Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Tvirtinant Savivaldybės biudžetą neišvengė politikavimo

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2020-02-21

Ketvirtadienį Kretingos rajono savivaldybės taryba valdančiųjų balsais patvirtino Savivaldybės 2020–2022 metų Strateginį planą ir 2020 metų 46 mln. 267,50 tūkst. eurų biudžetą. Biudžeto projektą apie porą valandų taršę ir tarybą į diskusiją dėl nusišalinimo balsuojant, kai galimas privačių ir viešų interesų painiojimas, įvėlę opozicijos atstovai – 5 socialdemokratai, 2 partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai vieningai balsavo prieš.

Opozicijai tyliai pritarė ir su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sąrašu į šios kadencijos Kretingos rajono savivaldybės tarybą patekęs Stasys Kaniava. Vakarykščio posėdžio pradžioje meras Antanas Kalnius paskelbė apie atsinaujinusią Savivaldybės tarybos LVŽS frakciją, kuriai vadovauja Dalia Martišauskienė, priklauso Konstantinas Skierus ir Vitalija Valančiutė. S. Kaniavos frakcijoje nebeliko. Frakcija ir toliau liko valdančiojoje daugumoje. Pasitraukus S. Kaniavai, valdančiojoje daugumoje yra 17 tarybos narių (iš 25). „Pajūrio naujienoms“ S. Kaniava patvirtino, kad dabar yra savarankiškas tarybos narys bei tai, kad yra kviečiamas į opoziciją. Taps ar ne opozicijos nariu, ar stos į besikuriančią naują partiją – Krikščionių sąjungą? Atsakydamas S. Kaniava leido suprasti, kad liaudiškai tariant, nespjauna nei į vieną, nei į kitą.

Svarstant Strateginį planą, opozicijos narė, „tvarkietė“ Jolita Vaickienė sukritikavo šio plano 3 pirmuosius prioritetus pareiškusi, kad jie turėtų atspindėti valdančiosios daugumos programos svarbiausius siekius, kad plane išvardyti prioritetai yra lozunginiai, kaip antai „didinti Kretingos rajono ekonominį augimą.“ A. Kalnius atsikirto, kad pagal kiekvieną prioritetą yra planuojamos ir konkrečios priemonės. „Tvarkysime privažiavimo kelius į buvusio Žvėrininkystės ūkio teritoriją (čia planuojama teritorija naujoms investicijoms, verslui kurti, – aut. past.), tai irgi bus paskata naujam verslui ateiti, Kretingos rajono ekonomikai augti“, – sakė meras.

Opozicijos narys socialdemokratas Valerijonas Kubilius Strateginiame plane pasigedo priemonių Kretingos centriniam turgui ir senajam parkui (esančiam tarp Žemaitės alėjos ir Savanorių gatvės, šalia miesto stadiono) sutvarkyti. Jo teigimu, būtina remontuoti senojo parko takus, kuriais vaikšto daug žmonių į ligoninę, polikliniką. Takai yra pažliugę, duobėti. A. Kalnius priminė, kad šiemet bus tvarkomas vadinamasis Lapyno parkas. „Kitąmet galėsime spręsti dėl techninio projekto senajam parkui sutvarkyti parengimo. Per vienerius metus visų parkų nesutvarkysime“, – tarė jis. Laukiant rimtesnio parko tvarkymo, šiemet takus žadama paremontuoti, tam panaudojant ir senas šaligatvių plyteles.

A. Kalnius patikino, kad sprendžiamos ir turgaus problemos. „Turgus kretingiškiams yra reikalingas ir tikrai išliks“, – užtikrino jis ir užsiminė apie svarstymus Savivaldybės įmonę „Kretingos turgus“ prijungti prie kitos Savivaldybės įmonės „Kretingos komunalininkas“. Savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė perspėjo, kad suformavus kolegialius Savivaldybės įmonių valdymo organus, įmonė „Kretingos turgus“ neišsilaikys, nes 2-iem nepriklausomiems įmonės valdybos nariams už jų darbą valdyboje mokėti privalomas atlygis „suvalgytų“ visą 2019-ųjų metų įmonės pelną ir lėšų tam dar pritrūktų. „Pakelsime prieš 1,5 metų padarytą turgaus perspektyvos studiją, siūlysime galimus sprendimo variantus tarybos komitetams, pradėsime diskusijas“, – sakė J. Girdvainė.

D. Martišauskienė siūlė į strateginį planą įtraukti lopšelio-darželio Vydmantų „Pasagėlė“ ir Kretingos mokyklos-darželio „Žibutė“ pastatų ir patalpų, „Pasakos“ – pastato nuogrindos remontus. A. Kalnius akcentavo, kad yra parengta švietimo įstaigų remonto eilė, jai pritarė ir tarybos Švietimo komitetas, kuriam vadovauja D. Martišauskienė. „Kai turėsime viršplaninių lėšų, grįšime į tarybą“, – tarė A. Kalnius, leidęs suprasti, kad D. Martišauskienės pasiūlymai nebus užmiršti.

Svarstant Strateginį planą, J. Girdvainė turėjo aiškinti, kas bus daroma sprendžiant dėl Rotušės aikštės Kretingoje rekonstrukcijos. „Išmintingiausia – pirkti aikštės sutvarkymo projektinius pasiūlymus, gal netgi ne vieną, kad nesuklystume, išsirinktume geriausią“, – kalbėjo jinai, akcentavusi Rotušės aikštės renovacijos projekto išskirtinę svarbą.

K. Skierui pasidomėjus dviračių takų Kretingoje ir rajone plėtojimo perspektyvomis, Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Povilas Černeckis patvirtino, kad dviračių tako statybos iš Kretingos į Vydmantus (Palangą) palei plentą Šiauliai–Palanga šiais metais pradėti greičiausiai nepavyks. Nors ginčai dėl takui reikalingos žemės su jos savininkais teismuose beveik išspręsti, dar reikia parengti tako tiesimo techninį projektą. „Šis dviračių takas yra ir Kelių direkcijos projektas, kuri galbūt ir rengs techninį projektą. Dar derinsimės“, – sakė P. Černeckis. A. Kalnius teigė, kad dėl dviračių takų išvystymo bus sprendžiama regiono mastu ir regiono savivaldybės jau sutarė, kad veiks dėl to kartu.

„Strateginiame plane nėra aiškios žinutės pramonei, verslui kurtis Kretingoje ar rajone“, – tvirtino opozicijos narys, socialdemokratas Steponas Baltuonis. Jo įsitikinimu, verslą atbaido ir daugybę metų akcentuojamos jo keliamos dažnai tariamos grėsmės. Jis apgailestavo, kad iš Kretingos į Gargždus pasitraukė skandinavų kapitalo įmonė „Scandia Steel“.

J. Girdvainės teigimu, Savivaldybės vadovai bandė „Scandia Steel“ sustabdyti, tačiau jau buvę per vėlu. („Pajūrio naujienos“ rašė, kad „Scandia Steel“ nusprendė kraustytis į Gargždus dėl ankstesnės kadencijos Savivaldybės administracijos abejingumo įmonei ieškant didesnio sklypo, kuris buvo būtinas plečiant įmonės gamybinius pajėgumus.)

Tarybos senbuvis (4 kadencijas yra taryboje) valdančiųjų atstovas Antanas Puodys priminė apie užmačias Kretingoje Bajoruose pastatyti atliekų deginimo įmonę ir pasidžiaugė, kad šis projektas buvo sustabdytas. Politikas pareiškė, kad mieste „nešvariai“ pramonei ne vieta. „Yra investuotojas, kuris prašo sklypo tarp Palangos–Kretingos padangų perdirbimo gamyklai statyti“, – tarstelėjo A. Kalnius apie gyventojų nepageidaujamą ir kitos gamyklos atsiradimą rajone. Buvęs meras, konservatorius-krikščionis demokratas ir valdančiosios daugumos narys Juozas Mažeika žabojo opozicijos apetitą dėl naujų Strateginio plano, taip pat ir Savivaldybės biudžeto priemonių, priminęs, kad Savivaldybės biudžetas, į kurio planą kasmet perkeliama ir dalis Strateginio plano priemonių, turi dvi svarbiausias prievoles: užtikrinti Savivaldybės savarankiškų ir jai deleguotų funkcijų vykdymą (švietimą, socialinę rūpybą ir kt.). „Tik atlikus pinigų nuo šių funkcijų vykdymo, galime svarstyti apie jų panaudojimą verslui skatinti, kitoms reikmėms. Ir tą turime daryti prisilaikant tvarkos“, – aiškino jisai.

Opozicijos pasiūlymų „lietus“ suerzino Simą Končių, visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“, valdančiosios daugumos narį. „Daugiau kaip valandą buvo kalbama apie viską ir nieką, siekiant savo interesų – politinių dividendų, nes dalyvauja žiniasklaida, posėdis yra transliuojamas“, – rėžė jis, akcentavęs, kad tarybos politikai turėjo visas galimybes teikti pasiūlymus dėl Strateginio plano ir 2020 metų Savivaldybės biudžeto projekto, kai vyko šių dokumentų svarstymai tarybos komitetuose ir dar anksčiau.

Opozicijos lyderis, socialdemokratas Virginijus Domarkas, svarstant Savivaldybės 2020 metų biudžeto projektą, perskaitė iš anksto parašytą 4 lapų pranešimą – „savo pamąstymus“, kaip pats apibūdino, ir paragino 2020 metų biudžeto netvirtinti. Nepritarti biudžeto projektui kvietė ir J. Vaickienė. „Tai bene pirmasis Savivaldybės biudžetas, kuriame nėra VIP (Valstybės investicijų programos, – aut. past.) lėšų. Nėra naujų projektų, tik tęstiniai“, – tvirtino politikė.

Reaguodamas į V. Domarko kaltinimus, kad naujos kadencijos Savivaldybės valdžia per pirmuosius savo darbo metus nieko nepadarė, meras A. Kalnius pareiškė, kad būtent ši valdžia ėmėsi spręsti daugelį metų uždelstas, pribrendusias problemas, kaip antai administracinių pastatų patalpų racionalaus naudojimo, švietimo įstaigų tinklo pertvarkos, Rotušės aikštės, motobolo bazės renovacijos planavimo ir kt. „Kiek kartų, gerbiamas Virginijau, per tuos vienerius metus buvote atėjęs pas mane ar administracijos direktorę su pasiūlymais, įžvalgomis? Nė karto“, – tarė meras. J. Kalnius tvirtino, kad užbaigti pradėtus darbus ir tik tuomet pradėti naujus Savivaldybės valdžią skatina ir rajono gyventojai. „Salantų gimnazija renovuojama nuo 2007 metų“, – užsitęsusios renovacijos pavyzdį parodė A. Kalnius.

Išsamią išvadą dėl Kretingos rajono Savivaldybės 2020 metų biudžeto projekto pateikė tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Dovydas Bajoras, akcentavęs, kad rengiant biudžeto projektą buvo atsižvelgta ir į pavienius opozicijos pasiūlymus.

V. Domarkas posėdžio pradžioje pareiškė nusišalinsiąs balsuojant dėl biudžeto programų, kurių finansavimas yra susietas su jo žmonos Zitos Domarkienės vadovaujamu lopšeliu-darželiu „Ąžuoliukas“, kad nebūtų apkaltintas viešųjų ir privačių interesų painiojimu, Taryba jo nusišalinimui pritarė. Nusišalinus V. Domarkui, užvirė diskusija, ar turėtų nusišalinti ir kiti tarybos nariai – mokytojai Vaidas Kuprelis ir Darius Petreikis, tvirtinant programas, susietas su jų darbovietėmis. Savivaldybės administracijos juridinio skyriaus vedėja Virginija Šoblinskienė patvirtino, kad politikai privalo nusišalinti, kai sprendžiant klausimus, galimi bet kokie įtarimai dėl jų interesų. Politikams ėmus svarstyti, kad vadovaujantis tokiu reikalavimu galima paralyžuoti tarybos darbą, V. Domarkas parodė išeitį: „Jums tereikėjo nepritarti mano nusišalinimui.“

D. Petreikis, V. Kuprelis nenusišalino sprendžiant dėl su jais siejamų biudžeto programų, politikai liko posėdžių salėje, tačiau nebalsavo.

---

2020 m. Kretingos rajono biudžetas Biudžeto pajamos:

gyventojų pajamų mokestis – 20,304 mln. eurų;

nekilnojamojo turto mokestis – 0,780 mln. eurų;

vietinės rinkliavos – 1,360 mln. eurų;

kiti mokesčiai ir pajamos – 2,112 mln. eurų;

valstybės dotacijos – 15,021 mln. eurų;

ES paramos lėšos – 3,642 mln. eurų;

skolintos lėšos – 1,056 mln. eurų;

metų pradžios apyvartinių lėšų likutis – 1,992 mln. eurų.

Biudžeto išlaidos:

Švietimo programa – 18,722 mln. eurų (40,5 proc. viso biudžeto);

Strateginio planavimo ir investicijų programa – 6,299 mln. eurų (13,6 proc. viso biudžeto);

Vietinio ūkio programa – 4,993 mln. eurų (10,8 proc. biudžeto);

Seniūnijų programa – 3,187 mln. eurų (6,9 proc. viso biudžeto);

Socialinės paramos programa – 4,429 mln. eurų (9,6 proc. biudžeto);

Kultūros programa – 3,139 mln. eurų (6,8 proc. biudžeto);

Bendroji programa – 4,064 mln. eurų (8,8 proc. biudžeto);

kitos programos – 1,43 mln. eurų (3,2 proc. biudžeto).


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas