaiminystėje stovinčio keturbučio gyventojai sakė jau pajutę vandens stygių.

Jog sausros stipriai pakenks bulvių derliui, sakė Laimutė ir Algirdas Gagilai. Pasak Laimutės, jei dabar ir gausiai palytų – nieko gero. Bulvės perkaitusioje žemėje tiesiog sušustų. Esant tokiai sausrai, bulves labiau puola ir kolorado vabalai.

- Dieną neįmanoma basomis kojomis po daržą vaikščioti - padai svyla,- sakė pašnekovė pridurdama, jog didesnio daržovių derliaus gali tikėtis tik žmonės sodų bendrijose, turintys nedidelius sklypus ir nuolat juos laistantys.

Gali tekti sumažinti galvijų skaičių

Nors L. ir A. Gagilai galvijų nelaiko, tačiau sakė, jog suprantą tuos žmones, kurie jau gyvulius šienu šeria. Anot Laimutės, vienam gyvuliui per dieną reikia mažiausiai bent vieno “kipo”. Pavasarį jį galėjai nusipirkti po 2 – 3 Lt. Esant tokiai sausrai, šieno kaina gali išaugti dvigubai. Todėl žmonėms gali nebeapsimokėti laikyti karvę.

Kad dėl pašarų trūkumo gali tekti sumažinti galvijų skaičių, sakė ir Bronė Vaičienė, jau dabar karves šerianti šienu.

Pasak Birutės Nevedomskienės, turinčios 11 karvių, gyvuliai kenčia nuo tokio karščio. Net kalakutus tenka laikyti uždarytus tvarte. Esant dideliems karščiams, gyvulius puola bimbalai, tad juos tenka apipurkšti specialiomis priemonėmis, o kad galvos neperkaistų - jas aprišti baltomis skepetaitėmis.

Anot B.Nevedomskienės, jau buvo kilusi mintis gyvulius šerti žiemai skirtu pašaru. Iki raudonumo išdžiūvus ganykloms ir trūkstant žolės, karvės duoda mažiau pieno, tačiau, anot B.Nevedomskienės, pieno kokybė nesikeičia. Išdegus pievoms, net šieno presuotojai ima pinigus ne už “kipą”, o už nušienautą plotą.

Pasak pašnekovės, nors laukuose saulė viską negailestingai išdegino, tačiau Darbėnų miške galima rasti mėlynių.

- Per dvi valandas prisirinkau per tris litrus mėlynių,- sakė B.Nevedomskienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas