Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Bulvių sėklininkystę žlugdo per daug uolūs biurokratai

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2006-04-21

Ūkininkei Aurelijai Leišienei šis pavasaris – pirmasis, kada ji nebesodins sėklinių bulvių. “Sodinsiu tik maistines, nors puikiai žinau, kad sėklines bulves auginti apsimoka daug labiau”, - sakė ūkininkė.

Bulvių sėklininkyste A.Leišienė susidomėjo prieš aštuonerius metus. Apie 20 ha ploto ji užsodindavo vokiškų veislių bulvėmis. Buvo laikas, kada vien Klaipėdos apskrityje bulvių sėklą augino vienuolika ūkininkų, Lietuvoje – per dvidešimt. Dabar geriausiu atveju, anot A.Leišienės, Lietuvoje išliks vienas bulvių sėklininkystės ūkis, ir dėl Lietuvoje sužlugdytos bulvių sėklininkystės sėkmingai leisime uždirbti Vokietijos ir Olandijos ūkininkams, iš kurių masiškai į Lietuvą įvežama bulvių sėkla.

Ūkininkės Aurelijos Leišienės ūkyje šiuo metu svarbiausias darbas – surūšiuoti bulves ir paruošti jas sodinimui.

O bulvių sėklininkystę, ūkininkės nuomone, žlugdo per daug uolūs Lietuvos biurokratai. “Vykdydami Europos Sąjungos direktyvas mūsų biurokratai prideda dar nuo savęs, ir paprastam ūkininkui išvis nebeįmanoma ūkininkauti. Pagal ES direktyvas Europoje paisoma keturių bulvių virusų, Vokietijoje stebimi dar du. Tai pas mus, Lietuvoje, reikalaujama stebėti visus šešis virusus, nors mūsų šalyje užauginama vos 1 proc. sertifikuotos sėklos”, - teigė A.Leišienė.

Karantino tarnyba bulvių virusus tiria tik antrus metus. Oficialiai registruotų cheminių priemonių, kurios garantuotai išnaikintų virusus bei juos pernešančius amarus, nėra. Antra - bulves augina visi, ir amarui atropoti iki sėklinio ūkio – vieni niekai. O ūkininkas, auginantis bulves sėklai ir privalantis paisyti karantino reikalavimų, negali purkšti kaimyno bulvių, apsauginės juostos irgi nesusikursi.

Dar vienas apynasris bulvių augintojams – prevencija prieš žiedinį puvinį. A.Leišienė pripažįsta, kad tokia prevencija yra reikalinga. Bet ar tikrai visi bulvių augintojai, ypač tie, kurie bulvių augina savo reikmėms, pasodins ištirtą sėklą, ar į turgus nepateks ligotos bulvės? “Būsime gniuždomi mes, stambesnieji bulvių augintojai, nes mes – kaip ant delno. O kiti gyvens, kaip gyvenę”, - įsitikinusi ūkininkė.

Ji sakė, kad šiemet nerizikuosianti su sėklinėmis bulvėmis ir auginsianti tik maistines, juolab, kad abejas bulves auginti neleidžiama: jeigu augini maitines, negali auginti sėklinių, ir atvirkščiai.

Auginant sėklines bulves, dėl viruso tiriama ta sėkla, kuri užauginama čia, vietoje. Šiemet dar tiriama nemokamai. Ateityje ūkininkai turės už tyrimus sumokėti, ir tai jiems kainuos 0,15 Lt nuo kiekvieno užauginto kilogramo. “Rizikuoti neverta jau vien dėlto, kad karantino tarnyba negarantuoja, jog pritaikęs registruotas chemines priemones, užauginsi reikalavimus atitinkančią bulvių sėklą. Kai apie suvaržymus ir perdėtus reikalavimus pabandai kalbėtis su karantino darbuotojais, jų atsakymas vienas – “nepatinka – neauginkit”. Vadinasi, mes, ūkininkai, tiesiog esame skatinami neauginti Lietuvoje bulvių sėklos. Kadangi vienas išlikęs sėklininkystės ūkis tikrai visų neaprūpins bulvių sėkla, pinigai iš Lietuvos iškeliaus į vokiečių ar olandų kišenes”, - savo nuomonę išsakė A.Leišienė.

Šiemet ūkininkė sodins savo turimą sėklą, ir maistines bulves augins 20 ha plote. Kitais metais sėklą ketina pakeisti.

Bulvių auginimo A.Leišienė kol kas nemano atsisakyti – šį sezoną bulves apsimokėjo auginti, o ir dėl įsipareigojimų SAPARD-ui bulvių nevalia atsisakyti. Dabar A.Leišienės ūkyje pagrindinis darbas – bulvių rūšiavimas ir ruošimas sodinimui. “Pavasaris vėluoja dviem savaitėmis, tad kada pasodinsime pirmąsias bulves, pasakyti negaliu. Šiaip ankstyvąsias bulves pasodindavome apie balandžio 20 dieną. Šiemet - vargu, nes gamta bunda labai iš lėto”, - kalbėjo ūkininkė.

Daugiausia A.Leišienės ūkyje užaugintų bulvių suvalgo klaipėdiečiai, nors išvežama ir į Telšius, Skuodą. “Pastebėjau, kad kasmet atvažiuoja vis tie patys pirkėjai. Mano kieme sutelpa visi – ir smulkūs, ir stambūs pirkėjai. Tik dabar jau bulvių nebesvarstome kilogramais – nebėra tam būtinybės”, - sakė A.Leišienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas