Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Grįžti į vėžes – iššūkis medikams

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2020-05-08
Kretingos rajono medicinos įstaigų vadovai (iš kairės) – Augenija Juknevičienė, Tomas Skliuderis, Aleksandras Šalavėjus ir Arnas Juškys – sakė, kad pereinamasis periodas yra dar vienas išbandymas ir gydytojams, ir pacientams.

Vyriausybei pritarus palaipsniui atnaujinti sveikatos priežiūros įstaigų paslaugų teikimą pacientams, šią savaitę Kretingos medicinos įstaigos rengia darbo planus, kuriuos teiks derinti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui. Tačiau, įsitikinusi „Kretingos šeimos medicinos centro“ vadovė Augenija Juknevičienė, jau niekuomet jų darbas nebebus toks, koks buvo ligi karantino.

Pereinamojo laikotarpio ypatumai

Kiekviena gydymo įstaiga pereinamuoju laikotarpiu turi numatyti, kiek galės priimti pacientų per dieną konsultacijoms ir procedūroms, užtikrinti darbui reikalingų kabinetų skaičių, jų dezinfekcijos tvarką.

Gydymo įstaigos privalo taip organizuoti tvarką, kad suvaldytų pacientų srautus – prie kabineto durų galės laukti tiek vienas pacientas, virusinės infekcijos simptomus turintys asmenys turi būti atskirti nuo jų neturinčiųjų. Tiesioginės konsultacijos tuo pačiu metu negali būti teikiamos greta esančiuose susisiekiančiuose kabinetuose.

Tačiau ir atnaujinus paslaugas, prioritetas, kaip ir ligi šiol, bus teikiamas darbui nuotoliniu būdu. Dėl tiesioginio vizito pas gydytoją pacientas turės kontaktuoti tiesiogiai su savo šeimos gydytoju, kuris nuspręs, ar šiam būtina lankytis įstaigoje. Vaistus ir medicinos pagalbos priemones, nedarbingumo pažymas, kaip ir ligi šiol, gydytojai išrašys elektroniniu būdu.

Skirstys pagal laiką ir grupes

„Dideli iššūkiai laukia. Tam tikras tiesiogines paslaugas teikėme ir per karantiną – gydėme po traumų, perrišome žaizdas, atlikome kardiogramas, tyrimus nėščiosioms, skiepijome vaikus, tačiau dabar teks suvaldyti pacientų srautus, derinti kiekvieno priėmimo laiką. Pacientus grupuosime pagal amžių ir ligas: vieną grupę sudarys vyresni negu 60 metų ir lėtinėmis ligomis sergantys asmenys, kitą – sergantys kvėpavimo takų infekcijomis, trečią – vaikai ir jaunuoliai iki 18 metų, ketvirtąją – visi kiti“, – kalbėjo A. Juknevičienė.

Ji paabejojo, ar pereinamasis laikotarpis baigsis birželį, ir nemano, kad ir vėliau darbas vyks taip pat, kaip ligi karantino: „Sukarščiavo vaikas, ir iš darželio tėvai jį veždavo tiesiai pas gydytoją. Šiaip ateidavo anksčiau ir sėdėdavo būriais prie kabineto durų, ar blogiau pasijutęs neregistruotas pacientas įsiprašydavo priimamas gydytojo. Dabar teks atvykti tik griežtai gydytojo paskirtu laiku ir tik tuo atveju, jeigu lankytis įstaigoje jam būtina.“

Įstaigos vadovė apgailestavo dėl pacientų, kurie laukia nesulaukia, kada galės apsilankyti pas savo šeimos gydytoją. „Tačiau privalome būti budrūs: jeigu, nevaldant situacijos, ateitų bent vienas infekuotas žmogus, būtų didelė bėda visiems aplinkiniams“, – tikino ji.

Infekuotieji visuomenėje – lyg raupsuotieji

A. Juknevičienė neslėpė, kad jų įstaigos medikams jau teko gydyti 12 koronavirusu infekuotų pacientų: „Žinojome, kad jie serga – buvo ką tik po operacijų išrašyti iš ligoninės arba grįžusieji iš užsienio, tarp jų buvo ir gana jaunų, 20–30-mečių. Vieni jautė simptomus, kiti – ne. Gydome juos nuotoliniu būdu ir džiaugiamės jiems pasveikus. Įstaigos medikams tai irgi didžiulis išbandymas, nes teko ir tiesiogiai kontaktuoti su sergančiaisiais.“

Medikės žodžiais, labai gaila infekuotų pacientų, nes jie iš aplinkos sulaukia didžiulio atstūmimo: „Nors oficialiai informacija neskleidžiama, bet kaimynai greit susižino, mato dezinfekuojant laiptines. Suprantama aplinkinių baimė, tačiau užsikrėtę žmonės juk niekuo nekalti.“

Dėl saugumo, kad prireikus viena medikų komanda galėtų pakeisti kitą, du jų įstaigos kabinetai – Vytauto g. ir Savanorių g. – yra atsiskyrę, o iš kitų miestų atvykstantys gydytojai dirba nuotoliniu būdu.

Vienam pacientui – viena valanda

Žemaičių g. įsikūrusios „Kretingos šeimos klinikos“ vadovė Alma Albužienė sakė mananti, kad pereinamuoju laikotarpiu gydytojai tiesiogiai priims perpus mažiau pacientų negu buvo anksčiau. „Mūsų įstaigos medikų darbas bus gerokai apsunkintas dar ir dėl to, kas tose pačiose patalpose dirba ir II lygio paslaugas teikiantys gydytojai“, – sakė A. Albužienė.

Kretingos PSPC vadovas Arnas Juškys sakė, kad įstaigos darbą perorientuos jau nuo kito pirmadienio. „Labai stipriai tvarka, kaip ir buvo per visą karantiną, nesikeis.

Tik nuleidžiama patekimo pas gydytoją kartelė. Tačiau prie kabineto negalės laukti daugiau, kaip 1 pacientas, kuris privalės ateiti tiksliu laiku. Vienas slaugytojas kontroliuos srautą, gydytojams įspėjus, kurie žmonės tądien ateis“, – tikino PSPC vadovas.

Pasak A. Juškio, gydytojo konsultacija, kaip įprastai, truks apie 15 min., tačiau po kiekvieno paciento apsilankymo privaloma dezinfekuoti kabinetą. Todėl, manoma, pacientai bus priimami maždaug 1 valandos intervalais. Kol vyks kabineto dezinfekcija, šeimos gydytojas konsultuos pacientus nuotoliniu būdu.

„Taigi, tiesiogiai vienas šeimos gydytojas perdien priims iki 10 pacientų, tačiau konsultuodamas nuotoliniu būdu vidutiniškai dirbs su 25 pacientais. Panašiai, kaip ir prieš karantiną“, – kalbėjo vienam didžiausių medicinos centrų Kretingos rajone vadovaujantis A. Juškys. Kretingos PSPC dirba 14 šeimos gydytojų.

Atnaujins ambulatorines paslaugas

Kretingos rajono ligoninė per 2 savaites nuo Vyriausybės įvesto karantino švelninimo taip pat ketina atnaujinti 50 proc. ligi karantino teikiamų paslaugų.

„Registracija ambulatorinėms paslaugoms vyks nuotoliniu būdu. Ambulatorijoje bus griežtai reguliuojami pacientų, kuriuos, esant būtinybei, nukreips šeimos gydytojai, srautai“, – sakė Kretingos ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotojas Aleksandras Šalavėjus.

Būtinoji pagalba Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje buvo teikiama per visą karantiną. A. Šalavėjaus žodžiais, šiame skyriuje atsidūrę ligoniai diferencijuojami, išsyk suteikiant jiems būtiną pagalbą. „Nekarščiuojantys priimami pagal bendrą tvarką, o karščiuojantys patalpinami į tarpinio karantinavimo skyrių, kuris įrengtas buvusiame Slaugos skyriuje. Paimami šių ligonių mėginiai: jeigu rezultatai dėl koronaviruso neigiami, ligonis gydomas pagal bendrąją tvarką“, – sakė medikas.

Situacija karščiausiame taške

Salantų PSPS ir ligoninės vadovas Tomas Skliuderis, kuris laikinai dar vadovauja ir Kartenos slaugos ligoninei, sakė, kad strimgalviais nepuola vykdyti nutarimų, – darbą perorientuos palaipsniui.

„Vis tiek visą laiką dirbame: ateina žmonės dėl laboratorinių tyrimų, skiepų, apžiūrai grįžusieji iš ligoninės po operacijų. Teikiama ir skubi odontologų pagalba. Mūsų įstaigoje dirba 2 odontologai ir 4 šeimos gydytojai, pastarieji nuolat konsultuoja nuotoliniu būdu“, – tvirtino T. Skliuderis.

Salantų ligoninėje šiuo metu gydomi 18 slaugomų ligonių. Tai – senyvo amžiaus, lėtinėmis ligomis sergantys asmenys, paguldyti į Slaugos skyrių dar ligi karantino. Kai kuriuos ligonius, įvertinę situaciją, pasiėmė jų artimieji. Nauji planiniai guldymai sustabdyti.

Kartenos slaugos ligoninėje praėjusį savaitgalį buvo užfiksuotas COVID-19 infekcijos protrūkis: iš 26 ligonių 21 susirgęs, 5-ių rezultatai neigiami. „Žmonės ligoninėje nepanikuoja, svarbu, kad iš seniūnijos, bendruomenės nebūtų neigiamos reakcijos. Darbuotojai testuojami kas 7–10 dienų, pirmenybę teikiant palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuose dirbantiems asmenims“, – situaciją karščiausiame Kretingos rajono taške apibūdino T. Skliuderis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas