Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Atviruke – išsvajotoji Kretingos rotušė

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2020-01-14
Pilietinio judėjimo „Kretingos aikštė“ atstovų iniciatyva išleistas atvirukas – tarsi atsakymas, kokios jie norėtų Rotušės aikštės.

Pilietinio judėjimo „Kretingos aikštė“ iniciatyvinė grupė iš savo asmeninių lėšų 100 egz. tiražu išleido atviruką, vaizduojantį, kaip jų manymu, galėtų atrodyti Rotušės aikštė: joje turėtų dominuoti pagrindinis savivaldą simbolizuojantis ir aikštės pavadinimą įtvirtinantis pastatas – miesto rotušė.

Šį atviruką grupė išleido prieš Kretingos rajono savivaldybės surengtą konferenciją-viešą diskusiją „Kokios Rotušės aikštės norime“, dalijo jos dalyviams, taip pat tiems, kam įdomi būsima aikštės koncepcija.

Į atviruką yra perkelta identiška Bauskės mieste, kaimyninėje Latvijoje, atstatyta rotušė. Ją fotografavusi ir atviruko maketą sukūrusi „Kretingos aikštės“ iniciatyvinės grupės atstovė muziejininkė Jolanta Klietkutė sakė, kad Kretingoje ir Bauskėje rotušės buvo pastatytas kone vienu metu – XVII a. amžiaus pradžioje – ir jas statė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikas etmonas Jonas Karolis Chodkevičius, kuriam priklausė abu miestai.

Kretingos miestas, įkurtas 1609 m., buvo medinis, – todėl svarbiausiu ir gražiausiu pastatu tuomet ir tapo aikštės viduryje iškilusi mūrinė rotušė.

Ryškiai rožinė Bauskės rotušės spalva, J. Klietkutės žodžiais, buvo būdinga carinei Rusijai, todėl mūsų architektai turėtų nuspręsti ir parinkti, koks atspalvis labiausiai tinkąs Kretingai. Archeologiniai tyrinėjimai liudija, kad Kretingos rotušė buvo raudonų plytų mūro, dviejų aukštų, apie 32 m ilgio ir 26 m pločio.

Švedų dailininko graviūros kopijoje – Kretingos bažnyčia, o kairėje – rotušė.

Atviruke pavaizduotoji rotušė iš visų pusių apsupta automobilių, – tad aikštės plano, pasak jos vizijos sumanytojų, nereikėtų koreguoti. „Nors Kretingos miesto rotušė tebėra svajonė, esame realistai: nebūtų nei kur iškeldinti automobilių, nei „Maximos“. Atstatykime nors rotušę, o ateity galime svajoti įrengti požeminę parkavimo aikštelę, kaip yra Europos senamiesčiuose, kur atidengti ir istorijos klodai“, – tokią aikštės viziją gynė J. Klietkutė.

Išvien su rotušės atstatymu „Kretingos aikštės“ bendruomenė siekia, kad miesto centre būtų įkurta Chodkevičių alėja, prasidedanti nuo evangelikų liuteronų bažnyčios ir besitęsianti ligi Kultūros centro. „Tam nereikėtų didelių investicijų, – pasirūpinti miesto savitumą atspindinčiais mažosios architektūros elementais, įrengti apšvietimą, iškloti taką, pasatyti suolus. Galbūt galėtų atsirasti miestiečiams įrengtų jaukių zonų, tarkim, su stacionariomis šachmatų lentomis ir pan.“, – kalbėjo J. Klietkutė.

Noras gražinti miestą ir svajonė jame gražiau gyventi kone prieš 2-jus metus į pilietinį judėjimą „Kretingos aikštė“ ir subūrė jo branduolį – be J. Klietkutės, dar bendraminčius Aldoną Kerpytę, Rasą Lapienę, Angelę Joknytę, Rimantą Radzevičių, Joną Drungilą, Romansą Pamedytį ir kt.

Jų iniciatyva sekmadienio rytais Rotušės aikštėje buvo pradėti rengti projektai „Muzikinis balkonas“ – iš balkono viršum „Lauros“ parduotuvės vasarą skambėdavo gyva muzika.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas