Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Praėjusį ketvirtadienį Kretingos rajono savivaldybės Strateginės plėtros taryba minimalia vieno balso persvara nusprendė nekelti Salantų lopšelio-darželio „Rasa“ iš dabartinio pastato į Salantų gimnazijos patalpas, jas pritaikius darželio-lopšelio reikmėms, panaudojant iš Vyriausybės papildomai gautus 773 tūkst. eurų gimnazijos renovacijai užbaigti. Prieš lopšelio-darželio perkraustymą į gimnaziją sukilo salantiškiai, jų protesto balsus išgirdo ir į juos atsižvelgė praėjusį trečiadienį, Strateginės plėtros tarybos posėdžio išvakarėse į Salantus nuvykęs meras Antanas Kalnius. Kartu su A. Kalniumi ankstesnio sprendimo įkurdinti lopšelį-darželį gimnazijos pastate atsisakė Savivaldybės tarybos Kaimo reikalų ir ekologijos komiteto pirmininkė, salantiškė Vitalija Valančiutė, Kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Vytautas Ročys, Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Juozas Mažeika. Sprendimui palikti lopšelį-darželį dabartiniame jo pastate susilaikydami nepritarė Ekonomikos ir finansų, Ekonominės plėtros ir ūkio bei Kontrolės komitetų pirmininkai Dovydas Bajoras, Romualdas Jablonskis ir Jolita Vaickienė. Švietimo komiteto pirmininkė Dalia Martišauskienė Strateginės plėtros tarybos ketvirtadienio posėdyje nedalyvavo. Strateginės plėtros tarybai, kurią sudaro 7 Savivaldybės tarybos komitetų pirmininkai, vadovauja meras.

Meras neįtikino

Dovydas BAJORAS

Kretingos rajono savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas

Susilaikiau balsuojant dėl sprendimo nekelti Salantų lopšelio-darželio „Rasa“ į renovuojamas Salantų gimnazijos patalpas. Renovuodami Salantų gimnazijos pastatą, statydami jo priestatą turėjome viziją, kad šiame pastate bus modernus švietimo centras, kuriame po vienu stogu įsikurs visos Salantuose veikiančios Savivaldybės švietimo įstaigos – gimnazija, meno mokykla, lopšelis-darželis. Strateginės plėtros tarybos posėdžio, kuris įvyko praėjusį ketvirtadienį, išvakarėse kalbėjome su meru Antanu Kalniumi apie šią perspektyvą, jis išsakė tokią pat ir tvirtą poziciją, kad viską keliame į vieną pastatą, kol nenuvyko į Salantus. Manęs neįtikino mero pasakymas Strateginės plėtros taryboje, cituoju: „Gerbiami tarybos nariai, žinokite, tėveliai mane tiesiog nuginklavo.“ Kur švietimo srities, kitų specialistų išvados dėl tokio staigaus posūkio sprendžiant milijonų eurų vertės ir vien pinigais nepamatuojamo vaikų ugdymo klausimą. Jų niekur nemačiau, jos nebuvo pateiktos Strateginio planavimo tarybai.

Susilaikiau, nes man kilo klausimas, o kas toliau? Lopšelių-darželių veiklai keliami vis aukštesni reikalavimai – atitikimas higienos normoms, saugumui ir kt. Gal dabartiniams tėvams ir tinka senasis darželio pastatas toks, koks jis yra, o ar tiks tiems, kurie atves savo vaikus po dvejų, trejų ar penkerių metų. Kokia darželio vizija po 5 metų?

Kai Salantuose renovuotas, erdvus, modernus pastatas nebus visas išnaudotas (gimnazijos mokinių skaičius nuo 800 yra sumažėjęs iki 300, gyventojų Salantuose – nuo 2 tūkst. 300 iki 1 tūkst. 400), tai joks kitas tikrai nebus statomas ar renovuojamas. Tai būtų nesąžininga kitų Kretingos miesto ar rajono gyvenviečių gyventojų atžvilgiu. Turime Kretingoje darželių dar su sovietinių laikų „nugyventais“ klozetais. Kas prisiims atsakomybę už trumparegiškumą, vienos nakties ar ketvirtadienio ryto sprendimą dėl Salantų lopšelio-darželio „Rasa“? Toliau kentės visi Savivaldybės gyventojai, laukiantys nesulaukiantys, kada remontus jų gatvę ir pan.

Nepritariu pinigu švaistymui

Romualdas JABLONSKIS

Ekonominės plėtros ir ūkio komiteto pirmininkas

Nepritariu nei valstybės, nei Savivaldybės pinigų švaistymui. Sprendimas įkelti Salantų lopšelį-darželį „Rasa“ į Salantų gimnazijos patalpas iš Vyriausybės gavus 773 tūkst. eurų gimnazijos renovacijai užbaigti buvo racionalus tiek dėl gimnazijos pastato patalpų geresnio panaudojimo, tiek dėl Savivaldybės biudžeto pinigų pastatams šildyti, prižiūrėti taupymo. Apie šio sprendimo būtinybę kalbama jau keletą metų. Tarybos politikai ne kartą vykome apžiūrėti Salantų gimnazijos renovacijos darbų. Ekonominės plėtros ir ūkio komiteto nariai buvo beveik vienbalsiai pritarę Salantų lopšelio-darželio „Rasa“ įkėlimui į gimnazijos pastatą. Lopšelius-darželius jungiame prie mokyklų visame rajone.

Prieš tokią pertvarką protestuojantys salantiškiai žiūri tik iš savo prizmės, šiandienos situacijos, bet kas bus po kelerių metų, o gal net greičiau, kai neremontuotas Salantų lopšelio-darželio pastatas nebeatitiks higienos normų ir nebegaus leidimo veiklai? Salantuose gyventojų ir vaikų mažėja ir perspektyvos staigiam gyventojų augimui nematyti. Ką darysime pustuščiose gimnazijos patalpose – šildysime jas tam, kad ten gainiotume vėją?

Dabartiniam darželio pastatui renovuoti reikia plius minus 700 tūkst. eurų. Savivaldybės biudžete tokių laisvų pinigų nematyti artimiausius kelerius metus. O remontuotinų vaikų darželių patalpų pakankamai turime ir Kretingos mieste, ir augančiose rajono gyvenvietėse.

Mano nuomone, turime gerą galimybę ir jau gautus pinigus įrengti Salantuose šiuolaikiškas, naujas patalpas vaikų darželiui gimnazijos pastate. Tikrai vaikai geriau jausis šiuolaikiškai įrengtose, higienos reikalavimus atitinkančiose patalpose negu pastate, kurio vidaus vamzdynai ir kt. jau supuvę.

Prieš kerpant keliskart pamatuok

Jolita VAICKIENĖ

Kretingos rajono savivaldybės Kontrolės komiteto pirmininkė

Devynis kartus pamatuok, o dešimtą kirpk – šios liaudies išminties, manau, pritrūko sprendžiant dėl Salantų lopšelio-darželio įkėlimo į Salantų gimnazijos patalpas. Praėjusį trečiadienį Savivaldybės vadovai Strateginės plėtros tarybai pateikė sprendimo projektą perkelti Salantų darželį-lopšelį „Rasa“ į suremontuotas ir darželio poreikiams pritaikytas Salantų gimnazijos patalpas, tam panaudojant iš Vyriausybės programos COVID-19 pandemijos pasekmėms švelninti gautus 773 tūkst. eurų užsitęsusiai Salantų gimnazijos renovacijai užbaigti.

Dabartinio lopšelio-darželio pastato vidui reikia remonto, kuris, kaip teigiama, kainuotų apie 700–800 tūkst. eurų. Esu įsitikinusi, kad sprendimas Savivaldybės neplanuotai gautus 773 tūkst. eurų panaudoti šiuolaikiškoms lopšelio-darželio patalpoms gimnazijos pastate įrengti buvo racionalus, perspektyvus įvairiais atžvilgiais, bendruomenei naudingas irgi. Salantų gimnazijoje, galinčioje priimti per 800 mokinių, šiandieną jų mokosi apie 300. Skaudu, kad gyventojų Salantuose mažėja, bet tokia realybė. Į gimnazijos patalpų dalį įkeliama Salantų meno mokykla. Įkėlus ir darželį-lopšelį, Salantai galėtų turėti vieną, modernų švietimo centrą su visais jo pranašumais.

Tiesą pasakius, nesupratau, kas įvyko, kad meras Antanas Kalnius per vieną naktį kardinaliai pakeitė savo poziciją: trečiadienį jis aktyviai ragino Strateginės plėtros tarybos narius pritarti lopšelio-darželio perkėlimui, ketvirtadienį spaudė, kad priimtume kardinaliai priešingą sprendimą – lopšelį-darželį paliktume sename pastate, ir svarbiausias jo argumentas buvo: to nori Salantų bendruomenė.

Pinigai labai svarbu, tačiau, kai kalbama apie švietimą, argumentas, kad padarius vienokią ar kitokią pertvarką, bus taupomos lėšos – nėra geriausias. Todėl suprantu „Rasos“ lopšelio-darželio bendruomenę, salantiškius, kurie sukilo prieš valdžios sprendimą, grindžiamą vien pinigais – jų taupymu ir pan. Meras trečiadienį buvo nuvykęs į Salantus, susitiko su žmonėmis, tačiau neturėjo ar nesugebėjo pateikti kitų, be pinigų, svarių argumentų, pakviesti, paraginti bendruomenę dalyvauti sprendžiant dėl gimnazijos patalpų, aplinkos pritaikymo mažiesiems salantiškiams.

Ko verti mūsų sprendimai, jei juos galima pakeisti per vieną naktį. Kas suveikė? Gal baimė dėl politinių reitingų, noras būti populiariais? Ar rūpestis vaikais yra tikras? Šalies, pasaulio pavyzdžiai, kurių turime ir mūsų rajone, patvirtina, kad sprendimas Salantuose įkelti lopšelį-darželį į gimnazijos patalpas buvo pažangus. Prieš porą metų į Kretingos Simono Daukanto mokyklą buvo perkeltos lopšelio-darželio „Voveraitė“ vaikų grupės. Tąsyk lopšelio-darželio bendruomenė irgi priešinosi pertvarkai. Praėjo jau pora metų ir šiandieną nuotaikos visai kitos – vaikai ir tėvai patenkinti, patalpos puikios, ugdymo procesas daug įdomesnis, atsirado daugiau galimybių, daugiau erdvių. Šiais metais Vilniuje atvėrė duris nauja Karalienės Mortos mokykla, kuri talpina 800 vaikų – nuo darželinuko iki gimnazisto. Teigiama, kad ši mokykla moderniausia ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, kur vaikai nuo pat mažens bus ugdomi bendruomeniškumo dvasia, o visos erdvės naudojamos bendrai. Mokyklos bendruomenė dideliu pranašumu laiko tai, kad vaikams nereikės keisti mokymosi vietos, o broliai ir sesės bus ugdomi kartu. Dar vienas puikus pavyzdys Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos ir darželio įsikūrimas bendrose patalpose. Pasak mokyklos vadovo, taip mokymasis tampa ištęstinis, integralus, bendradarbiaujant derinamos ugdymo programos, planuojama bendra užklasinė veikla. „Gyvename kaip viena didelė šeima“, – sakė pedagogas. Mokyklos tikslas yra paruošti mokinius gyvenimui greitai besikeičiančioje visuomenėje. Vertėtų ir Salantų bendruomenei pasekti tokiais pažangos švietime pavyzdžiais. Juolab kad gavome lėšų, kurias galime panaudoti gimnazijos patalpoms lopšeliui-darželiui pritaikyti. Tie 773 tūkst. eurų vis vien bus išleisti, norėtųsi, kad jų kliūtų ir pačių mažiausių salantiškių gerovei. Darželio pastato būklė labai jau vargana ir jo remontui lėšų nežinia, kada atsiras. Tad gal dar kartą pamatuokime ketvirtadienį priimtą sprendimą, kad nenukirptume kreivai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas