Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Sulaukė pirmųjų braškių

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemės ūkis
  • 2020-05-15
Kristinos ir Viktoro Kavaliauskų sūnūs (iš kairės) Adomas ir Žygimantas nekantrauja paragauti pirmųjų uogų. Šiltnamyje jiedu apsilanko kone kasdien.

Kretingos r. Šukės kaime ūkininkaujantys Kristina ir Viktoras Kavaliauskai penktus metus augina braškes. Šiemet lauke jų pasisodino daugiau kaip 1 hektarą, dar šiek tiek specialiuose durpių substrato maišuose – šiltnamyje. Čia braškės jau raudonuoja, pirmąsias uogas galima skanauti.

Uogą reikia gerbti

„Dirbam tai, kas patinka, bėdoti nemėgstam, gal dėl to ir sekasi“, – atviravo Kristina.

Uogų nusipirkti į Šukę atvažiuoja žmonės ne tik iš aplinkinių vietovių, Kretingos, bet ir iš Palangos ar Klaipėdos, nes, anot pašnekovės, geriausia reklama ta, kuri perduodama iš lūpų į lūpas.

Pernai buvo pirmieji metai, kai klientai patys sau braškių galėjo ir prisiskabyti, mat dėl itin karšto sauso vasaros oro visos veislės sirpo vienu metu, uogyno savininkai tokius didelius kiekius priskinti būtų nespėję.

„Uogą mes patys gerbiame – ar ji maža ir pigesnė, ar brangesnė ir didelė būtų, braškyno svečių prašome to paties: ir skinti, ir į krepšelį dėti atsakingai, kad paskui patys namo parsivežtų ne tik šviežių, bet ir gražių braškių, pasidžiaugtų jų skoniu, išvaizda“, – sakė itin daug dėmesio kokybei ir geram savo braškyno vardui skirianti pašnekovė.

Kavaliauskų braškynas yra lauke, prie tame pačiame kaime esančios Kristinos tėvų ūkininkų Genovaitės ir Stasio Lomsargių sodybos. Apie 80 proc. daigais užsodinto ploto apklota balta plėvele, o dalis daigų veši atviroje dirvoje. Ankstyvųjų veislių braškės ir lauke jau krauna žiedynus, o pirmųjų uogų čia galima tikėtis po 4–5 savaičių.

Iš viso šeima turi 12 braškių veislių. Pasiteisinusias, tokias, kaip nuo pat pirmųjų braškyno užveisimo metų auginamą, šalnas gerai atlaikančią, tamsiai raudonus vaisius nokinančią „Malviną“ arba gausų gražių, didžiulių, saldžių, sultingų uogų derlių dovanojančią „Asia“ atsodina kiekvienais metais, šiemet išbandys ir tris naujas veisles – labai ankstyvą „Magnum“, vėlyvąją „Malling Allure“ ir visą sezoną atsinaujinančią aromatingo skonio remontantinę „Mariguette“.

Sodina tik šaldytus daigus

Pernai paskutines braškes Kavaliauskai nuskynė liepos antroje pusėje, o šiemet daigus sodins per du kartus, tad uogų sezoną tikisi pratęsti iki rugpjūčio.

Kristina ir Viktoras pripažįsta tik tam tikroje temperatūroje užšaldytus (frigo) daigus, kurių nusiperka iš Šiaurės Vokietijos. Kadangi šiltasis sezonas ten ilgesnis, daigai ilgiau auga ir, anot Kristinos, būna stipresni, suformuoja daugiau žiedynų negu pas mus, kur ankstyvas ruduo stabdo vegetaciją. Pasodinus šaldytus daigus, derliaus sulaukiama po 7–8 savaičių, tačiau iki tol braškyne apstu paruošiamųjų darbų, kurie paprastai prasideda balandžio pradžioje: saugant naująjį derlių nuo ligų, sugrėbti, surinkti po žiemos likusius sausus lapus, išpurenti dirvą, pasodinus daigus – laistyti. Šie rūpesčiai daugiausia gula ant Viktoro pečių. Tiesa, rankų darbo – nebe tiek daug, kiek būdavo pirmaisiais uogų auginimo metais, mat prieš porą metų šeima dalyvavo Europos Sąjungos paramos smulkiesiems ūkiams programoje, už gautas paramos lėšas įsigijo nedidelį traktorių, kitų priemonių, laistymo sistemą buvo įsirengę jau anksčiau.

„Aš į braškyną padirbėti kol kas atvažiuoju tik po pietų, o Viktoras – kasdien nuo pat ryto jau ten“, – sakė Grūšlaukės mokyklos-daugiafunkcio centre matematikos ir informacinių technologijų mokytoja dirbanti K. Kavaliauskienė.

Didysis darbymetis, anot jos, dar – priešaky, kai laukas jau raudonuos nuo uogų. „Kaip kasmet vasaromis kelsimės ankstybėje, skinsime braškes, lauksime užsukant savo pažįstamų, o ir naujų pirkėjų“, – sakė Kristina.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas